Ar-Ge alanında çalışmak isteyen yeni mezun ve öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (4 Cevap)

Öncelikle öğrencilere önerim staj dönemini çok iyi değerlendirmeleri çünkü bizim gibi birçok uluslarası firmada staj yapma imkanları var öğrenciyken. Üstelik normal bir çalışan gibi projelere dahil olabiliyorlar bizlerle birlikte çalıştıklarında. En azından yapacakları işten keyif almaları çok kritik. Dolayısıyla keyif alacakları alan nedir onu belirlemeleri lazım, bunu da işe başlamadan mümkünse staj döneminde netleştirmiş olurlarsa çok daha rahat bir kariyer yolu çizebilirler kendilerine.
746

Unilever Ar-Ge departmanındaki kariyer olanakları neler? (1 Cevap)

İlk girişte genelde Geliştirme Mühendisi olarak başlıyorlar. Onun içinde farklı kapabilite dediğimiz gruplar var. Mesela formülasyon çalışanlar var, onlar genelde eğer kozmetik ürünleriyse kimyager, kimya mühendisi ağırlıklı arkadaşlar oluyor; ambalaj geliştirmecilerimiz var, onlar yine farklı meslek gruplarından olabiliyor ama mühendis ağırlıklı da olabiliyor. Gıda tarafında formülde çalışacak arkadaşlarımız gıda mühendisi veya diyetisyenler oluyor. Bir de Tüketici Alışkanlıklarını Anlama diye bir ekibimiz var, teknik anlamda anlama. Onlar da yine teknik kökenli mühendis arkadaşlarımız veya psikologlar oluyor çünkü tüketicilerin ürünleri kullanırkenki psikolojisini ve nasıl bir düşünceyle kullandığını anlamak ürün geliştirme sürecinde bizim için önemli, dolayısıyla böyle bir ekibimiz var. Bir de bakanlıklarla ilişkiler ve yasal izinlerle ilgilenen Regülasyon ekiplerimiz var, onlar da yine mühendis kökenli, direkt Ankara’daki bakanlıklarla ürün izinleriyle, alınması gereken patent gibi konularla ilgileniyorlar. Çok farklı alanlar var Ar-Ge içerisinde başlangıç seviyesinde. Arkasından da tabi mevcut işinde devam edebilir, Unilever çok büyük bir organizasyon olduğu için de dünyada birçok merkezimiz olduğu için globalde birçok yerde çalışma fırsatı var. Yani sadece Türkiye’de değil, Ar-Ge’de devam etmek istiyorsa Unilever Ar-Ge’nin olduğu herhangibir coğrafyada, global merkezde, local bir ülkede veya başka bir coğrafyada çalışması mümkün.
574

Ar-Ge alanında çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekir? (4 Cevap)

Öncelikle meraklı kişiler olması gerekir diye düşünüyorum. Bilim insanı tabiki, aynı zamanda yaptığı işe tutkuyla bağlı olan, iyi iletişimci biri olması gerekir çünkü işimizin büyük kısmı proje ekipleri içinde büyük gruplarla çalışarak geçtiği için iletişim çok çok önemli. Aynı zamanda teknolojik yeniliklere de açık olması lazım tabiki. Ayrıca dinamik bir ortamdan keyif alıyorlarsa ve bilimle uğraşmak istiyorlarsa R&D gerçekten doğru bir yer onlar için. Bilimin akademik ayağıyla sektör ayağı birbirinden farklı. O yüzden sektörde çalıştığınız teknolojinin çok daha hayata geçtiğini görmek mümkün, benim de en çok keyif aldığım alanlardan biri bu zaten. Hem mesleğimi yapabiliyorum, hem de yaptığım ürünü rafa koyduğumda gidip kullanan milyonlarca insan var, en büyük keyfi bu. Bunu yapmak istiyorlarsa, dinamik bir ortamda olmak istiyorlarsa tabiki hızlı tüketim ürünleri ve Unilever Ar-Ge onlar için doğru bir yer olur.
1,213

