Meslekleri Keşfet!
Meslekleri, profesyonellerden dinle. Hayalindeki mesleği bul.

Meslek Anlatımları > Yazılım / IT

User Experience Designer
User Experience Designer
Software Operations Coordinator
Software Operations Coordinator
Android Developer
Head of Advertising Technologies
Biz, reklam satış ekibine, reklam operasyon ekibine ve reklam tasarım ekiplerine destek oluyoruz. Genel olarak yaptığımız işler: Satış ekibine sattıkları ürünlerin ihtiyacı olan teknolojileri sunmak, reklam kampanyalarının yönetim panellerini oluşturmak, istatistiklerin takip edilmesi, reklamların yayına alınması, bu yayınlarda istenen değişik özelliklerin eklenmesi ve hedeflemelerin yapılması.

Nokta’da reklam verenler için çok detaylı hedeflemeler yapabiliyoruz. Kadın-erkek, belli bir yaş grubu ya da herhangi bir konu ve ilgi alanına göre bir kitleyi hedefleyebiliyoruz (17 yaşındaki erkekler gibi). Bunun yanı sıra, kendi üyelik ve anket sistemlerimizden kişilerin demografik bilgilerine ulaşabiliyoruz. Hedeflemeler “Hangi kredi kartı kullanıyorsunuz?” sorusunun cevabına kadar gidebiliyor. Örneğin; bir kez “Dişinizi günde kaç defa fırçalıyorsunuz?” sorusuna göre hedefleme yapmıştık. Bu, yaptığımız işin sadece küçük bir bölümü.

Ayrıca, şirketin finansal performansını kullanıcıya yönelik metriklerle birleştiren paneller yapıyoruz. Reklamlar hangi sitelerimizde, hangi kategorilerde, hangi videoların önünde yer alıyor, bu reklamın yayınlanmasından o videonun sahibine ne kadar gelir düşüyor gibi istatistiksel ölçümlemelerimiz var. Gösterim, tekil ziyaretçi, tıklanma oranları, videoların izlenme oranları (yüzde kaçı izlenmiş, tamamlanmış) gibi herhangi bir web istatistik panelinde görebileceğiniz verileri kendimiz ölçümleyip raporluyoruz. Yaptığımız işler genellikle müşteri istekleriyle şekilleniyor. Bu nedenle de belki 6 ay sonra başka işler yapıyor olabiliriz.

Daha ileri teknoloji ürünü çalışmalarımız da oluyor. Örneğin; Nokta’da kullandığımız Ad Server teknoloji meraklılarını oldukça uğraştıracak, zamanlarını alacak, belki de eğlendirecek bir çalışmadır. Bunların ötesinde, kullanıcıların izledikleri videolardan yaş ve cinsiyetlerini tahmin etmeye çalışan daha üst teknoloji ürünü çalışmalarımız da oluyor. Bununla ilgili, geçen sene bu aralıkta tamamladığımız TÜBİTAK destekli bir projemiz vardı. Zaman zaman bu tip projeler tekrarlanabilir. Ekibimiz zaten tamamen mühendislerden oluşuyor.

