Cevaplar 4

Filtrele:Sırala:

BAT Global Yönetici Adayları Programı'na başvuru süreci nasıl işliyor? (1 Cevap)

Global Yönetici Adayları Programı'na başvuran arkadaşlar öncelikle bizim web sitemiz üzerinden başvurularını iletiyorlar. Sonrasında kendilerine online olarak iki adet test iletiliyor. Bu testler çoğu şirketten aşina oldukları mantıksal düşünme üzerine kurulu testler oluyor. Bu testleri başarıyla geçen arkadaşlarımız bir telefon mülakatına alınıyor. Telefon mülakatının amacı;birbirimizi tanımak olduğu için pek heyecan yapılıp büyütülecek bir süreç değil. Birkaç örnekle hayatlarını, kendilerini, nasıl düşündüklerini, belli durumlarda nasıl tepkiler verdiklerini anlatmalarını istiyoruz. 

Bu süreçte başarılı olan arkadaşlarımızla başvurulan fonksiyonun Liderlik Ekibi’nden ve İnsan Kaynakları’ndan bir yönetici yüz yüze mülakat yapıyor. Bunu Samsun fabrikamızda veya mobili olmayan arkadaşlar için Skypearacılığıyla da yapabiliyoruz, bu konuda esnekliğimiz de var. Yüz yüze mülakatta telefonda anlatılanı biraz daha detaylı anlamak istiyoruz. Burada da yine benzer bir süreci izliyoruz. Yaşadıkları örnekler üzerinden belli durumlarda nasıl davrandıklarını, nasıl tepkiler verdiklerini anlatmalarını istiyoruz ve biraz da kendilerini kendi ağızlarından dinlemek istiyoruz. 

Burada başarılı olan arkadaşlarımız Değerlendirme Merkezi ya da piyasadan çoğu arkadaşımızın da bildiği gibi Assessment Center dediğimiz bir uygulamaya davet ediliyor. Bu uygulama 1 gün sürüyor ve Samsun fabrikamızda yapılıyor. Yaklaşık 4-6 kişilik bir grup bütün gün boyunca bir vaka üzerinde çalışıyor ve bunun altında üç tane bölüm oluyor. Vakanın ilk bölümünde bu arkadaşlar bir grup tartışması yapıyor ve biz de yöneticiler olarak onları gözlemleyipbelirlediğimiz yetkinlikler üzerinden onları değerlendiriyoruz. İkinci bölümde arkadaşlarımız bu vakanın farklı bir bölümü üzerinden bireysel olarak yöneticilerimizden birisiyle bir tartışma, bir rol oyunu oynuyor. Üçüncü bölümde de arkadaşlarımız bireysel olarak onlara verilen vakayı okuyarak ve vaka çalışmasındaki bilgileri değerlendirerek yöneticilerimize bir sunum yapıyor. Günün sonunda başarılı olan veya beraber yolumuza devam edemeyeceğimiz arkadaşlar anında geri bildirimlerini alıyor, başarılı olan arkadaşlarımız tekliflerini alıyor ve günü böylece sonlandırıyoruz.

BAT Global Yönetici Adayı Programı'na dahil olmak isteyen adaylara tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Öncelikle kendileri olmaları çok önemli çünkü 1 gün süren Değerlendirme Merkezi uygulamasında bir noktadan sonra, “Burada acaba bunu mu ölçmeye çalışıyorlar? Burada şöyle davranayım çünkü bu soruda bunu sormaya çalışıyorlar.” gibi düşünmek maalesef pek işe yaramıyor. Gerçekten kendileri olmaları, en doğal halleriyle buraya gelmeleri bizim için çok önemli. Biz zaten BAT’de çeşitliliğe ve herkesin kendi kişiliğiyle işe gelmesine çok önem ve değer veriyoruz. Dolayısıyla doğal olmalarına değer veriyoruz. Eğer benzer uygulamalara giren arkadaşlar varsa o arkadaşların deneyimlerini dinlemek de onlar için her zaman rahatlatıcı olacaktır. Birebir uygulayamayabilirler ama az çok günün nasıl geçtiği hakkında kafalarında bir şeyler netleşir.

