Meslekleri Keşfet!
Meslekleri, profesyonellerden dinle. Hayalindeki mesleği bul.

Meslek Anlatımları > Mühendislik

Product Professional, Dishwashing
Aslında biz, temelde müşterilerimizin kaliteli servis hizmeti alabilmesi için gerekli olan teknik altyapıyı hazırlıyoruz. Sahadaki mevcut cihazların performanslarını inceliyoruz. Sahadaki teknisyenlerimizden aldığımız geri bildirimleri değerlendiriyoruz. Gerekli durumlarda fabrikamıza bu geri bildirimleri iletiyoruz. Teknik bilgileri sahadaki teknisyenlere uygun hale getirip, onlara iletiyoruz. Aslında biz, servisle fabrika arası bir köprü gibiyiz. Aradaki bilgi akışını sağlıyoruz. Teknisyenlerimizin onarım ve montaj hizmetlerinde yaralanacağı teknik dokümanları hazırlıyoruz. Yeni cihaz bilgileri varsa onlarla paylaşıyoruz. Yeni modeller üretilmeden önce cihazların servis edilebilirliğinin kolay olması ve müşterilerimize uygun olması açısından da ürün geliştirme süreçlerine katılıyoruz. BSH gibi kurumsal bir firmada çalışmanın avantajı olarak da, düzenli olarak uluslararası ürün eğitimlerine katılıyoruz. Bu sayede bütün BSH’daki meslektaşlarımızla aynı platformda bulunuyoruz, bilgi alışverişi yapıyoruz ve deneyimlerimizi de paylaşmış oluyoruz. Aslında biz, oldukça yoğun bir tempoda çalışıyoruz. Teknisyenlerimiz için dokümanlar hazırlıyoruz. Eğer yeni bir cihaz varsa o cihaza ait bir onarım kılavuzu hazırlıyoruz. Cihazı detayıyla anlatıyoruz ki sahada teknisyenlerimiz bir problemle karşılaştıkları zaman hemen dönüp bakabilsin, onlara bir kılavuz olsun. Videolar, animasyonlar hazırlıyoruz. Bu sayede onlara sahada teknolojik ve pratik çözümler sunmuş oluyoruz. Çoğu zaman bize telefonla ulaşıyorlar. Anında birlikte yorum yapıyoruz. Şikayeti kısa süre içinde müşterinin evinde gidermiş oluyoruz. Tabi müşterilerimiz memnuniyetine katkı sağlamak da oldukça keyifli. Bazen şikayeti görmek durumunda kalabiliyoruz. Teknisyenlerimizle birlikte gidiyoruz ve cihazı yerinde inceliyoruz. Bir günümüz böyle, oldukça tempolu bir şekilde geçiyor.
Product Professional, Dishwashing
İş ilanlarında hep gördüğümüz analitik düşünme becerisi vardır ya, işte bu görev için gerçekten gerekli. Çünkü, cihazların sahadaki performansını analiz edip gerekli aksiyonları almamız gerekebiliyor. Bazen kendimi dedektif gibi hissettiğim de oluyor. Çünkü bir şikayet bize bildirildiği zaman, kök nedenini bulmak için en ince detayına kadar araştırma yapmamız gerekiyor. Bu şikayet neden oluşmuş olabilir diye inceliyoruz. Konu üzerine fabrika ve diğer departmanlarla birlikte çalışıyoruz. Tabi güçlü bir iletişim kabiliyeti de gerektiriyor. Çünkü bilgileri değerlendirip doğru ve hızlı şekilde ilgili yerlere aktarmamız, şikayeti anında gidermemiz gerekiyor. Proaktif olmak bizim şirketimizin zaten değerlerinden birisi. O yüzden durumları inceleyip olası bir hata görüyorsak onun aksiyonunu şikayet oluşmadan önce almamız gerekiyor.
Product Professional, Dishwashing
Çözüme ulaşmak her zaman çok kısa sürede gerçekleşmeyebiliyor. Bize şikayet bildirimi geliyor, biz değerlendiriyoruz, inceliyoruz; gerekirse fabrika ile birlikte çalışıyoruz. Gidip şikayeti yerinde görmek gerekebiliyor. Ancak bunlardan sonra bir çözüm üretmeye başlayabiliyoruz. Bu sürece de Türkiye’den Almanya’dan pek çok farklı kişi katılabiliyor. Çünkü ürün geliştirme ile ilgili bir durum söz konusu ise, geliştirme merkezlerimiz Almanya’da. Bu gibi durumlar çok geniş bir süreci kapsadığı için kısacık bir şekilde çözüme ulaşmak her zaman pek kolay olmayabiliyor. Ama biz süreçlerimizi her zaman iyileştiriyoruz. Ve bu sayede de verimliliğimizi arttırıyoruz.
