Şive Yılmaz
Talent Acquisition & Development Leader
2003 yılından beri Colgate-Palmolive şirketinde çalışıyor.
Management Trainee Programı, Colgate Palmolive'in göz bebeği olan bir programdır. Hedefimiz, MT olarak başlayacak kişileri işe alıp 1 yıl içerisinde onlara hem kişisel hem de profesyonel anlamda geliştirmektir. Bunun için çok fazla araç kullanıyoruz. Kişileri Genel Müdürümüzle 1 gün boyunca Work Shadowing aktivitesi yaptırıyoruz. Onlar için hazırlanan özel oryantasyon programlara dahil ediyoruz. Ardından ilk gün onlara atanan bir arkadaşla şirkete kolay adaptasyon sağlamalarını sağlıyoruz. Sonrasında kendileri için hazırlanan sınıf içi ve online eğitimlere dahil oluyorlar. 1 yıl sonunda da Satış, Pazarlama, Müşteri Hizmetleri ve Lojistik ve Finans bölümlerinde kendilerini geliştirmiş oluyorlar.

Diğer Cevapları

Pazarlama alanında işe başladım. 2 yıl Pazarlama'da çalıştım. Ardından Pazar Araştırmaları bölümünde çalışma fırsatım oldu. Kalite'de farklı araştırmalara katıldım. Bir gün Genel Müdürümden bir mail aldım ve beni İnsan Kaynakları alanında değerlendirmek istediğinden bahsetti fakat bunu yapmak için kariyerime sıfırdan başlamam gerekiyordu. O zaman daha ilk yıllarımda olduğum için çok bir şey kaybetmeyeceğimi düşündüm ve İnsan Kaynakları'nda çalışmaya başladım. Bugün diyorum ki iyi ki bu alana geçmişim. Çünkü farklı departmanlara geçmek gerçekten insana çok şey katıyor. Ben İnsan Kaynakları'na geçtiğimde özellikle Pazarlama'da çalışmanın katkılarını her gün yaşayarak görüyorum.
İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde iki farklı bölüm okuma şansım oldu. Hem Halkla İlişkiler hem de Reklamcılık okudum. O dönemin duayenlerinden dersler aldım. Betül Mardin, Toktamış Ateş, Ali Karahan, Ali Danış gibi duayenler derslerime girdi ve işe başlamadan iş hayatı hakkında bilgi sahibi olmaya başladım. Çok fazla proje yapıyorduk ve bu projeler sayesinde proje yönetimini ve takım çalışmasını öğrendim. Üniversite hayatı gerçekten bakış açınızı geliştiren bir kurum ve gerçekten üniversitede size tavsiye edeceğim şey; her arkadaşınıza bir network gözüyle bakın ve onları kaybetmemeye çalışın. Çünkü iş hayatınızda oldukça ihtiyacınız olacaktır.
Mülakatlarda önemli olan şey, bir adayın samimiyetidir. Gerçek anlamda ezberlenmiş cümlelerle ve kalıplarla bize gelmemiş olması, bizim için çok önemlidir çünkü biz adayları mülakatlarda çok farklı kategoriden müdürlerle ve farklı seviyedeki insanlarla görüştürüyoruz. Onları farklı kademelerdeki insanların değerlendirmesini sağlıyoruz. Bu nedenle samimiyet çok önem taşıyor. Bu yüzden kalıp cümleler asla işe yaramıyor. Tabii ki firmaya, yaptığı işlere ve sahip olduğu ürünlere çalışıp gelirlerse bu önemli bir kriter olur. Üniversite kulüplerinde yaptıkları etkinlikler ve stajlar da bizim için önemli. Deneyimlerini en doğal yollarla bize anlatmaları bizim için yeterlidir.
