Cevaplar 4

Filtrele:Sırala:

Bilişim Sistemleri Departmanı Stajyeri olarak Philip Morris / Sabancı'da bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

İletişimi çok fazla ön planda olan bir departman. Öncelikle durumları öğrenmeniz ve insanlarla iletişime geçerek ne yapmanız gerektiğine karar vermeniz gerekiyor. Dolayısıyla ilk olarak insanlarla iletişime geçiyorum. Daha sonra onlardan aldığım bilgilerden yola çıkarak bilgisayarda bazı düzenlemeler yapıyorum.

Philip Morris / Sabancı INKOMPASS Staj Programı başvuru ve mülakat süreci nasıl ilerliyor? (9 Cevap)

İlk olarak online başvuru yaptıktan sonra İngilizce dilinde bir matematik testi gönderiyorlar. O testten başarılı olduğunuz takdirde kişiliğinizi ölçmek adında bir kişilik envanteri testi oluyor. Bunu da başarılı geçerseniz tam gün süren, yorucu ama bir o kadar da eğlenceli bir Assessment Day’e katılıyorsunuz. Burada çeşitli vakalar, yarışmalar, mülakatlar yapılıyor ve neler yaptığınızı, nasıl çözdüğünüzü ve düşündüğünüzü gözlemliyorlar. Buna göre de staja kabul alıp almadığınız hakkında bilgilendiriyorlar.

Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (82 Cevap)

Endüstri Mühendisliği bölümü en çok İşletme bölümüne benzetilir çünkü İşletme ne yaparsa Endüstri Mühendisliği de o işi yapar derler ama bir miktar farklıdır. Endüstri Mühendisleri biraz daha sistem bazlı çalışır. Diğer mühendislikler de sistemi düşünür ama Endüstri Mühendislerinin farkı; insan temelli olması ve insanların içinde bulunduğu sistemler üzerine geliştirmeler yapmasıdır. Dolayısıyla Endüstri Mühendisleri içinde insanların bulunduğu sistemleri geliştirmek için çalışır. Her şirkette insanlar ve sistemler olduğu için kendilerine yer de bulmaları mümkün. Genellikle olan durumların daha iyiye getirilmesini ve farklılaştırılmasını, bir sistemin nasıl daha başarılı olabileceğini planlar. Bunun dışında Finans, Supply Chain, Satış gibi tüm birimlerde çalışabilir.

Philip Morris / Sabancı INKOMPASS Staj Programı'nın içeriğinde nasıl eğitimler var? (6 Cevap)

En başta oryantasyon kısmında şirketi tanıma üzerine eğitimler var. Tüm departmanlardan saygın kişiler size departman hakkında bilgiler vererek şirketi daha yakından tanımanızı sağlıyor. Bunun yanı sıra şirketin kültürünü daha iyi bilmeniz ve ona hakim olmanız adına bazı temel davranış biçimleri hakkında eğitimler veriyorlar. Ayrıca fabrikayı gezdirip fabrika ve oradaki departmanlar hakkında bilgi veriyorlar. Şirketin kendi iç eğitimleri olabiliyor veya sunum becerilerinizi geliştirmek için verilen eğitimler olabiliyor. Ben de stajım süresince kendim isteyerek bir eğitime katıldım ve yeni bilgisayar programları öğrenme şansım oldu. Hatta bir projemde bunların hepsini kullandım. Dolayısıyla katılmak istediğiniz eğitimlere katılabiliyorsunuz.