Product Professional, Dishwashing
Açıkçası her sektörde çalışılabilecek bir meslek. Çünkü Türkiye’de insanlar meslek seçimini ileride çalışacağı yerlere göre yapıyorlar. Hani ben bu alanda çok başarılıyım, bunu seçeyim gibi. Örneğin; genetik mühendisliği mesela, Türkiye’de çok yok. Okuyanlar benim gördüğüm hep Amerika’ya gidiyorlar. Makine mühendisliği ben okurken sektör bazlı değil, bütün sektörlerde iş bulabilecek bir mühendislikti. Bende tabi babamın da etkisi var. Teknik bir bölümden geldiği için onun da yönlendirmesi oldu. Ben başlangıçta erkek egemen bir yerde okuyacağım için tedirgin oldum. Hatta üniversite tercihlerinde benim okulumda, benim bölümümde okuyan birisini bulup iletişime geçmiştim. Herhangi bir zorluk yaşayıp yaşamadığına dair sorular sormuştum. Bir problem olmadığını söylemişti ki; gerçekten ben de bir sürü erkek arkadaşla birlikte keyifli bir şekilde okudum. Bazen sınıfta 70 öğrenci arasında tek kişi ben olabiliyordum. Hoca beni fark etmeyebiliyordu mesela.
Production Engineering Technical Planning Head of Section
Biz teknik planlama 1 ve 2 olarak yaklaşık 10 kişilik bir ekibiz. Ekip arkadaşlarımla birlikte önce fabrikanın yatırım bütçesini planlıyoruz ve yönetiyoruz. Fabrikanın kapasite hesaplarını yönetiyoruz. Sorumlusu olduğumuz teknolojiler var, yani bütün teknolojilerden biz sorumluyuz. O teknolojilere makine ekipman alımı ve kurulumunu yönetiyoruz. Fabrikayla birlikte koordine ediyoruz. Yine bunlara ilaveten iyileştirme çalışmalarına destek veriyoruz. Ürünler üzerinde sorumluluğumuz var. Ürünlerin, bizim şirket içi tabiri olarak, “release”i dediğimiz tam belki karşılamıyor ama onaylarının alınmasında sorumluluğumuz var. Bir de fabrikanın sabit kıymetleri var. Sabit kıymetlerle ilgili de bir takip ve raporlama sorumluluğumuz var. Bunları tabi çok genel hatlarıyla anlatıyorum. Bizim aslında şu anda olduğu gibi proje dönemimiz var. Proje döneminde en çok yaptığımız iş makine ekipmanı almak, kurmak ve tabi ki bunları kapasitelere uygun bir şekilde yapmak. Bunları yönetiyoruz. Mesela bir ürün üretmemiz gerekiyor, buzdolabını oluşturan parçalardan bir teknoloji döküm tesisi örneğin. Döküm tesisinin bir alım ve kurulum süreci var, onu yönetiyoruz. Makine ekipmanını kabaca 36 fazda, 36 değişik adımda alıyoruz. Bunları planlıyoruz ve her aşamanın da takibi ve sorumluluğu bizim üzerimizde oluyor. Sonunda da makineyi alıp, getirip, kurduktan sonra; onun hem teknik, hem iş güvenliği, hem de ürettiği ürünün onay süreçleri var. Onları yönetip, işi bitirip, teslim edip sonra da takibini yapıyoruz.
Production Engineering Technical Planning Head of Section
Teknik kısmı, sahada, yani üretimin olduğu yerde; planlama kısmını da masa başı olarak düşünebiliriz. Yani bu işi, güncel durumun gerektirdiğine göre, vaktimin kabaca yüzde 50’sini sahada ve üretimin olduğu yerde, yarısını da masa başında geçirdiğim bir iş olarak düşünebiliriz. Seyahat etmenin ve iletişimin de çok fazla olduğunu düşünürsek; seyahat etmeyi, aksiyonu ve bu şekilde çalışmayı seven; durağandan, statikten daha çok, aktif bir şekilde çalışmak isteyen, yenilikleri öğrenmeye açık, değişik kültür bilincine sahip ve o şekilde ilerlemeyi seven arkadaşlara rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir iş.
