Cevaplar 4

Filtrele:Sırala:

Kore Dili ve Edebiyatı bölümü için İstanbul Üniversitesi'nin eğitimi yeterli buluyor musunuz? (1 Cevap)

Birinin yoğunluktan dolayı aşırı zorlanması ve neredeyse göz açıp kapamaya zamanının olmaması eğitimin yeterli olup olmadığı anlamına gelebileceğinden emin değilim fakat gerek hazırlık senesinin gelmesiyle eğitim sürecinin 5 seneye çıkması ve yeni bölüm olmasına rağmen (henüz 3 sene olmadı) Kore'de gayet üst seviye denilebilecek üniversitelerle değişim anlaşmaları yapmış olması (ve hocalarımız daha fazla anlaşma için halen de çabalamaktalar) Türkiye'deki diğer Kore Dili ve Edebiyatı bölümlerinden ayrıştırdığını düşünüyorum. Ancak verilen eğitim ne kadar iyi olursa olsun dil öğreniminde en büyük payın öğrenenin çabasına bağlı olduğunu düşünüyorum.

Kendi adıma konuşacak olursam ben yeterli buluyorum.

Korece'nin gramer bakımından Türkçe'ye benzediği doğru mu? Öğrenirken çok zorluyor mu? (1 Cevap)

Türkiye'de nedense Türkçe ve Korece'nin aynı dil ailesine ait olduğuna dair (Ural-Altay Dil Ailesi Teorisi)eski ve artık tüm dilbilimcilerce geçersiz olan bu teoriye istinaden Türkçe bilenlerin kolayca Korece öğrenebileceğini ya da Korece öğrenmenin çok kolay olduğunu söyleyen kişi sayısı fazla. Gramer bakımından sıralama benziyor (SOV dilleri) ama sırf sıralama benzediği için tüm dil öğrenme sürecinin kolaylaştığını söylemek zor. Korecede bazen Türkçe dilinde bulunmayan gramer konseptleri var, hele İngilizce ile kıyaslayınca çok daha zengin bir gramer çeşitliliğiyle karşılaşılıyor, bu yüzden her ne kadar gerek sıralama bakımından gerek sondan eklemeli olmasıyla Türkçe ile benzese de Korece'nin derinlerine indikçe gramer çeşitliliğinin arttığının ve öğrenilmesi gerekilen birçok kural/konsept olduğunun farkına varılıyor. 

Korece öğrenmek çok zor ya da kolay demek pek mümkün değil, ne kadar emek harcandığına bağlı. Koreceyi sadece okul veya kurs aracılığıyla öğrenmek değil de her dilde olduğu gibi günlük yaşantınızda fazlasıyla kullanırsanız, fazlasıyla duyarsanız öğrenme süreciniz o kadar kolaylaşır. 

Kore Dili ve Edebiyatı Bölümü kimlere göre bir bölümdür? Nasıl özellikler gerektirir? (1 Cevap)

Her yabancı dil bölümü öğrencisinde olması gerektiği gibi dile ve kültüre ilginin şart olduğu bir bölüm ancak Kore Dili ve Edebiyatında okuyan öğrencilerin olmasa bile edinmesi gereken en önemli özellik planlı, programlı olup, ödevleri ve her hafta (haftanın her günü de denilebilir) olan quizleri ve devamsızlık durumunu vize ve finaller kadar önemsemesi. Hocalar Koreli olduklarından özellikle Türk öğrencilerin alışık olmadığı "ağır" eğitim sistemiyle Kore eğitim sistemine adapte ediyorlar ya da en azından adapte etmeye çalışıyorlar yoksa kalmak işten bile değil.

Hera Cakar sordu.

Kore Dili ve Edebiyatı Bölümünde hazırlık sınıfı var mı? Hem İngilizce hem Korece mi öğretiliyor? (1 Cevap)

2018 yılına kadar 3 üniversitede de yoktu, Ankara ve Erciyes hakkında bir bilgim yok ancak 2018-2019 eğitim yılından itibaren İstanbul Üniversitesi'nde Korece hazırlık sınıfı olacak. Sadece Korece olur ancak gerek okurken akademik araştırma sürecinde gerek mezun olunca iş alanında İngilizcenin de önemi var.