BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı başvuru süreci nasıl ilerliyor? (1 Cevap)

BAT’de Global Yönetici Adayı süreci 4 aşamadan oluşuyor. İlk olarak online bir başvuru süreci oluyor. İnternet üzerinden bir form doldurup BAT’ye yolluyorsunuz. Ardından gerçekleşen telefon mülakatında 20-25 dakikalık bir konuşma oluyor. Bu süreci de geçerseniz birebir mülakata çağrılıyorsunuz. Bu aşamada da üniversitede yaptıklarınızdan, BAT’nin sizden neler beklediğinden, sizin onlardan neler beklediğinizden bahsediyorsunuz. Bu aşamayı geçerseniz Assassment Center’da hem grup hem de bireysel mülakatların olduğu bir aşama gerçekleşiyor. Bu aşama tüm gün sürüyor ve gün sonunda başarılı olduğunuz takdirde teklif alıyorsunuz. Normalde bu süreçler 1-2 haftayı bulabilirken, BAT’de 1 gün içerisinde tamamlanıyor.
577

BAT Global Yönetici Adayı Programı size ne kattı? (2 Cevap)

BAT’deki Yönetici Adayı Programı bana gerçekten büyük bir tecrübe kattı. Çok daha uzun yıllarda elde edeceğim tecrübeyi program sayesinde çok daha kısa sürede elde ettim. Departmanların içinde yaşayarak süreçleri çok daha iyi öğrendim ve bilgi sahibi oldum. Bugün herhangi bir şekilde karar alırken daha önceki rotasyonlarım sırasında öğrendiğim bilgi ve tecrübeyi kullanıyorum. Bu da daha başarılı kararlar almamı sağlıyor.
636

BAT Global Yönetici Adayı programının süreçleri nasıl işliyor? (1 Cevap)

Benim zamanımda program 2 yıllık bir programdı. Rotasyonlarım sırasında Üretim, Kalite, Mühendislik, Tedarik Zinciri, Satış, Pazarlama gibi departmanları öğrenme şansım oldu. Şu an 1 yıllık bir süreç olduğu için bu süreç çok daha hızlı işliyor. Fabrikaya girdiğiniz zaman süreç sizden önce hazırlanmış oluyor ve bir Koç’la beraber çalışıyorsunuz. Koç; organizasyonu gerçekten iyi biliyor, sahipleniyor ve size yardımcı oluyor. Süreç çok profesyonel ilerlediği için siz de kendinizi daha fazla geliştirme şansı buluyorsunuz.
541

BAT Global Yönetici Adayı programına dahil olmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

MT ya da Global Graduate Programları işe yeni başlayanlar için çok büyük bir fırsattır. Bu programlarla çok daha uzun sürelerde elde edinilecek tecrübeyi çok daha kısa sürede elde edebilirsiniz. Bunun yanında departmanları sadece görmekten ziyade, onlarla birlikte yaşayarak süreçleri en doğru insanlardan öğrenebilirsiniz. Burada önemli olan şey; insanların bu zamanı nasıl değerlendirdiğidir. Size verilen zamanda maksimum çalışmayı yaparak kendinize maksimum faydayı sağlamanız gerekiyor ki gerçek bir role atandığınızda veya programdan mezun olduğunuz zaman bu tecrübeyi işinizde kullanabilin. Bunun dışında arkadaşların şirketlerdeki pozisyonları da kaçırmamaları gerekiyor. Mutlaka açık pozisyonları da değerlendirip çalışmak istedikleri yeri belirleyerek oralarda iş hayatına atılmaları gerekiyor.
537

BAT Global Yönetici Adayı programına nasıl ve neden katıldınız? (1 Cevap)

Üniversiteden mezun olduktan sonra BAT’nin kariyer ilanını bir kariyer sitesinde gördüm. Daha sonra şirketle ve programla ilgili araştırma yaparak süreçlere başvurdum. Süreçte daha iyi olabilmek için pek çok elemeden geçtim ve elemelerin sonucunda başarılı olduğum için organizasyona dahil edildim. Karar verme sürecimde BAT’nin çok köklü bir firma olması, sürecin organizasyon içinde bilinmesi ve profesyonel bir şekilde ilerlemesinin çok büyük etkisi oldu.
439

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı'nın amacı nedir? (1 Cevap)

BAT, Global Yönetici Adayı Programı’nı 30 yılı aşkın bir süredir uyguluyor. Amacı da geleceğin liderlerini yetiştirmek diyebilirim. Bugüne kadar oldukça başarılı sonuçlar elde ettik. Bugün BAT’nin üst kademesine baktığımız zaman Bölge Direktörü’müz, Türkiye’deki Pazarlama Direktörü’müz ve Finans Direktörü’müz MT olarak göreve başladı. Türkiye’de MT olarak başlayan arkadaşlarımız da şu an organizasyon içerisinde oldukça önemli ve kritik rollerde görev yapıyorlar. Biz inanıyoruz ki çok yakın bir zamanda Türkiye’de başlayan programımızdan mezun olan arkadaşlarımızı üst yönetim rollerinde görmeye başlayacağız.
304

