Cevaplar 12

Filtrele:Sırala:

İş hayatında başarılı olmak için olmazsa olmaz üç şey nedir? (6 Cevap)

Stratejik düşünme ve vizyoner bakış açısı çok önemli. Eğer burada önemli adımlar atmak ve büyük hedeflere koşmak gibi bir hedef varsa bunlar olmazsa olmazdır. Yenilikçi olmak, tutkulu çalışmak ve o tutkuyu hiç kaybetmemek lazım çünkü bu daha yenilikçi bir bakış açısını da beraberinde getiriyor. İyi bir dinleyici, anlatıcı ve karar verici olmak lazım. Bu konular hep diğer şeylerin arkasında kalıyor ama bunun hakkında eğitim almak ve kendinizi geliştirmek çok önemli. Bunlar olmadan da başarılı olunur ama bunlar olduğu zaman daha kalıcı başarılar elde etmek mümkün.

Migros sizin için ne ifade ediyor? (11 Cevap)

Migros’ta 10. senemi tamamlıyorum. Migros kesintisiz olarak beni ilerlemeye, öğrenmeye ve yeni trendleri araştırmaya iten, yerinde saymama müsamahası olmayan müthiş bir okul. Bana bunu ilk işe başladığımda da söylemişlerdi. O zamanlar zaten okuldan çıktığım için çok sempatik gelmemişti ama şimdi gerçekten çok önemli bir şey olduğunu görüyorum. Ben birçok insanın 20 yılda öğrenemeyeceği kadar şeyi 10 yılda öğrendim. Hala öğreneceğim çok şeyin olduğunu gördüğüm bir yerde çalışıyorum ve bu gerçekten inanılmaz bir şey. Çok yenilikçi, öncü ve sağlam duruşu olan bir şirketim var. Dolayısıyla Migros’ta çalıştığımı söylerken gurur duyuyorum. Bu markanın bir parçası olmak güzel bir şey.

Migros'ta bir verinin toplanmasından kullanılabilir hale gelme sürecini anlatır mısınız? (1 Cevap)

Öncelikle bir satış verisi mağazalardan genel merkeze akıyor ve bu veri doğru bir şekilde konsolide edilerek bizim kullanabileceğimiz tablo yapılarına yerleştiriliyor. Bir modelden kampanya teklifi üreteceğimiz zaman, model kendi içerisinde yazılmış olan kurallara bağlı olarak bu datayı kullanmaya başlıyor. Örneğin, müşterinin favori markasını bulmaya çalışıyoruz. Bu durumda müşterinin belirlenen gündeki alışverişine bakıp o alışverişte en sıklıkla aldığı, en sevdiği, kampanya olduğu zaman asla kaçırmadığı gibi özellikleri karşılayan ürünler belirleniyor. Müşterinin en çok ilgisini çekebilecek ürünleri en aza doğru skorluyor ve buna uygun olarak ürün teklifi yapılıyor.

Migros Veri Analizi Birimi olarak nasıl projeler üzerine çalışıyorsunuz? (1 Cevap)

Biz CRM Departmanı olarak Money Club Kart süreçlerini yönetiyoruz. Veri Analizi Birimi olarak da bunun altyapısını en doğru şekilde oluşturuyoruz. Ayrıca bununla alakalı ihtiyaç duyulan hangi fizibilitelerin olduğu ve kampanyaların nasıl yapılacağı gibi sorulara cevap vermek durumundayız.

Şu anda en önemli stratejilerimizden birisi kişiselleştirmeve bu strateji için Tam Bana Göre adında bir uygulamamız var. Bu aslında bizim için bir çatı ve biz tüm uygulamalarımızı bu çatının altına yerleştirmeye çalışıyoruz. Buradaki hedefimiz, müşterinin “Tam bana göre!” diyebileceği teklifler ve kampanyalar sunmaktır. Bunu yaparken iletişim de önemli çünkü müşterilere doğru teklifi, doğru zamanda, doğru dille yapmaya çalışıyoruz. Tüm bu boyutların altını çeşitli işlerle dolduruyoruz.

Müşteriye tam bana göre hissiyatını yaşatmak için müşteriyi çok iyi tanımak lazım. İşte burada da veri madenciliği devreye giriyor. Müşterinin Migros yaşam evresinin neresinde olduğu, alışveriş alışkanlarının ne olduğu, evinde nelerin bittiği gibi birçok soruya çok doğru bir şekilde cevap verebilmek lazım ki müşteriye tam bana göre hissiyatını verecek kampanyaları çıkabilelim. Dolayısıyla biz datayı ve müşteriyi analiz ederek altyapımızla tüm bu modelleri kuruyoruz. Bunu aksiyona alacak departmana da o müşteriyi anlatacak modelleri kuruyoruz. Onlar karar ağacını dizayn ediyor ve o karar ağacındaki her bir adıma hizmet ederek müşteriye o an için en doğru teklifi sunuyor.

Veri Analizi Müdürü olarak Migros'ta bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Oldukça yoğun geçiyor. Sabahtan akşama kadar önümüze gelen o büyük veride şirketin ve departmanın stratejilerine uygun ve anlamlı bilgiler arıyoruz. Bu bazen bize talep veya soru olarak gelebiliyor, bazen de biz bu strateji için ne yapabileceğimize bakarak bir şeyler bulmaya çalışıyoruz. Bu bir analiz, fizibilite, rapor veya kocaman bir veri modeli olabilir. Önemli olan stratejiye doğru bir şekilde hizmet edildiğinden emin olduğumuz bir iş yapmamızdır.

Bizim bir günümüz bir günümüze uymuyor. Hatta aynı an içerisinde bambaşka açılardan baktığımız iki farklı analiz yapabiliyoruz. Dolayısıyla yoğun ama çok keyifli bir işimiz var.