Technical Product Management Head of Section
Teknik Ürün Yönetimi’nde eğer bir ürünü devreye almak ya da doğru ürünü bulduktan sonra kararını çıkartmak hakikaten zorlayıcı bir şey. Çünkü doğru ürünü doğru ülke için, doğru piyasa için bulabiliyorsun; fakat onun kararını aldırmak çok kolay olmayabiliyor. Ne oluyor mesela? Ürünü buluyorsun, kesinlikle diyorsun bu ürün bize bu markette gerekiyor. Ama hesaplamaları yaptığımda belki çok fazla kar edemiyorsun, ya da hiç kar edemiyorsun. Ama diğer tarafta çok ciddi ürün satabilme potansiyeline sahip oluyorsun. Bu durumda tabi üst yönetimi de ikna etmen gerekiyor. Karara katkı sağlaması ve bu kararı onaylaması gerekiyor. Bu işler tabi kolay olmuyor. Onlar da diğer tarafta çıktı görmek istiyor, kar görmek istiyor. Onları da gösteremeyince çok zorlanıyorsun. Şirkete bir şeyler çıkartmaya, bir yerde artı kazandırmaya çalışırken diğer tarafta para olarak bir çıktısı olmuyor. Belki şirkete ciddi anlamda ciro yaptıracaksın. Ciddi anlamda piyasa değerini de arttıracaksın. Ama sonuçta her şirketin de baktığı şey kar. Karlı ürünler de çıkmayabiliyor. Tabi bunu ikna etmek de çok kolay olmuyor. Aslında benim en çok zorlandığım konu bu oluyor.
Technical Product Management Head of Section
Teknik ürün yönetimi esnasında kesinlikle bir teknik backgrounda sahip olunması gerekiyor. Çünkü ürünün teknik özelliklerine, mesela çekme dayanımına, bir takım teknik verilerine hakim olunması gerekiyor. O yüzden kişinin kesinlikle mühendis kökenli olması gerekiyor. Diğer taraftan ürünlerin ne kadar yatırım, ne kadar maliyette üretilmesi gerektiğini, ne kadar finansal çıktıya dönüşebileceğini, ne kadar karlılık getirebileceğini de hesaplıyor olması gerekiyor. O yüzden ek olarak finansal backgroundunun da olması gerekiyor. En azından finansla tecrübesinin olması gerekiyor. Ve son olarak benim gördüğüm kadarıyla bir koordinasyon yeteneğinin olması gerekiyor. Çünkü bizimkisi tamamen bir köprü departmanı. Ar-Ge ile satış arasında, satıştan aldığı bilgileri doğru yorumlayarak, doğru koordine ederek; Ar-Ge’de de doğru ürünlerin tasarlanmasını, doğru ürünlerin üretilmesini sağlamak. O yüzden tamamen bu çerçevede bütün departmanları koordine ediyor, fabrikayı doğru koordine ediyor, Ar-Ge’yi doğru koordine ediyor ve satıştan, pazarlamadan da doğru bilgileri çeviriyor olması gerekiyor. O yüzden koordinasyon yeteneğinin de olması şart. Açıkçası şu 3 özelliğin de hepsi tam olmasa bile hepsinden anlıyor, ve doğru şekilde koordine ediyor olması gerekiyor.
