Ankara
356 öğrenci ve mezun anlattı.
Ankara memur şehrinin yanısıra öğrenci şehridir de. Şehirde üniversite sayısı haliyle de öğrenci nüfusu oldukça fazladır ve özellikle bahar dönemlerinde bir dolu güzel festival olur.

Karışık bir şehir değildir. Ulaşımı nispeten kolaydır. Özellikle küçük şehirlerden gelenler için büyük şehir şokunun çok fazla yaşanmayacağı bir yerdir.

Her ne kadar ufak tefek artıları olsa da Ankara canlı şehir hayatı arayan öğrenciye yetecek bir şehir değildir. Bu aşamada sizin ne aradığınız çok önemli. Eğer her gece başka bir eğlence olmadan yapamam diyorsanız Ankara size göre değildir; ancak okulu çok boşlamayalım ama arada sırada çıkalım gezelim dolaşalım eğlenelim diye düşünüyorsanız ve okul ortamınız da güzelse (ki Bilkent, ODTÜ vb. üniversiteler için durum böyledir) Ankara -çok güzel olmasa da- yeterlidir.
Cevapları şu şekilde sıralayabilirim:

- Şehirde birçok üniversite bulunduğu için kampüs dışına adımınızı attığınızda en az kampüs içi kadar genç nüfusla karşılaşıyorsunuz. Memur kenti olarak bilinen Ankara'da hatırı sayılır bir genç kitle var. "Peki bu genç insanlar ne işime yarayacak?" derseniz, "Abi senin kafa yapına sahip (bazen öyle olmayabiliyor gerçi) insanlar var işte çevrende." derim.

- Tiyatro kültürü çok gelişmiş bir şehir. Benim gibi tiyatrodan anlamayan bir adam bile defalarca tiyatroya gidip her gittiğinde de tamamı dolu salonlar görünce Ankara'daki tiyatro sevgisine hayran kalabiliyor. "Peki bu ne işime yarayacak?" derseniz, "Abi arada bir tiyatroya git hayata boş geldin boş gitme." derim.

- Ulaşımı bir büyük şehre göre rahat diyebilirim. Zaman zaman yol veya metro çalışmaları nedeniyle yollar trafiğe kapatılsa da tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki "Güvenpark'tan her yere dolmuş var abi."

Aslında Ankara'nın veya başka bir şehrin artıları eksileri uzar gider daha; ancak tercih yapacaklar için bir öneride bulunmak isterim. Benim de tercih döneminde yaptığım bir hatadır belki bu; ama şanslıyım ki bende kötü yönde sonuçlanmadı: "Tercih yaparken üniversite seçin, şehir seçmeyin." Eğer üniversite okumayı sadece eğlence olarak görmüyorsanız, üniversite hayatınızın büyük bir bölümü kampüste ve dersliklerde geçecek. Yani bu noktada sizi kurtaracak olan "Ankara'nın barları" değil, x üniversitesinin size sunduğu olanaklardır. Bunu hiçbir zaman gözardı etmeyin.
Tüm cevapları (159) görmek için tıklayın.
Daha önce de bahsettiğim gibi en az 5 ay süren soğuk bir kış mevsimi en büyük sorun bana göre. Çok klişe olacak ama denizin olmaması da büyük eksiklik. Özellikle Bilkent'te ve benzer durumdaki şehir merkezine uzakta bulunan üniversitelerde okuyan arkadaşlar için ulaşım kolay değil toplu taşımayla çünkü yetersiz bir ağ var. Bilkent öğrencileri yine bu konuda da şanslılar çünkü çok planlı ve programlı işleyen semt servisleri ve en az saatte bir şehirden okula okuldan şehre gidip gelen okul servisleri var.
Bu soruyu bir İzmirli'ye ya da bir İstanbullu'ya sorsanız muhtemelen size methiyeler dizecektir; ama ben Denizlili olduğum için Ankara'da öğrenci olmanın eksileri konusunda çok fazla bir yorumda bulunamayacağım. Yine de değinmek istediğim birkaç husus var:

- 3 yıllık Bilkent IEEE Öğrenci Kolu'ndaki çalışmalarıma dayanarak söyleyebilirim ki Ankara'da güçlü ve ses getiren bir etkinlik yapmak zor. Bilim, sanayi, sanat, eğlence ve spor dünyalarının öncü isimleri genellikle İstanbul'da yaşıyorlar. Tamam bütün siyasiler burada; ama sürekli siyaset içerikli etkinliklere üniversite öğrencisini çekemezsiniz.

- Ankara sosyal etkinlik çeşitliliği yönünden kendi seviyesindeki şehirlere(İstanbul, İzmir gibi) göre biraz daha aşağıda kalıyor. Tabi bu durum eğer her hafta farklı bir etkinlik peşinden koşmaya çabalayan biri değilseniz sorun oluşturmaz.
Tüm cevapları (149) görmek için tıklayın.