Meslekleri Keşfet!
Meslekleri, profesyonellerden dinle. Hayalindeki mesleği bul.

Meslek Anlatımları > Satın Alma

Kıdemli Satın Alma Uzmanı
Ambalaj malzemelerinden sorumluyum. Bununla da oldukça ilgiliyim. Renkli ve eğlenceli ambalajlarımız olduğu için de firmamla gurur duyuyorum açıkçası. Hem tedarikçiye siparişlerin iletilmesinde, hem siparişlerin takibinde, hem de sipariş sevkiyatlarının takibinden sorumluyum. Planlama ve tedarikçi arasında bir köprü olduğumu söyleyebilirim aslında. Paketleme, ham madde tedariğine göre biraz daha hareketli ve dinamik. Çünkü ham madde tedarikleri biraz daha uzun soluklu ayarlanması ve belirlenmesi gereken bir kısım. Paketleme ham maddeye oranla biraz daha kısa bir vadeyi kapsıyor ve kendi içinde dinamikleri daha fazla.
Kıdemli Satın Alma Uzmanı
Tedarik zincirinde olmak aslında iletişime açık, dinamik ve meraklı bir yapıya sahip olmayı gerektiriyor bana kalırsa. Belki her departman için bu geçerli. Öğrenmeye ve bilgi alışverişine açık olmak gerekiyor. Bir zincirin halkaları gibi birbirine bilgi ve data vererek veya işte bir şeylerin tedariğini yaparak ilerleyen bir yapıya sahip. Birçok departmanla iletişim halindesiniz. En azından ben satın alma olarak hem kaliteyle hem teknik paketlemeyle hem planlamayla yeri geliyor planlama aracılığıyla müşteri ilişkileri departmanıyla iletişim halindeyim. Hatta ithalat, ihracat tarafıyla da iletişim halindeyim. O yüzden çok yönlü iletişime açık, mümkün olduğunca çözüm odaklı, problem çözmeye odaklı bir yapıda olmak ciddi fayda sağlar.
Direkt Malzeme Satın Alma Uzmanı
Direkt Malzeme Satın Alma Uzmanı olarak TOFAŞ'ta üretilen araçların üzerinden müşteriye gidene kadarki süreçteki tüm parçaların satın almasıyla sorumluyuz. Gerçekten ciddi sayıda parça alımı yapıyoruz, o yüzden bunların zamanında üretilmesi ve zamanında temin edilip fabrikaya gelmesi gerçekten çok önemli bir süreç. Aynı zamanda tabii ki bir de fiyat var. Dediğimiz gibi Satış'tan para kazanıyoruz aynı zamanda Satın Alma'dan para kazanıyoruz. Çünkü ben ne kadar o parçayı uygun fiyata alırsam araç maliyetini de o kadar düşürmüş oluyorum. Piyasada da aracımızın satılabilmesi için rekabetçi olmamız lazım, bu rekabetçiliği de Satın Alma'dan sağlıyoruz.
Direkt Malzeme Satın Alma Uzmanı
TOFAŞ'ta bir günüm aslında çok yoğun ve tempolu geçiyor. Gün içinde birçok toplantıya katılıyorum, bunlar TOFAŞ içi birimlerle ilgili olabiliyor ya da tedarikçilerimizle ilgili oluyor. Genelde toplantılara tedarikçilerimiz buraya geliyor, o anki konumuz neyse onun üzerine tartışmalar yapıp uzlaşmaya çalışıyoruz. Onun dışında çok fazla mail ve telefon trafiğimiz var, genellikle sorunlarımız maillerle ve telefonlarla yönetiyoruz. İş arkadaşlarıyla da güzel bir ortamımız var, yemek aralarında ve molalarda güzel sohbetler ederek aslında iş stresini de atmış oluyoruz.
Gıda Kategori Satınalma Müdür Yardımcısı
Çok yoğun ve dinamik bir işimiz olduğu için günde bize ortalama 300 mail, 30-45 kez telefon araması ve birçok müşteri talebi geliyor. İşimizi yapabilmek için bunların hepsini önceliklendirmemiz gerekiyor. Bu durum bazen bir kriz anında zor olabiliyor ama deneyimle ve tecrübeyle bunu kolay bir şekilde atlatabiliyorsunuz. Zamanla buna alışıp dinamizm içerisinde kendi konfor alanınızı yaratıyorsunuz. Hatta bir gününüz daha sakin geçince, kendinize farklı krizler ya da farklı meşgaleler yaratmaya çalışıyorsunuz. Bizim ekibimiz çok dinamik bir ekip olduğu için, ilk başta zor gözüken bir olayı konfor alanı haline getirebilmiş durumda. Dolayısıyla zorluklar zamanla kişinin gelişim alanı oluyor diyebilirim.
