Cevaplar 14

Yükleniyor...

İnsan mutsuz olduğu bir mesleği yapamaz sırf üniversite iyi diye istemediğimiz bir bölümde okursak büyük ihtimalle katılacağımız yer diplomalı işssizler ordusudur. Tabi bölümü sonradan sevip, sevemeyeceğinize ön araştırmalar sonunda karar verebilirsiniz.

111 görüntülenme

Kırıkkale ya da Ankara'da herhangi bir devlet üniversitesinin iktisat yada işletme bölümünü seçerdim. Çünkü istediğim mesleği karşılayan bölümler bunlar.

220 görüntülenme

İktisat mezunu birisi iktisatçı (ekonomist) ünvanını kazanır. Ama çalışma prosedöründe maalesef böyle bir pozisyon yoktur. İktisat mezunları okurken kendini bir mesleğe yönelterek okumalıdır. En başında ise devlet ya da özel sektör seçimini yapmış olmaları gerekir. Özel sektörde satıştan pazarlamaya, finanstan bankacılığa, dış ticaretten ithalat-ihracata kadar bir çok şirketin bünyesinde çalışabilir pozisyon için araştırmalar yapması ve kendini o yönde eğitmesi gerekir. Devlete gelecek olursa KPSS ile idari yargı hakimliği, kaymakamlık, herhangi bir kamu kurumunda uzmanlık, müfettişlik gibi çok sayıda pozisyona yerleşebilir.

Eklemek gerekirse bir iktisat mezunu çok iyi derecede İngilizce bilmelidir. Buna ek bir dil daha öğrenmek onu büyük bir mezun kitlesinin önüne geçirecektir.

2,830 görüntülenme

Aktifliği çok sevenler için uygun olmadığını düşünüyorum.

175 görüntülenme