Meslekleri Keşfet!
Meslekleri, profesyonellerden dinle. Hayalindeki mesleği bul.

Meslek Anlatımları > Stratejik Planlama

Stratejik Planlama Uzmanı
Stratejik Planlama Uzmanı
Stratejik Planlama Uzmanı
Strateji Geliştirme Uzmanı
Günler yoğun toplantılarla geçiyor. Bu toplantıdan çıkan kararların ve fikirlerin projeye girdi olarak sağlanmasını sağlıyoruz. Her gün yaşadığımız belli bir standart rutinimiz yok. Değer Yaratma Planı olarak takip ettiğimiz bir stratejimiz var. Bununla ilgili bazı dönemlerde üst yönetime sunum ve raporlamaları hazırlıyoruz. O dönemde topladığımız dataları bir şablona sokup üst yönetime aktararak onları bilgilendiriyoruz. Strateji Geliştirme kısmında daha fazla toplantılar yapıp fikirler üreterek projenin ayaklarını yere bastırmamız gerekiyor. Genel olarak görevimiz, grup çalışmasıyla ve toplantılarla geçen bir süreci ilgili dokümanlara aktarmak diyebilirim.
Strateji Geliştirme Uzmanı
Şirket genel olarak strateji döneminden geçiyorsa, Strateji Geliştirme bölümü gerekli olan bütün analizleri ve öngörüleri şirkete sağlar. Daha sonra analizleri, raporlamayı ve sunumu yapar. Bu departmanda çalışan kişiler üst yönetime yakın olarak çalıştığından dolayı onlara gerekli stratejilerin oluşturulması için ilgili dataları sunarlar. Strateji onaylandıktan sonra koyulan hedeflerin nasıl oluşturulacağı hakkında iş birimleriyle beraber çalışıp, proje planı yapılarak bu projeler takip edilir. Sonrasındaki kısım takip ve bu takip disiplininin şirkete yayılmasıdır. Hedeflere ulaşmak kolay bir şey değil. Sabırlı olmak gerekiyor ve bazı zorluklardan geçiyorsunuz.
Strateji Geliştirme Uzmanı
Daha çok Mühendis kişiler çalışıyor ama İşletme ve Ekonomi bölümünden de çalışan var. Açıkçası buna bir kısıtlama getirmek çok da doğru değil. İnsan meraklıysa ve belli başlı özellikleri de taşıyorsa bölümden bağımsız olarak bu alanda çalışabilir.
Strateji Geliştirme Uzmanı
Strateji Departmanı’nda çalışan kişiler bir iki adım geri atıp biraz daha süreci izleyip kontrol etme görevine bürünüyor. Bu görevde işin sahibi siz değilsiniz. İşi iş birimleri yapacak, siz de belli oranlarda müdahale edeceksiniz. Belki bunu yönetmek yeni mezunlar için zor olabilir diye düşünüyorum.
Strateji Geliştirme Uzmanı
Bu alanda çalışmak isteyenlerin meraklı olmaları gerekiyor çünkü gün içinde tek bir iş yapmıyorsunuz. Siz büyük, kompleks bir yapıda şirketin nerelere gideceğini ve nerelere kaynak ayırması gerektiğini düşünen bir bölümsünüz. Bu bölümde bir şeyleri merak edip insanlara sormanız lazım. Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda benim için en önemli özellik meraktır. Biraz da sorgulama yeteneği olması gerekiyor çünkü olaya bütünsel bakıyorsunuz. Şirketin ortak bir hedefi var ve bütün bu fonksiyonları da ona uygun şekilde kaynak ayrımı yapmanız gerekiyor. Bu yüzden sorgulama kısmı çok önemlidir.
Strateji Geliştirme Uzmanı
Ben daha önceden Strateji Geliştirme alanında çalışmaya karar vermiştim ve kariyerime bu yönde devam etmek istiyordum. Bir önceki işimden de Perakende ve Toptancılık sektörünü biliyordum. Yurtdışında yüksek lisans eğitimimi tamamladıktan sonra hedeflerim belliydi. Metro gibi bir firmada böyle bir fırsat olunca başvuruda bulundum. Tüm süreç olumlu ilerledi ve işe başladım.