Gıda Kategori Satınalma Müdür Yardımcısı
Biz Kategori Ekibi olarak genç, dinamik bir ekibiz ve birbirimize çok bağlıyız. “Ben şarap kategorisindeyim ama içecek kategorisi beni ilgilenmiyor” gibi yaklaşım asla söz konusu değildir. Bu ruha sahip olmak için de sık sık ekip çalışmaları ve organizasyonları yapmaya özen gösteriyoruz. Çünkü pazarı hep birlikte takip ediyoruz ve birbirimizi motive ediyoruz. Metro’da çalışırken bir problem olduğunda, herkes kendi problemiymiş gibi birbirinin problemini sahiplenip, çözüm yaratmaya çalışan çok dinamik bir ekip var. Birbirimizle çalışmaktan çok büyük keyif alıyoruz. Biz birbirimizi, yaptığımız iş de bizi motive ediyor. Metro’da Kategori Ekibi’nde çalışacak kişinin her zaman dinamik, kendi kendini motive edebilen, çevresine kendi motivasyonunu yayabilen, çevresine farklı bakış açıları verebilen, sattığı ürün grubuna aşık, sattığı ürün grubunu her platformda her iç ve dış müşteriye anlatabilen biri olması lazım. Ben her aldığım ve her reyona koyduğum şarabı kendi çevreme de söylüyorum çünkü bu artık benim iş hayatım değil özel hayatım haline de geliyor. Metro Satın Alma Ekibi, iş ve özel hayata biraz daha birbirinin içerisinde olan bir ekip çünkü bu iş çok dinamik. Sabah 8’de işe gelip, akşam 5’te çıkınca iş bitmiyor. Siz akşam bir restorana gittiğiniz zaman menüye bakıp oradaki ürünlerin ekipteki arkadaşlarınızın işine yarayacağını düşünüp, bunları ekibe aktarmayı düşünmelisiniz. Dolayısıyla biz, kendi iç iletişimimizin çok yüksek olduğu için yüksek bir iletişim kapasitesine sahip bir insanla çalışmak istiyoruz.
Gıda Kategori Satınalma Müdür Yardımcısı
Gıda insana çok dokunabildiğiniz bir sektör. Şu an Gıda sektörü çok revaçta ve insanlar sağlık konusunda çok fazla bilinçlendiler. Bu da işin iyi yanı olduğu için hep daha sağlıklı ürünler araştırıyorlar. İnsanlarda marka bağlılığı var fakat yine de Gastronomi’nin gelişen dünyasıyla yeni ürün tatmak üzerine yeni bir arayıştalar. Dolayısıyla restoranların bu kadar güçlendiği, dünyadan ya da Türkiye’den farklı ve yerel lezzetlerin restoranlarda sunulmaya başlandığı, insanlar kendi evlerinde farklı tatlar arayıp farklı yemekler yaparak, bunları çevresiyle ve sosyal medyada paylaştığı bir noktada Gıda sektörü uçsuz bucaksız bir deniz diyebilirim. Müşteriye trendleri bir an önce sunabilmek, müşteriyi bilinçlendirebilmek için Gıda sektöründeki bütün haberlerden önceden haberiniz olması ve kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekiyor. Bu da işin iyi bir noktası çünkü piyasayı çok önceden takip edebiliyorsunuz. Dünya üzerinde gıda satın alması yapan diğer noktalarda çalışan bir gıda satın almacısının işi daha az dinamik diyebilirim. Çünkü Türkiye’de özellikle İstanbul tarafındaki Gıda sektöründe fiyatlar çok dinamik ve hızlı değişiyor. Anadolu ve Avrupa yakasındaki fiyatlandırmalar bile oldukça farklı fakat Avrupa’da 6-7 ay önceden 6-7 ay sonrasının fiyatını veriyorlar. Dolayısıyla Türkiye’deki bu dinamik yapı ticarete biraz daha heyecan katıyor. Şarap biraz daha niş bir iş çünkü çok fazla ürün bilgisi gerektiriyor. Dünyada çok büyük ama Türkiye’de çok küçük bir sektör olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’den ve dünyadan çok fazla hem yerel hem de butik üreticimiz var. Bu butik üreticilerle birebir kontakt halindeyiz ve aldığımız ürün sadece o üreticiye yaramıyor. O üzümü bağdan toplayan çiftçiye, bağbozumunda üzümleri alıp traktörle üretim alanına götüren şoföre, çiftçisinden üreticisine, etiketleyicisinden şişeleyicisine kadar herkese dokunabildiğimiz bir iş. Dolayısıyla insan faktörü tam olarak odağımızda olduğu için çok enerjik ve dinamik bir iş olduğunu söyleyebilirim.