Ben kendi deneyimimi ve gördüğüm örnekleri düşündüğümde en çok gördüğüm durumlardan birisi; gün boyu süren bir uygulamada insanlar son bölüme geldiklerinde biraz yorgun oluyorlar. Bu hem mental anlamda hem de motivasyon anlamında bir yorgunluk oluyor. Eğer bir önceki bölümde işler onların hayal ettiği gibi gitmediyse, bir yerde kendilerini biraz yanlış yapmış ya da kötü performans sergilemiş hissettilerse son bölümde motivasyonlarıdüşüyor. Aslında bu 1 günlük bir süreç ve 3 farklı bölümden oluşuyor. Dolayısıyla bir yerde yapılmış bir hata ya da performans düşüklüğü her şeyi götürür diye bir kural yok. Bu yüzden benim vereceğim bir diğer tavsiye de; son ana kadar bir şekilde kendilerini motive etmeleri, mental olarak ayakta tutmaları ve son dakikaya kadar kendilerini göstermeleri gerektiğidir.

BAT Global Yönetici Adayı Programı'nın süreçleri nasıl işliyor? (1 Cevap)

Organizasyonumuza yönetici adayı olarak katılan arkadaşlar öncelikle sahaya çıkıyor. Satış ve Dağıtım Organizasyonu bizim için önemli bir fonksiyon olduğu için hangi fonksiyonda başlarlarsa başlasınlar kendi iş ihtiyaçları doğrultusunda süreleri değişmekle beraber saha görevi yapıyorlar. Operasyon’daki yönetici adaylarımız da yaklaşık 1 ay kadar Türkiye’de herhangi bir bölgede saha organizasyonunda temel olarak gözlem yapmak ve işi anlamak üzere görev alıyorlar. Sonrasında kendi fonksiyonlarının alt birimlerinde çeşitli projeler yapmaya başlıyorlar, bu maksimum 6 ay kadar sürüyor. Operasyon’daki yönetici adayları için konuşmam gerekirse; Üretim ve Tedarik Zinciri başta olmak üzere Kalite ve Mühendislik bölümlerinde yaklaşık 6 aylık rotasyonlarla bu fonksiyonların ne iş yaptığını, yaşadıkları zorlukları, başka fonksiyonlarla nasıl çalıştığını anlamalarını hedefliyoruz.

İkinci 6 aylık süreçte ise arkadaşlarımız mezun olduklarında oturacakları yönetici role başlıyorlar ve bu rolü yerine getiriyorlar. Bu global bir program ve BAT olarak globallik bizim DNA’mızda var. Yönetici adayı arkadaşlarımız da ilk günden bunu hissediyorlar. Rotasyonlarını bitirip şirket kültürüne ve işlerimize biraz daha alıştıktan sonra ikinci 6 aylık süreçte Londra’daki genel merkezimizde dünyadan birçok MT’nin katıldığı bir kampa katılıyorlar. Burada bir vaka çözerek BAT’nin globaldeki Liderlik Ekibi’ne sunumlar yapıyorlar. Aynı zamanda virtual team dediğimiz uzaktan çalışma modeliyle dünyadakibirçok MT’yle bir araya gelerek, herhangi bir ülkede gerçekten ihtiyaç olan bir projeyi o ülkedeki bir lidere raporlayarak MT ya da yönetici adayı programları boyunca yerine getiriyorlar.


BAT Global Yönetici Adayı Programı kapsamında İran'daki deneyiminizi anlatır mısınız? (1 Cevap)

Yönetici Adayı Programı kapsamında İran'a 5 buçuk aylık bir proje desteğine gittim, bu kadar genç yaşta böyle bir sorumluluk almak çok büyük bir şanstıçünkü konfor alanınızın dışına çıkıyorsunuz. İran ilk başta çok fazla önyargılarımın olduğu bir ülkeydi, çoğu insan için de böyledir ama oraya gittiğimde önyargılarımın çoğunun çok gereksiz olduğunu ve aslında hiçbir bilgim olmadan bu önyargılara kapıldığımı fark ettim. Hem tek başıma kalıp orada bir iş sonucu getirme beklentisi içerisinde olmak hem de hiç tanımadığım bir ortamda ayakta kalmaya çalışmak benim için oldukça zorlayıcıydı. 5 buçuk ayın sonunda hem iş tarafında aldığım olumlu geri bildirimleri hem de dünyanın bizim düşündüğümüz gibi bir yer olmadığı ve muhtemelen düşündüğümüz çoğu şeyin de farklı olduğunu fark etmemi sağladı. Zaten İran deneyiminden sonra fırsatlara çok daha açık bir hale geldim. Eğer orada yaptıysam her yerde yapabilirim diye düşünmeye başladım. Bu yüzden benim için gerçekten ufuk açıcı bir deneyim oldu.