Ankara
358 öğrenci ve mezun anlattı.
Ankara memur şehrinin yanısıra öğrenci şehridir de. Şehirde üniversite sayısı haliyle de öğrenci nüfusu oldukça fazladır ve özellikle bahar dönemlerinde bir dolu güzel festival olur.

Karışık bir şehir değildir. Ulaşımı nispeten kolaydır. Özellikle küçük şehirlerden gelenler için büyük şehir şokunun çok fazla yaşanmayacağı bir yerdir.

Her ne kadar ufak tefek artıları olsa da Ankara canlı şehir hayatı arayan öğrenciye yetecek bir şehir değildir. Bu aşamada sizin ne aradığınız çok önemli. Eğer her gece başka bir eğlence olmadan yapamam diyorsanız Ankara size göre değildir; ancak okulu çok boşlamayalım ama arada sırada çıkalım gezelim dolaşalım eğlenelim diye düşünüyorsanız ve okul ortamınız da güzelse (ki Bilkent, ODTÜ vb. üniversiteler için durum böyledir) Ankara -çok güzel olmasa da- yeterlidir.
Ankara'da öğrenci olmanın en büyük artısı bence tiyatrolara, operalara ve diğer sanatsal aktivitelere çok yakın olmak. Çok uygun ücretler karşılığında birbirinden güzel oyunlar izleyebilirsiniz gerek devlete gerek özele ait olsun. Ankara kadar sanatı sevip önem veren bir şehir daha görmedim. Ek olarak, çok sayıda üniversite ve dolayısıyla öğrenci olduğu için sıkılmanız neredeyse imkansız çünkü hemen hemen her gün farklı bir yerde farklı bir konseptte bir organizasyon düzenleniyor. Partilerden şenliklere, değerli konuşmacıların katıldığı forumlardan konserlere çok geniş bir yelpaze söz konusu.
Tüm cevapları (160) görmek için tıklayın.
Uzun dönem staj yapmak / part time çalışmak isterseniz Ankara’da fazla bir seçeneğiniz yok. İş ve staj olanakları açısından İstanbul çok daha avantajlı. Sosyal anlamda, bir çok etkinlik İstanbul’da yapılıyor. Sevdiğiniz bir grup Türkiye’ye geldiğinde İstanbul’a gitmeniz gerek. Bunun dışında bakanlıklarla dolu sıkıcı bir şehir yapısı var. Çıkıp gezmek isteseniz kendinizi bir avmde bulabilirsiniz. Denizden bahsetmeme gerek yok sanırım :)
Vizyon eksikliği. Ankara'dan mezun olan öğrenciler gelecekleriyle ilgili neler yapabilecekleri konusunda ne yazık ki dar görüşlü oluyorlar. Ancak ve ancak Ankara'ya rağmen kendisini yetiştirmeyi bilenler aradan sıyrılabiliyor. İstanbul'da onca şirketin göbeğinde insanlar neler yapabileceklerinin daha farkında ve daha azimli. Ankara'nın "memur kenti" imajı öğrencilerini de biraz memur havasına sokuyor.
Tüm cevapları (150) görmek için tıklayın.