Sena Uğur
Product Professional, Dishwashing
2011 yılından beri BSH şirketinde çalışıyor.
Hemen hemen herkes, küçükken babasının iş yerini mutlaka ziyaret etmiştir. İşte benim de BSH ile tanışmam tam olarak böyle oldu. BSH beni o zamandan beri gerçekten çok etkilemiş olacak ki, çalışmak istediğim yer burasıydı. Stajlarımı 2007 ve 2008 yazlarında da BSH’da yaptım. Böylece daha öğrenciyken şirket kültürünü almak istedim. Günümüzde biliyoruz ki, artık müşterilerimizin satın alma kararlarında satış sonrası hizmetin kalitesi büyük rol oynuyor. BSH’nın başarılı servis departmanındaki ürün sorumlusu görevini tercih etmemde bu durum gerçekten büyük rol oynadı. Avrupa’nın lider beyaz eşya üreticisi kurumsal bir firmada iş hayatına başlamak da benim için gerçekten çok heyecan verici oldu. 2011 Aralık ayından 2014 sonuna kadar Türkiye’de satılan büyün bulaşık makineleri için Yıkayıcı Ürünler Kalite ve Teknik Destek Ürün Sorumlusu olarak görev yaptım. 2015 yılının başından beri de 87 ülkeyi kapsayan geniş bir bölge için bu görevimi devam ettiriyorum.