Yaptığımız her işin ileri teknoloji ürünü olmasına da gerek yok. Markaların görselliğinin daha ön planda olduğu daha basit çalışmalarımız da oluyor. Videonun önünde reklam çıkıyor, bu reklam Facebook Connect ile sizin Facebook profil fotoğrafınızı çekiyor ve “A, kendimi reklamda gördüm!” diyebiliyorsunuz. Ufak bir form doldurma da olabilir. Bir telefon numarası girilmesi, girdiğinizde telefonunuzun çalması ve bilgisayar ekranınızı telefonunuzdan yönlendirmeniz gibi. Bir Facebook uygulaması olabilir, bir yarışma olabilir... Bu anlattıklarım çok daha küçük projeler. Tasarım ekibinin daha yoğun çalışacağı, görselliğin ön planda olduğu projeler. Bunlar, bizim teknik tarafta nispeten daha az zamanımızı alıyor; ama bunlara da destek oluyoruz. İş ayırma gibi bir durum yok, biraz daha sonuç odaklı çalışıyoruz. Genel olarak yaptığımız işler bunlar.
Head of Advertising Technologies
Datayla oynamayı seven, daha büyük dataya sahip olmak isteyen, büyük datalarla uğraşmaktan korkmayan, büyük data analizi konusu ilgisini çeken insanlar bizim işimiz için uygun olabilir. Bir alana tamamen yoğunlaşmak isteğinden çok birden fazla alanda çalışabilecek, “İşimin çıkardığı sonuçla ilgileniyorum, bire bir tek alanda uzmanlaşmak gibi bir sıkıntım yok.” diyen insanlar olabilir. “Az çok her şeye dokunayım, her şeyde iyi sonuçlar elde edeyim.” diye düşünmeniz gerekebiliyor; çünkü teknik anlamda yaptığımız işin yönleri çok farklı. Farklı programlama dilleri kullanıyoruz, farklı veri tabanları kullanıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızda kullandığımız sistemlerle, bir markanın görsel çalışmasının basit alt yapısında kullandığımız sistem aynı değil. Çalışma aynı değil. Onun dışında, tamamen teknoloji odaklı değil de biraz da piyasayı tanımak isteyen, satış ekibinin ve müşterinin psikolojisini anlayabilecek ve onların ihtiyaçlarını bir neden sonuç ilişkisine sokabilecek kişiler olmalı. Bunu, bir yetkinlik olarak değil de ilgi alanı olarak söylüyorum. Belki kesinlikle bir reklam iletişim ekibinde olmak istemeyen, bir markanın, içinde kırmızı, beyaz ya da gri renkte bir robot olan reklamıyla uğraşmak istemeyen insanlar olabilir. Pazar ve müşteri ihtiyaçlarından kopmamaksa benim ilgimi çekiyor. Bu tarz insanlar bence reklam teknolojileri bölümü için en uygun insanlar.
Head of Advertising Technologies
Öncelikle, işin teknik tarafına hakim olmak gerekiyor. Eğer reklam teknoloji ekibinde çalışacaksak, bizim çözeceğimiz sorunlar teknoloji problemleri olacaktır. Burası tamamen reklam odaklı bir yer değil, bir teknoloji ekibi. O yüzden, mühendislik okuyan ya da teknik içerikli bir bölüm okuyan birisi, öncelikle işin teknik tarafına hakim olmalı. Üniversitede, her yazılımcının izlediği adımlar izlenip kod geliştirmek, bir web projesi yapmak gibi ilk adımları atılmalı. Kısacası, teknik yeterlilik sağlanmalı. İş hayatına başlayınca da ekibe daha hızlı adapte olabilmek için bir takım web bloglarını takip etmeleri faydalı olur. Örneğin; Webrazzi takip etmek faydalı ve yeterli olur diye düşünüyorum. Aklıma gelen diğer örnekler ise Tech Crunch ve Mashable. Bunlar, bakınca bire bir reklam odaklı bloglar değiller. Konu geniş; ama yine de web projeleriyle ve Start-Uplarla ilgili genel bilgiye sahip olabiliyorsunuz, trendleri yakalıyorsunuz. Webdeki trendler reklam tarafıyla çok ilişkili oluyor. Örneğin, Facebook API’ler, Twitter API’ler ilk patladığı zaman, bunların widgetları internete dağılmaya başladığı zaman, hemen bütün reklam projeleri api entegrasyonlarına girişti. Webdeki herhangi bir trend bütün reklam projelerinin, bütün reklam sistemlerinin içine giriyor zaten. O yüzden, o tip blogları takip etmek oldukça faydalı olabilir.
Optimizasyon Mühendisi
Product Information Solutions Head of Section (IT)
Bir günümüz aslında genelde telefon, video ve toplantılar şeklinde geçiyor. BSH’daki diğer birçok departman gibi biz de global olarak çalışıyoruz. Global olarak çalıştığımız için genelde bir konuyla ilgili herkesi, her zaman, aynı masa etrafında toplamak çok mümkün olamıyor. Bu nedenle saat farklarını da göze alarak çok önceden bir planlama yapmamız gerekiyor. Böyle olunca da tahmin edersiniz ki takvimimiz hızlı bir şekilde doluyor. Bunu göze önüne aldığımız zaman, zamanın çoğunluğunda toplantı yapıyoruz. Akabinde de iş takibi yapmakla geçiyor biraz. İş takibinden kastım da şu; bazı ürünleri biz kendi bünyemizde geliştiriyoruz, bazı ürünleri de dış kaynak kullanımıyla yönetiyoruz. Bunların takibini de yapmak bizim üstümüze düşüyor.
Product Information Solutions Head of Section (IT)
Aslında yaptığımız iş, görev üstlenirken sorumluluklara bağlı olarak kimi zaman teknik bir alt yapı birikimini gerektiriyor, kimi zaman da çoğunlukla planlama becerileri gerektiriyor. Bu bağlamda bu iki temel öğeyi harmanlamaya çalışıyoruz diyebilirim aslında. Yani kime göre derseniz de sadece şunu söyleyebilirim belki; biraz düzenli bir çalışma disiplini gerektiriyor. Bunu net olarak söyleyebilirim. Bunun haricinde, bahsettiğim kendi bünyemizde geliştirdiğimiz ürünler için genelde teknik alt yapı ön plana çıkarken, dış kaynak kullanımıyla yönettiğimiz ürünlerimizde ise daha çok bizim planlama yeteneklerimizi ön plana çıkarmamız gerekiyor.
Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı
İş hayatımın yaklaşık olarak üçte biri iş ortaklarımızda, üçte biri içeride, üçte biri de üniversiteler ve çeşitli yazılım geliştirme toplulukları gibi topluluk etkinliklerinde geçiyor. Bu etkinliklerde kimi zaman konuşmacı, kimi zaman panelist olarak yer alıyorum; kimi zaman da Microsoft teknolojilerini ya da rakip teknolojileri anlatan insanları dinlemek üzere yer alıyorum. Ofiste geçen zaman diliminde 6 kişilik ekibimizi yönlendirme, onlarla beraber iç toplantılar yapma, şirket içerisindeki diğer bölümlerle toplantılar yapma ve bizim yazılım geliştirme teknolojileri başlığı altında yaptığımız şeyleri diğer bölümlere anlatma şeklinde geçiyor. O yüzden bu arkadaşlar kimi zaman teknik roller üstlenseler de, benim rolüm çok fazla teknik olmayı gerektirmiyor. Geçmiş deneyimlerim çok teknik olmakla beraber bu rolümde şu an çok teknik bir iş yapmıyorum.

Sorular