Cevaplar 8

Filtrele:Sırala:

İTÜ Tekstil Mühendisliği bölümü size neler kattı? (2 Cevap)

İTÜ; Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında en ön gelen üniversitelerden birisidir. Tekstil bölümü alanında faaliyet gösteren bu üniversite, gerek profesör hocalarıyla gerekse yurtiçi ve yurtdışında kabul görmüş, akredite olmuş eğitim sistemiyle bize çok fazla avantaj sağladı. Akredite sistemiyle yurtdışında da geçerli bir diplomamız oldu ve aynı zamanda aldığımız eğitimle elyaftan hazır giyime kadar olan iplik, dokuma, örme gibi bilgilerle dünya standartlarında bir eğitim sistemine tabi tutulduk. Böylece kendimizi o konularda geliştirdik.Bunun dışında İTÜ; sosyal çevresi ve vizyonu geniş, çözüm odaklı, daha global düşünen, farklı bakış açısına sahip, analitik düşünme gücü yüksek olan mühendisler yetiştiriyor. Dolayısıyla İTÜ Tekstil Mühendisliği’nden mezun olmak kişiye iyi bir etiket sağlıyor.

Buyer olarak çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Ürünün en temel yapısı kumaştır. Kumaş, aksesuar ve üretim ayağını çok iyi bilmeleri gerekiyor ki onu iyi bir şekilde yönlendirip konumlandırabilsinler. Hedef olarak Buyer'lığı seçen arkadaşlara tavsiyem; kendilerine katabildikleri kadar fazla bilgi birikimi katmalarıdır. Üretim, görsel, ürün bazında ve bütün kategorilerde kendilerini geliştirmeleri gerekiyor çünkü Buyer'lık kategorisel bazda da normal koleksiyon bazında da olabiliyor. Dolayısıyla ürün grubuna ne kadar hakim olurlarsa ilerideki aşamalarda da alanları o kadar genişleyecektir çünkü tek bir kategoride kısıtlı kalmak alanı da daraltıyor. Her alanda kendilerini bir şekilde geliştirirlerse gelecekteki aşamalarda kariyer fırsatlarında daha geniş bir profilden kendilerini görme şansları olur ve daha farklı fırsatları yakalamaları açısından avantaj sağlar.

Buyer olarak çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (1 Cevap)

Perakende sektörünün en önemli birimlerinden bir tanesinde çalışıyorsunuz. 1 yıl önceden bu koleksiyonu oluşturmak ne kadar zorsa, 1 yıl sonrasında da bu koleksiyonun sonuçlarını görmek sizi tatmin ediyor. Nihayetinde amacımız; koleksiyon oluştururken müşteriden alınan reaksiyon sonrasında, müşterinin o ürünü gerçekten sevip almasıdır. Ayrıca yolda giderken sizin yaptığınız bir ürünü giyen bir insanı gördüğünüz zaman inanılmaz mutluluk ve heyecan duyuyorsunuz. Biliyorsunuz ki bu ürünler artık müşteri tarafından beğenilmiş, kabul edilmiş ve onaylanmış durumda oluyor.

Buying alanında çalışmanın zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Kısıtlı zamanda ortaya bir sanat eseri çıkarmamız bekleniyor. Nihayetinde var olan bir şeyin üzerinden ilerlemeyip, yeni bir tasarım oluşturuyoruz. Bu bağlamda elbette ki koleksiyon sürecinde zorluklar olabiliyor fakat sevdiğiniz işi yaptığınız için bu zorluklar sizi çok fazla yıpratmıyor. Buyer’lığın en önemli ve en zor noktası; ürünün satmamasıdır ancak satmasa bile bu durum sizin motivasyonunuzu ya da moralinizi bozmamalıdır. Aldığınız derslerle bir sonraki koleksiyonun nasıl olması gerektiğine odaklanmalısınız. Nihayetinde ürünlerin satıp satmamasının hesabını siz veriyorsunuz çünkü kendi çocuğunuzmuş gibi sahipleniyorsunuz. Bu yüzden mağazada ürünlerin güzel bir reaksiyon almaması bazen üzücü ve yıpratıcı olsa da, önemli olan sonrasında kendinize çıkardığınız derslerle satan ürünleri yakalayıp, onlar üzerinde odaklanmak ve bunu trendlerle desteklemektir.

Markada Buying alanında çalışmak için nasıl özellikler gerekir? (1 Cevap)

Bir Buyer her zaman inisiyatif alabilecek, çözüm odaklı, sonuca ulaşabilecek yolları çok iyi analiz eden, pazara hakim, müşterisini çok iyi tanıyan, kendini yeniliğe adayan ve çalışmaktan hiçbir zaman gocunmayan bir yapıya sahip olmalıdır.