Gıda Kategori Satınalma Müdür Yardımcısı
Kategori Ekibi’nin genel sorumluluğu; doğru ürünü, doğru fiyatla ve kalitede, doğru müşteri için reyona koyabilmektir. Hepimizin genel sorumluluğu bu şekilde ama farklı uzmanlık alanlarımız da var. Ben şarap için doğru ürünü alırken farklı kalite kriterlerim var. Bir süt ürünü daha çabuk bozulabilen ve daha taze bir ürün olduğu için onun da farklı kriterleri var. Herkes satın aldığı ürün gamında uzmanlaşıp bu konuda yeterli düzeyde eğitime sahip olduğu için, hepimiz doğru ürünü bulup doğru bir şekilde reyona koyduktan sonra, bunun sürekliliğini sağlamak ve müşteriye doğru bir şekilde aktarmakla yükümlüyüz. 2016 yılının Aralık ayında lansmanını yaptığımız Wise Wine Selection yani Bilge Şarap Seçkisi adında yepyeni bir projemiz vardı. Bu projede Vedat Milor ile ortak işbirliğinde çalıştık ve yurtdışında onlarca farklı bölge gezdik. 19 farklı bölgeden 37 farklı şarap getirdik. Amacımız iyi şarabı raflarımızda ulaşılabilir kılmaktı. Aldığımız olumlu tepkilerden de bunu başardığımızı anlıyorum çünkü çok güzel bir projeydi. Hem müşteriye hem de ara müşteriye dokunan bir kısmı vardı. Müşteri dediğimiz; restoranlara ve hotellere gelen, Wise Wine Seçkimizde tadım yapmak isteyen son müşterilerimizdir. Ara müşteriler ise; restoran ve otellerin şefleri, satın almacıları ya da sahipleridir. Biz onlarla birebir görüşerek bu şarapları onların menülerine ekliyoruz ve bu şarapları eklerken Horeca yani hotel, restoran ve cafe tarafında çözüm yaratarak onların menülerindeki yemek ve şarap eşleşmelerini de yapıyoruz.
Gıda Kategori Satınalma Müdür Yardımcısı
Bir günüm hiç anlamadan çabucak geçiyor. Bu iş çok dinamik, çok hareketli ve piyasadaki fiyatlar ile ürünler sürekli değişiyor. Biz gün içerisinde sürekli piyasayı ve fiyatları kontrol etmek zorundayız. Ticaret olarak işe baktığımızda ticaretin kalbinde bir iş yapıyoruz. Gün içinde bize 300 adet mail, 50 telefon araması ve onlarca farklı müşteri talebi geliyor. Dolayısıyla çok dinamik bir ortamda bunları önceliklendirme üzerine kurulu bir işimiz var ve önceliğimiz de her zaman müşteridir. Bu yüzden bir günümüz çok yoğun bir tempoda geçiyor diyebilirim. Internal toplantılar, kendi içimizdeki toplantılar, tedarikçi görüşmeleri, mağaza maillerini cevaplamanın yanı sıra yeni ürün tadımları yapmak, yurtiçi ve yurtdışı fuarlara gitmek ve sürekli olarak pazarı takip etmek bizim en önemli önceliklerimizdir.