Ben dürüst, çalışkan ve samimi bir kişilik olmasını bekliyorum. Önemli olan; verilen işi zamanında yapabilmesi, bilmediği konular hakkında mutlaka sorular sorması ve öğrenmesidir. Stajyer sadece kendisini geliştirmeyi değil aynı zamanda beni de geliştirirse çok mutlu olurum. Çünkü karşılıklı olarak alabileceğimiz çok fazla şey olduğuna inanıyorum. Şu an üniversite öğrencileri bize staj yapmaya geliyorlar ve ben her gün özellikle Colgate 101 projesinde onlardan çok fazla şey öğreniyorum. Bu yüzden karşılıklı mentorluk yapmak oldukça önemli.
Colgate maceram Pazarlama ile başladı. Yaklaşık 2 yıl boyunca Türkiye'de Pazarlama Analisti olarak çalıştım. Ardından Pazar Araştırmaları'na geçtim. Ürün finansmanı ve lansmanlara yön veren birçok kalitetif, kantitatif araştırmaya katıldım. Fakat bir gün Genel Müdürümden bir mail aldım ve beni İnsan Kaynakları'nda değerlendirmek istediğini belirtti. O dönemde daha 3 yılım dolmuştu ve sıfırdan başlamam gerekiyordu. Etrafımdaki insanlara baktığımda Finansçı Satışçı olmuş, Satışçı Pazarlama'ya geçmiş, Pazarlamacı Perakende tarafına geçmiş olarak gördüm. Colgate'te bu örnekler çok fazlaydı. Örneklere baktığımda geçtikleri yerlerde çok mutlu ve başarılıydılar. Ben de neden değerlendirmeyeyim şeklinde düşündüm ve bugün iyi ki İnsan Kaynakları'na geçmişim diyorum.
Öncelikle öğrencilere akademik kariyer dönemleri boyunca oldukça fazla staj yapmalarını öneririm. Mümkünse en geç 3. sınıftan başlayarak farklı alanlarda mutlaka staj yapsınlar. Böylece kendilerini hangi alanda daha iyi hissediyorlarsa, yetkinlikleri hangi alana daha yatkınsa bunu keşfetmiş olurlar. İnsan Kaynakları özeline bakacak olursak; bu alanda çalışmak isteyen öğrencilerin mutlaka proje yönetimi alanında, iletişim, sunum teknikler ve ikna kabiliyeti konusunda kendi yetkinliklerini geliştirmiş olmaları gereklidir. Colgate özeline dönersek; akıcı bir İngilizce ve bu dili iyi yazmak çok önemli. Çünkü sürekli ekspatlarla çalışıyoruz ve global bir takım çalışması var. Dünyada 196 adet ülke var ve bu ülkelerle beraber birçok proje yapılıyor. Bu nedenle akıcı bir İngilizceye sahip olmaları bizim için çok önemli bir kriterdir.
Colgate Palmolive; değer verme, global takım çalışması ve sürekli gelişim değerlerini işinin her yanına yansıtan ve sadece çalışanlarına değil çalışanların ailesine, bulunduğu topluma da çok değer veren bir firma. Bright Smiles, Bright Futures adında bir projemiz var ve bu proje sayesinde dünyada 800 milyondan fazla çocuğa ulaştık. Onlara erken yaşta diş fırçalama yetkinliğini kazandırmaya çalıştık. Aynı zamanda Colgate, çalışanlarının ne kadar sağlıklı yaşadığına da önem veriyor. Sürdürebilirlik konusunda çok öncü projelere imza atıyor. O nedenle Colgate'in değerleriyle tüm çalışanlar gurur duyuyor diye düşünüyorum.