Technical Product Management Head of Section
Özellikle bizim departmanda müşterinin ya da marketin algısını öğrenmek çok önemli. BSH içinde bir bilgilendirme sistemimiz var. Genelde “rakipler neler yapıyor, piyasa ne durumda, bu ayki gerçekleşen satış rakamları, market rakamları neler, rakiplerimizin odaklandığı inovatif çözümler neler?” bunların bir haber yazısı oluyor. Genelde ilk saatim bu haber yazılarını incelemekle geçiyor. Bu haber yazılarında özellikle diğer firmaların finansal figürlerini ve markette ne gibi stratejilerinin olduğunu öğrendiğin için, bizim için de ne gibi kontrataklar veya yaptırımlar olabilir, onların stratejisini kurabiliyoruz. Açıkçası günüm ilk olarak bunları incelemekle geçiyor. Daha sonra devam eden projelerimizin durumlarını proje liderlerinden, Ar-Ge departmanlarından öğrenerek hedeflenen değerlere göre kalitede, maliyette veya zamanda herhangi bir aksama olup olmadığını kontrol ediyor ve eğer bir aksama varsa nasıl bir aksiyon alabiliriz, nasıl zamanında ürünümüzü markete sokabiliriz diye araştırarak zamanımız geçiyor. Diğer taraftan teknik ürün yönetiminde, “ürettiğimiz ürünlerde ufak tefek detaylarla markette nasıl farklılık yaratabiliriz?” araştırması ile geçiyor. Mesela, çamaşır makinesinde en ufak değişiklik olarak yapabileceğin gösterge grupları var. Gösterge camında renkli bir ışık kullanmak, farklı bir cam kullanmak tamamen farklı bir ürün yaratmanı sağlayabiliyor. Bu, markete kısa dönemli atak yapabileceğin ufak tefek şeylerle avantaj yakalayabilmek. Bu fikirleri hayata geçirerek de kısa vadede, 3-5 ayda markette farklı bir ürünle, farklı bir yüzle boy göstererek oradan da bir market share kazanma şansına sahip olabiliyorsun. Bunun dışında yeni bir inovatif fikir olabiliyor, “onu nasıl hayata geçirebiliriz ve rakiplerden önce nasıl sahada yer alabiliriz”i düşünebiliyoruz. Ve diğer taraftan tabi ki uzun vadede ürünlerimizin de piyasa da eskimemesi iin neler yapılabilieceği. Eskidikçe de yerini alabilecek ürünler olması gerekiyor. Çünkü beyaz eşya sektöründe ortalama olarak makinelerin ömürleri 5-6 yıldır. 5-6 yıldır eğer bir ürünü piyasada tutuyorsanız artık eskimiştir, yenilenmeye ihtiyacı vardır. Teknolojik olarak da gelişim olduğu için 5-6 yılda kesinlikle o ürün yenileniyor ve gündeme ayak uyduruyor olması gerekiyor. Burada tabi rakiplerden bir adım ön planda olmak çok önemli. O yüzden biz de, özellikle teknik ürün yönetiminde pre-development dediğimiz ön araştırma projeleriyle piyasadaki inovatif çözümleri var ve geliştirilebilecek şeyleri araştırıyoruz.
Production Systems Plastic Processes Expert
Her sabah fabrikadan fabrikaya değişen şekilde saat bazen 8:00, 8:15, 9:00’da bütün departmanların katıldığı bir sabah toplantısı yapılıyor. Bu sabah toplantısında genelde bir önceki günün problemleri, duruşları, arızaları ve bunlar için de klasik BSH deyimi: “Bir daha olmaması için ne yapmalıyız?” tartışılıyor, aksiyonlar alınıyor, sorumlular belirleniyor. Bunun dışında benim işimin iki yönü var: birincisi, üretimin takibi ve iyileştirilmesi; ikincisi process yani processte çıkan sorunlar, arızaların giderilmesi. Birinci söylediğim iş tamamen masa başı işi. Biraz bürokrasi, iyileştirme, form hazırlanması, çalışanların, operatörlerin, vardiyaların ayarlanması, plan yapılması gibi. İkinci söylediğim kısım ise makinede bir sorun çıktığı zaman direk aşağı gidip, sahada çalışmak. Ve buna girdiğiniz zaman zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Makineyle haşır neşir oluyorsunuz, saatlerce uğraşıyorsunuz. Dolayısıyla saat 6, 7, 8 oluyor ve gün bir anda bitmiş oluyor. Takvimdeki bütün toplantıları kaçırmış oluyorsunuz. Yani üretimde ve bu kadar dinamik bir işte çalışmanın avantajı mı diyeyim, dezavantajı mi diyeyim, herkes başka bir açıdan bakabilir buna, her günüm birbirinden farklı. Yani monotonluktan çok uzak bir iş.
