Cevaplar 12

Yükleniyor...
407 görüntülenme
·
Transkripti Göster

2008’den beri Perfetti’de çalışıyorum. Tedarik Zinciri’nde Müşteri İlişkileri uzmanı olarak başladım. Bundan 3 yıl sonra Müşteri İlişkileri Şefi olarak devam ettim. Şimdi de Talep ve Müşteri İlişkileri Müdürü olarak Tedarik Zinciri’nde görev yapıyorum. Ben dahil 5 kişilik bir ekibiz. 2 tane kıdemli uzmanımız, 2 tane asistanımız var. %80 üretimimizin ihracat olduğu bir firmada biz yurt dışındaki müşterilere buradaki operasyonu kolaylaştırıcı ve uyumlu hale getirici hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu talep yönetimi son olarak eklendi ve onların gelen taleplerini bir şekilde yönetme, diğer fabrikalarda olan ihtiyaçları burada en uygun şekilde üretmeyi hedefliyoruz.

344 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Her gün aynı şekilde geçmiyor. Ben size bir haftayı özetlersem: Bir kere maillerle her gün müşteriden talepler geliyor. Sonuçta hızlı ürünlerin tüketildiği bir pazardayız. Böyle bir pazarda müşteri talepleri devamlı değişiyor. Buna bağlı olarak bizim devamlı olarak sistemimizdeki, buradaki departmanlardaki değişiklikleri takip etmemiz gerekiyor. Dolayısıyla sadece ürünüm geldi, ürünüm gitti değil. Bu, mail olarak müşteriden gelen en ufak bir talebi yerine getirmeye çalışmamız anlamına geliyor. Günümüz ilk başta bu gelen talepleri önem sırasına göre sıralamak olur. Aynı zamanda departmanımızda lojistik kısmı da bulunduruyoruz. Yani müşteri hizmetleri ve bu ürünlerin müşteriye yüklenmesi bütün bu yükleme organizasyonunu yapıyoruz. Dolayısıyla günlük stokların alınması da günlük işlerimiz arasında. Haftalık olarak müşteriye üretim planları atıyoruz. Müşterilerle görüşmeler yapıyoruz. Haftalık konferans call’lar yapıyoruz. Onlarla son sorunları ve yenilikleri tartışıyoruz. Müşteri ziyaretlerimiz oluyor. Müşterilerimiz geliyor, onları aylık olarak veya belli periyodlarla fabrikamızı gezdiriyoruz. Haftamız genelde böyle geçiyor.

365 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Tedarik Zinciri’nde olan bölümler; Satın Alma, İthalat, Planlama, Müşteri Hizmetleri ve Talep Bölümü, Yeni Ürünler Bölümü ve Depo bulunmakta. Yeni Ürünler Bölümü’nde process başlıyor. Müşterilerimizden bir ürün için bir formla ve bir sistem aracılığıyla bir talep geliyor. Bu daha sonra Perfetti’deki tüm departmanları dolaşıyor. Onay aldıktan sonra Tedarik Zinciri’ne tekrar geliyor. Burada gerekli malzemeler olsun, gerekli ihtiyaçlar tanımlanıyor, satın alınıyor, daha sonra planlanıyor ve tekrar customer service’den müşterilere lojistik olarak ulaştırılıyor. Bu arada geçen bütün kademelerle iletişimi biz sağlıyoruz. Tedarik Zinciri’nde planlamayla ilgili olan bir sorun da bize geliyor, satın almayla ilgili olan bir sorun da bize geliyor. Çünkü müşterinin kontağı customer service olduğu için bilgi bize geliyor, biz oradan bilgiyi dağıtıyoruz, tekrar cevapları toplayıp müşteriye geri dönüyoruz şeklinde ilerliyor.

764 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Grup içinde şu an için en fazla sakızı üreten fabrikayız. %80 üretimimiz ihraç ediliyor. Senede 20.000 tonun üzerinde net sakız üretiyoruz. Bunun %30’u Almanya, Fransa, UK gibi Avrupa’nın büyük bir kısmına gidiyor, %20-25’lik bir kısmı Amerika’ya ihraç ediliyor. Geri kalan kısımlar da Yunanistan, Güney Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Aslında kağıt üzerinde 14 regionla görüşüyor olabilirim ama direkt olarak yükleme yaptığımız 58-60 tane ülke var. Dolayısıyla aslında ihracat ağırlıklı bir firmayız. Biz üretici bir firmayız, direkt olarak burada satış hedefleyen bir firma değiliz. Ancak diğer taraftan da iç pazarda pazar lideri olarak devam ediyoruz.

306 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bu aslında biraz yanlış anlaşılabiliyor. Çünkü bizim müşterilerimiz asıl müşteri tanımındaki müşteri değil. Biz ürünü kullanan kitleyle direkt muhatap olmuyoruz. Biz aslında ihracat yaptığımız Perfetti firmalarıyla muhatap oluyoruz. Bizim müşterilerimiz diğer Perfetti ofisleri ve fabrikaları. Mesela biz Türkiye olarak PVM Hollanda ile görüşüyoruz, PVM Amerika ile görüşüyoruz. Direkt müşteriyle muhatap olmak her zaman daha zor ve meşakkatli bir iştir. Biz kendi firmalarımızla görüştüğümüz için birbirimizin avantajı paralelinde karar almamız daha kolay ve yapıcı oluyor. Biz ofislerle görüşüp karar verdikten sonra onlar kendi distribütörleri veya gerçek müşterilerle bağlantı kuruyorlar, o iletişimi onlar sağlıyorlar. Aslında biraz kademeli bir müşteri ilişkisi var burada.