İŞ TECRÜBELERİ

Siemens

Siemens İcra Kurulu Üyesi

1985 - Devam

EĞİTİM TECRÜBELERİ

İstanbul Teknik Üniversitesi

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü

1976 - 1980

Çalıştığınız projelere örnekler verebilir misiniz? "Endüstri 4.0" nedir? (1 Cevap)

1970'lerde IT ve Elektronik endüstriye girdiği için 3. bir devrim gerçekleşti. Ancak şu an Cyber Physical Systems'den, Internet of Everything'den, Data'dan ve Cloud'tan bahsediyoruz. Bütün bu teknolojilerin günlük yaşantımızda değil de fabrikalarda Shuffle Off dediğimiz üretim alanlarında da olması Endüstri 4.0 anlamına geliyor. Türkiye'de henüz çok yeni ve 1-1 buçuk yıllık bir geçmişi var. Konu henüz bilinmiyor ve farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Küçük projelerle örnek projeler yaratıp diğer kuruluşlara da örnek olması için çaba sarf ediyoruz. Bu da çok keyif veriyor.
413

Yöneticilikle liderlik arasında nasıl bir fark var? İyi bir lider olmak nasıl özellikler gerektirir? (1 Cevap)

Ben yönetici yerine lider kelimesini daha çok seviyorum. Yönetici olunca adı üstünde yönetiyor gibi olmak lazım. Halbuki yönetici, çalışanların altına alevi verirmiş. Lider de çalışanların gönlüne alev verirmiş. Dolayısıyla altına alev vermek çok insanlık dışı gibi geliyor. Sonuçta neyin altına alev koyuyorsun? Bu yüzden gönüllere dokunmak çok daha etkileyici ve farklı beceriler gerektiriyor. Bunu başardığınızda da her şeyi başarmış oluyorsunuz. Önemli olan; empati kurmak, takım arkadaşlarıyla gerçekten ilgilenmek, onların motive olmaları için altyapı sağlamak, herkesin inanabileceği, inanmayanların zamanla inandırılacağı ortak bir hayal ve vizyon yaratabilmektir. Böylece ateşi koyduktan sonra bir şeyi yönetmek gerekmiyor.
936

Siemens Genel Müdür Yardımcısı olarak görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (1 Cevap)

Şu anda birbiriyle çok çakışmayan üç görevim var. İlk olarak İcra Kurulu Üyesiyim. Bizde sadece prosedür gereği bir Yönetim Kurulu var ancak İcra Kurulu, Yönetim Kurulu gibi çalışıyor. Orada şirketin genelini ilgilendiren kararlar alıyoruz ve ayda bir kez toplanıyoruz. Diğer görevim Genel Müdür Yardımcılığı'dır. Burada yine şirketin genelini ilgilendiren operatif konular var. Digitalization da bunlardan bir tanesidir. Bir diğer görevim de Dijital Factory yani Dijital Fabrikalar'dır. Dünyaya Endüstri 4.0 dalgası yayılıyor ve dünya endüstrisi kabuk değiştirerek bir sonraki basamağa hazırlanıyor. Bunun da adı Endüstri 4.0'dır. Son dönemde bu konuya ağırlık vermiş durumdayım. Türkiye'deki endüstriyi dijitalleştirip bu 4. evrime hazır hale getirmek için ulvi bir görevim var ve bu konuda çok yoğun çalışıyorum.
408

Siemens'te sizi ne motive ediyor? 30 yıldır sizi Siemens'te tutan şey nedir? (1 Cevap)

Söylediklerim biraz abartı gibi gelebilir ama emin olun samimiyim. Çok hasta olduğum günlerde "bugün de işe gitmesem" dediğim olmuştur, ama o kadar. İnandırıcı gelmiyor, biliyorum ama yapacak bir şey yok. Kurumsal şirketin güzelliği de burada zaten. Bir günden bir güne maaşım artsın demiyorum ama bir şekilde artıyor. Başarının peşinde koştuğunuz takdirde bu mutlaka görünüyor ama paranın peşinden koşarsanız o para kaçıyor. Başarının peşinden koşarsanız para sizin peşinizden koşturuyor ve bu hep böyle oldu. Dinamizm çok yüksek ve sıkılmaya zaman yok.
343

Bir kişiyi işe alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Ders dışı aktiviteler ne kadar önemli? (1 Cevap)

Özgeçmişleri bir yukarıdan okuyanlar bir de aşağıdan okuyanlar vardır. Artık çağımızda aşağıdan okuyanlar çoğalmaya başladı ve ben yıllardır bunu böyle yapmaktayım. 30 yıldır Siemens'teyim ve 11. pozisyonumdayım. Dolayısıyla çok sayıda işe alım gerçekleştirdim veya son kararı verdim. Beni hangi üniversiteden mezun olduğu ve not ortalaması başlangıçta daha az ilgilendiriyor. Beni asıl ilgilendiren dersler haricinde hayatında kendisini sanat, spor gibi farklı açılardan kendilerini yetiştirmesidir. Örneğin; bir blog yayınlıyor mu? En son okuduğu kitap hangisi? Kütüphanesinde kaç kitabı var? Ders haricinde kendisine ne tür yetkinlikler katıyor? Zamanını neyle dolduruyor? Dolayısıyla hangi konuda iyi hissettiğini sorduğumda düşünmeden fikirlerini belirten biriyse mezun olduğu üniversiteden bağımsız olarak diğerlerinin önüne geçiyor.
747