Unilever'de ürün geliştirme süreçleri nasıl işliyor? (1 Cevap)

Öncelikle ürün fikriyle başlıyoruz biz, pazarlamayla birlikte fikir ortaya çıkıyor. Tüketicinin ihtiyacı olan bir alan belirliyoruz, ondan sonra diyoruz ki şöyle bir ürün çıkartalım, böyle bir konsepti olsun. Ondan sonra Ar-Ge ekibi çekiliyor labaratuvara ve bir grup formülasyonu hazırlıyor: içine hangi kimyasallar girecek, nasıl bir ürün olacak, ne renk olacak, deterjan olarak düşünürsek nasıl çözünecek gibi... Bir grup aynı anda ambalajlarını geliştiriyor: rengi, tasarımı, kapağı, şişesi, kolisine kadar. Bir grup nasıl üretilecek fabrika processlerine çalışıyor; bir grup da tüketici teknik araştırma dediğimiz kullanım koşullarını çalışıyor, kaç derecede kullanacak, hangi makineye koyacak gibi. Bütün bunlar birleştikten sonra bir ürün mixi ortaya çıkıyor. Dolayısıyla onun fabrikalarımızdaki ilk üretimine kadar biz başında oluyoruz. Sonra da rutin üretimlerde fabrikaya devredip çıkıp bir sonraki projemize başlıyoruz. Her kategorinin farklı dinamikleri var. Mesela deodorant dediğinizde deodorant çok daha global, zaten dünyada 1-2 tane sayılı üretim tesisimiz var, oradan ithal getirtiyoruz bir çok ülkeye. Ama saç grubu şampuanlar veya çamaşır deterjanları veya domestos, omo çok ülke kullanım koşullarına bağlı olduğu için birebir her yerde aynı değil. Her ülkenin formülü birbirinden farklı. Gerekirse ambalajı birbirinden farklı, çünkü koşullar birbirinden farklı. Mesela tüketici Türkiye’de çok daha sıcakta yıkamayı seviyor, beyazlığa bayılıyor, makinede mutlaka ön yıkama yapıyor ama Hindistan’da elde yıkıyor, nehirde yıkıyor. Aynı ürünü vermeniz mümkün değil. Global Ar-Ge merkezimiz bize bir molekülü keşfediyor, sonra diyor ki Hindistan sen al bunu kendi tüketicine uygun bir bitmiş ürün haline getir, Türkiye sen al bunu Türkiye veya işte Arabistan veya Fas’taki tüketici için bir formül haline getir diyor, biz de onu yapıyoruz coğrafyalarda.
361

Ar-Ge Nedir? Migros Ar-Ge Merkezi'ni ve faaliyetlerini anlatır mısınız? (1 Cevap)

İş süreçlerini yenilikçi yöntemlerle çözmektir. Biz Migros’ta 2013 yılında Ar-GeMerkezi olduk. Türkiye’nin ilk Perakende Ar-Ge- Merkezi’yiz. Özellikle teknik çözümler ve süreç değişiklikleri anlamında Ar-Ge Merkezi olduk. Yaklaşık 100 kişilik bir ekibiz ve bakanlığın desteklediği bir merkeziz. Yaklaşık 20’ye yakın üniversiteyle proje geliştiriyoruz. 15’e yakın TÜBİTAK projemiz var. 26 tane Master yapan arkadaşımız var. Dolayısıyla Ar-Ge Merkezi hem şirketteki süreçleri ilerletiyor hem de çalışan arkadaşlarımızın akademik yönlerini geliştiriyor.
219

Kalite, Ar-Ge ve Üretim alanlarında çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekir? (1 Cevap)

