Cevaplar 18

Filtrele:Sırala:

Endüstri Mühendisi olarak İş Geliştirme alanında çalışmaya nasıl karar verdiniz? (1 Cevap)

Aslında ben İş Geliştirme alanında çalışmaya karar vermedim, kader ağlarını bu yönde ördü. Endüstri Mühendisi olarak çalışılacak alan çok var. İş Geliştirme; bir Endüstri Mühendisi’ni en tatmin edecek alanlardan birisidir çünkü geliştirmek amacıyla formatlanmış bir mühendislik tipidir. Eğer bir Makine Mühendisi olsaydınız motor yapmaktan hoşlanmanız gerekirdi. Endüstri Mühendisi olarak da süreçleri oluşturmak, yapılandırmak ve bunların çıktılarıyla ilgili analizleri yapmak size mutluluk verecektir. Endüstri Mühendisliği’nin üretimden yönetime kadar giden geniş bir yelpazesi var. Bu da Endüstri Mühendisliği’nde okuyan arkadaşların ne tarafa yöneleceğiyle ilgili bir konu. Eğer üretim tarafına yönelirseniz sizi bambaşka zorluklar ve süreçler bekliyor. Yönetimsel tarafa yaklaşırsanız perakende gibi ama içinde Endüstri Mühendisliği’ni sağlam temellerde taşıyan ve çözümlemeleri gerektiren problemlerle karşılaşacaksınız. Bunları seviyorsanız İş Geliştirme sizin için doğru bir alan olabilir.

Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (81 Cevap)

Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu her işi yapar. Önemli olan Endüstri Mühendisliği formasyonunda verilen bakış açısıdır. Endüstri Mühendisi bir olayla karşılaştığı zaman diğer mühendisliklerden farklı olarak onu parçalara ayırıp hatalı noktanın ne olduğunu doğru analiz edebilmesi gerekir. Dolayısıyla nereyi tahmin edebileceğiniz veya neyi nasıl yaparsanız daha iyi sonuç alabileceğiniz gibi bir bakış açısı var. Bu bakış açısına sahip olduktan sonra bankacılık, IT, Finans, Üretim, Perakende gibi sektörlerde çalışabilirsiniz çünkü temel olarak sürecin daha iyi noktalara götürülmesi gerekiyor. Bunun için de doğru analizin yapılması, doğru noktaların belirlenmesi, takip edilip çıktısının ölçülebilmesi gerekiyor. Bunlar da her işte olduğu için Endüstri Mühendisleri her sektörde çalışabiliyor.

İş Geliştirme alanında hangi bölüm mezunları çalışabilir? (1 Cevap)

Multidisipliner bir alan olduğu için tek tip okul mezunlarıyla çalışmayı tercih etmiyoruz. Bizi farklılıklar zengin kılıyor, bu farklılıkları yaşatmak için de farklı tecrübelere ve altyapılara sahip arkadaşları aramıza katmaya çalışıyoruz. Endüstri Mühendisi, Finans veya Matematik mezunu arkadaşlarımız olabilir. Birçok alanda çalışan arkadaşlarımız hali hazırda da var. Biz yeni tecrübeleri ve yeni kazanımları elde etmek için de bu arkadaşlarla beraber çalışmayı istiyoruz.

Migros İş Geliştirme Departmanı'nda nasıl kariyer fırsatları var? (1 Cevap)

Son birkaç senedir güzel bir metot uygulamaya başladık; üniversite 3. ve 4. sınıf öğrencilerini stajyer olarak bünyemize katıyoruz. Eğer iş ve okul dengelerini ayarlayabilirlerse haftada 3 gün bizde olmalarını istiyoruz. Bu çok güzel çünkü o bizi tanıyor, biz onu tanıyoruz. Eğer bu süreç sonucunda birbirimizden iyi bir performans alıyorsak arkadaşlara teklifte bulunuyoruz ve bizimle çalışmalarını istiyoruz. Bu sürecin çok üstünde duruyoruz çünkü çok kıymet veriyoruz. Stajyer arkadaşlarımızı normal çalışanlarımızdan farklı olarak değerlendirmiyoruz. En kritik, en önemli işlerimizde görevler veriyoruz ve beraber çalışıyoruz. Burada staj yapan bir arkadaşımız staj yaptığını hissetmeyip kendini bir çalışan olarak hissederek ciddi bir kazanım ve tecrübeye sahip olacaktır.

Perakende sektöründe teknolojinin önemi nedir? (1 Cevap)

Perakende sektörü teknolojiyi en çok kullanan sektörlerden birisidir. Geçmişte de böyleydi ama artık son yıllarda önemi iyice arttı. Perakende büyük bir süreç makinesidir ve her parçası doğru çalışmak zorundadır. Şu anda teknoloji olmadan bu makineyi doğru çalıştırmak mümkün değildir. Kendi süreçlerimizde ve müşterinin görmediği taraflarda da teknolojinin çok büyük bir önemi var. Migros en çok teknolojiyi kullanan birisi ve birçok teknolojisini kendisi geliştiriyor.

Hem IT hem de donanım anlamında teknolojide ilk el terminaliyle işlem yapmaya başlayan, ilk PC’yi mağazalarda kuran, ilk network’ü en gelişmiş şekilde mağazalarda kullanıma sunan, Big Data anlamında şu anda Türkiye’nin en önemli datasına sahip olan ve yıllar önce buna yatırım yapan bir firma vekendi çalışanlarının verimliliğini arttırıcı yönünde kullanmak açısından da çok gelişmiş bir yapıya sahip. Dolayısıyla teknolojiyi perakendeden ayrı konuşamayız. Perakende teknolojilerinin verimliliği arttırıcı, çalışanın hayatını kolaylaştırıcı, müşterinin alışveriş deneyimine değer katıcı bir özelliği olması lazım.

Yine müşteri tarafından yaklaşırsak mağaza içi birçok teknoloji müşterinin kullanımına sunulmuştur. Bunlardan birisi self servis dönüşümüdür. Jet Kasa’larımız artık birçok mağazamızda var ve kullanım oranları ciddi miktarda arttı. Müşteri artık bunu tamamen benimsedi ve bizimle birlikte bu dönüşümün bir parçası oldu. Yurtdışındaki oranlara baktığımız zaman Türkiye’deki kullanım oranı şu anda gayet iyi gözüküyor. Dolayısıyla biz self servis teknolojilerine bu anlamda yatırım yapmaya ve müşterilerimizin de hayatından en az zaman çalınacak şekilde onlara perakendeciliği sunmaya devam edeceğiz.