Cevaplar 12

Filtrele:Sırala:

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi size neler kattı? (1 Cevap)

İletişim fakültesinde üç bölüm var. Gazetecilik, halkla ilişkiler ve sinema televizyon. İlk sene çoğu ders ortak ondan sonra branşlara ayrılıyor. Çok kıymetli hocalardan dersler aldık. Benim zamanımda devam zorunluluğu yoktu. Bunun avantajları da dezavantajlarını da gördüm. Avantajı, birçok arkadaşımıza full time çalışma fırsatı tanıdı. Dezavantajı ise katılımla ilgili bir disiplinsizlik ister istemez oldu. Fakat iş hayatına erken girmiş oluyorsunuz. İletişim fakültesi farklı alanlarda farklı farklı dersler verdiği için genel kültür kazandırmış oluyor. Ekonomi, basın-yayın tarihi, haber yazma teknikleri, fotoğrafçılık gibi. Dolayısıyla yatkın olduğunuz alanı ve neye tutkunuz olduğunu anlayabiliyorsunuz.

İletişim Fakültesi mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (2 Cevap)

İletişim çalışma alanı çok geniş olan bir dal. Ne okumuş olursanız olun medyada, ajanslarda çalışılabilir. PR ajansları, etkinlik ajansları var. Bunun dışında artık neredeyse her kurumun iletişim ve PR departmanı var. Buralarda çalışılabilir. Mümkün olduğu kadar bol stajla nereye yatkın olunduğunu keşfetmek gerekir. Geç kalmamak adına her alanda tecrübe edinmek bence önemli.

İletişim Fakültesi öğrencileri ve yeni mezunları için tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Okurken insan biraz kafası dağınık mezun olabilir. Ne işe başlayacağına dair kafasında bir sürü soru işareti olabiliyor. Ama hangi alan olursa olsun bence devir biraz uzmanlaşma devri. İleride nelere ihtiyaç var gibi konularda öngörülü olabilirseniz, bence bir kaç adım önde olursunuz çevrenizdekilere kıyasla. Mesela 10 yıl önce dijitalin gittiği yeri görüp bunun hakkında çalışmalar yapıp bambaşka yerlere gelmiş insanlar var. Dolayısıyla geleceğin alanlarını öngörüp o konuda uzmanlaşmak bence çok önemlidir.

Kurumsal İletişim alanında çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (2 Cevap)

Yaptığınız işin somut olarak çıktılarını gördüğünüz bir iş. Örneğin bir süredir üzerinde çalışmış olduğunuz gazete basıldığında bir sürü insan onu beğeniyor, dönüşler oluyor. Ya da yaptığınız bir etkinlikte herkes size teşekkür ediyor. İç iletişim çalışmaları yapıyorsunuz, çalışan memnuniyeti artıyor. Gözlem yapıp canlı geri bildirimler alabildiğiniz zaman bu sizi motive eden bir şey. Bu tür geri dönüşler sizi daha da iyilerini yapmaya iten ve tatmin eden yanlarıdır bu işin.

Kurumsal İletişim alanında çalışmanın zor yanları nelerdir? (2 Cevap)

Kurumsal iletişimde çok yoğun bir tempoyla çalışıyoruz. Öngörülemeyip çok hızlı karar almamız gereken birçok durum olabiliyor. Soğukkanlı olmanın çok fazla avantajını yaşıyorum kişisel olarak da. Bunun dışında 7/24 antenlerinizin açık olması lazım. Dolayısıyla mesai saatleri bitince prizi çekip gitmek değil. Bir yerden ilham alıp onu şu işime adapte edeyim diyebilirsiniz. Sürekli kafanızda program yapılacak ve plan kuracağınız bir iş. Bu bazıları için zor olabilir. Ama seven insanın zorluk çekeceğini düşünmüyorum. Bu düşünce yapısındaysanız çok keyif alırsınız.