Cevaplar 1

Yükleniyor...

Birçok kişinin açıklamasının aksine  diğer iktisadi ve idari bilimler fakültesi bölümlerinden pek farkı olmayan, özellikle devlet kademesindeki memur alımlarında ciddi dezavantajı olan bir bölüm. 

Devlet kademesinde B grubu alımlarda Birçok kadroya 'İşletme', 'iktisat, 'uluslararası ilişkiler', 'maliye' gibi bölümler hatta 'uluslararası ticaret ve lojistik' bölümü bile başvuru yapabiliyorken  bizim bu 'Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik' bölümünde kadrolarda yer açılmadığından başvuru yapılamıyor. Hemen hemen birçok dersimizin aynı olduğu, 'uluslararası ticaret ve lojistik' mezunlarının başvuracağı yerlere bile bölümün ismi kadroda yer almadığı ('işletmecilik' kelimesi yüzünden) başvuramıyoruz.  

Devlet kademesinin A grubu alımlarında da iktisadi idari bilimler fakültesinin diğer bölümlerinden hiçbir farkı olmadığı (aynı kefeye konduğu) için burada da avantajı yok!

Özel sektör içinse dil bilme zorunluluğu olduğu için yine dezavantaj.  İşletme, iktisat gibi bölüm okuyanlarda dil bilme zorunluluğu yokken bu bölümde böyle bir zorunlulukta var. O yüzden 2 dil bilmezsen özelde de işe girmen zor, üniversite de dil öğretilmiyor anca %30 ingilizce oluyor çoğunlukla. Kendi çabanla dil öğrenmeye çalışıyorsun bu da Türkiye şartlarında zor!

Özel sektörde dil gerektirmeyen alan dışı işlerde de 'işletme', 'iktisat, 'maliye' gibi bölümlerden farkı kalmıyor bu bölümün. Yani ha işletme okumuşun ha iktisat okumuşun, ha da Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik' okumuşun. Hiç bir farkı yok, özel sektörün dış ticaret dışındaki alanlarda bu bölüme bakış açısı bu şekilde.

Benden size tavsiye; bu bölümle ilgili vaatlere ve iyi açıklamalara kanmayın. İşleyiş benim yazdığım şekildedir. Ben de hocaların tavsiyesiyle bu bölümü tercih ettim ve mezun oldum bizzat bu yukarıda yazdıklarımı yaşayarak gördüm. Mezun olduktan sonra bu bölümden iyi bahsedenler ortadan kayboldu.

Son olarak; bu bölümü tercih edecekler dikkatli olun diyorum. Bu yukarıda  yazdıklarım gerçek bir şekilde yaşanmıştır. Bölümün ŞAŞAALI imine kanarak tercih yapmayın, üzülürsünüz!

Sevgilerle,

4,583 görüntülenme