Gıda Kategori Satınalma Müdür Yardımcısı
Bir kategori yöneticisinin birinci hedefi; hem dünya hem de Türkiye pazarını yakından takip etmesi, müşteri Metro Market’e geldiği zaman beğenip satın alacağı ve müşterinin görmek istediği ürünleri raflarda sunabilmesidir. Bizim işimizin özeti; doğru ürünü, doğru kalitede, doğru fiyata, doğru müşteriye verebilmektir. Benim şu an anlattığım kadar kısa bir iş değil. Çok dinamik ve müşteri odaklı olan, ürünü satın alırken dünya ve Türkiye trendlerini yakından takip edip tedarikçi görüşmeleri ve müzakereleri yaptığımız bir iş. Örneğin; bu tedarikçiler Fransa’nın Bordeaux bölgesinden, Amerika’nın Kaliforniya bölgesinden ya da İstanbul, Tekirdağ, İzmir, Urla gibi her bölgeden olabiliyor. Yüzlerce farklı şarap tedarikçimiz var. Ürünü satın aldıktan sonra ürünü doğru şekilde reyona koyabilme ve müşterilere doğru şekilde iletebilmek önemli. Dolayısıyla burada mağaza kısmı başlıyor. Bizim diğer zincirlerden farklı olarak en önemli özelliğimiz, müşteriye çözüm üretmemizdir. Müşterilerimizin bizden talepleri oluyor ve onlara birebir çözümler üretiyoruz. Dolayısıyla mağazalarla birebir iletişimimiz mevcut. Bu da bizim işimizi diğer işlerden ayıran bir nokta. Ürünü alıp mağaza iletişimini kurarak müşteriye pazarlamaya başlıyoruz. Dolayısıyla işin içine pazarlama ve marka tarafı giriyor. Bunu da 15 günde bir yayınladığımız Metro-post’larla ve dönemsel olarak yayınladığımız kataloglarla yapıyoruz. Ürünü pazarladıktan sonra ürünü sürekli kılabilmek önemli olduğu için müşteri ürüne alıştıktan sonra sürekli olarak o ürünü bulabilmesi gerekiyor. Bunu sağlayabilmek de çok önemli. Burada da hem tedarikçi hem üretim hem de tedarik zinciri kanalı devreye giriyor. Dolayısıyla Kategori Yönetimi, çapraz departmanlar arasında iletişimi ve yönetimi sağlayan perakendenin kalbinde bir nokta diyebilirim.
Gıda Kategori Satınalma Uzmanı
Kategori Yönetimi’nde birinci önceliğimiz Metro’nun vizyonu doğrultusunda müşterilerimizin isteklerine %100 cevap verebilecek bir raf yapısı oluşturmaktır. Örnek vermek gerekirse, geçtiğimiz ay bir pide salonundaydık. Salon sahibi müşterimiz olarak sürekli Metro’dan alışveriş yapıyor ve bizden sucuğu bütün olarak aldıktan sonra sucuğu küp küp olarak doğrayarak pişirdiğini anlattı. Biz de buradan mantıkla bu ürünü rahatlıkla bir üreticiye ürettirebileceğimizi düşündük çünkü HoReCa tarafında zaman ve kullanım kolaylığı çok önemli. Buradan hareketle küp sucuk ürününü rafımıza getirmeye karar verdik. Bu durum genel olarak yaptığımız işin ilk aşamasını oluşturuyor ve sonrasında ürünün içeriğini belirliyoruz. Spekt dediğimiz ürünün yağ oranının, et oranının ve üründe istenilen özelliklerin karşılanmasına bakıyoruz. Pide salonunda çalışan kişi, ürün piştikten sonra da ürün üzerinde görsel olarak güzel kalmasını ve piştiğinde kurumamasını bekliyor. Biz de bunları sağlayabilecek şartları Kalite Ekibi ile müşterilerimizin istekleri doğrultusunda hazırlıyoruz. Son olarak da bu ürünü üretebilecek bir tedarikçi bulup fiyat ve raf yapılandırmasını yapıyoruz. Burada da işin içine biraz pazarlık giriyor. Dolayısıyla projeden de anlaşılacağı gibi profesyonel müşteri dediğimiz Hotel, Restoran ve Cafe gibi benzeri yerlerin iş ortağı olarak amacımız; onlarla birlikte büyümek, hedefimiz olan ciro ve karlılığı tutturmaktır.
