Cevaplar 18

Yükleniyor...

İlk staj yaptığım yer bir ekonomi dergisiydi ve henüz yeni liseden mezun olmuş, 17 yaşındaydım. Çalışanların büyük çoğunluğunun yaşı o zamana göre çok büyük olduğundan insanlara nasıl hitap etmem gerektiği konusunda baya zorlanmıştım. Abi - abla diye hitap etsem olmuyordu, hanım-bey desem o kadar ciddi bir ortam yoktu. İlk haftalar bunun epey bir zorluğunu çekmiştim. 

Sonraki staj deneyimim ise bir prodüksiyon ajansıydı. Orda da çalışma saatleri epey zorlamıştı. Sete çıkmadan önce hazırlık aşaması çok kaotik gelmişti. İşe kaçta gelip gittiğin çok önemli değildi ama genelde geç saatlerde gidip, geç saatlerde çıkıyorduk. Bazı günler hiçbir şey yapmadan bütün gün oturuyorduk veya ufak tefek işler oluyordu. Ama bu ufak tefek işleri hep erteleye erteleye geç saatlere bırakıyorduk. Set günleri ise tamamen felaketti. Sabah 4'te başlayıp gece 1'de,2'de biten bir çalışma temposu vardı. Daha sonra ise işin post-prodüksiyon tarafı başlıyordu. 2'de biten işin ardından sabah 7'de post-prodüksiyon başlıyor ve gün boyu sürüyordu. İş temposu ve çalışma saatlerinin baya bir "esnek" olması beni çok zorlamıştı.

Üniversite yıllarında hep reklam setlerinde çalışmayı düşünüyordum. Staj deneyimimin ardından setlerin bana uygun olmadığını görmüştüm. Bu yüzden kendinize uygun olabileceğini düşündüğünüz iş alanlarında üniversitede okurken mutlaka staj yapın.

500 görüntülenme

anlatsin.com ekibini tam olarak arkadaşların bir arada çalışması olarak tanımlayabilirim. 7 kişiden oluşan, ekibin en yaşlısının 90 doğumlu olduğu genç, dinamik ve samimi bir ekibiz. ''Patron'' diye bir kavramımız yok. İşe giriş çıkış saati diye bir şey yok. Kıyafet kuralımız yok. Tek kuralımız aldığımız sorumlulukları en başarılı şekilde, en kısa zamanda yerine getirmek, baştan savma iş yapmamak, kendimizi şirketin patronu olarak görmek. Ekipteki kimse çalışan değil, herkes kendi sorumluluk alanının patronu. Bu şekilde bir çalışma tarzıyla işlerimizi yürütüyoruz. Ofisimiz ortak çalışma alanı olan Impact Hub'ta . Birçok startup, sosyal girişimci, dernek ve ajansla aynı ortamı paylaşıyoruz. Kısacası sıcak, samimi, çok şey öğrenebileceğiniz bir ortamımız var. 

499 görüntülenme

anlatsin.com olarak 100'den fazla kurumsal şirket ile çalışıyoruz. Bunun yanı sıra dernekler, STK'lar ve ajanslarla da işbirliklerimiz var. Sık sık bu şirketlere gidip video çekimleri gerçekleştiriyoruz. Bir öğrenci olarak anlatsin.com'da staj yapmak öncelikle size çok iyi bir network kazandıracaktır.

İkinci olarak orta düzeyde kullandığınız programları ve makineleri iş yaparak, yerinde deneyimleyerek daha profesyonel şekilde kullanacaksınız.

Üçüncü olarak anlatsin.com bir start-up olduğu için yeni fikirlere, önerilere ve pozisyon değişikliklerine çok açık. Çalışmaya başladıktan sonra anlatsin.com çalışanlarının çoğunun beğendiği bir projeyi hayata geçirmeniz için önünüzde hiçbir engel yok. Ayrıca video prodüksiyon stajyeri olarak başlayıp daha sonra ilginizi çeken farklı bir departmanımızda staj yapmaya da devam edebilirsiniz. 

516 görüntülenme

Başvuru yaparken dikkat etmenizi istediğimiz en önemli şey Adobe Premiere ve Photoshop'la yaptığınız işlerden oluşan bir portfolyo linkini CV'nize koymanız. Üniversitede okuyan kişiler olduğunuz için sizden profesyonel şeyler beklemiyoruz. Okulda yaptığınız ödevlerden, projelerden veya şahsi olarak açtığınız bir YouTube kanalı, Instagram hesabı linki de olabilir. Bu programları kullanarak yaptığınız video ve görselleri görmek istiyoruz. Portfolyo linki olmayan CV'leri değerlendirmeye alamayacağımızı da belirtmek istiyorum.

İkinci olarak anlatsin.com bir ajans değil start-up. Yani bir video prodüksiyon ajansında veya reklam ajansında değil bir start-up'ta staj yapacaksınız. 

Üçüncü olarak ise başvuru yapmadan önce sitemizdeki kurumsal şirketlerin videolarına ve sosyal medya hesaplarımızdaki tasarımlara bakmanızı öneririm. 

545 görüntülenme

Aradığımız özelliklerin başında üniversitenin 2. veya 3. sınıfında öğrenim görüyor olmanız geliyor.

Videoların kurgu ve montaj süreçlerini Adobe Premier ile gerçekleştiriyoruz ve Adobe Photoshop'la tasarımlar yapıyoruz. Dolayısıyla bu iki programı da orta düzeyde bilmenizi bekliyoruz.

Videoların çekim sürecinde ise DSLR makine kullanıyoruz. Iso-diyafram-enstantane gibi terimlerin ne olduğunu ve ne işe yaradığını biliyor olmanız önemli bir husus. 

Bunların yanı sıra haftanın 2 günü, Impact Hub'ta bulunan ofisimizde birlikte çalışmak istiyoruz.

Video ve tasarımlarımızı MacOs işletim sistemli bilgisayarlar ile yapıyoruz. MacOs işletim sistemiyle haşır neşir olmanız ve İngilizce bilmeniz de sizi diğer adaylardan bir adım öne geçirecektir.

687 görüntülenme