Cevaplar 11

Filtrele:Sırala:

İşletme Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (105 Cevap)

İşletme bölümü mezunları çok farklı alanlara yönelebilirler. Bunlar arasında Pazarlama, Finans, Danışmanlık firmaları olabilir veya ilgi duyduğunuz bir konu üzerine girişimci olabilirsiniz. Dolayısıyla işin size teorik kısmını çok iyi veriyor fakat ilerisinde ilgi duyduğunuz alanda yapmak istediğiniz şeyler için ekstra bir efor sarf etmeniz gerekiyor. Genel olarak işle ilgili yatay alanlarda farklı bilgilere sahip oluyorsunuz fakat dikey yönde gitmek isterseniz iş biraz size düşüyor ve ilgi duyduğunuz alanda yapacağınız alanlara bağlanıyor. Bu alanda İşletme Programı’nın sunduğu detaylar dışında kendinizi geliştirmeniz şart olduğu için seçtiğiniz yönü tamamen siz belirleyebiliyorsunuz.

ODTÜ İşletme bölümü size neler kattı? (7 Cevap)

Üniversiteler insanların vizyon kazandıkları ve gelecek yıllarda nasıl bir yöne gitmesi gerektiği konusunda insanları hayata hazırlıyor. Dolayısıyla bölümlere gelmeden önce okulun kimliği hakkında, o kurumun size sunduğu ve kattığı vizyonla ilgili konuşmak gerekiyor. ODTÜ bu yönlerden çok faydalı bir kurum çünkü çok farklı insanlarla tanışma fırsatı sunuyor. Bu durum, özellikle Pazarlama alanında çalışmayı amaçlayan insanlar için çok değerli çünkü orada çok fazla insan tanıyıp çok fazla kültüre dokunuyorsunuz. Bunlar da sizin ufkunuzu genişleterek o insanların ne hissettiğini ve ne anladığını anlamanızı sağlıyor. Dolayısıyla bölüm tercihinden önce üniversite seçimi çok önemli diye düşünüyorum.İşletme bölümünü ben biraz temel olarak görüyorum. Çünkü bu bölümde okuduktan sonra Finans’a, Pazarlama’ya, Danışmanlık firmalarına yönelebilirsiniz veya girişimler yapabilirsiniz. İşletme bölümü tüm bunlara olanak sağlıyor fakat bunların sonrasında hangi alana yönelmek istediğiniz hakkında ilerleyen yıllarda oturup düşünmeniz ve karar vermeniz gerekiyor.

Pazarlama alanında çalışmayı düşünen öğrenci ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir? (13 Cevap)

Pazarlama alanında çalışacak arkadaşlara tavsiyem, kendilerini iyi tartmaları ve hayatlarında ne istediklerini düşünmeleridir. Pazarlama’da dinamik ve aktif bir çalışma alanı olduğu için insanlar sürekli sizden bir şeyler bekliyor ve sizin sürekli insanları ikna etmek için çaba harcamanız gerekiyor. Öncelikle bu özelliklere sahip olup olmadıklarını kişilerin tayin etmesi, trendleri takip etmeleri ve trendlerin hangi yönlere gidebileceğini düşünmeleri gerekiyor.

Pazarlama alanında çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (18 Cevap)

Pazarlama üzerinde çalışmanın beni en tatmin eden yönleri arasında dinamizm ve aktiflik geliyor. Projenin farklı aşamalarında ve farklı rollerinde olmak, sizi o monotonluktan alıp başka bir role sürüklüyor. Bu sayede de günleriniz aynı geçmiyor. Bunun yanında çok fazla paydaşla çalışıyorsunuz ve herkesi koordine edip yöneterek aynı yolda olduğunuzdan emin oluyorsunuz. Bunların hepsi sizin enerjik, motive olmanızı sağlıyor. Dolayısıyla sürekli farklı şeyleri tecrübe etmek, aktif ve dinamik olmak beni en çok motive eden noktalar arasındadır.

Pazarlama alanında çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekir? (18 Cevap)

Pazarlama çok obsesif bir alan olduğu için yeniliklere açık olmanız ve kuralları her zaman sorgulamanız gerekiyor. Tanımlanan şeyleri o haliyle kabul edip herhangi bir gelişmeye açık bırakmayacak şekilde gitmek yerine, süreklilikleri gözlemlemeniz, trendleri takip etmeniz ve oluşumunda rol almanız gerekiyor. Pazarlama tarafında çalışacak insanların yeniliklere açık olması, bulunduğu ortama katkı sağlayıp insanların göremediği noktaları yakalayabilecek karakterde olması gerekiyor.