Production Systems Plastic Processes Expert
Endüstri Mühendislği Departmanı altında Plastik Process Uzmanı olarak çalışıyorum. Sorumluluk alanım; bir plastik parçanın tasarım aşamasından, son ürün olana kadarki sürecin hepsini kapsıyor. Bazı süreçlerde direk danışman olarak, bazı süreçlerde ise direk uygulayıcı olarak görev alıyorum. Mesela plastik parçanın daha sonra enjeksiyon makinasında sorunsuz ve hızlı üretilmesi için ilk tasarım aşamasında bazı dikkat edilmesi gereken noktalar var. Burada yardımcı olarak görev alıyorum. Toplantılara çağırılıyorum. Toplantılara katılıyorum. Daha sonra kalıp tasarımı başlıyor, bundan da ben sorumlu değilim. Ama processin daha iyi olması için benim kalıba tamamen hakim olmam lazım. Kalıp toplantılarına katlıyorum. Burada da yine process olarak kalıbın nasıl daha iyi olabileceği konusunda fikirler veriyorum. Daha sonra kalıp bana geliyor ve ben bu kalıbı çalıştırıyorum. Çalıştırdıktan sonra da bunun montaj hattına veya müşteriye sevkinden sorumluyum. Kalıpların bazıları içeride, bir kısmı da dışarı da üretiliyor. Bir elektrik süpürgesinde mesela 20 tane plastik parça varsa, bunun 3-4 tanesi içeride üretiliyor. Geri kalan 15-16 tanesi dışarıda üretiliyor. Ben, in-house diyoruz kendi ürettiğimiz parçalara, in-house parçalardan sorumluyum. Ama aynı zamanda fabrikanın plastik uzmanı olarak görev yaptığım için, tedarikçide üretilen parçalarda çıkan sorunlarda müdahale etme amacıyla tedarikçilere de gidiyorum.
Production Systems Plastic Processes Expert
Yaptığım iş aslında makine ve kimya mühendisliğinin bir kesişim noktası gibi. Ne yazık ki Türkiye’de bu işin eğitimini veren üniversite yok. Ben de bunun acısını çektim. Bir makine mühendisi olarak plastik öğrenmeye çalıştım. Bunun için çok çabaladım. Çünkü makine mühendisliği bildiğiniz kadar kimya mühendisliğini de bilmeniz gerekiyor. Bir polimerin özelliklerini anlayabilmek ve polimerin davranışlarını inceleyip, ona göre çalıştırabilmek için. Bu işin yapılması için fizik, matematik bunların gerçekten sevilmesi gerekiyor. Çünkü karşılaştığınız sorunlarda her gün fizik hesaplarına giriyorsunuz. Fizik burada sadece üniversite görülüp unutulan bir konu olarak kalmıyor. Bunun dışında takım çalışmasını gerçekten sevmeniz gerekiyor. Çünkü çok geniş bir plastik alanı var. Process var, makine var, polimerin kendisi var, kalıp var. Öyle ki, bu işte çalışırken sürekli kendi alanında uzmanlaşmış insanlarla konuşmanız, onlara danışmanız gerekiyor. Dolayısıyla farkında olmadan bilgi ve tecrübeniz artıyor. Zaten ne yaparsanız yapın, başarılı olmak için araştırma ve geliştirmeye açık olmalısınız. Ama plastikte farklı bir durum var. Çünkü günümüzde plastik en fazla kullanılan malzeme. Ve müşteri ihtiyaçları sürekli değişiyor, artıyor. Daha hafif olsun, daha ucuz olsun isteniyor. Her gün yeni kimyasal formüller yaratılıyor ve bunu her gün takip etmek zorundasınız. Hangi yeni polimerler üretilmiş, bunu nerede kullanabiliriz, müşteri daha hafif istiyor bunu nasıl yapabiliriz? Uçak yapacağız daha hafif olsun, uzaya gideceğiz izolasyon olsun. Sürekli bu yenilikleri takip etmeniz gerekiyor.
