Ar-Ge alanında çalışmak isteyen yeni mezun ve öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (4 Cevap)

Öncelikle öğrencilere önerim staj dönemini çok iyi değerlendirmeleri çünkü bizim gibi birçok uluslarası firmada staj yapma imkanları var öğrenciyken. Üstelik normal bir çalışan gibi projelere dahil olabiliyorlar bizlerle birlikte çalıştıklarında. En azından yapacakları işten keyif almaları çok kritik. Dolayısıyla keyif alacakları alan nedir onu belirlemeleri lazım, bunu da işe başlamadan mümkünse staj döneminde netleştirmiş olurlarsa çok daha rahat bir kariyer yolu çizebilirler kendilerine.
1,030

Unilever Ar-Ge departmanındaki kariyer olanakları neler? (1 Cevap)

İlk girişte genelde Geliştirme Mühendisi olarak başlıyorlar. Onun içinde farklı kapabilite dediğimiz gruplar var. Mesela formülasyon çalışanlar var, onlar genelde eğer kozmetik ürünleriyse kimyager, kimya mühendisi ağırlıklı arkadaşlar oluyor; ambalaj geliştirmecilerimiz var, onlar yine farklı meslek gruplarından olabiliyor ama mühendis ağırlıklı da olabiliyor. Gıda tarafında formülde çalışacak arkadaşlarımız gıda mühendisi veya diyetisyenler oluyor. Bir de Tüketici Alışkanlıklarını Anlama diye bir ekibimiz var, teknik anlamda anlama. Onlar da yine teknik kökenli mühendis arkadaşlarımız veya psikologlar oluyor çünkü tüketicilerin ürünleri kullanırkenki psikolojisini ve nasıl bir düşünceyle kullandığını anlamak ürün geliştirme sürecinde bizim için önemli, dolayısıyla böyle bir ekibimiz var. Bir de bakanlıklarla ilişkiler ve yasal izinlerle ilgilenen Regülasyon ekiplerimiz var, onlar da yine mühendis kökenli, direkt Ankara’daki bakanlıklarla ürün izinleriyle, alınması gereken patent gibi konularla ilgileniyorlar. Çok farklı alanlar var Ar-Ge içerisinde başlangıç seviyesinde. Arkasından da tabi mevcut işinde devam edebilir, Unilever çok büyük bir organizasyon olduğu için de dünyada birçok merkezimiz olduğu için globalde birçok yerde çalışma fırsatı var. Yani sadece Türkiye’de değil, Ar-Ge’de devam etmek istiyorsa Unilever Ar-Ge’nin olduğu herhangibir coğrafyada, global merkezde, local bir ülkede veya başka bir coğrafyada çalışması mümkün.
947

Ar-Ge alanında çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekir? (4 Cevap)

Öncelikle meraklı kişiler olması gerekir diye düşünüyorum. Bilim insanı tabiki, aynı zamanda yaptığı işe tutkuyla bağlı olan, iyi iletişimci biri olması gerekir çünkü işimizin büyük kısmı proje ekipleri içinde büyük gruplarla çalışarak geçtiği için iletişim çok çok önemli. Aynı zamanda teknolojik yeniliklere de açık olması lazım tabiki. Ayrıca dinamik bir ortamdan keyif alıyorlarsa ve bilimle uğraşmak istiyorlarsa R&D gerçekten doğru bir yer onlar için. Bilimin akademik ayağıyla sektör ayağı birbirinden farklı. O yüzden sektörde çalıştığınız teknolojinin çok daha hayata geçtiğini görmek mümkün, benim de en çok keyif aldığım alanlardan biri bu zaten. Hem mesleğimi yapabiliyorum, hem de yaptığım ürünü rafa koyduğumda gidip kullanan milyonlarca insan var, en büyük keyfi bu. Bunu yapmak istiyorlarsa, dinamik bir ortamda olmak istiyorlarsa tabiki hızlı tüketim ürünleri ve Unilever Ar-Ge onlar için doğru bir yer olur.
1,615

Unilever'de ürün geliştirme süreçleri nasıl işliyor? (1 Cevap)

