Cevaplar 14

Filtrele:Sırala:

Kimya Bölümü mezunu olarak Perakende ve Hızlı Moda sektöründe çalışmaya nasıl karar verdiniz? (1 Cevap)

Kimya bölümünü yarı bilinçli yarı bilinçsiz bir şekilde tercih etmiş olabilirim ama Kimya alanında bir iş seçeceğimi düşünmüştüm. Modaya, trendlere ve yeniliğe çok ilgim olduğu için bu alanda neler yapabileceğimi düşündüğümde mağazacılıkla ilgili bir fırsatla karşılaştım. Moda sektörü çok hızlı, değişik, dinamik olduğu için de bu sebeple gelen bir teklifi değerlendirerek mağazacılığa ilk adımımı attım.

Perakende ve Hızlı Moda sektöründe çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (4 Cevap)

Hızlı moda sektöründe çalışmanın zevkli yanları çok fazla çünkü çok dinamik ve hızlı bir ruha sahip bir sektör. Her sezon değişen renkler ve kalıplar var. Modaya birazcık bile ilgi duyan birisini çok cezp edecek bir konusu var. Mağazadaki görsel düzenlemeler, çeşitli vitrin tasarımları, ürünlerin askılardaki duruşu ve müşteriyle buluşma anı çok zevkli çünkü müşteriniz onu satın alırken heyecan duyuyor. Yeni bir ürün görüyor ve siz o ürünü anlatıyorsunuz. Her koleksiyonun bir hikayesi ve teması var. Bunlar gerçekten ilgi uyandıran ve insana keyif veren taraflarıdır.

Universitat Politecnica de Valencia'daki Erasmus deneyiminizi anlatır mısınız? (1 Cevap)

İTÜ’nün belki de bana kazandırdığı en önemli faktör, Erasmus’a gidişim olabilir diye düşünüyorum çünkü iş hayatına hızlıca bir giriş yaptıktan bir süre sonrayurtdışında ve farklı bir alanda kendinizi geliştirmek için bir fırsat yakalayamayabiliyorsunuz. Dolayısıyla üniversite öğrencilerine tavsiyem; eğer ki okullarındaki denklik programları tutuyorsa, kesinlikle böyle bir programa başvurup bu deneyimi yaşamalarıdır. En az 6 ay ile 1 yıl arası yurtdışında böyle bir eğitim almaları gerçekten çok faydalı olur. Bunu sadece eğitim olarak düşünmemek gerekiyor çünkü orada ihtiyaçlarını tek başına karşılamak, bütçeyi tek başına yönetmek ve zorluklarda karar almak çok önemli.

Ben İspanya Valencia’da 1 yıla yakın kaldım. Bunun sonucunda da İspanyolca öğrendim ve bunun pozitif etkisiyle ilk iş hayatımda olumlu bir sonuçla karşılaştım. Çok ulustan kişilerle bağlantı kurdum, hala görüştüğüm kişiler var. Dolayısıyla insana çok katkısı oluyor. Eğer üniversitede fırsatınız varsa bunu değerlendirmenizi tavsiye ediyorum.

Kimya Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (10 Cevap)

Akademik kariyerlerine devam edip üniversitelerde çalışma faaliyetleri yapabilirler veya teknoloji, FMCG, kozmetik, satış, pazarlama gibi çok farklı alanlarda çalışabilirler. Ben Kimya bölümü mezunuyum ama moda gibi çok farklı bir sektörde çalışıyorum. Dolayısıyla her şeyin içten istemekle ilgili olduğunu söyleyebilirim.

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü size neler kattı? (3 Cevap)

İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye’de günümüzde en iyi eğitim veren devlet üniversitelerinin başında geliyor. Hem dünya görüşü hem akademik kadrosu hem de yarattığı sosyal çevresi ile sizi bir adım öteye götürüyor. Üniversite, insanı iş hayatına hazırlayan en önemli basamak olduğu için iyi bir okuldan mezun olduğunuz zaman iş hayatına daha iyi adapte olabiliyorsunuz.

Kimya bölümünde çok fazla raporlama, takip ve çeşitli analizler yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda çeşitli okul gruplarındaki projelerle iş dağılımı, herhangi bir projeyi planlama, tüm süreci yönetme, sonuçlandırma ve tıkanık noktaları bulma konusunda da sizi geliştiriyor. Benim de bu konulardaki becerilerimi arttırdığını düşünüyorum.