MT başvuru sürecimiz Ekim ayında başlıyor. Detaylı bilgiyi colgate101.com sitesinden alabilirsiniz. Jobs.colgate.com web sitesi üzerinden ulaştığımız CV'lerle Ekim'den Ocak ayına kadar CV elemeleri yapıyoruz. Ardından Ocak ayı gibi telefon mülakatları yapılıyor. Şubat ayında da sizi Assessment Center'lara çağırıyoruz. Şirket içinde kendi Assesserlarımız var ve sizlere birer Case Study yaptırıp değerlendirme merkezine davet ediyoruz. Değerlendirme merkezinin ardından da başarılı olan öğrencileri, Short-List'e kalmış öğrenciler olarak farz edip, kendilerini yüz yüze görüşmelere davet ediyoruz. İnsan Kaynakları, Fonksiyon Müdürü, Fonksiyon Direktörü ve Genel Müdür görüşmelerinin ardından seçilen kişileri Colgate'te bünyemize katıyoruz.
Colgate Palmolive staj programımız 3. ve 4. sınıf öğrencilerini kapsamaktadır. Kısa ve uzun dönemli stajyer olarak ikiye ayrılıyor. Öğrencilerden beklentimiz, yaz döneminde bizlerle haftanın 5 günü boyunca beraber olmalarıdır. Kış döneminde ise en az 3 gün bizlerle zaman geçirmeleridir. Stajyerlik programımız asla fotokopi çektirmekten ibaret değildir. Ben bir birey olarak nelerden sorumluysam, benimle birlikte staj yapan arkadaşlar da benim bütün görev ve sorumluluklarıma sahipler.
Colgate global bir firma ve 196 ülkede operasyonu var. Bu nedenle yurtdışı kariyer olanakları oldukça fazla diyebilirim. Biz Türkiye'den bahsedecek olursak, buradan çok fazla yetenek geliştirdik. Ben 12 yıldır Colgate'te çalışıyorum ve 12 yıl boyunca çok fazla örneğe rastladım. Şu anda Malezya'da, Singapur'da, Türkiye Cumhuriyetleri'nde, Rusya'da, İtalya'da ve diğer birçok ülkede Türk çalışanımız var ve bizi her gün gururlandırmaya devam ediyorlar. Colgate'in asıl hedefi, dünyadaki bütün yeteneklerin bu ülkeler arasında gidip gelmesini sağlamak, onları farklı gelişim alanlarında daha da iyileştirmek ve üst pozisyonlara taşımaktır. Bu nedenle Colgate'e geldiğinizde ne kadar global bir ortam olduğunu siz de gözlerinizle göreceksiniz.
Colgate 101 projesi, öğrencilerle iletişimi arttırdığımız, onları etkili ve samimi bir şekilde Colgate'i anlatmaya çalıştığımız bir projedir. Colgate'te global bir yola çıktık ve mottomuzu; Go Bright, Go Forward, Go Global olarak belirledik. Bir akademik dönem boyunca üniversite kulüplerinin düzenlediği konferanslara katıldık. Üst yönetim kadromuzdan kişiler, Genel Müdürümüz de dahil konuşmacı olarak katıldı. Colgate 101 Day adında bir gün düzenledik ve yaklaşık 45 öğrenciyi merkez ofisimizde ağırladık. Onlara Gebze fabrikamızda bulunan Üretim Hatlarımızı gezdirdik ve onları sahaya çıkardık. Onlara sahada ürünlerin nasıl konumlandırdığımızı anlattık. Aynı zamanda farklı üniversitelerde mülakatlara katıldık ve mülakat simülasyonları yaptık. Merkez ofiste Case Study'ler yaptık. Bunun dışında 3İK'nın düzenlediği, Türkiye'nin yeteneklerinin buluştuğu Career Plus aktivitesine katıldık. Colgate 101 adına bizim için güzel bir yıl oldu ama bu yılki hedefimizde çıtamızı biraz daha yükselttik. Daha fazla üniversitesine ulaşmak istiyoruz, umarım başarılı oluruz.

Benzer Kişiler

İşe Alım Müdür Yardımcısı
İnsan Kaynakları Birim Müdürü
Human Resources Director
İnsan Kaynakları Direktörü
Human Resources Vice President, NAMET & RUB
Çalışan Etkinlikleri Müdürü
Assistant Brand Manager
İnsan Kaynakları Müdürü
İnsan Kaynakları Direktörü