Cevaplar 10

Yükleniyor...
32,717 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşletmeci birçok iş yapar. Kafe veya holding işletmek, maliyet veya risk analizi yapmak da işletmeciliğe girer. Bizim zamanımızda işletme çok genel bir kavramdı. Bir işletmede çalışmak için bu bölümde olmak gerekiyordu. Özellikle Pazarlama’da insanlarla birebir iş yapıyorsunuz. Ben de bunların hepsinin İşletme başlığı altında olduğu için İşletme bölümünü tercih ettim. Çok memnunum çünkü İşletme’den mezun olan birisinin her işi yapabileceğini düşünüyorum. Bankacılık sektöründe genelde matematik ağırlıklı olması sebebiyle mühendisler çalışır. Esasında ne iş yaptığınız değil, kafanızın neye evrilebildiği önemli. Belki mimar, doktor, avukat gibi meslekleri edinemeyebilirsiniz ama İşletme’de çok farklı pozisyonlarda çalışabilirsiniz.

1
474 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koruncuk Köyü; bir bağışçımızın vakfa bağışladığı bir köydür. Daha önce orada bir köy varmış ama binalar yıkılıp sıfırdan tekrar yapıldı.

Çocuk Koruma Politikası gereği çocuklara aile yanında bakılıyor veya çocuklar koruyucu aileye veriliyor. Ama 4-5 kardeşi koruyucu aileler almak istemiyor. Kardeşler ayrıldığı zaman belli bir zaman sonra o kardeşlik bağı kopuyor. 15 gün bir seyahate bile gitseniz birileriyle bağ kuruyorsunuz, o bağ sürekli olursa o kişi hayatınızda kalıyor. Hiç görmediğiniz bir insanla belli bir yaştan sonra anlaşmak kardeşiniz bile olsa çok zor. Dolayısıyla o kardeşlik bağını koparmadan birbirleriyle büyüsünler diye bir köy hayal ettik. Yaklaşık 120 çocuğa hizmet verebilecek kapasitede, 14 dönüm bir arazi üzerine, 10 tane aile evi dediğimiz evlerde çocukların büyüdükleri ve daha sonra genç evine geçtikleri bir köy.

Köylerimizde anaokullarımız var. İstanbul’daki anaokulumuz dışarıdan da çocuk alabiliyor çünkü uzunca bir süre köye küçük yaşta çocuk gelmediği için bunu dışarıya açmak istedik. Özellikle imkanı olmayan veya kısıtlı imkanları olan ailelere bu modeli açtık. İzmir’de de aynı şekilde bir anaokulumuz olacak. Oradaki tüm çocuklara elimizden geldiğince dokunmak istiyoruz.

229 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koruncuk Köyü’ndeki çocuklara bakan kişilerin hepsi profesyoneldir, bu konuda eğitim almış, diploması olan ve anne, teyze veya lider dediğimiz kişilerdir. Liderlerimiz pedagojik formasyonu olan öğretmenlerdir. Bu liderlerimiz 12 yaşından sonraki çocuklara liderlik yapmak ve onları hayata hazırlamak için köyde hizmet verirler. Çocuk Gelişim mezunu olan anne ve teyzeler ise her bir aile evi dediğimiz birimde sorumlu anne veya sorumlu teyze olarak Bakım Elemanı statüsünde hizmet verirler.

489 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koruncuk; bizim tabirimizle ebeveyn bakımından yoksun, korunma ihtiyacında olan çocuk demektir. Ailenin ekonomik veya sağlık problemleri, ailedeki bireylerin hapse girmesi ya da uyuşturucu kullanması gibi durumlarda, aile çocuklara bakamadığı için, çocuklar devlet koruması altına girer. Türkiye’deki çocuklara ebeveynleri tarafından bakılamıyorsa veya çocuklar istismara uğruyorsa; çocuğun ailede kalıp kalmayacağı, evlatlık verilip verilmeyeceği konusunda tek yetkili mercii devlettir. Biz de bu devlet korumasına giren kardeşlere bakıyoruz.

Bizim köyümüzde kardeşler bir arada yaşadığı için aile birlikteliğini kardeşlik üzerinden yürütüyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne açtığımız yerleri bildiriyoruz veya kurumda olan çocuklar biyolojik aile yanına dönebiliyor. Genelde bizden koruyucu aileye değil, biyolojik ailesine geri dönüyor çünkü biz bir nevi koruyucu aile gibi çalışıyoruz. Yerimiz açıldığı zaman devlet bize yerimize göre kardeş gönderiyor. Dolayısıyla çocukları Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Çocuk Hizmetleri’nden alıyoruz. Çocuklar bir şekilde devlet koruması altına girdiyse devlet kurumlarında veya bizim köyümüzde kalıyor. Eğitim hayatları bitene kadar da çocukların her şeyini biz karşılıyoruz ve onları çevredeki okullarda okutuyoruz.

Büyüdükleri zaman onlara dışarıda ev açıyoruz, bunun için yarı bağımsız yaşam dediğimiz bir modelimiz var. İnsanlar üniversiteden mezun olunca iş bulsa bile faturalarını ödeyecek kıvama hemen gelemiyor. Biz de o süreci daha sağlıklı geçirebilmeleri için onlara ev açıyoruz, onlar da köyden kardeşleri veya arkadaşlarıyla birlikte o evlerde yaşıyorlar. Evlenirken çeyiz yardımı yapıyoruz, ev açıyoruz ve kız istemeye gidiyoruz veya bizden kız isteyebiliyorlar. Bu şekilde onları hayata hazırlıyoruz.

803 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Hayatımın en güzel dönemiydi. Bana öğrenmenin ne kadar keyifli olduğunu, hayatın öğrenme üzerine kurulduğunu öğretti. Çok değer hocalar tanıdım ve onların hepsinden birçok şey öğrendim. Ben çok şanslıyım çünkü sevdiğim bir okulda, sevdiğim bir bölümde çok iyi hocalarla yetiştim. Bu yüzden bu dönemin hayatımda çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hala da okulla ve okuldaki arkadaşlarımla bağımı koparmadım. Okul bana hayata dair bir bakış açısı verdi ve güçlü olmayı, öğrenmenin sürekliliğini, öğrenmeden var olunmayacağını öğretti.

Bizim zamanımızda Fortran vardı, gece kartlar basardık. İki satır yanlış olduğunda tekrar basardık. O zamanlar telefon ve bilgisayar yoktu. Dolayısıyla öğrenmenin durağan bir şey olmadığını ve gelişimin sürekli olduğunu öğrettiğini düşünüyorum.