Manufacturing Engineering Manager
Her şeyden önce fabrika içindeki ön üretim processleri, montaj processleri ve verimlilik analizi üzerine 3 farklı grubumuz var. Ön üretim processlerinde pressler, kazan enjeksiyon, boyahane gibi kimyasal processler; montajda ise otomasyon sistemleri üzerine yoğunlaşıyoruz. Biz verimlilik analizinde bütün fabrikanın, işletmenin karlılık bakış açısıyla imalat processlerine bakan gözüyüz aslında. Yani biraz daha maiyetleri göz önüne alarak, imalat processlerini o çerçevede inceliyoruz. Potansiyeller arıyoruz. İmalatta maliyetlerimizi azaltmak için, daha verimli olmak için potansiyeller peşindeyiz sürekli. Ana yaptığımız işler, devizyonun ileriye yönelik stratejilerinde piyasaya sürmek istediği yeni ürünler için üretilebilirlik analizi yapmak. Şöyle düşünün; Ar-Ge departmanı diyor ki: “Benim yeni bir ürün fikrim var ve bu ürün temelde şu özelliklere sahip olacak.”. O aşamada bizler o özelliklere sahip bir ürünün bu fabrikad,a bu hatlarda, bu presslerde, bu kalıplarla üretilebilirliği üzerine inceleme çalışması yapıyoruz. Eğer mevcut imkanlarla mümkün değilse yeni kalıplar, yeni pressler, yeni üretim hatları tasarlıyoruz. Bunları yerleşim planı üzerine yerleştirerek malzeme akışını, process akışını planlıyoruz ve bunu hayata geçiriyoruz. Yani İmalat Mühendislği Bölümü’nde sadece planlayıp kağıt üzerinde konsept hazırlamıyoruz; aynı zamanda üretimin içinde olup, gerçekten bunu mavi yakalılarla buluşturup, arızalardan arınmış yüksek verimlilikle çalışan, aynı zamanda iş güvenliği seviyesi yüksek olan makine ve ekipmanları devreye alıyoruz. Amacımız şirketimizin üretim hedeflerini, kalite hedeflerini, yakalamak. Bunları yakalamak için gerekli alt yapı ve processleri hazır etmek. Ondan sonrası için zaten çok güçlü bir ekibimiz var. Ekibimiz gerisini hallediyor.
Manufacturing Engineering Manager
Burada bizim özellikle üniversitelerle birlikte yaptığımız çalışmalar var. Temelde bunlar ham maddedeki arayışlarımız. Daha uygun maliyetli ama dayanıklı olan malzeme arayışlarımız var. Aynı zamanda üniversitelerle yaptığımız ürün geliştirme projeleri var. Sürekli müşteri için daha iyi hijyen sağlayan, enerji verimliliği daha yüksek olan ve, günümüzün öncelikleri zaman biliyorsunuz hepimiz zamanla yarışıyoruz, daha hızlı, daha kaliteli yıkama sonuçları alabileceğimiz ürünler üzerinde kafa yoruyoruz. Bununla ilgili geliştirme bölümümüz var. Bizler de bunun hayata geçmesi için neler gerekli onlara çalışıyoruz.
Manufacturing Engineering Manager
Öncelikle karar alırken bu işi sevmek gerekiyor. Yoğun bir tempoda buradaki çevrim süremiz çok kısa. Şöyle söyleyeyim 10 saniye civarında bir çevrim süresinden bahsediyoruz. Her 10 saniyede, bir müşteriye bir çamaşır makinesi üretmekten ve bunun yüksek kalitede olmasını garanti altına almaktan bahsediyoruz. Evet strese dayanıklı olmak gerekiyor. Ancak bunu negatif olarak görmesin gençlerimiz. Bu bütün iş alanında böyle. Burada önemli olan bir şeyleri değiştiriyor olmaktan tat almak. Akışa yön veriyor olmanın insana mutluluk vermesi. Çalışkan olmaları gerekiyor ve pes etmemek gerekiyor. Hiçbir yerde “galiba olmayacak” demememiz gerekiyor. Özellikle imalat mühendisliği kısmında. Çünkü ortada bir ürün var ve bunun müşteriye ulaşması gerekiyor. Ancak bu gereklilikler insanların güncel hayatındaki bazı konfor alanlarını etkileyebilir. Biliyorsunuz değişmeyi herkes sevmez. Değişmek kolay bir şey değildir. O yüzden imalat mühendisliğinde proje liderlerinin bu değişime karşı olan ön yargıyı yenip, insanları değişimin neden gerekli olduğunu yönünde ikna edebilmesi ve bunu yaparken bundan zevk alıyor olması lazım.
