Meslekleri Keşfet!
Meslekleri, profesyonellerden dinle. Hayalindeki mesleği bul.

Meslek Anlatımları > Vergi

Vergi Asistanı
Bizim EY’da yaptığımız iş, hem Vergi Denetçiliği hem de Vergi Danışmanlığını içeriyor. Benim yaptığım iş Vergi Danışmanlığı olduğu için bir günüm bir günüme benzemiyor. Dolayısıyla çok rutin bir çalışma hayatım yok. Gün içerisindeki yoğunluk da iş durumuna göre değişiyor çünkü biz daha çok proje bazlı çalışıyoruz ve belli bir çalışma saatimiz yok. Bir proje geldiğinde bu projenin gerekliliklerine göre kendimiz planlıyoruz veya üstümüzdeki Manager ve Senior ile bunu konuşarak bir plana oturtuyoruz. Benim şu ana kadar çalıştığım tüm ekiplerde daha bağımsız çalışma fırsatım oldu. Dolayısıyla zaman planlamasını kendimiz yaptığımız için gün içinde yaptıklarımız da çok fazla değişiklik gösteriyor. Bazen masa başında çalışıyoruz bazen dışarıda müşteriyle toplantıya gidebiliyoruz. Bu yüzden tek bir rutinden bahsedemiyorum.
Vergi Asistanı
Bir hukuk bürosunda staj yapıyordum ve büronun uzmanlık alanı Şirketler Hukuku’ydu, vergi ile hiç alakası yoktu. Oraya gelen bir vakada karşımıza vergi ile ilgili bir sorun çıktı. Bu sorunu görünce diğer avukatlar vergi işlemlerinden anlamadıklarını belirtti ama o konu benim ilgimi çekmişti. Daha sonra araştırdıkça o konunun çok hoşuma gittiğini anladım. Bunun üzerinde okula geri döndüğümde 4. sınıf için derslerimi vergi ile alakalı olanlardan seçtim. Vergi profesörüyle tanışarak ona bazı sorular sordum. Arkadaşlarım çok sıkıcı bir alan olduğunu söylerdi ama kesinlikle öyle bir alan değil. Tam tersine eğlenceli ve biraz da bulmaca gibi. Çok çeşitli mevzuatları görebildiğiniz ve çeşitli sektörlere hakim olabildiğiniz bir alan. Bu yüzden hukukçulara, İşletme ve Ekonomi mezunu arkadaşlara Vergi Hukuku ile ilgilenmelerini tavsiye ederim.
Vergi Asistanı
Bir gün Enerji sektöründen bir müşteriyle çalışırken başka bir gün Telekomünikasyon sektöründen bir müşteriyle çalışabiliyorsunuz. Bu da size daha farklı iş alanlarını gözlemleme ve daha fazla alanda bilgi edinme fırsatı veriyor. Aynı zamanda iş hayatının rutin kısmını da kırıyor. Bu da işi eğlenceli bir hale getiriyor.
Vergi Asistanı
Klasik olacak ama vizyonumu çok geliştirdi çünkü ben hukuk mezunu olduğumdan dolayı bazen kısıtlı bakabiliyorum. Ekonomi ve İşletme mezunu arkadaşların olaya nasıl baktığını görünce benim de bakış açım değişti. Yeni bir mezun olarak birçok yöneticiyle de çalışma şansı elde ettim. Örneğin; Tax Controversy yöneticileri tamamı avukatken, ITS bölümünde Ekonomi mezunu yöneticiler vardı. Bir sorunla karşılaştığımda ve farklı departmanlardan insanların görüşlerini almam gerektiğinde hemen birine ulaşabiliyorum. Bu da benim işimin daha kolay ilerlemesini sağlıyor. Farklı bir bakış açısı kattığı için daha boyutlu düşünebiliyorum.
Vergi Asistanı
Ben 1 buçuk yıl boyunca International Tax Services’te çalıştım. Orada yaptığımız işler daha çok Vergi Danışmanlığı ile ilgiliydi. Bu kapsamda uluslararası işler de vardı. Başka bir ülkede yer alan şirketin Türkiye’de yatırım yapması veya Türkiye’deki bir şirketin yurtdışında yatırım yapmasının vergilenmesiyle ilgili danışmanlık hizmetleri veriyorduk. Aynı zamanda vergi planlama hizmetleri de veriyorduk. Benim ilgimi çeken kısım da oydu. Şu an bulunduğum bölüm ise Tax Controversy’dir. Tax Controversy, vergi itilaflarına bakıyor. Burada da yine danışmanlık ve vergi planlaması var. Bunun yanında daha ağırlıklı olarak vergi davalarına bakıyoruz.