Cevaplar 9

Filtrele:Sırala:

İş hayatında başarılı olmak için ne gerekir? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (3 Cevap)

Bana kalırsa iş hayatındaki başarı biraz kişinin kendini tanıması, gerçekçi hedefler koyması ve bu ikisi arasındaki farkı fark edip sürekli gelişmesinden geçiyor açıkçası. Bu bağlamda üniversitedeki arkadaşlarıma en büyük tavsiyem; birincisi anın, zamanın tadını çıkarmaları ortamın kesinlikle tadına varmaları. Bunu kesinlikle tavsiye ediyorum. Çünkü üniversite bence sadece teoriden ibaret değil. Bazen somut kazanımlara çok odaklanıyoruz ama, süreç boyunca elde ettiğimiz soyut kazanımlar aslında bizi biz yapan özellikler. O yüzden bu esnada zamanın, ortamın tadını çıkarırken kendilerini tanımalarını da tavsiye ederim. Güçlü yönleri, zayıf yönleri, değerleri, motivasyon faktörleri… Kesinlikle kendilerini keşfetmeleri lazım. Daha sonra da gerçekçi bir hedefle amaçlarına uygun bir şekilde, emin bir şekilde ilerlemelerini tavsiye ediyorum. Küçük bir tavsiyede daha bulunmak isterim. Bir hikayeyle aslında bunu anlatmak isterim. Uzun zaman önce bir iş görüşmesine gittim ve başıma bir talihsizlik geldi. Düştüm ve pantolonum yırtıldı. Beni tanıyan arkadaşlarım bilir, iş görüşmesinde biraz titizimdir. Ve benim için biraz sıkıntılı bir durumdu açıkçası. Doğal olarak iş görüşmesine yırtık bir pantolon ve kanayan bir dizle girmek durumunda kaldım. Müstakbel patronumla da görüşmeyi yaptığım esnada ağzımdan ilk çıkan şey “Bana bir pantolon borcunuz var.” oldu. Bu aslında hem benim kendimi biraz daha rahat hissetmemi sağladı, hem de görüşmenin pozitif geçmesinde önemli bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Bu görüşme BSH’yla yaptığım görüşmeydi. O yüzden önemli tavsiyelerimden bir tanesi de sadece iş hayatında değil, genel olarak hayatınız boyunca düştüğünüz zamanlar olacaktır. Ayağa kalkıp ne istediğinizden emin olarak, motivasyonunuzu yüksek tutarak devam etmeniz her zaman tavsiyemdir.

BSH'de İş Analizi alanında çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekir? (1 Cevap)

Aslında analitik ve sosyal becerilerin dengeli bir karışımı çok önemli. Soru soran, merak eden, süreci anlayan, süreç odaklı olan ve müşterinin dilini konuşabilen, müşteri odaklı olan kişiler için bir iş olduğunu düşünüyorum. Çünkü tüm ülkelerin kullanacağı sistem ve süreci dizayn edebilmek için ilk önce ülkelerin farklı süreçlerini analiz etmek ve anlamak gerekiyor. Bu bağlamda doğru soruları sormak, müşterinin sesini alabilmek ve nihayetinde analiz edip yeni süreci dizayn edebilmek, tasarlayabilmek çok önemli. Tabi ki işimizin büyük bir parçası da iletişim. Yeri geliyor, beraber sorduğumuz sorularla bazen müşterinin bile farkında olmadığı noktalar keşfedebiliyoruz. Veya değişimi yönetiyoruz. Aslında insanların günlük hayatında alışılagelen sistemleri değiştiriyoruz. Tamamen farklı bir süreci canlıya almaya çalışıyoruz. Ve değişimi yönetmenin en önemli faktörlerinden bir tanesi de kesinlikle iletişim. O yüzden iletişim becerileri de bence çok önemli. Bunun haricinde bizim projemize özel söylemek istediğim bir iki şey var. Birincisi farklı kültürlerle çalışabilmek. Bahsetmiş olduğum bu global yapı gereği farklı lokasyonlarda bulunan ekiplerle çalışabilme, farklı kültürlere duyarlı olabilme çok önemli. Anlayabilme, anlayış çok önemli. Son olarak da seyahat. İşimiz gereği çok sık seyahat ediyoruz. O yüzden kesinlikle kişinin seyahati sevmesi lazım.

