Meslekleri Keşfet!
Meslekleri, profesyonellerden dinle. Hayalindeki mesleği bul.

Meslek Anlatımları > Teknik Operasyonlar

Teknik Operasyonlar Müdürü
Kariyer hayatıma bundan yaklaşık 10 sene önce Pronet içerisinde Teknik Servis Mühendisi olarak başladım. Görev ve sorumluluğum, teknik servis içerisinde kullandığımız ürünlerin tamamının teknik donanımını incelemek ve sahada uygulanabilirliği ile ilgili gerekli teknik eğitimleri, teknik donanımları ve uygulama platformlarını oluşturmaktı. Bu çerçevede saha kadrosunun tamamıyla temas içerisinde gerek sunumlar, gerek eğitimler, gerek paylaşımlar, gerekse geri bildirimlerin tamamında bir arada çalıştık. Sonraki süreçte, Pronet’in hızlı büyüme çağında, özellikle kurumsal müşteri diye taglediğimiz veya segmente ettiğimiz müşteriler hızlı bir yükselişe geçti. Birçok kurumsal projeyi bünyemize kattık ve bu dönem benim kariyer hayatımın biraz değiştiği, mühendislik alanından proje yönetimi alanına kaydığım bir dönemdi. Özellikle kurumsal proje yönetimini yaptığım büyük projelerin, müşteriyle toplantılara katıldığım, taleplerini, beklentilerini aldığım, uygulamada Pronet içerisinde nasıl hayata geçirilebileceğini analiz ettiğimiz, sentezlediğimiz, yine ekiple iç içe çalıştığımız bir iş tanımıyla şekil değiştirdi. Açıkçası burada yaptığım kurumsal proje yönetimi. Ve sonrasında portföy çok hızlı gelişti. Portföyün hızlı gelişimiyle beraber aslında tek kişiyle yapılabilirliğini kaybetmeye başladı ve bir ekip kurma arzusuyla yola devam ettik. Burada kurumsal proje yönetimi ekibini kurduk. Yaklaşık 10-15 kişilik, gerçekten yaptığı işi bilen, müşteri yönetimini bilen, kurumsal müşteri portföyünün beklentilerini çok iyi analiz edebilen, içeride uygulama sahasında bunu hayata dönüştürebilecek kişilerle çok etkin ve etkili bir ekip kurduğumuzu düşünüyorum. Aslında Türkiye’nin genelinde çok hızlı bir büyüme trendine girdik. O zamanlar müşteri portföyümüz, 100 - 120 bin civarıydı ve gitgide çok hızlı bir şekilde artıyordu. Dolayısıyla Türkiye’nin tamamında arzuladığımız Pronet’in hizmet kalitesine uygun ve Türkiye’nin tüm illerinde yaygın bir şekilde vermeye vakıf ekipler kurma eğilimimiz başladı. Ve Türkiye’nin tüm illerinde bu hizmeti verebilecek teknik kadroları yapılandırmak, eğitimlerini vermek, kadrolarını gerçekten arzuladığımız, Pronet teknisyeni diye tabir ettiğimiz seviyelere ulaştırmak ve devamlılığını sağlamakla görevlendirildim. Yaklaşık 4 yıldır da Teknik Operasyonlar Müdürü olarak görevime devam etmekteyim.
Teknik Operasyonlar Müdürü
Teknik Operasyonlar olarak, müşterilerimizin teknik anlamda tüm ihtiyaçlarını sahada karşılamak için örgütlenmiş bir operasyonuz. Sahada oluşabilecek herhangi bir teknik ihtiyaçta müşterilerimizin yanında olmaya çalışıyoruz. Müşterilerimiz oluşabilecek herhangi bir arızada 444 1 911’i aradığı an itibarıyla hedefimiz 24 saat içerisinde müşterilerimize ihtiyaç duydukları teknik servis hizmetini veriyor olmak.
Teknik Operasyonlar Müdürü
Güne operasyonel raporları değerlendirerek başladıktan sonra, özellikle operasyonda hangi noktalara dokunmak ve değerlendirmek gerekiyorsa bu noktaları aksatmadan yapıyoruz. Sonrasında ilgili planlar, toplantılarımız, değerlendirmelerimiz, varsa aksiyonlarımız, varsa performansı değerlendireceğimiz ufak workshoplarla devam ediyoruz. Fakat bunun dışında takdir edersiniz ki birçok farklı departmanla çalışıyoruz ve zamanımın bir kısmını benden hizmet alan iç müşterilere de ayırarak devam ediyorum. Bunun dışında aslında olabildiğince planlı, organize ve ön hazırlığı yapılmış bir şekilde çalışmaya özen gösteriyorum. Tabii ki bizim için günün plan ve programını değiştirebilecek en önemli etken müşteri. Müşterimizin şayet bu noktada önemli, hassas bir beklentisi veya bir arzusu veya bir talebi varsa, tüm plan ve programı ufak da olsa aksatabiliyoruz. Bunun dışında genelde planlı ve organize bir şekilde ilerlemeye çalışıyoruz.