Gıda Kategori Satınalma Uzmanı
Metro’da güne mailleri okuyarak başlıyorum. Çünkü hem mağazalarla hem de tedarikçilerle sürekli iletişim halinde olduğumuz için mağazaların ihtiyaçları ve tedarikçilerin talepleri oluyor. Bizim buradaki en büyük amacımız, satışlarımızı arttırmak ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına daha fazla cevap verebilmektir. Bu anlamda sabah saatlerine mağazalarla görüşerek başlıyoruz. Bir önceki günün ciroları ve yaptığımız işler hakkında iyi veya kötü giden şeyleri değerlendiriyoruz. Önümüzdeki dönemde bir aksiyon varsa bununla ilgili olarak stok ve fiyatlarla ilgili konuşmalar yapıyoruz. Daha sonra onların bir talebi olursa onlara bakıyoruz. Örneğin; önümüzdeki dönemde Gaziantep mağazamız fazla miktarda kavurma satmak istiyor. Mağaza bize istediği markayı ve fiyatı bildiriyor, biz de bu talebe yönelik olarak tedarikçiyle görüşüyoruz. O markanın sağlayabileceği ürün miktarını ve hangi fiyata sağlayabileceğini konuşuyoruz. Bunun dışında satışı arttırmaya yönelik olarak tedarikçilerden tadım talebi ve oraya bir satışçısını gönderip satışı desteklemesini isteyebiliyoruz. Planlamalarımız içerisinde yoğun bir şekilde hazırlanan indirim kataloglarımız olan Metropost’lar var. Genellikle bunların planlaması çok yoğun oluyor. Bunun için de Pazarlama Departmanı’yla ve tedarikçilerle görüşüyoruz. Pazarlama Departmanı, ürünlerin görselleriyle birlikte doğru fiyatlarla basılmasını sağlıyor. Biz de diğer taraftan doğru fiyatın basılması için tedarikçilerle iletişimde oluyoruz.
Gıda Kategori Satınalma Uzmanı
Metro’da çalışmanın motive edici yanlarından biri de yemek üzerine bir şeyler öğrenirken yemek kültürü, bir yemeğin yapılışı veya sunumunu öğrenmektir. Bu durum hem sizin işinizi daha iyi yapmanızı sağlıyor hem de genel kültürünüz artıyor. Bunun dışında tatmadığımız ürünü satmıyoruz. Bu yüzden sürekli bir tadım yapma halindeyiz. Metro’da çalışmak için farklı lezzetlere karşı açık olmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Metro bugünkü yapısıyla elma alıp elma satan bir firma olmaktan uzaklaşıp elmanın, elmalı turta yapımında nasıl kullanılması gerektiğini göstermeye çalışıyor. Bu değişimin ve Türk mutfağına yapılan katkının içinde olmak çok eğlenceli diyebilirim.
Gıda Kategori Satınalma Uzmanı
İlk işe başladığımda proje bazlı olarak çalışıyordum. Daha sonra şirket içerisindeki değişimlerle biraz farklı bir konuma gelerek direkt bir kategori üstlenmem gerekti. Metro içerisindeki Bakery & Delicatessen bölümünde tedarikçilerle görüşüyordum ve aslında bugün yaptığım işin birebir aynısını yapıyordum. Bu sorumluluk kendimi geliştirme anlamında bana çok şey kattı. İş yerlerinde genel olarak çok uzun yıllar çalışan bir ekip varsa, iş körlüğü diye bir şey oluşuyor. İnsanlara çok kolay görünebilecek şeyler işler bir süredir rutin ilerlediği için sorun oluştuğunda görülemiyor. Örneğin; Ekmek bölümü tarafında bir proje partneri arıyorduk. Şu an mevcutta çalıştığımız herkese bu projeyi yapıp yapamayacağını sorduk. Ben de o dönemde firma araştırarak henüz Türkiye’ye yeni girmiş olan bir firma buldum ve onlarla görüştüm. Onlarla şu anda anlaşma noktasındayız. Dolayısıyla farklı bir bakış açısı da buraya devreye giriyor. Projenin başarısına da önemli bir katkı sağlıyor.
Gıda Kategori Satınalma Uzmanı
Kategori Yönetimi’nde çalışırken hem mağazaların hem de tedarikçilerin Metro’yla iletişim kurmak adına tanıdığı tek kişi biziz. Bu anlamda herhangi bir sorun olduğunda akla ilk biz geliyoruz. Dolayısıyla hafta içi veya hafta sonu fark etmeksizin telefonum sürekli çalıyor. Bu yüzden sürekli iletişim içerisindeyiz. Bunun haricinde farklı firmalarla iletişim kurmak zor olabiliyor. İşin sonu pazarlık yapmak olduğu için bazen zorlanabiliyoruz.
Gıdadışı Kategori Satınalma Uzmanı
Üniversiteden mezun olduğumda her yeni mezun gibi kafam oldukça karışıktı ve önümde çok farklı kariyer yolları vardı. Karar verme sürecinde hem kendi beklentilerim hem de firmaların beklentileri üzerinden ilerledim ve bu noktada Metro Cash&Carry’nin benim için doğru bir tercih olduğunu düşündüm. Metro Cash&Carry, öne çıkan firmalardan biriydi. Firmaya kariyer sitesi üzerinden başvuru yaptım. Sayısal, sözel ve yetkinlik testlerinden sonra Metro ailesine katıldım ve 4 yıldır burada çalışıyorum. İlk 2 yıl İş Kıyafetleri bölümündeydim. Bu bölüm daha çok projeyle ilerliyor. Şu an hali hazırda sezon bölümünde çalışıyorum. Adından da anlaşılacağı gibi içerisinde sezonsal ürünleri barındırıyor. Yılın farklı dönemlerine yayılmış farklı ürün grupları var ve bu bölümde Kıdemli Uzman olarak görevime devam etmekteyim.