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı hikayeniz nasıl başladı? (1 Cevap)

BAT’ye ilk geldiğimde oryantasyon süreci başladı ve 3 haftalık bir oryantasyon sürecimiz oldu. Bu süreçte departmanları tanıdık ve onlar bize sunumlar yaptılar. Sonrasında Samsun’da olan fabrikayı ziyaret ettik ve oradaki üretim aşamalarını görme fırsatımız oldu. Daha önce hiç fabrika gezmemiştim, benim için de çok güzel bir deneyim oldu. Ardından tekrar İstanbul’a dönerek saha ziyaretleri yaptık ve saha süreçlerini gözlemleyeceğimiz çok güzel fırsatlar edinmiş olduk. Ardından da Ağustos ayı itibari ile görevime başladım.
328

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı boyunca nasıl görev ve sorumluluklarınız oldu? (1 Cevap)

MT Programı’nda ilk görev yerim Bursa’ydı. Orada 2 ay boyunca Satış Temsilciliği yaptım. Bir Ford Transit aracın içerisinde satış yapmayı ve ticaret yapmayı öğrendim. 2 ayın sonunda da Ticari Pazarlama Temsilciliği rolüne geçtim ve bu rolüm 3 ay sürdü. Burada da bakkallarla olan ticareti konuşmayı ve ticareti yürütebilmeyi öğrendim. 3 ayın sonunda Ticari Pazarlama’daki rolüm bitince merkez ofise geldim. 2 aydır da merkez ofiste Marka Departmanı’nda yer alıyorum. Burada farklı rollerim var ve şu anda onları üstlenmiş durumdayım. Sorumluluğu tamamen bana ait olan projeleri yürütüyorum.
326

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı'ndaki koçluk uygulaması nedir? (1 Cevap)

Programın yapısı gereği her bir yönetici adayına atanmış birer Koç var. Benim Koç’um İş Geliştirme Departmanı’nın başında olan Yeliz Erbacıoğlu’ydu. Kendisiyle yüz yüze belirli zamanlarda görüşmeler yapıyoruz ve o görüşmelerde bana geri bildirimlerini vererek kendimi nasıl geliştirebileceğimi belirtiyor.
259

BAT Global Yönetici Adayı Programı size ne kattı? (2 Cevap)

Yönetici Adayı Programı’nda rotasyonlar yapıyorsunuz. Hangi fonksiyona yönetici adayı olarak girdiyseniz, oradaki alt birimlerde projeler yapıyorsunuz. Dolayısıyla bana en büyük katkısı; kısa süre içerisinde İnsan Kaynakları’nı neredeyse A’dan Z’ye öğrenmek oldu. Yetenek yönetiminden ücretlendirmeye kadar her alanda bulundum ve projeler yaptım. Bunlar gerçekten zorlayıcı ve iş önceliğimizde çok önemli olan projelerdi. Dolayısıyla kısa sürede fonksiyon olarak hem bilgilerimi arttırdım hem de büyük resmi anlamama yardım etti. İkinci tarafta çok farklı ekiplerle çalışıyorsunuz. Yaklaşık 6 ayda bir yöneticiniz ve ekibiniz değişiyor. Bu da farklı yönetim stillerine, farklı iş arkadaşlarına, farklı takım arkadaşlarına hızlıca adapte olmanızı gerektiriyor. Bu da bence kişiye çok genç yaşlarda ciddi bir esneklik ve olgunluk katıyor. Bu da benim için Yönetici Adayı Programı’nın bir artısıydı. Ben çok fazla rotasyon yaptım. Bu programla 5 buçuk ay İran’daki bir projeye destek verdim. Yine 1 ay boyunca sahada Satış Ekipleriyle beraber bulundum.  Son olarak da Samsun fabrikamıza geldim. Hepsine başlarken işin nasıl olacağı, işi yapıp yapamayacağım ya da gideceğim yerlerde mutlu olup olmayacağım hakkında biraz korkum ve önyargım vardı ama dönüp baktığımda her seferinde “İyi ki yapmışım!” dedim. Hem başardığım şeyler beni çok mutlu etti hem de ilk başta olan fikirlerimin önyargı olduğunu fark ederek gerçekte çok daha farklı ve güzel deneyimler elde ettim. Aslında Yönetici Adayı Programı benim için teknik bilgiler öğrenmenin yanında önyargılarımı yıkan, ufuk açan ve her şeyi yapabileceğime inandıran bir program oldu.
178

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

İş İlanları (1)