Diğer Cevapları

Aslında biz, temelde müşterilerimizin kaliteli servis hizmeti alabilmesi için gerekli olan teknik altyapıyı hazırlıyoruz. Sahadaki mevcut cihazların performanslarını inceliyoruz. Sahadaki teknisyenlerimizden aldığımız geri bildirimleri değerlendiriyoruz. Gerekli durumlarda fabrikamıza bu geri bildirimleri iletiyoruz. Teknik bilgileri sahadaki teknisyenlere uygun hale getirip, onlara iletiyoruz. Aslında biz, servisle fabrika arası bir köprü gibiyiz. Aradaki bilgi akışını sağlıyoruz. Teknisyenlerimizin onarım ve montaj hizmetlerinde yaralanacağı teknik dokümanları hazırlıyoruz. Yeni cihaz bilgileri varsa onlarla paylaşıyoruz. Yeni modeller üretilmeden önce cihazların servis edilebilirliğinin kolay olması ve müşterilerimize uygun olması açısından da ürün geliştirme süreçlerine katılıyoruz. BSH gibi kurumsal bir firmada çalışmanın avantajı olarak da, düzenli olarak uluslararası ürün eğitimlerine katılıyoruz. Bu sayede bütün BSH’daki meslektaşlarımızla aynı platformda bulunuyoruz, bilgi alışverişi yapıyoruz ve deneyimlerimizi de paylaşmış oluyoruz. Aslında biz, oldukça yoğun bir tempoda çalışıyoruz. Teknisyenlerimiz için dokümanlar hazırlıyoruz. Eğer yeni bir cihaz varsa o cihaza ait bir onarım kılavuzu hazırlıyoruz. Cihazı detayıyla anlatıyoruz ki sahada teknisyenlerimiz bir problemle karşılaştıkları zaman hemen dönüp bakabilsin, onlara bir kılavuz olsun. Videolar, animasyonlar hazırlıyoruz. Bu sayede onlara sahada teknolojik ve pratik çözümler sunmuş oluyoruz. Çoğu zaman bize telefonla ulaşıyorlar. Anında birlikte yorum yapıyoruz. Şikayeti kısa süre içinde müşterinin evinde gidermiş oluyoruz. Tabi müşterilerimiz memnuniyetine katkı sağlamak da oldukça keyifli. Bazen şikayeti görmek durumunda kalabiliyoruz. Teknisyenlerimizle birlikte gidiyoruz ve cihazı yerinde inceliyoruz. Bir günümüz böyle, oldukça tempolu bir şekilde geçiyor.
Aslında şikayetin geldiği bölüm biziz. Müşteri, telefonla ya da yazılı olarak bize karşılaştığı bir şikayeti bildiriyor. Biz inceliyoruz. Eğer ilk defa karşılaştığımız yeni bir şikayet ise, müşterinin evine cihazı incelemeye fabrikayla birlikte direkt biz gidiyoruz. Gerekiyorsa o cihaz fabrikaya alınıyor ve daha detaylı inceleniyor. Tabi müşterinin evinde ortam koşullarını da inceliyoruz. Ortam koşulları şikayetin oluşmasında etkili mi? Biz bu aşamada, kullanıcı davranışlarını da değerlendirmiş oluyoruz. Bütün bu verileri bir araya getirerek fabrikayla birlikte şikayete uygun bir çözüm sunuyoruz. Bu şikayetin tekrarlanmaması için üretimde gerekli iyileştirmeler de yapılıyor. Tekrarlandığı zaman da çözüm olmuş oluyor. Hemen şikayeti gidermiş oluyoruz. Müşterinin memnuniyetini bu şekilde sağlayabiliyoruz.
İş ilanlarında hep gördüğümüz analitik düşünme becerisi vardır ya, işte bu görev için gerçekten gerekli. Çünkü, cihazların sahadaki performansını analiz edip gerekli aksiyonları almamız gerekebiliyor. Bazen kendimi dedektif gibi hissettiğim de oluyor. Çünkü bir şikayet bize bildirildiği zaman, kök nedenini bulmak için en ince detayına kadar araştırma yapmamız gerekiyor. Bu şikayet neden oluşmuş olabilir diye inceliyoruz. Konu üzerine fabrika ve diğer departmanlarla birlikte çalışıyoruz. Tabi güçlü bir iletişim kabiliyeti de gerektiriyor. Çünkü bilgileri değerlendirip doğru ve hızlı şekilde ilgili yerlere aktarmamız, şikayeti anında gidermemiz gerekiyor. Proaktif olmak bizim şirketimizin zaten değerlerinden birisi. O yüzden durumları inceleyip olası bir hata görüyorsak onun aksiyonunu şikayet oluşmadan önce almamız gerekiyor.
Çözüme ulaşmak her zaman çok kısa sürede gerçekleşmeyebiliyor. Bize şikayet bildirimi geliyor, biz değerlendiriyoruz, inceliyoruz; gerekirse fabrika ile birlikte çalışıyoruz. Gidip şikayeti yerinde görmek gerekebiliyor. Ancak bunlardan sonra bir çözüm üretmeye başlayabiliyoruz. Bu sürece de Türkiye’den Almanya’dan pek çok farklı kişi katılabiliyor. Çünkü ürün geliştirme ile ilgili bir durum söz konusu ise, geliştirme merkezlerimiz Almanya’da. Bu gibi durumlar çok geniş bir süreci kapsadığı için kısacık bir şekilde çözüme ulaşmak her zaman pek kolay olmayabiliyor. Ama biz süreçlerimizi her zaman iyileştiriyoruz. Ve bu sayede de verimliliğimizi arttırıyoruz.
Her gün yeni bir durumla karşılaşmak, ona yeni çözümler üretmek durumunda kalmak yeni şeyler öğrenmemi sağlıyor. Gerçekten yaptığım iş dinamik ve canlı. Bu da beni aslında heyecanlı kılıyor. Bu da çok hoşuma gidiyor. Aynı zamanda yöneticilerimin bana sorumluluk vermesi, karar alma süreçlerine katılmam ve fikirlerimin değerli bulunması da beni motive eden diğer etkenlerden. Sunduğum çözümün de olumlu sonucunu görmek günün donundaki tüm yorgunluğumu alıyor.
Öğrenciyken bazen staj yapmak bir zorunluluk, bir külfet gibi gelebilir ama iş hayatı için gerçekten çok önemli bir fırsat. O yüzden mutlaka stajlarını ilerde çalışmak istedikleri bir firmada yapmaya çalışsınlar. Firmaları tanımak için de üniversitelerde düzenlenen kariyer günleri önemli bir fırsat. Firma çalışanları ile konuşup onlardan fikir alabilirler. Ne istediğini bilmek, kendini tanımak gerçekten en önemlisi. Çünkü iş hayatındaki kariyer hedeflerini ancak bu şekilde belirleyebilirler. Onun dışında yurt dışında eğitim ve staj olanaklarını da mutlaka araştırsınlar. Kısa bir süre de olsa yurt dışında bulunsunlar. Çünkü gerçekten farklı kültürler ve farklı yaşam tarzları bakış açısını genişletiyor. İnsanın ufkunu açıyor. Hobi edinsinler mesela. Çünkü hobiler iş hayatının baskısına ve stresine karşı gerçekten kişiyi motive edebiliyor. Süreçte de yaratıcı çözümler sunmalarına yardımcı olabiliyor. Biraz klasik olacak ama öğrenciliğin de tadını çıkarsınlar.
Açıkçası her sektörde çalışılabilecek bir meslek. Çünkü Türkiye’de insanlar meslek seçimini ileride çalışacağı yerlere göre yapıyorlar. Hani ben bu alanda çok başarılıyım, bunu seçeyim gibi. Örneğin; genetik mühendisliği mesela, Türkiye’de çok yok. Okuyanlar benim gördüğüm hep Amerika’ya gidiyorlar. Makine mühendisliği ben okurken sektör bazlı değil, bütün sektörlerde iş bulabilecek bir mühendislikti. Bende tabi babamın da etkisi var. Teknik bir bölümden geldiği için onun da yönlendirmesi oldu. Ben başlangıçta erkek egemen bir yerde okuyacağım için tedirgin oldum. Hatta üniversite tercihlerinde benim okulumda, benim bölümümde okuyan birisini bulup iletişime geçmiştim. Herhangi bir zorluk yaşayıp yaşamadığına dair sorular sormuştum. Bir problem olmadığını söylemişti ki; gerçekten ben de bir sürü erkek arkadaşla birlikte keyifli bir şekilde okudum. Bazen sınıfta 70 öğrenci arasında tek kişi ben olabiliyordum. Hoca beni fark etmeyebiliyordu mesela.
BSH Traunreut Fabrikası’nda 2008 yılında yaz stajımı yaptım. Yurt dışında çalışmak gerçekten büyük bir sorumluluk. Fakat bu sorunluluğu almayı kariyerinizde yapacağınız büyük bir yatırım olarak düşünebilirsiniz. Çünkü farklı kültürler tanımak; farklı çalışma ortamları, farklı yaşam tarzlarını gözlemlemek kişinin gerçekten bakış açısını genişletiyor. Yeni bakış açısı kazanmasını sağılıyor. Böyle ortamlarda güçlü iletişimler kurabilmek, böyle ortamlara uyum sağlayabilmek de çalışana değer katıyor.

Benzer Kişiler

Profilo Special Products Manager
Powertrain Entegrasyon Proje Sorumlusu
Production Engineering Technical Planning Head of Section
Manufacturing Engineering Manager
Production Systems Plastic Processes Expert
Technical Product Management Head of Section
Teknik Satış Mühendisi