Ankara
356 öğrenci ve mezun anlattı.
Ankara memur şehrinin yanısıra öğrenci şehridir de. Şehirde üniversite sayısı haliyle de öğrenci nüfusu oldukça fazladır ve özellikle bahar dönemlerinde bir dolu güzel festival olur.

Karışık bir şehir değildir. Ulaşımı nispeten kolaydır. Özellikle küçük şehirlerden gelenler için büyük şehir şokunun çok fazla yaşanmayacağı bir yerdir.

Her ne kadar ufak tefek artıları olsa da Ankara canlı şehir hayatı arayan öğrenciye yetecek bir şehir değildir. Bu aşamada sizin ne aradığınız çok önemli. Eğer her gece başka bir eğlence olmadan yapamam diyorsanız Ankara size göre değildir; ancak okulu çok boşlamayalım ama arada sırada çıkalım gezelim dolaşalım eğlenelim diye düşünüyorsanız ve okul ortamınız da güzelse (ki Bilkent, ODTÜ vb. üniversiteler için durum böyledir) Ankara -çok güzel olmasa da- yeterlidir.
Ankara vs İstanbul&İzmir : Aktivite olarak çok fazla seçeneğiniz olmadığı için sizi kararsızlık derdinden kurtarır. Çayımı Beşiktaş'ta mı Ortaköy'de mi içeyim, of Karşıyaka vapuru geç kaldı derdiniz olmaz. Kısaca kullanımı kolaydır, bir nevi Nokia 3310 gibi düşünebiliriz.

Ankara vs diğer : Kesinlikle tercih edilesi. Ufak tefek sıkıntılar(bkz. Ankara şehrinde öğrenci olmanın eksileri nelerdir?) elbette olur ama sor bana pişman mıyım? Hayır.

Edit : Eskişehir hakkında çok bir fikrim yok. Öğrenci şehri diyollaaa
Tüm cevapları (158) görmek için tıklayın.
Uzun dönem staj yapmak / part time çalışmak isterseniz Ankara’da fazla bir seçeneğiniz yok. İş ve staj olanakları açısından İstanbul çok daha avantajlı. Sosyal anlamda, bir çok etkinlik İstanbul’da yapılıyor. Sevdiğiniz bir grup Türkiye’ye geldiğinde İstanbul’a gitmeniz gerek. Bunun dışında bakanlıklarla dolu sıkıcı bir şehir yapısı var. Çıkıp gezmek isteseniz kendinizi bir avmde bulabilirsiniz. Denizden bahsetmeme gerek yok sanırım :)
Vizyon eksikliği. Ankara'dan mezun olan öğrenciler gelecekleriyle ilgili neler yapabilecekleri konusunda ne yazık ki dar görüşlü oluyorlar. Ancak ve ancak Ankara'ya rağmen kendisini yetiştirmeyi bilenler aradan sıyrılabiliyor. İstanbul'da onca şirketin göbeğinde insanlar neler yapabileceklerinin daha farkında ve daha azimli. Ankara'nın "memur kenti" imajı öğrencilerini de biraz memur havasına sokuyor.
Tüm cevapları (148) görmek için tıklayın.