Gıdadışı Kategori Satınalma Uzmanı
Kategori Uzmanı, ürünlerin yönetimini yapar. Görev ve sorumluluklarımızı ise; hangi ürünü reyona koyacağımız, hangi ürünü satışa sunacağımız, ne kadar stokla ilerleyeceğimiz, ne kadar bir raf ayıracağımız, hangi mağazalara ürün göndereceğimiz gibi soruların cevabını vererek bir strateji üzerine kuruyoruz. Günün sonunda müşteri ihtiyaçlarını karşılama amaçlı yapılan bütün aktiviteler kategori yönetimine giriyor.
Gıdadışı Kategori Satınalma Uzmanı
Güne planlayarak başlıyoruz. Birim zamanda yaptığımız işe baktığımızda iş yoğunluğumuz çok yüksek. Bu noktada da planlama ve önceliklendirme işin içerisine giriyor. Gün içerisinde firmalarla veya şirket içi toplantılarımız oluyor. Müşterilerle iletişim kurduğumuz basılı bir kaynak olan Metropost ile planlamalar yapıyoruz. Bir yandan Ürün Kabul’den mağazaya ürün tedarik ediyoruz, bir yandan da satış ve stokların analizlerini yürütüyoruz. Bu noktada her günün dinamiği de farklı oluyor. Planlamayı yaptıktan sonra önceliklendirmeye göre günü yönetiyoruz.
Gıdadışı Kategori Satınalma Uzmanı
Gıdadışı keyiflidir ve burada işin öznel tarafı ortaya çıkıyor. Biz risk alarak ürüne inanıp, gıda dışındaki ürünleri reyonlarımıza koyuyoruz. Bunlar; ev eşyaları, kömür, yılbaşı, kırtasiye gibi ürünleri kapsıyor. Bugün ticaretin ön koşulu risk almaktır fakat biz burada ölçümlenebilir risk almaya çalışıyoruz. Gıdadışı’nın farkı; süreçleri yönetebilmeniz, yön verebilmeniz ve gidişatı değiştirebilmenizdir. Bu açıdan insana büyük haz veriyor.
Gıdadışı Kategori Satınalma Uzmanı
2 yıl boyunca çalıştığım İş Kıyafetleri bölümü projeli bir bölümdü. Bu bölümde müşterilerimize özel terzi işi tekstil ürünleri ürettiriyorduk. Buradaki bir projemden bahsetmek istiyorum. Müşterilerimiz için yeni bir tekstil tedarikçisine ihtiyacımız vardı ve bu benim projemdi. Bunun için öncelikle müşterilerin ihtiyacını öğrenmemiz gerekiyordu. Sahaya indik ve Satış Uzmanları ile beraber müşterilerimizin ne beklediğini öğrendik. Günde en az üç müşterimizi ziyaret ettik. Sonrasında onların beklentilerine göre yeni tedarikçi arayışına geçtik. Bunun için belli ağlardan tedarikçi aradık. Aklımıza yatanlar için sahada tedarikçilerle görüşmeye başladık. Tedarikçilerle görüştükten sonra ticari şartlarımıza uyanlarla konuyu masaya yatırdık ve bir tedarikçiyle çalışma yoluna girdik. Sonrasında bunu satışa döndürmemiz gerekiyordu ve satışa döndürmek için yeniden sahaya inip müşterilerle görüştük. Bu sayede ihalelere dahil olduk ve bu ihalelerde aşçı kıyafetine kaç adet ve hangi bedenlerde ihtiyaç varsa müşterinin tercihine göre segment ettik ve daha sonra müşteriye özel üretime başladık. Üretim sonrasında çalışanların üzerinde Metro imzalı ürünleri görmek gerçekten keyif vericiydi. Bu benim için çok güzel bir projeydi çünkü baştan sona müşterilerin ne beklediğini öğrenip, kaynakları buna göre planlayıp, segmentasyonu yaparak bir ürün havuzu elde etmemize yaradı. Bu açıdan başarılı bir projeydi.

Sorular