Cevaplar 7

Filtrele:Sırala:

Adnan Menderes Üniversitesi'nin hoşlanmadığınız yanları nelerdir? (10 Cevap)

Öncelikle eğitim kalitesi. 6 senelik iktisat bölümü öğrencisi olarak ekonomiyi, iktisat bilimini öğreten öğretim görevlilerinin ezberci yaklaşımdan kopamamış olmaları öğrenci açısından kötü bir yön. Öğrencileri okula bağlayacak sosyal aktivitelerin eksikliği ilk senede kendini hissettirir. Aydın'ın Nazilli ilçesinin İsabeyli köyünde dağın tepesinde lise tadında okuduğunuzu anladığınız an her şey için çok geç olduğunu hissediyorsunuz. Bir derdinizi ya da danışmak istediğiniz ya da bir konuyu yüzünüze bakarak dinleyecek öğretim görevlisi bulabilirseniz şanslısınız. Öğrenciden kopmuş bir eğitim kadrosu olduğu söylenebilir. Kpss'ye yönelik ve tamamen ders ve ders notları üzerinden sürdürülen bir eğitim söz konusu. İktisat bilimini, ekonomist ruhunu ruhunuza işleyecek bir girişim ve ya eğitim tarzı bulmanız neredeyse imkansız. Hatta size kitaplarını satarak dersi geçmenizi sağlayacak öğretim görevlileriyle karşılaşmanız çok muhtemel. İdari işler açısından hükümet yanlısı tavırlar sergilemek eğitim, öğretimi geliştirmenin bir adım önünde. Kpss ağırlıklı eğitim siz istemeseniz de tüm üniversite hayatı boyunca ensenizde olacak. Asistan ve öğretim görevlisi egosu da öyle. Profesör sayısı bir elin parmağını geçmiyor. Ayrıca araştırmadan gelen arkadaşlar için söylüyorum, burda deniz yok. Tamamen içinizi karartmayın. Çok tatlı insanlar da bulacaksınız fakat sayıları az ve sisteme ayak uydurmuş durumdalar. Geçme notu 60 şartlı geçme notu 50 olarak belirlenmiş durumda. Bütünleme kaldırıldı, Çan eğrisi sistemi yok. Okuldaki sosyal kulüpler, faaliyetler açısından beklentileri düşürerek gelmek daha faydalı olacaktır. 5 sene voleybol takımında oynamış biri olarak kendi çabalarınızla voleybol, basketbol, futbol branşlarında fakülteler arası turnuvaya katılmak en iyi aktivitelerden biri fakat fakülte yönetiminden üst düzey bir destek beklememek lazım. Fakültedeki yemek durumuna değinmek gerekirse; yemekhanede 2 liraya 2 çeşit yemek yiyebiliyorsunuz fakat bu sadece örgün eğitimler için geçerli. Fakülte köyün üst kısmındaki tepede olduğu için sadece okulun önündeki kafelerden faydalanabiliyorsunuz ve çok bir alternatifleri olmadığı için fiyatları gereksiz pahalı.

Şimdiki aklınızla yeniden tercih yapıyor olsaydınız hangi okulu ve/veya bölümü seçerdiniz? Neden? (392 Cevap)

İstanbul'da Radyo Televizyon ve Sinema okumak isterdim. Ülkemiz standartlarında hangi donanıma sahip olduğunuz, hangi bölümden mezun olduğunuz değil siyasi görüşünüz ve tanıdığınız olup olmaması önemli. Toplumun benden beklentilerini, gelecek kaygısını ve para kazanma dürtüsünü düşünmeden, istediğim şehirde istediğim bölümde tek bir üniversite hayatım olduğunu bilerek ve sonuçlarına katlanarak o bölümü okumak isterdim.

İktisat Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (55 Cevap)

Güncel ekonomi, devlet işleyişleri gibi konularda uzmanlaşma sağlar. Temel hukuk ve temel muhasebe bilgilerini ediniriz. Üst düzey bir devlet adamı olabilirsiniz. Muhasebecilik, mali müşavirlik, bankacılık, müfettişlik gibi alanlarda donanım imkanı sağlar.

Adnan Menderes Üniversitesi'ne yeni başlayacaklar için tavsiyeleriniz nelerdir? (11 Cevap)

Üniversite'ye gelmenin rahatlığıyla boşlayacağınız ve sınav stresini atlatmak için harcayacağınız bir zaman dilimi olmayacak. Ciddiyetle ders takibi ve ders tekrarı sizin burada geçirecek olduğunuz vaktinizi uzatmadan kurtulmanızı sağlayacaktır. Değer verdiğiniz, tarzını sevdiğiniz öğretim görevlileri bulursanız, onlarla yakın ilişkiler kurup gösterdikleri yolları takip edip üniversite hayatınızdan gerekli tecrübeyle ayrılmanız için en faydalı yöntemlerden biri olacaktır.