Cevaplar 10

Yükleniyor...

Ankara Üniversitesi'ne başlayacaklar öncelikle hazırlık sınıfı meselesi ile meşgul olacaklardır. Hukuk vs. gibi bir kaç fakülte haricinde hazırlık sınıfı isteğe bağlı değil. Eylül ayının başında yapılacak olan hazırlık muafiyet sınavına girecekler. Bu sınav ile ilgili önceki senelerde "Ankara Üniversitesi-TÖMER" belli bir ücret karşılığında hazırlık atlama kursu düzenliyordu. Yine başka özel kurslar da tercih edilebiliyor. Tabi ingilizcesine güvenen arkadaşlara sözümüz yok. Bu linkten de sizin için yüklenen deneme sınavına ulaşabilirsiniz; http://yabdil.ankara.edu.tr/?p=570
Bu arada hazırlık sınıfı Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde, güzel bir kampüsün içindedir. Şehir merkezine biraz uzaktır. Hazırlık dışında, okuyacağınız fakülteye uygun mevkide veya ulaşımı kolay bir semtte kalacak yer ayarlamanız işlerinizi kolaylaştıracaktır. Dönem başında düzenlenen UYUM PROGRAMLARI (özellikle okuyacağınız fakültelerde düzenlenenler) okula alışmanızda ve kolayca ayak uydurmanızda çok faydalı olacaktır.

Yine önemli bir nokta da, ders notlarının nasıl edinileceğidir. Bu konu ile ilgili okul öğrencilerinin mutlaka -GELENEKSEL :)- bir sistemi vardır, öğrenmeyi unutmayınız. Yeni başlayacaklara kolaylıklar.

düzeltme: bu sene uyum programı 14-15-16 Eylül 2015 tarihinde gerçeklşecektir.

Ankara Tıp Tanıtım Günleri: 1-10 TEMMUZ 2015 tarihinde, Sıhhiye Morfoloji Yerleşkesinde gerçekleşecektir.
Not: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başlayacaklar için önemli haber; İngilizce Hazırlık Eğitimi isteğe bağlı olmuştur, bilginize.

1,631 görüntülenme

Ankara Üniversitesi yerleşkelerinin neredeyse tüm şehre yaygınlığı nedeniyle bir olumsuzluk yaşamaktadır.
Daha önce olumzuluklar arasında sayılan web-mail sistemi sıkıntıları aşılmış durumdadır. Üniversitedeki tüm etkinlik ve faaliyetlerde, duyurulardan kısa sürede haberdar olunmaktadır.

523 görüntülenme

Ben öncelikle Ankara Tıp’ın beğendiğim yanlarından bahsetmek istiyorum. Mezunlarından veya okuyanlarından çokça duymuşsunuzdur ancak içinde bulunduğunuzda fark edeceksiniz, Ankara Tıp’ta ister usta-çırak, ister abi-kardeş deyin, oturmuş bir gelenek, sistemli bir işleyiş vardır. Derslerde, araştırmalarda, etkinliklerde ve daha birçok zamanda bu atmosferin farkına varacaksınızdır. Ankara Tıp köklü eğitimiyle de birçok noktada farklılığını hissettirmektedir. Verilen teorik derslerin yanında, kalıcılığın sağlanmasında önemli bir yerinin olduğunu düşündüğüm laboratuar eğitimi, görsel eğitimler, yine son derece önemle ve ciddiyetle sürdürülen mesleki beceri ve iletişim dersleri; hem erken yıllarda temel eğitimin yanında doktorluğun pratik gerekliliklerini edinmeyi sağlıyor, hem de klinik eğitime hazırlıyor. Klinik eğitime henüz bu yıl başlayacak olmam nedeniyle sadece duyumlarım üzerine, klinik eğitimin dönem 4 ve 5 öğrencileri tarafından genel olarak beğenildiğini söyleyebilirim. Yine Ankara Tıp’ın beğendiğim yanlarından bir diğeri ise öğrenci kulüpleri ile sürdürülen bilimsel ve sosyal faaliyetlerdir. Bence bir hekim adayı hem bilgileri hem de sosyal yönü ile hekimlik mesleğinin gereğine ulaşmaktadır. Bu nedenle Ankara Tıp’ın bu sosyal yönü çok önemli buluyor ve beğeniyorum. Ankara Tıp’ı çevre düzenlemesi, kantini, binası, bahçesi, dersliklerin yerleri, morfoloji yerleşkesi ile cebeci yerleşkesi arasındaki servis uygulaması vs. ile düşündüğümüzde, fiziki şartlar açısından da iyi durumdadır. UTEAK aracılığıyla akreditasyonunu sağlamış bir tıp fakültesi olduğu için, uluslar arası platformda bir çok artıya sahip olacaktır.

