Cevaplar 13

Yükleniyor...
2,077 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Radyo ODTÜ’de çalışmaya üniversite 1. sınıfta başladım. Konserlere bedava gidebilmek için girmiştim ama radyoculuğa da ilgim vardı. Çeşitli eğitimlerden sonra kendimi canlı yayında program sunarken buldum. Bugün karşınızda bu kadar rahat konuşabiliyorsam radyoculuğun getirdikleri sayesindedir. Radyo ODTÜ’de pek çok insanla tanıştım ve bir anda kendimi üniversite 1. sınıftayken profesyonel hayatın içinde buldum çünkü Radyo ODTÜ bir üniversite radyosundan ziyade, profesyonel bir medya kuruluşu gibi çalışıyor.

Ben kurumun reklam, pazarlama, yayın, müzik, seslendirme gibi her bölümünde çalıştım, bunun da bana bugüne kadar kattığı birçok şey oldu. Bu sayede kendimi rahat ifade edebiliyorum, bulunduğum yerde çekinmeden hareket ediyorum, insanlarla nasıl iletişim kurabileceğimi biliyorum ve profesyonel hayatta işlerin nasıl yürüdüğüne erken şahit olma fırsatım oldu. Bu benim için ön hazırlık süreciydi ve şu an bana getirdiği çok fazla şeyin olduğunu görüyorum. Bu yüzden çok mutluyum, iyi ki yapmışım diyorum.


136,865 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü insana meslek kazandıran bir bölüm olarak göz önünde tutulmamalı çünkü üniversitelerde sadece meslek öğretilmiyor, bilim de öğretiliyor. Biz Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde pek çok farklı bakış açısıyla tanıştık. Buradan durumları değerlendirebilen ve bir bireyle ilişkilendirebilen kişiler olarak mezun oluyoruz. Ben bugün Müfettiş Yardımcısı olarak çalışıyorum ama gazetelerde muhabir olan veya pazarlama birimlerinde çalışan, Kamu Yönetimi gereği devlet kurumlarında çalışıp oraları kendine hedef edinen, aklınıza gelebilecek pek çok alanda kendini iyi ifade ederek kariyerine yön veren arkadaşlarım da var. Bu tamamen sizin ne yapmak istediğinizle, alanınızı nasıl genişlettiğinizle, kendinizi bilmenizle ve geçmişten getirdiklerinizle çok doğru orantılı. Yeter ki siz ne yapmak istediğinize karar verin…

Staj yapmak ve merak ettiğiniz şeylerle alakalı kurumlarla iletişime geçmek; insana yön veren, merak gideren ve ne yapmak istediğiniz konusunda karar verdirten bir tutum. Bu yüzden Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü mezunları kendilerini kısıtlı görmemeli çünkü ne yapmak istiyorlarsa kapılar onlara oradan açılıyor.


5,251 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde felsefe, sosyoloji, devlet-toplum ilişkisi, yönetim teorileri ve ekonomik bağlamlar gibi pek çok konuyu okuma fırsatı bulduk. Bu konular hakkında uzman olabilmek için çok derin çalışmalar yapmak gerek fakat okuduğumuz bölüm çerçevesinde konuları pek çok açıdan değerlendirebilmek, farklı bakış açılarına sahip olmak, her yönüyle anlamak ve birbirine bağlayabilmek adına pek çok şey öğrendik. Benim profesyonel ve özel hayatıma çok katkısı oldu. Bunun dışında ODTÜ gibi bir üniversitede okumak bana her şeyi yapabilecek bir özgüvende hissedebilmeyi kattı. Bu yüzden ODTÜ’nün insana verdiği o özgüvene yürekten inanıyorum. Artık çoğulculuğun ne demek olduğunu çok iyi biliyorum ve kendimi ifade etmekten çoğunluklar içinde hiç çekinmiyorum.

1,436 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yeni mezunlara tavsiyem, ekonomiyi ve dünyayı takip etmeleri olur çünkü her şey çok hızlı değişiyor. Bu değişen dünyanın içerisinde takipte kalmak her zaman için avantajlı. Büyük kurumlar kariyer günleri veya staj ilanları pek çok program düzenliyor. Bu programlara katılmalarının hem kurumda çalışacakları kişilerle tanışmaları hem de işlerin nasıl yürüdüğünü ve neler yapıldığını görmeleri açısından çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bu yüzden bir şeylerin içine girmekten hiç çekinmesinler ve kendilerine güvensinler.

2,355 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Denetim alanında çalışmak güzel bir deneyim. Sürekli seyahat etmek, ortam değiştirmek, farklı insanlarla çalışmak biraz korkutucu gelebiliyor ama beni keyiflendiren kısmı bu. Ben farklı insanlarla tanışmayı, iletişim kurmayı, farklı hikayeler dinlemeyi seven biriyim. Denetimde çalışmak da merakımı cezp eden konular hakkında sorular sorma özgürlüğünü veriyor çünkü insanlar ister istemez sorularınıza saygı çerçevesinde cevap veriyor. İnsan sarrafı olmak gibi bir getirisi var çünkü çok fazla insanla tanışıp onlar hakkında bilgi almaya çalışıyorsunuz ve çeşit çeşit insanla karşılaşıyorsunuz. Bu yüzden önyargı sahibi olmamayı öğreniyorsunuz çünkü baktığınızla gördüğünüzün arasında çok fazla fark oluyor. Bu yüzden kişisel gelişime de katkı sağlıyor. Gittiğiniz şubelerin ve çalıştığınız yerlerin ağırlıkları birbirinden farklı. Ticari şubelerde büyük firmalar, büyük üreticiler ve sanayi devleriyle karşılaşırken; küçük ilçelerde tarımla uğraşan çiftçilerle veya üreticilerle bir araya geliyorsunuz veya kendinizi bir anda İstanbul’da mısır çarşısında kıymetli madenlerin içinde buluyorsunuz. Bu yüzden pek çok farklı alanda deneyim elde etme ve merak ettiğiniz şeyleri görme fırsatınız oluyor.