Açık konuşmak gerekirse kolay olmadı. Günde en az 8 saat soluksuz çalıştım. Genelde ise ortalama 10 saat çalıştım. 2 yıldır 8’den önce eve gittiğimi pek hatırlamıyorum. Zaten normalde 8 saat çalışılıyor diye düşünebilirsiniz. Ama genelde 8 saat çalışılan değil ofiste geçen zaman oluyor. Diziler, komikli videolar, klipler, haber siteleri, sosyal ağlar vs gibi yerlerde geçirilen süre bu 8 saatin minimum 3’te 1’ini kapsıyor. Benim bahsettiğim zaman dilimleri karşımda Adobe Premier açık, gerçekten çalıştığım süre.

Çalışmanın ötesinde kurgu - montaj yaparak çalışmanın birçok olumsuz yönü var. Mesela 2 yıldır çalışırken hiç müzik dinlemedim. Çünkü sürekli röportajları dinlemek zorundaydım. Günde 8-9 saat dikkatlice video izledikten sonra eve gidip bir dizi bir film hatta bir komikli video izlemeye takatim kalmadı. Ama bu işi mutsuz bir şekilde de yapmadım. Maslak’tan, Levent’ten vs geçerken bu kadar binada bu kadar kişi ne iş yapıyor sorusuna cevap buldum. Ayrıca Anlatsın olarak yaptığımız işin insanlara dokunduğunu görüyorum. Belki birçok gencin hayatı benim yaptığım videolar sayesinde, seçtiği okulla, bölümle, şirketle değişti. Yanlış bir üniversite ve bölüm tercihi yaptığını düşünen biri olarak bu durum beni mutlu ediyor açıkçası.


Bunlarla birlikte çok klasik bir söylem olacak ama yaptığımız iş gerçekten ekip işi. 7500 videonun kurgu-montajını tek başıma yapmış olsam da bu işin satışı, çekimin organize edilmesi, satış sonrası, platforma eklenmesi vs vs bir sürü süreç var. Yani aslında ekip arkadaşlarım çalıştıkça ben çalıştım, ben çalıştıkça arkadaşlarım daha çok çalıştı.


Son olarak ben çalışınca her şeyin olduğuna inanıyorum. 7500 değil 15000 video da yapılabilirdi. Düzenli, programlı, kazanılan paranın hakkı verilerek çalışılınca başarısız olma ihtimalinin olmadığını düşünüyorum. Birkaç yıl önce Kocaeli’ne gittiğimde her yerde “Çalışınca Oluyor” yazıyordu, çok hoşuma gitmişti. Başarının sırrı için afili cümlelere gerek yok. Gerçekten de çalışınca, çok çalışınca olduramayacağınız hiçbir şey yok. Bunu hem kendi tecrübelerimden hem de yaptığım 7500 videodaki kişilerin anlattıklarından net olarak söyleyebilirim.

236 görüntülenme