Teknik Operasyonlar Müdürü
Aslında Pronet’te bir hikaye yazıyorsunuz. Müşterilerimizin herhangi bir anında değil, hayatlarındaki en önemli anlarında size ihtiyaç duyuyorlar ve duydukları anda o sistemin teknik olarak çalışması çok ama çok önemli. Çalıştığı anda bir hayat kurtarabiliyorsunuz, bir hırsızlık girişimini engelleyebiliyorsunuz, bir yangını haber verebiliyorsunuz, bir can veya mal kaybını engelleyebiliyorsunuz. Bu yaptığım işte benim için gurur veren en önemli yanlardan biri.
Teknik Operasyonlar Müdürü
Yaratıcı ve yapıcı fikirleri hayata geçirmek anlamında yeteri kadar iyi deneyimler kattığını düşünüyorum. Özellikle sektör bağımsız bulduğunuz ve uygulanabilir güzel fikirlere yeteri kadar da iyi yapılandırabiliyorsanız Pronet’te uygulamak için herhangi bir tereddüt duymanıza gerek kalmıyor. Çünkü bu fikirleri yeteri kadar samimi bir şekilde paylaşabiliyorsunuz ve uygulanabilir olduğu görüldükten sonra ihtiyacınız olan tüm desteği alabiliyorsanız. Bu bana Pronet’te mühendis olarak çalışmanın kattığı en önemli özellik diyebilirim.
Teknik Operasyonlar Müdürü
Eğer mühendislik fonksiyonlarını yeteri kadar iyi değerlendirebiliyorsa, güzel analiz edebiliyorsa, konjonktürü yakından takip edebiliyorsa, özellikle iletişim yetkinlikleri itibarıyla kendini güzel ifade edebiliyor ve uygulama alanına yarattığı projeleri, oluşturduğu projeleri güzel hayata geçirebiliyorsa bence çok kaliteli yöneticiler çıkıyor. Yani mühendis olmanın getirdiği zaten avantajlı yanlar var. Dezavantajlı yanı aslında çokça konuşulan iletişim alanı. Mühendisler genelde bilindik tabiriyle iletişim kurmaya biraz kapalı profillerdir. Aslında bunu kırdıkları noktada, analitik yetkinliğini projelere yansıtıp uygulama sahasına yansıtabiliyorsa çok kaliteli yöneticiler oluyor.
Teknik Operasyonlar Müdürü
Aslında Teknik Servis Mühendisi olarak kariyer hayatıma başladım. Teknik Servis Mühendisi olarak ilk yaptığım, ürün yelpazemizdeki ürünlerin tüm teknik donanımına hâkim olmak ve sahadaki uygulama alanlarını da kusursuz bir şekilde hayata geçirmek adına tüm desteği vermekti. Fakat sonrasında, sanırım bu biraz da mühendisin karakteristik özellikleriyle şekil alan bir şey, kurumsal proje yönetimiyle devam ettim. Fakat Pronet’in içerisinde özellikle ürün geliştirme, IT ve yazılım ekiplerinde yüksek donanımlı mühendis arkadaşlara ihtiyaç duyuluyor. Ben kariyerimi yönetici olarak şekillendirmeyi tercih ettim. Yönetici olarak şekillendirdiğim kariyer hayatımda, kurumsal proje yönetiminden sonra teknik operasyonlarda tüm saha kadrolarının arzuladığımız hizmet seviyesinde yaptıkları işi icra ederken tüm fonksiyonlarını kontrol etmek ve yönetmek benim kişisel tercihim oldu. Fakat bunun dışında birçok alanda çalışmak fırsatı bulabilirsiniz.
Teknik Operasyonlar Müdürü
Şayet ileride mühendislik yapacaksanız, uzmanlaşacak veya yöneticilik alanında kendinize bir kariyer hedefliyorsanız, öncelikle arzu ve isteklerinizi çok iyi tanımlayabiliyor olmanız gerekiyor. Bunu mümkünse üniversitenin son yıllarında staj yaparak, farklı kurum kültürlerini de tadarak deneyimlemeniz çok önemli. Yaşadığınız bu deneyimlerde aslında sizin ilerideki beklentilerinizin, arzu ve isteklerinizle örtüşüp örtüşmediğini anlıyor olacaksınız. Uzmanlaşmak veya yönetici olmak sizin en önemli trade off noktalarınızdan biri. Bu kararı verdiğiniz noktada aslında mühendis olarak kariyer hayatınıza nerede başlayacağınızı belirlemiş oluyorsunuz.
Ürün Destek Uzmanı

Sorular