Cevaplar 11

Yükleniyor...
605 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İlk olarak Primary Müdürlüğü’ne geldiğimi duyan arkadaşlarım yerleri pembeye boyatacağımı düşünmüşler. Bir kadın olarak ilk defa Philsa Fabrika Müdürlüğü’ne geldiğim için çok güzel atışmalarımız oldu ve geldiğim zaman yerleri pembeye boyatıp boyatmayacağımı sordular, ben de pembe tercih ediyorlarsa boyatabileceğimizi ama benim pembeye karşı özel bir ilgimin olmadığını söyledim. Demek istediğim, önyargılar tabii ki var. Kadın Fabrika Müdürü olmak benim açımdan zorlu oldu. Bu işe alışırken daha fazla sayıda erkekle konuşup tartışmak, bir alışma süreci gerektirdi. Ben bu kadar Mühendisle daha önce çalışmamıştım ve bu sayede Mühendislerin bakış açısını daha net öğrenmeye başladım. Daha önce çalıştığım gruplarda griler mevcuttu ama Mühendislerin bakış açısında “siyah” ya da “beyaz” var. Ben de o grileri biraz daha yaşatıp farklı bakış açıları vermeye çalıştım. Başlarda ekip buna alışık değildi ama artık farklı yönlerden de bakmaya başladılar. Ben bundan keyif alıyorum çünkü burada cinsiyet ayrımı yok. Eşit fırsatlar ve eşit yetkinlikler var.

956 görüntülenme
·
Transkripti Göster

ODTÜ İşletme bölümü bana analitik düşünme yeteneğini kattı. Birçok konuda birçok ders alarak çok önemli hocalardan inanılmaz tecrübeler edindim ve o tecrübelerin yerine oturduğunu yaşadıkça gördüm. Bunun dışında neyi sormam, nereye bakmam ve bilmediğim şeyleri nereden araştırmam gerektiğini öğrendim. Ben o kadar sosyal bir ortamda okudum ki bu sosyal ortam benim kanıma işledi. Burada da oradaki sosyal ortamı arayıp yaratmaya çalışıyorum. Bu da olaya ayrı bir keyif katıyor.

220 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsanları dinleyip onlara inanmak gerekiyor çünkü bir insana güvensizlik aşılarsanız sürekli bir iş sonucu hiçbir şekilde alamazsınız. Bunun dışında bir Yönetici; çalışkan olmalı, ekibiyle birlikte bir şeyler başarmalı ve onların yanında olmalıdır. Ben delegasyonun bir sınırı olduğuna inanıyorum çünkü birlikte destek vererek bir şeyleri başarmak o güven ilişkisini kurmaya da fayda sağlıyor.

173 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsanın sağlığı, güvenliği ve bunların sürekli sağlanabilmesidir. Her insanla farklı iletişim kurmanız gerekiyor ve bu biraz enerji alıyor. Diğer departmanlarla sürekli iletişim halinde olmanız gerekiyor çünkü iş sonuçlarını daha çabuk almanız lazım. Çok fazla kontakt olması sebebiyle ve herkese kaliteli bir zaman ayırmanız gerektiği için zaman yönetimini yapmak çok zor. Bunların dışında çok keyifli geçiyor.

183 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ekibimle birlikte eğlenmek, birlikte üretmek, zorlukların üstesinden gelip başarmak, sorumluluk almak ve onları yerine getirmek, ekip arkadaşlarımdan güler yüzle bir teşekkür almak çok tatmin ediyor. Ben bir lider olarak insani ilişkilerin her zaman ön planda tutulması taraftarıyım ve tüm ekibimi de bu şekilde yönetmeye çalışıyorum. Bir işi yaparken bundan keyif duymalıyız çünkü keyif duyduğumuz zaman hiçbir baskı, denetim ve kontrole gerek kalmıyor, bunu zaten otomatik olarak yapmış oluyoruz. Ekip arkadaşlarımın da bundan keyif aldığını hissediyorum. Onların keyif alması iş sonuçlarına da yansıyor, böylece buradaki asıl var olma amacımızı da gerçekleştirmiş oluyoruz.