Cevaplar 9

Filtrele:Sırala:

BAT Experience Proje Stajyerleri arasında nasıl bir iletişim var? (2 Cevap)

Biz burada çok şanslıyız çünkü 7 stajyeriz ve hepimiz çok farklı departmanlardan ve okullardan geliyoruz. Buraya gelmeden önce burada nasıl bir ortam olacağıyla ilgili biraz kaygım vardı çünkü Samsun’da tanıdığım yoktu. Bu yüzden buradaki stajyerlerle iyi anlaşmak yazı güzelleştirebilecek bir şey diyebilirim. Biz stajyerlerle çok iç içeyiz. Beraber çalışıyoruz, beraber takılıyoruz ve günün sonunda da beraber oluyoruz. Bu bir zorunluluk gibi değil çünkü biz birbirimizle vakit geçirmekten keyif alıyoruz. Tabii ki bu biraz şans meselesi, böyle de denk gelmeyebilir ama buradaki insanlar stajyerlerin beraber takılması için onlara ortak projeler vererek destekliyorlar. Bu yüzden her şey güzel gidiyor.

Mühendislik eğitimi alan biri olarak İnsan Kaynakları Departmanı'nda staj yapmak nasıl bir deneyim? (1 Cevap)

Benim için gerçekten çok güzel bir deneyim çünkü ben okuldaki kulüp aktiviteleri ve kendi yaptığım projeler sayesinde İnsan Kaynakları Departmanı'na oldukça yakınım ve oradan geniş bir networküm var. Bu yüzden hep nasıl bir yer olduğunu merak ediyordum. Eğer mühendis olarak iletişim yönünüz çok kuvvetliyse, insanlarla çalışmayı seviyorsanız ya da insanların başarısından mutlu olabiliyorsanız İnsan Kaynakları sizin için doğru bir departmandır.

Benim mühendis olarak teorik bilgim var ama kendime biraz daha başka şeyler katmak istedim. İnsanlarla çalıştığım zaman ne gibi zorluklarla karşılaşacağımı ve neler yaşandığını öğrenmek istedim. Daha kurumsal bir departmanda staj yaptığınız zaman çok daha geniş bir perspektiften ve bakış açısından bakabiliyorsunuz. Sizi başta çok zorluyor çünkü her şey sayı demek ama burada işin içine sayılar dışında duygusal zeka, mutluluk, motivasyon gibi farklı ölçütler de giriyor. Bunlarla sınanmak da güzel bir deneyim.

BAT Experience İnsan Kaynakları Proje Stajyeri olarak bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Güne diğer stajyer arkadaşlarla kahvaltı yaparak başlıyoruz. Bu bizim için güzel ve neşeli bir başlangıç oluyor ve daha sonra departmanlarımıza dağılıyoruz. Ben hem bilgisayar başında hem de daha hareketli işler yapıyorum.

Öncelikle departmana geldiğim zaman benden sorumlu kişiler o gün yapmam gerekenleri söylüyor. Bu hareketli kısımda insanlara sürekli bir şeyler sorduğum, onlardan fikir aldığım ve onları haberdar etmem gereken projeler oluyor. Bu yüzden sürekli departmanlar arasında geziyorum. Daha sonra yaptığım bu çalışmaları genelde öğleden sonra bir sunuma veya dökümana geçiriyorum. Günün sonunda da bana liderlik eden kişiyle gün içinde yaptıklarım hakkında toplantı yapıyoruz.

BAT Proje Staj Programı oryantasyon sürecini anlatır mısınız? (1 Cevap)

Fabrikaya geldiğiniz zaman hiçbir şey bilmediğiniz için oryantasyon çok faydalı bir süreç. Orada farklı departmanlardan insanlarla tanışıyorsunuz ve bir departmanda bir şeye ihtiyacınız olduğu zaman kimden ne istemeniz gerektiğiniöğreniyorsunuz. Burası bir fabrika olduğu için iş güvenliği ve sağlık eğitimi alıyorsunuz. Daha sonra Finans, Tedarik Zinciri, Kalite, Üretim, İnsan Kaynakları gibi birçok farklı departmandan oryantasyon alıyorsunuz. Onlar size kabaca ne iş yaptıklarını anlatıyorlar ve fabrikayı gezerek neyin nerede olduğunu, nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğreniyorsunuz. Bu süreçten sonra da oryantasyon süreci bitiyor.

BAT Experience Proje Stajyeri olarak BAT Samsun Fabrikasındaki çalışma ortamını anlatır mısınız? (2 Cevap)

BAT’de hem insanlara hem de insanların fikirlerine değer veren bir çalışma ortamı var. İnsanlar burada kendi inisiyatiflerini kullanarak işlerini yapabiliyorlar. Ayrıca her global ve büyük firmada olduğu gibi burada da çok farklı kültürlerden gelen insanlar çalışıyor. Bence bu noktada BAT’i diğer globalfirmalardan ayıran şey iletişimdir çünkü BAT’de çok açık ve güçlü bir iletişim var. Herkes sizinle çok açık bir şekilde iletişim kuruyor çünkü insanlar sizin buraya bir şeyler katabileceğinizin ve buraya gerçek bir deneyim yaşamak için geldiğinizin farkında.

Bunun dışında eleştiriye çok açık bir ortam var. Hatta yöneticileriniz sizi eleştiriyle ve gözlemle gelmeniz için cesaretlendiriyor. Burada size gerçek sorumluluklar veriyorlar. Yöneticiler bu sorumlulukların altından kalkabileceğinize güveniyor ve bunu size hissettiriyor. Kısacası burada hem kendinize hem de kariyerinize yatırım yapabileceğiniz çok değerli bir ortam var.