Ankara Üniversitesi ise en büyük artılarından, en beğenilen yönlerinden biri Manavgat’ta bulunan su sporları kamp alanı ve tesisleri ile, Ilgaz’da bulunan Ilgaz-Örsem kış sporları ve kayak merkezine sahip olmasıdır. Hemen her sezonda binlerce öğrenci hem tatil yapma imkanı bulmakta, hem de kayak, rafting, yüzme vs. gibi bir çok aktiviteyi gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca yüzme havuzu, spor salonu, düzenlenen ücretsiz kurslar, tenis kortları, müzik eğitimleri, korolar vs. gibi onlarca sosyal faaliyet yine Ankara Üniversitesi’ni öne çıkarabilmektedir.
düzeltme: Ankara Üniversitesi, Didim'de de bir öğrenci merkezi temeli atmıştır.
Ankara Tıp'ta stajlar hakkında konuşacak olursak; Ankara Tıpın en büyük artılarından biri İç hastalıklar stajının iki ayrı staj halinde alınması, bazı dahiliye branşlarının ayrı birer staj halinde verilmesi diyebiliriz. Ayrıca Ankara Tıp'ta geçme notunun 60 olduğunu söylemekte fayda görüyorum :)
düzenleme: Ankara Tıp'ta Hazırlık-İngilizce sınıfı eğitimi kalkmıştır. İsteğe bağlı olarak, isteyen hazırlık sınıfı eğitimi alacaktır.

260 görüntülenme

Ankara’nın eksileri denildiğinde ilk sırada gri bir şehir olması ve belki de siyasetin verdiği gergin havanın, şehrin hemen her yerine yayıldığı belirtilebilir.
Ben Ankara’nın temel eksisinin ulaşım olduğunu düşünüyorum. Alternatifler azdır, ulaşım fiyatları yüksektir, öğrenci bandrolü diye çok saçma bir uygulama vardır ve sebepsiz bir şekilde öğrenciler üzerinden hak edilmeyen bir para kazanılmaktadır. Ankara’da hemen her semt için saat 23.00’dan itibaren taksi dışında ulaşım durmaktadır. Bu nedenle bütün planlarınızı ya son otobüs olan 23.00 için yapmalısınız, ya da taksi paranızı bir kenara ayırmalısınız. Ayrıca İstanbul’da yapabileceğiniz ancak Ankara’da yapamayacağınız birçok şey bulunmaktadır.

düzeltme: EGO bandrol uygulaması kalkmıştır, Ankara Kart uygulaması başlamıştır. Ancak hala aksaklıklar mevcuttur. Ayrıca ulaşım fiyatlarına zam gelmiştir.

117 görüntülenme

Elbette büyük çoğunluğu doktorluk yapmaktadır. Üniversitede akademisyen olarak devam etmek de bir tercihtir. Akademisyenlik temel bilimler ve klinik bilimler alanında olabilir. Akademisyen olarak bilimsel çalışmalar sürdürürken, biraz daha fazla çalışarak yasalar çerçevesinde muayenehane açmak mümkün olabilir. Yeni iş alanlarından biri de tıbbi ilaç sektörüdür. Sektörün pazarında bir pazarlama elemanı olarak görev almakla birlikte, AR-GE birimi de bir tercih seçeneğidir. "Tıp Fakültesinden arada bir doktor çıkar" sözünü duymuşsunuzdur. Bir şarkıcı, artist, yemek şirketi sahibi, turizm acentası sahibi vs. de olabilirsiniz. Ancak bunlar için tıp fakültesi okumaya gerek yok diye düşünüyorum.

32,900 görüntülenme