Manufacturing Engineering Manager
Her seviyeden çalışanla muhatap doğru anlamda olmamız gerekiyor. Onları bizim hedeflerimize yönelik motive edebiliyor olmamız gerekiyor. Bahsettiğim şey hatta çalışan montaj operatörlerimiz, teknisyenlerimiz. Aynı zamanda imalat mühendisliğinde biz, çözüm ortaklarımızla çalışıyoruz. Yani teknik makine, ekipman, kalıp tasarımcısı ve direk kalıp imalatı yapan firmalarla çalışıyoruz. Dolayısıyla her seviyedeki teknik ekiple iş birliği ve ortaklarımızla aynın dilden konuşabilecek, konuyu sonuca yönlendirebilecek arkadaşlara ihtiyacımız var. İşimizin zorluğu bu aslında. Her zaman çatışmayı yönetiyoruz. Herkesin farklı öncelikli var. Ve bu farklı önceliklerin içerisinde ortada ulaşmak istediğimiz bir sonuç var. Dolayısıyla işimizin zorluğu hedefe yönlenmek, çatışmayı yönetmek ve sonuçta verimli sonuçlar ortaya çıkarmak.
Manufacturing Engineering Manager
BSH’daki bir günümde öncelikli olarak imalatta olmaya çalışıyorum. Yani sabah gelir gelmez ilk iş aşağıda kısa bir tur atıyorum. Montaj hattındaki hem operatörlerimize, hem teknik ekibe, atölyedeki arkadaşlara bir merhaba demeye çalışıyorum. Bunu normal günlerimde mutlaka yapmaya çalışıyorum. Eğer çok özel bir workshopım ya da farklı bir şey yoksa bunu bu şekilde yapmaya çalışıyorum. Daha sonra montaj ve ekip toplantılarımız var. Ekip toplantılarımıza katılıyoruz. Bir önceki günün performans değerlerini, hem çıktı olarak hem kalite değerleri olarak yaşanan sıkıntıları, sorunları, plansız, olağan gelişmeleri yakalayıp not alıyoruz. Sonra bunları yoğunlaşmamız gereken kısımlara göre önceliklendiriyoruz. Ben ilgili kaynakları ilgili noktalara yönlendiriyorum. Çünkü önceliğimiz her şeyden önce üretimin planlanan kalitede devamlılığı. Daha sonra genellikle toplantılarımız oluyor. Bu toplantılar aslında bizim azaltmak istediğimiz bir şey. Toplantıları verimli ve kısa yapmaya, hedefe yönlenmeye çalışıyoruz. Ancak bazen çalıştay tadında giden toplantılarımız da oluyor. Hep beraber bir araya gelip, “Hadi şimdi bu konuda bizler ne yapıyoruz? Önceliklerimiz neler?” dediğimiz toplantılarımız oluyor. Yoğunlukla ekiple iç içeyiz. Hep beraber çalışıyoruz ve herhangi bir makine, bir ekipman ya da ileriye yönelik bir plan gibi özel bir konudan bahsederken hemen yerine inip, hemen yerinde processe gidip, yerinde incelemeler yapıyoruz. Gerçekten orada hayatın nasıl gittiğini öğrenmeye çalışıyoruz. Çünkü işi yapan, o an hisseden arkadaşın geri bildirimleri, processle ilgili verdiği şeyler her şeyden daha önemli. Onları yolluyoruz, ekibi topluyoruz. Yani evet, bütün günüm üretim, toplantılar ve ekip içinde yaptığımız çalışmalarla geçiyor.
Manufacturing Engineering Manager
Her şeyden önce ben özellikle bayan mühendislerimizin çok daha fazla motive ve istekli olmalarını bekliyorum. Çünkü BSH çapında söylemem gerekirse, BSH inanılmaz toleranslı ve yol gösterici, eğitici anlamda destekliyor bayan mühendisleri. Ben kulak koruyucularımla, üzerimde önlüğümle ön üretim sahasında bin tonluk bir pressin yanına gittiğimde, bu bütün mavi yakalardan takdir topluyor. Ve inanın size çok daha fazla yardım ediyorlar. Bunun amacı sizin çok daha fazla yardıma ihtiyacınız olması değil. Sizin kendinizi o ortamda güvenli hissetmeniz. BSH, o ortamda güvenilir ve kendinizden emin olmanız için bütün koşulları sağlıyor. Bunu tüm fabrikalarımız için söyleyebilirim. Mavi yakalılar çok fazla yardım ediyor, destek oluyor. Aynı zamanda kendinizi özel, önemli ve ayrıcalıklı hissediyorsunuz. Bu ayrıcalık sizin duygusal zekanızı daha güzel kullanmanızdan geliyor. İnsanları yanınıza çok daha kolay alabiliyorsunuz. Yardım isterken diğer beyefendiler biraz daha zorlanırken bayanlar duygusal zekalarını kullanıp, doğru noktalardan, insanları doğru yerlerinden yakalayıp amaca yönlendirme konusunda daha başarılı oluyorlar. Hassaslığıyla çalışması ve motivasyonuna verdiği önemle kesinlikle fark yaratıyorlar. Çünkü biliyorsunuz bayan üretkendir. Sadece iş yerinde değil, ailesinde, evinde üretkendir, daima yenilikler yaratır. İş yerinde de ciddi bir fark yaratıyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Kendi mesleklerini yapsınlar genç bayan mühendisler. Ve BSH, bunu yapmak için en uygun yer.
