Cevaplar 9

Yükleniyor...

Bölüm tercihi, önceliğiniz olmalıdır. Üniversiteye göre tercih yapmak istemediğiniz bir bölümde okumanızı gerektirebilir ve bu durum daima canınızı sıkacaktır.

369 görüntülenme

Tıp bölümü yani doktor olmak, her şeyin başında insancıl olmayı kendine ilke haline getirmiş olanlara göredir.
Beyaz önlüğün değerini anlayabilecek ve onun sorumluluğunu kaldırabilecek "öğrencilere" göredir. Öğrenci diyorum çünkü doktorluk daima öğrenme üzerine kurulmuş bir meslektir. Öğrenmeyi sevmek, kendini geliştirmeye açık tutmak, merhametli ve vicdanlı olmak gibi yüksek erdemler gerektirir.

4,470 görüntülenme

Benim fakültemde eğitim dili ingilizceydi. Zorlanmıştım ve zorlanan birkaç arkadaşım dilden dolayı okulu yarıda bırakmıştı. Bence akademik anlamda ingilizce eğitim almak çok şey katıyor ama ülkemizde doktorluk yapmayı hedefleyenler için Türkçe dışında bu eğitimi almak zulüm olur. Hasta başı vizitleri olsun, pratikler olsun daima ingilizce almak-yapmak bir dezavantajdı benim için. İngilizce tıbbın bana en büyük getirisi, güncel bilgileri-değişen bilgileri yakından takip edebiliyor olmam.

6,428 görüntülenme

Şöyle bir söz vardır, tıbbiyeye girmiş herkes bilir bunu: "Tıp fakültesinden her şey çıkar, ara sıra doktor çıkar." Bence bu, tıp eğitimi sonrası imkanlar açısından kısa ve öz bir söz. Önemli olan "mektepli" olmak değil artık günümüzde. "Alaylı" olarak da birçok işi benimseyip öğrenebilir hatta yapabilirsiniz.

2,949 görüntülenme

Tercih etmeden önce, okuyacakları bölümün hangi yerleşkede olduğunu iyice araştırmaları gerek. Çok nüfuslu bir okul olması ve dağınık olması, sizi şaşırtabilir. Zor bir okul, bunu tekrar hatırlatmak istiyorum, sizleri vazgeçirmek için değil ama gittiğiniz zaman, "keşke bilseydim" dememeniz için vurguluyorum burayı.

1,941 görüntülenme