BSH'de İş Analizi ekibinin görevleri nelerdir? (1 Cevap)

Global projemizin hedefi çerçevesinde ülkelerin süreçlerini analiz ederek, tüm ülkelerin kullanacağı yönetim sistemini tasarlamaya çalışıyoruz. Doğal olarak ilk adım ülkelerin süreçlerini anlamaktan ve analiz etmekten geçiyor. Sonrasında da bütün ülkelerin, 40-45 ülkenin, takip edeceği sistemi tasarlamaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de birçok paydaşla aslında bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Şirketin yönetmeliklerini, şirketin hedeflerini, süreç bilgisi olan tecrübeli arkadaşlarımızı işin içerisine katıyoruz. Onlardan aldığımız inputla birlikte süreci tasarlıyoruz ve sonrasında dökümanlarımızı oluşturuyoruz. Aslında uygulama geliştirme yaşam döngüsünün, geliştirme hariç tüm aşamalarında görev alıyoruz. Biraz daha açmak gerekirse; iş süreçlerinin analizi ve ihtiyaçların belirlenmesi, sonrasında gereksinimlerin dökümante edilmesi ve IT ekipleriyle koordinasyonu. Geliştirmenin IT ekibi tarafından yapılmasından sonra test süreci, ve sonrasında kullanıcıların eğitilmesi. Canlıya geçiş, ve canlı sonrası bakım ve destek şeklinde özetleyebiliriz. Keyifli ve kendine özgü zorluklar barındıran güzel bir meslek diyebilirim.

Proje Öğrencilerinde aradığınız özellikler nelerdir? Mülakatlarda nasıl sorular soruyorsunuz? (1 Cevap)

Kişinin kendini tanımasına, kendiyle ilgili bilgi vermesine, samimiyetine önem veriyorum. Tabi ki farklı sorduğum sorular da var. Örneğin: “BSH’da satış sonrası servis departmanında sizce en önemli süreç nedir?”. Yaratıcılık bizim işimizde çok önemli. O yüzden sadece Proje Öğrencisi için değil aslında iş görüşmesine de gelen kişinin çalışacağı departman ve ekiple ilgili, ve tabi ki kendisiyle, bazı bilgileri olması lazım. Neden orada oturduğunu ve bunları nasıl eşleştirdiğini biliyor olması lazım. Kendisi ne bekliyor ve kendisinden ne beklenebilir, ve acaba uyuyor mu? Bu konuda açıkçası ben biraz keşfetmek istiyorum. Karşımdaki adayı biraz anlamaya çalışmak istiyorum. Tabi ki biraz da adayın bana bilgi verip kendisinin uygun bir aday olduğunu göstermesinin bekliyorum. Temel bazda aslında çok katı kurallarımız yok. Ama İngilizce kesinlikle olmazsa olmaz. Ve farklı kültürlerle çalışabilme bence çok önemli. Bunu da birkaç durumsal soruyla anlamaya çalışıyorum. Örneğin: “Almanya’da çalıştığınız bir partnerinizle aranızda bir anlaşmazlık oldu. Bununla ilgili ne yaparsınız?”. Kimisi “Profesyonellik, bir şekilde işe odaklanırım.” diyor. Doğru, ama bahsettiğim gibi somut kazanımlara odaklanmak her insan için, her an için doğru olmayabilir. O yüzden o süreci iyi yönetebilmek önemli. O yüzden farklı sorularla aslında daha çok yetkinlikler üzerinde ve kişinin kendini tanıması üzerine bazı çıkarımlar yapmaya çalışıyorum.

BSH Proje Öğrencisi Programı'nı anlatır mısınız? Bu program öğrencilere ne katıyor? (1 Cevap)

Üniversite eğitimlerinin son senesinde olan veya yüksek lisans eğitimlerinde olan arkadaşlar belli bir dönem projeleri kapsamında şirketimizde vakit geçiriyorlar. Bizim süreçlerimizi ve görevlerimizi devralarak, hem kendilerinin iş hayatına adaptasyonuyla ilgili fikir sahibi oluyorlar hem de bir yandan kendi projeleriyle ilgili bizden almaları gereken pratik bilgilere sahip oluyorlar. Biz bu sene bunu ilk defa uyguladık. Ve çok faydalı olduğunu söyleyebilirim. Arkadaşlarla görüşmelerim sonucunda iki taraf için de çok faydalı oldu. Çünkü bizde rutin hiçbir iş yok. Ben hiçbir arkadaşıma fotokopi çektiremem veya rutin bir rapor hazırlatamam. Bizim için önemli olan sorumluluk. Ben bu arkadaşları bir denize attım. Bir tanesi projenin eğitim kısmında. Bir tanesi de süreç tasarımı, süreç haritası, süreç modelleme kısmında görev alıyor. Başta belki biraz bocaladılar ama şu anda bu ortamda nasıl ayakta kalacaklarını ve bilgiye nasıl ulaşabilecekleri konusunda fikir sahibi olduklarını düşünüyorum. Kendilerinden gelen geri bildirim de olumlu yönde açıkçası. İnşallah fırsat olduğunda kendileriyle devam edip, her zaman yeni proje öğrencileriyle çalışma fırsatı da aramaya çalışacağız.