Cevaplar 13

Yükleniyor...
2,561 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pazarlama’nın birçok tanımı var ama bence iyi bir Pazarlamacının yapması gereken en temel şeylerden biri; iyi bir problem çözücü olmaktır çünkü önünde birçok bilgi var. Pazar dinamiklerini, kendi şirketinizi ve yetkinliklerinizi tanıyıp, bunların hepsini sindirip, berraklaştırıp, problemleri tanıyarak çözüm getirmek çok zevkli ama kolay olmayan bir iş. Bu yüzden bizde mühendis kökenli çok Pazarlamacı var çünkü problem çözme yeteneğini geliştiren herhangi bir bölüm, Pazarlama’da avantaj sağlayabiliyor.

Pazarlama’nın en önemli şartlarından bir diğeri; önyargısız bir şekilde bilgiye ulaşma isteğidir. Burada müşteriyi ve onun ihtiyaçlarını iyi tanımak için her zaman bilgiye aç bir şekilde trendleri takip ederek insanların hayatını incelemelisiniz. Bu konuda da sizi destekleyip geliştirecek herhangi bir bölüm,Pazarlama hayatınızda mutlaka avantaj sağlayacaktır.

Ben bölümlerdeki teknik bilgilerden ziyade, belli karakter özelliklerini ön plana çıkarmaya çalışıyorum çünkü bence iş hayatında bir bölümden mezun bir kişilerden ziyade, kendini belli alanlarda geliştirmiş ve belli karakter özellikleri olan bireyler var. Bu yüzden insanın önce mesleğinin gereksinimiyle kendi karakterinin artı ve eksilerini yan yana koyarak bir yol haritası çizmesi lazım. Çok farklı mezunlar çok farklı alanlarda başarılı olabilir, bunun nedeni de okulda aldıkları teknik bilgiden ziyade, karakter özellikleri ve onun ne kadar farkında olup ne kadar geliştirebildikleriyle alakalıdır.

1,015 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben İşletme master’ını üniversiteden mezun olur olmaz yaptım. O zamanlar kendimi iş arayışlarımda kısıtlanmış hissettim ve takip etmek istediğim kariyerde böyle bir seçim yaptım çünkü o zamanlar çok mantıklı geliyordu ve bana birçok avantaj sağladı.

İşletme master’ında aldığınız derslerin faydasının artması için veya öğrendiklerinizi gerçekten anlayabilmeniz için o derslerde öğrendiğiniz şeyleri iş hayatında çok farklı bir perspektifte dinlemeniz gerekiyor. Bu yüzden üniversiteden mezun olduktan sonra İşletme master’ı yapmaya mecbur değilseniz, 2-3 sene bir şirkette çalıştıktan sonra yapmanızın çok daha faydalı olacağını düşünüyorum. Zaten yurtdışında da yeni mezunlarda bir iş tecrübesi aranıyor. Öte yandan da bir yeni mezun olarak İşletme master’ı yapmanın bana birçok kapı açması ve bakış açımı değiştirmesi gibi birçok faydası oldu.Dolayısıyla ikisinin de faydası olduğu için kendi bölümünüze göre değerlendirmeniz gerekiyor.

1,845 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme master’ı yapmak bana birçok kapı açtı. ODTÜ mezunu bir Mühendis olarak hayatımda takip etmek istediğim kariyerle,mezun olduğum üniversite arasındaki boşluğu kapattı diyebilirim. Aldığım dersler ve öğrendiğim konular, takip etmek istediğim kariyer için gereklialtyapıyı oluşturdu.

Bunun yanında bir de Boğaziçi Üniversitesi’nin sağladığı bir perspektif var. Ben Mühendislik okurken verilen bilgileri sindirmeye çalışıyordum ama burada daha çok öğrenmeyi öğrendiğimi düşünüyorum.  Daha farklı bakış açılarını araştırmayı, yeni bilgiler öğrenmeyi, yeniliklerin peşinden koşmayı oradakazandığımı düşünüyorum. Bunu okulun bana bilinçli bir şekilde verip vermediğini ya da bana has bir özellik olup olmadığını bilmiyorum ama Boğaziçi Üniversitesi’nin birçok mezunundan buna benzer şeyler duyuyorsanız, bunun okulun kattığı bir şey olduğunu söyleyebiliriz.

 

5,720 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu arkadaşlarımızın az çok ne iş yaptığını biliyorum ama istatistiksel olarak bir cevap vermem zor çünkü böyle bir araştırma yapmadım. Çoğunlukla mühendisliğe devam ederek Savunma Sanayii’nde, araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında veya üretim tesislerinde çalışıyorlar.

Bunun yanında benim gibi örnekler de çok. Elektrik Elektronik Mühendisliği’nden mezun olduğu sırada hayatta başka şeyler yapmak istediğini fark ederek başka sektörlere gitmek isteyen birçok arkadaşım oldu. Finans, FMCG, Pazarlama, Satış, Danışmanlık gibi birçok farklı alanda çalışan kişiler var. Ben de bir Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu olarak İlaç sektöründe Pfizer’de Satış ve Pazarlama’da kariyer yaptım. Dolayısıyla bir mezunun çok da kendini kısıtlamasının bir anlamı yok ama Elektrik Elektronik Mühendisliği’ni seviyorsanız, orada öğrendiklerinizi hayatta kullanmak tabii ki bir avantaj sağlayacaktır ama sevmiyorsanız bunu yapmak zorunda hissetmemeniz lazım.

2,983 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben Elektronik Mühendisliği mezunuyum ama maalesef ki bambaşka bir kariyer yolu seçtim. Maalesef dememin nedeni de; orada öğrendiğim tüm teknik bilgilerin hemen hemen hiçbirini iş hayatında kullanmamamdır. Elektronik Mühendisliği’nden sonra İşletme master’ı yaptım ve daha sonra Satış ve Pazarlama kariyerini inşa ettim. Buna üzülüyorum çünkü o kadar formül ve rakamlarla uğraştıktan sonra hiçbirini kullanmadım ama ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü bana çok şey kattı. Bir mühendis olarak iş hayatında birkaç tane artıyla beraber başlıyorsunuz. Sorgulayıcı olmayı, disiplinli çalışmayı, bunlardan bir sonuç çıkarmayı, ispat yapmayı, analitik düşünmeyi, rakamlarla iyi geçinmeyi öğreniyorsunuz ve bunların hepsinin iş hayatında çok büyük bir artısı var.

Mühendisliğin kattığı artıların yanında ODTÜ’nün de kattığı çok güzel artılar var. Bir kere çok iyi bir mühendis yetiştiriyor. Benim ODTÜ’nün en sevdiğim yanlarından birisi, kozmopolitliğiydi. ODTÜ’de her telden insan görebilirsiniz. Bu da insanın sosyal yeteneklerini çok geliştiriyor. Aynı tarz insanlarla aynı şekilde yaşamaktansa, farklı insanlarla sosyalleşerek yaşamak çok daha zevkli. Bu farklılıklar ve renkler bence ODTÜ hayatını çok güzel kılıyor ve sonrasındaki hayatta da avantajlar sunuyor.