Cevaplar 19

Filtrele:Sırala:

Mezun olmaya hazırlanan üniversite öğrencilerine tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Öncelikle ne olmak istediklerine karar versinler. Hangi rotada ilerleyeceklerini belirlesinler. Bu noktaya körü körüne bağlı kalmasınlar çünkü iş hayatındaki dengeler çok değişken. Bugün bir insan Pazarlamacı olmak istiyorsa 5 sene sonra Satış'ta çalışmak isteyebilir. Kariyerlerinin ilk yıllarında kendilerini geliştirebilecekleri ve çok şey öğrenecekleri işlerde çalışmaya dikkat etsinler. Maddi gelişimdense kişisel gelişime daha öncelik versinler.

VIDA (Vodafone International Discover Alumni) oluşumunu ve Columbus Programı'nı anlatır mısınız? (1 Cevap)

Diğer Vodafone ülkelerinde de bizim gibi genç Discover'lar var. Bu Discover'ların kaynaşmasından Vodafone sorumludur. Yılda 1 defa bunun bir toplantısı oluyor. Geçtiğimiz Haziran ayında Londra'da VIDA'nın bir toplantısı vardı. Bütün ülkelerden genç yetenekler toplandı. Vodafone'un dünyaya ne katkılar sağlayabileceğini konuştuk. Her ülke; kendi ülkesinde neleri iyi yaptığını, neleri planladığını ve stratejilerini anlattı. Çok güzel fikir alışverişleri oldu. Ben Vodafone Kenya'nın yaptığı ??? uygulamasını öğrendim. Çok büyük teknolojik geliştirmeler olmadan müşterinin ihtiyaçlarını anlayarak çok güzel bir ürün geliştirmişler. Discover'ların mezun olduktan sonra katılabilecekleri bir Colombus programı var. Bu program Discover'ların mezun olduktan 3 yıl sonra başvurabilecekleri, 2 yıl kadar süreyle başka bir ülkede çalışma imkanı sunan bir programdır. VIDA da zaten bunun altyapısını oluşturuyor. Ben şu an Discover olarak 1 yılımı tamamladım. VIDA etkinliğiyle beraber yurtdışındaki insanları tanımaya başladım. Colombus Programı öncesinde de öğrenmeye devam ediyorum. Böylece başvurup yurtdışına gitmek istediğim zaman VIDA bana çok güzel bir altyapı sunmuş olacak çünkü her ülkenin eksilerini ve artılarını görebiliyorum. Etkinlik de eğlenceli olduğu için gayet güzel vakit geçiriyorum.

Vodafone Discover Genç Yetenek Programı'nın kişisel gelişiminize nasıl katkıları oluyor? (1 Cevap)

Vodafone'un genel olarak çalışanlarına uyguladığı belirli dönemlerde eğitim programları var. Discover olarak da bizim bir ayrıcalığımız var. 1 yıllık bir Discover Gelişim Programı'na dahil oluyoruz. 1 yıl boyunca ayda 1 tane oturum olmak üzere eğitimlere gidiyoruz. Bu eğitimlerde birbirinden tatlı iki tane hocamız var. Onlar üniversitedeki profesörlerimiz gibi eksik olduğumuz yönleri görüp onlar üzerinde gelişmemizi sağlayarak ve ödevler vererek kendimizi geliştirmemize yardımcı oluyorlar.

Vodafone'da Discover olmak ne anlama geliyor? (3 Cevap)

Vodafone'da Discover olunca işteki insanlar, bu çocuk bizim çocuk gözüyle baktıkları için yardımcı oluyorlar. Sizinle beraber birçok kişi firmaya Discover olarak giriyor ve bu Discover'larla arkadaş oluyorsunuz. Sizin firmadaki ilk gününüzde 30 tane arkadaşınız oluyor. Bu belki 2 yıldır aynı firmada çalışan birinin erişemeyeceği bir rakam ve bu 30 arkadaşınızla özel hayatınızda ve işlerde her zaman çakışıyorsunuz. Bu insanlarla iş yapmanız gerektiğinde de arkadaşlık ilişkilerinizi kullanarak bütün işlerinizi güzellikle yapabiliyorsunuz.

Neden Vodafone Discover Genç Yetenek Programı'nı tercih ettiniz? (1 Cevap)

Üniversitede okurken derslerle aram iyi olmasına rağmen hep kendimi sektörleri araştırmaya adamıştım. Bu sebeple bir Üretim stajı yapmak istedim. Çünkü bir Endüstri Mühendisi olarak Üretim öğrenmek şarttır. Bu stajdan çok memnun kalmadım çünkü çok sıradan ve her gün ne iş yapılacağı belli bir sektör. Bu yüzden kendime Bir MT Programı'nı hedef koydum. Bu bir banka veya hizmet sektörü de olabilirdi. Bunları araştırırken Vodafone Discover Genç Yetenek Programı'nın ihtiyaçlarıma uygun bir program olduğunu düşünerek başvurdum.