Manufacturing Engineering Manager
Farklı disiplinlerin bir araya gelmesini sağlamak çok işimize geliyor. Yani Elektrik Elektronik’in teorik alt yapısı ve o dizaynla birleşen kısmıyla, Makine’nin biraz daha konstrüksiyon tarafından az daha ağır işleyen ama orada da ince mantığı götüren bakış açısını birleştirmek. Bir de Endüstri Mühendisleri’mizin bütüne yönelik fikirlerini almak. Onlar biraz daha bizim önümüzü açıyor, görüş açımızı genişletiyorlar. Almak hepimizin çok işine geliyor. Dolayısıyla İmalat Mühendislği’nde hem Elektrik Elektronik Mühendisleri’ne, hem Makine Mühendisleri’ne hem de Endüstri Mühendisleri’nin bakış açılarına yoğunlukla ihtiyacımız var.
Profilo Special Products Manager
Asistan olarak baktığımız zaman benim kariyer hedeflerime başladığım noktada belki insanlar şöyle diyebilir: “İstanbul Üniversitesi İşletme Yönetimi mezunu, Marmara Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi yüksek lisansı var. Hedefleri farklı. Niye asistan olarak başladı?”. İşte burası bence kilit nokta. Çünkü ben profesyonel iş hayatı boyunca şunu öğrendim: sıfatlar hiçbir şey. Ama o işi neden ve nasıl yaptığın çok önemli. Çünkü o sana bir şeyler katıyor. O yüzden asistan olarak başlamaktan mutluluk duyuyorum. Orada kurduğum ilişkiler, öğrendiğim iş çok değerli. İşin mutfağını, satışın mutfağını ve backgroundını gördüğüm işlerin sahaya girdiğim zaman bana çok büyük bir doluluk sağladığını gördüm. O yüzden iyi ki orada başlamışım diyorum. Tabi ki yaptığınız işi nasıl yaptığınızla ilgilenince ve o işin aslında felsefesine bakınca, o işte kendinizi daha donanımlı hale getirmeye çalıştığınız zaman şu ortaya çıkıyor: masaya sığmıyorsunuz. Masaya sığmamak ne demek? Yaptığınız işin tanımının dışına çıkıyorsunuz artık. Farklı birimlerle irtibata geçiyorsunuz, şirketin süreçlerini öğrenmeye başlıyorsunuz. O süreçlerde size daha fazla katkı sağlayacak noktaları görüyorsunuz. Bir aşamadan sonra artık masa size yetmiyor. O zaman işte, bir sıçrama yapmanız lazım. Zaten bunu yöneticiniz de görüyor. Bir şekilde bir fırsat doğması lazım ve sizin fırsatları kovalamanız lazım ki şirketinize daha verimli olun. Hem de kariyer ve kişisel gelişmenizi daha iyi noktalara çıkartabilin. Yani bu basamakları yavaş yavaş çıkmak aslında. Bu noktada Profilo markasında ilk defa kurulan ankastre birimi ortaya çıktı. Ve bu ankastre biriminin başına ben getirildim. Şirkette Profilo markasının ankastre birimi yoktu. Orada Satış Alan Yöneticisi olarak geliştim. Ve birimi sıfırdan, bir bebek halinde alarak, hep birlikte bugünlere getirmeye çalıştık. Tabi o zamanlarda tek kişiydim. Şimdi 10 kişilik bir ekip var. Ve tabi ki tüm Profilo satış ekibi var. Yaklaşık 5 yıl boyunca ankastre Satış Alan Yöneticiliği’ni yürüttüm. Artık az önce söylediğim gibi işin mutfağından daha da sahaya girmiş olduk.

Sorular