Öncelikle ürün fikriyle başlıyoruz biz, pazarlamayla birlikte fikir ortaya çıkıyor. Tüketicinin ihtiyacı olan bir alan belirliyoruz, ondan sonra diyoruz ki şöyle bir ürün çıkartalım, böyle bir konsepti olsun. Ondan sonra Ar-Ge ekibi çekiliyor labaratuvara ve bir grup formülasyonu hazırlıyor: içine hangi kimyasallar girecek, nasıl bir ürün olacak, ne renk olacak, deterjan olarak düşünürsek nasıl çözünecek gibi... Bir grup aynı anda ambalajlarını geliştiriyor: rengi, tasarımı, kapağı, şişesi, kolisine kadar. Bir grup nasıl üretilecek fabrika processlerine çalışıyor; bir grup da tüketici teknik araştırma dediğimiz kullanım koşullarını çalışıyor, kaç derecede kullanacak, hangi makineye koyacak gibi. Bütün bunlar birleştikten sonra bir ürün mixi ortaya çıkıyor. Dolayısıyla onun fabrikalarımızdaki ilk üretimine kadar biz başında oluyoruz. Sonra da rutin üretimlerde fabrikaya devredip çıkıp bir sonraki projemize başlıyoruz. Her kategorinin farklı dinamikleri var. Mesela deodorant dediğinizde deodorant çok daha global, zaten dünyada 1-2 tane sayılı üretim tesisimiz var, oradan ithal getirtiyoruz bir çok ülkeye. Ama saç grubu şampuanlar veya çamaşır deterjanları veya domestos, omo çok ülke kullanım koşullarına bağlı olduğu için birebir her yerde aynı değil. Her ülkenin formülü birbirinden farklı. Gerekirse ambalajı birbirinden farklı, çünkü koşullar birbirinden farklı. Mesela tüketici Türkiye’de çok daha sıcakta yıkamayı seviyor, beyazlığa bayılıyor, makinede mutlaka ön yıkama yapıyor ama Hindistan’da elde yıkıyor, nehirde yıkıyor. Aynı ürünü vermeniz mümkün değil. Global Ar-Ge merkezimiz bize bir molekülü keşfediyor, sonra diyor ki Hindistan sen al bunu kendi tüketicine uygun bir bitmiş ürün haline getir, Türkiye sen al bunu Türkiye veya işte Arabistan veya Fas’taki tüketici için bir formül haline getir diyor, biz de onu yapıyoruz coğrafyalarda.
610

Ar-Ge alanında çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (5 Cevap)

Ben teknolojiyi, yeni bir şey öğrenmeyi, bilimi seviyorum. Bu yüzden çok keyifli oluyor çünkü makalelerle sürekli iç içeyiz. Hocalarımız var ve projeleri genelde profesörlerle yapıyoruz. Danışman hocalarımız oluyor ve projelerin bir kısmında TÜBİTAK’la beraber çalışıyoruz. Böyle olunca işin akademik ayağı daha fazla oluyor ve derinliği artıyor. Mesela takımımızda doktoralı arkadaşlar da var. İşin derinliğini artarken hepimize farklı kapılar açılıyor. Bu açılan yeni kapılar da yeniliği ve teknolojiyi seven insanlara büyük keyif veriyor.
550

Ar-Ge alanında çalışmanın zor yanları nelerdir? (4 Cevap)

Zor yanları keyifli yanlarıyla aynı çünkü bir iş ne kadar akademik olursa ayrıntısı da o kadar fazla oluyor. Çok fazla çalışma gerektiriyor çünkü tek bir makale asla tek başına bir makale olmuyor ve birikimle ilerliyor. Referans veren veya buna karşı çıkan makaleler oluyor. Bunun bir yazılım kısmı da var. Yazılımda da bunları hayata geçirme tipleri, daha önce yapılanlar ve yeni olanlar var. Dolayısıyla sonsuz bir deryada bunları yapmaya çalışıyoruz. Hem keyifli hem de zor oluyor.
117

Ar-Ge alanında çalışmanın sizi tatmin eden ve zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Ar-Ge’de çalışmak zor çünkü kısa vadede sahaya çıkacak bir ürün üzerinde çalışmayabiliyorsunuz, daha uzun vadeli çözümler geliştiriyorsunuz. Çalıştığınız projeler bazen başarısız olabiliyor bazen de doğru yerde ve zamanda olmadığı için rafa kalkabiliyor. Bunlara karşı sabırlı olmanız gerekiyor. En büyük tatmini; devamlı bir öğrenme içerisinde olmanız, yeni şeyler keşfetmenizdir. Eğer bunlardan keyif alıyorsanız hiçbir zaman öğrenme eğrisinin bitmediği bir süreçte mesleki açıdan çok mutlu olabiliyorsunuz.
197

Ar-Ge Nedir? Migros Ar-Ge Merkezi'ni ve faaliyetlerini anlatır mısınız? (1 Cevap)

İş süreçlerini yenilikçi yöntemlerle çözmektir. Biz Migros’ta 2013 yılında Ar-GeMerkezi olduk. Türkiye’nin ilk Perakende Ar-Ge- Merkezi’yiz. Özellikle teknik çözümler ve süreç değişiklikleri anlamında Ar-Ge Merkezi olduk. Yaklaşık 100 kişilik bir ekibiz ve bakanlığın desteklediği bir merkeziz. Yaklaşık 20’ye yakın üniversiteyle proje geliştiriyoruz. 15’e yakın TÜBİTAK projemiz var. 26 tane Master yapan arkadaşımız var. Dolayısıyla Ar-Ge Merkezi hem şirketteki süreçleri ilerletiyor hem de çalışan arkadaşlarımızın akademik yönlerini geliştiriyor.
325

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

İş İlanları (1)