Tofaş’ta Yan Endüstriyel birimleri çok fazla ayırmak doğru gelmiyor bana. Yani Kalite alanında şu yetkililiklere ihtiyaç var, Ar-Ge’de bu yetkililiklere ihtiyaç var gibi bir sınıflandırma yapmak doğru değil. Temel yetkinlikler, endüstriyel alandaki her çalışan beyaz yakalı arkadaşımız ve mühendis arkadaşımız için üç aşağı beş yukarı aynıdır. Bizde üç sene Kalite’de çalışmış bir arkadaş, rahatlıkla Ar-Ge'ye oradan da Üretim’e geçebiliyor ya da Üretim’de çalışan bir arkadaş, çok teknik işlerin yapıldığı Satın Alma bölümüne geçip orada 2-3 sene çalıştıktan sonra Ar-Ge’ye gelebiliyor. Bu yüzden ben onu kalite diye ayırmak istemiyorum. Endüstriyel alanda çalışmak için çok iyi teknik yetkinliklere ihtiyaç var. Arkadaşlar teknik yetkinlik bazında, okulun öğrettikleri ile yetinmemeliler. Kendilerini geliştirme konusuna çok fazla önem vermeliler. Mutlaka İngilizce’yi bilmeleri, mümkünse ikinci bir dili almaları lazım. Bu teknik yetkinliklerin yanı sıra davranışsal yetkinlikleri de geliştirmeleri, o alanda kendinize yatırım yapmaları, donanımları artırmaları lazım. Bunun için de Tofaş’ın çok iyi bir yetkinlik seti var. Tofaş’ta çalışacak birisinin davranışsal yetkinliklerini çok fazla özetliyor. O da bir referans olabilir yine bu alanda çalışmak isteyen insanlar için.
595

Biyoteknoloji ve Genetik gibi bölümlerin mezunları Türkiye'de ARGE alanında iş bulabiliyorlar mı? Yoksa sadece akademik hayatta ilerlemek zorunda mı kalıyorlar? (1 Cevap)

Mezunlar genellikle akademik kariyere yöneliyor olsalar da ARGE alanında çalışmak da tabii ki mümkün. Pek çok şirkette, araştırma laboratuvarlarında vb. çalışılabiliyor.

Ar-Ge üzerine çalışmaya nasıl karar verdiniz? (2 Cevap)

Ben de ne yapacağımı düşündüğüm bir süreçten geçtim. Bence bir insanın çalışacağı yeri, üniversitede okuduğu bölüm etkiler ve her insan her yerde çalışabilir. Ben Kimya Mühendisliği okudum. Kimya Mühendisleri genelde üretimde Üretim Mühendisi olarak veya Ar-Ge’de çalışıyor. Bunları isteyerek ilgili bölüme geliyorlar. Ben Ar-Ge’yi tercih ettim çünkü tüketim ürünleri üreten bir yerde Ar-Ge’de çalışmak; insanların günlük hayatında kullandığı ürünlere inovasyon getirmek, o ürünleri geliştirmek ve değiştirmek, insanların hayatına doğrudan bir etkisi olmak demektir. Bir taraftan da Kimya Mühendisliği; bilgilerin kullanılabileceği bir yer olduğu için okuldayken ufak tefek etkinliklere gidip gelirken aklımda yer etti. Kariyerime burada başlamamla birlikte bu isteğim iyice gelişti.
102

TOFAŞ Ar-Ge Departmanı'nda bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

İlk geldiğimizde sabah toplantılarıyla başlıyoruz. Genelde ya günlük ya da haftalık toplantılar yapıyoruz. Bunları yapmamızdaki amaç ise kritikleri önceden görmektir. Eğer yeni bir projede çalışıyorsak, o projenin safalarını analiz ediyoruz. Biz bir üretim fabrikasıyız. Üretim’den gelen çok kritikliğimiz oluyor. Anlık aksiyon almamız gereken şeyler oluyor, bunların planlamasını yapıyoruz. Akabinde, bu yaptığımız realizeler için koşmaya başlıyoruz. Aldığımız aksiyonları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Üretim‘le iç içeyiz, yani yaptığımız işe sadece Ar-Ge demek yerinde olmaz.
306

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

İş İlanları (1)