Cevaplar 4

Yükleniyor...
10,424 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün asıl amacı;teknoloji ve bilişim alanında uzman olabilecek ve yöneticilik yapabilecek kişileri yetiştirmektir. Global düzeyde düşündüğümüz zaman büyük ve kurumsal firmalardan internet sitesi ve IT departmanı olmayan, teknolojiyi kullanmayan hiçbir firma yok. Bu nedenle bizim bölümümüzden mezun olan kişilerin iş bulabilme sahaları ve alanları çok geniş. IT deyince aklımıza belki çok dar bir alan gelebilir ama IT’nin de kendi içerisinde çok farklı alanları var. Veri madenciliği, veri analizi, veri ambarcılığı, yazılımcılık gibi bilgisayar, teknoloji veya IT ile alakalı bir konuda ilerleyip yönetici veya direktör olabilirsiniz. Bu nedenle bölümümüzün gayet geniş bir yelpazeye sahip olduğunu düşünüyorum. Bu konuda kendini geliştirmek isteyenlerin de BAT IT departmanında staj yapma imkanını değerlendirmelerini kesinlikle tavsiye ediyorum.

1,393 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Burada çalışırken okulda öğrendiğim teorik ve pratik bilgilerin çoğunun kelimesi, adı ve terminolojisi geçiyor. Dolayısıyla okulda öğrendiğim şeylerle burada karşılaşabiliyorum. İşin en iyi öğrenildiği yer işin kendisi oluyor. Okulda öğrendiğim bilgiyle kendime bir şey katmadan IT’de çalışmaya kalksaydım, bir dili bilmeden konuşmaya çalışıyor gibi olurdum. Bu yüzden okulun katkısı başlangıç seviyesindeyken çok önemli çünkü süreçlere çok hızlı bir şekilde adapte olabiliyorsunuz. Ayrıca okuldaki sınavlar insana planlı olma disiplini kattığı için çok faydalı oluyor ve okul insana öğrenmeyi öğretiyor. Böylece bir şeyi nasıl öğrenebileceğinizi, kiminle iletişime geçeceğinizi, doğru cevabı alabilmeniz için soruyu nasıl sormanız gerektiğini biliyorsunuz. Teknik açıdan da pratik ve teorik olarak başlangıç seviyesindeki bilgileri alarak burada işe rahat bir şekilde başlayabiliyorsunuz.

394 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Staj süresi minimum 3 ay, maksimum 6 ay sürüyor. Normalde yapılan zorunlu stajlardan bir tık daha fazla olmasının sebebi de BAT’de çalışan stajyerlerin takımlar içerisinde önemli kişilerle aynı işlerde karar verme mekanizmalarında bulunabilmelerini sağlamaktır. Staja başvurmak için iki seçenek var. Yaz stajyerliği için başvuru zamanı Haziran ayının sonu Temmuz ayının başı olarak belirleniyor ve başvuruların alım zamanı Nisan ayında başlıyor ama benim girdiğim yöntem bu değil. Ben okuldaki dönemim aktif bir şekilde devam ederken BAT’nin ilanını bilinen bir platform üzerinden görerek başvurdum ve ardından bana geri dönüş yaptılar. Daha sonra departmanda birlikte çalışacağım kişiyle görüştüm ve ikinci mülakatımda İK’dan bir yönetici ve yine birlikte çalışacağım başka birisiyle görüştüm. Bu süreçler olumlu geçtiği için de işe başladım.

1,076 görüntülenme
·
Transkripti Göster

BAT’de bir IT stajyeri, IT’nin genel olarak işlettiği ve sürdürdüğü bütün adımların içerisinde aktif bir şekilde rol alır. Bu adımlar; son kullanıcılardan talep toplanması, toplanılan taleplerin süreçlerden geçirilip hangisinin yapılıp yapılmayacağına karar verilmesi, bu karar verildikten ve yazılım talepleri iletildikten sonra son kullanıcılarla üretilen ürünün test edilmesi ve test sonrasında canlıya geçilmesidir. Bu adımların dışında IT’nin kendi projeleri de var. BAT’nin lokal ve global olarak  çalıştığı ülkelerdeki ve Türkiye’deki projelerde aktif olarak görev alındığı zaman, müdürlerimiz bizi istedikleri kadar projeye dahil ediyorlar. Onlar bizi dahil ettikçe de biz görev ve sorumluluk alıp bir şeyler öğrenebilme fırsatı yakalıyoruz. Bu sayede IT’de ne gibi gelişmelerin ve değişikliklerin olduğu gibi her konudan haberimiz oluyor.

1