Cevaplar 20

Filtrele:Sırala:

Endüstri Mühendisliği Bölümü kimlere göre bir bölümdür? Nasıl özellikler gerektirir? (27 Cevap)

Endüstri Mühendisliği çoklu öğrenmeyi, bütünsel ve kavramsal düşünmeyisevenlere ve çoklu düşünenlere göredir. Farklı disiplinlerden birçok konunun biraraya gelmesiyle ortaya çıkar. Dolayısıyla bu özelliklere sahip olan insanların çokkeyifle okuyabilecekleri bir bölüm olduğunu düşünüyorum ama operasyona çokyönelik işleri sevenler için belki uygun olmayabilir. Endüstri Mühendisliği size biryaşam şekli de verebilir. Ben de süreç bazlı düşünebilmeyi okulda öğrendim.Bence rasyonel düşünen insanların da net bir şekilde keyifle çalışabileceği birortam diye düşünüyorum.

İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü size neler kattı? (3 Cevap)

İTÜ mezunu olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum çünkü İTÜ bana çokşey öğretti. Birçok alanda bilgi sahibi olmamı ve düşünme becerisi geliştirmemisağladı. Çok geniş bir ders içeriği vardı ve burada birçok alanda işlerin nasılyapıldığını anlamış oldum. Bu da bana sistemsel düşünmeyi, bir şeyi tasarlamayıve o tasarlanan şeyi hayata geçirmeyi öğretti. İTÜ Endüstri Mühendisliği’nde,İnsan Kaynakları’nda olduğu gibi çok zengin bir düşünme ortamı ve birçokdisiplinden çok kıymetli hocalar vardı. Onlardan da birçok şey öğrenme fırsatımoldu.İTÜ Endüstri Mühendisliği sizi 3. sınıftan itibaren iş hayatına hazırlıyor ve birçoketkinlikte, sanayi ara yüzünde bilgi sahibi olmanızı sağlıyor çünkü İTÜ EndüstriMühendisliği; sanayinin kalbinde yaşıyor. Bu yüzden de birçok alanda hocalarınTürk sanayisine verdiği destekle beraber, İTÜ Endüstri Mühendisliği bana temelöğretileri ve bugün üzerine inşa ettiğim her türlü düşünce teorilerini kazandırdı.

İş dünyası, yeni nesillerden nasıl yetkinlikler geliştirmelerini bekliyor? (2 Cevap)

Şirketler yeni nesillerden yenilik bekliyor çünkü artık yeni nesiller geleceğitasarlıyor. Bizim de gelecekte var olabilmemiz için yeni neslin tasarılarını,akıllarındaki fikirlerini ve iş yapış şekillerini aktarabilmesi lazım. Çünkü onlaryeniliğin içine doğdukları için biz o yenilikleri onlar kadar iyi yakalayamayabiliriz.

Öğrencilere ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir? (41 Cevap)

Zamanınızı çok iyi değerlendirin çünkü zaman çok hızlı ilerliyor. Becerilerinizi vehobilerinizi ortaya koyacak şekilde bir hayat yaşayın. Çok gezmeniz, çoköğrenmeniz, çok konuşmanız ve çok dinlemeniz gerekiyor. Bunun için deinanılmaz bir zamanınız var. Eğer ileride çalışmak istediğiniz alanıbelirlemişseniz ona zaman ayırın ve onunla ilgili kendinizi geliştirmeyeodaklanın. Lütfen çekingen olmayın, girişken olun. İnsanlarla konuşmaktançekinmeyin, ne istediğinizi bilip kendinizi iyi ifade edin. Üniversitede deyapılacak çok şey var. Bunları sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada yapın.Özellikle yabancı dilinizi iyi geliştirin ve sizi bekleyen hayata sıkı bir şekildehazırlanın.

Not ortalamasının iş hayatındaki önemi nedir? (1 Cevap)

Bence not ortalaması bir insanın bir işe verdiğini önemi gösterir. Ben üniversitenotundan çok iş hayatı notuna önem veriyorum. Dolayısıyla iş hayatı notunuzunyüksek olması, bir şeyi önemseyip iyi yapmaya çalışmanız, kendinizikatabilmeniz ve hakkını verebilmeniz çok daha önemli.