Meslekleri Keşfet!
Meslekleri, profesyonellerden dinle. Hayalindeki mesleği bul.

Meslek Anlatımları > Lojistik

İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
Benim TOFAŞ ile ilk buluşmam üniversite yıllarımın son zamanında oldu ODTÜ‘de son sınıftayken bitirme projesiyle ilgili bir çalışmamızda grup olarak bitirme projemizi TOFAŞ‘ta yaptık. TOFAŞ Tedarik Zinciri bünyesinde çalıştık burada yerli malzeme akışını optimize eden bir sistem kurguladık. Türkiye içindeki tedarikçilerden gelene malzemelerin en doğru şekilde gelmesi ile ilgili bir projeydi. 2013 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği'nden mezun olduktan sonra 4 ay İstanbul maceram oldu aslında orada bir FMCG firmasında işe başladım ve dört ay sonra bitirme projemize yapmış olduğum TOFAŞ Tedarik Zinciri Geliştirme Müdürlüğü'ne döndüm. TOFAŞ Tedarik Zinciri Geliştirme Müdürlüğü İç Lojistik Uzmanı olarak çalışmaktayım. Üç yıl önce işe başladım ve üç yıldır aynı pozisyonda çalışıyorum. Aslında bakarsanız biz bir Geliştirme Müdürlüğü olduğumuz için çok farklı kategorilerde çok farklı projelerimiz oluyor bu sebeple aynı pozisyonda devam ediyor olmama rağmen aslında çok farklı projelerde bulundum ve bulunuyorum. Şu anda maceram bu şekilde devam ediyor TOFAŞ'ta.
İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
Ben İç Lojistik Geliştirme Uzmanıyım, bizim tedarik zincirimizde bir operatif olan taraf var. Anlatmış olduğum bu malzemeyi getiren ve araç haline gelene kadar bu malzemenin akışını sağlayan operasyoncu tarafımız var, bir de bunu en iyi şekilde yapıp, en az maliyetli ve çabuk yapmamız için projeler üreten sürekli bu operasyonu geliştirmeye çalışan Proje Metod Birimleri var. Ben aslında ikinci taraftayım yani Proje Metod Biriminde çalışıyorum. Tedarik Zinciri Geliştirme Uzmanı olarak İç Lojistik kısmında çalışıyorum özel olarak benim görev ve sorumluluklarım aslında en iyi akışları yaratmak için projelerde yer almak bunların başarıya ulaşmasını ve başarılı devreye alınmasını sağlamak ve en iyi akışı en az maliyetle realize edebilmek gibi sorumluluklarım var.
İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
TOFAŞ çok fazla akışın olduğu ve artık günümüzde 1500 kadar tane aracın bir dakikanın dahi altında üretildiği bir fabrika bu açıdan baktığınızda milyonlara aşkın bir malzeme hareketi var bir günü düşündüğünüzde TOFAŞ'ta ve tedarik zinciri lojistik bunun göbeğinde bir departman. bende iç lojistik geliştirme uzmanı olarak, metod tarafında elimden geleni yapıyor olarak bir günü geçiriyorum. İlk olarak iki ana başlıkta düşünebilirsiniz mevcut sürecin en iyi hale getirilmesi bir diğeri ise yeni süreçlerin en iyi biçimde tasarlanması örneğin şuan FIAT TOFAŞ fabrikası ve bir araç çıkartıyor. FIAT Egea araç ailesi bu yeni aracımız hatları yeni baştan tasarlanıyor malzeme akışları yeniden tasarlanıyor örneğin bu ikinci söylemiş olduğum grup yani yeni bir akış, yerleşim yaratılıyor. Bunu en iyi şekilde devreye almak ve bu projeyi hayata geçirmek bizim departmanımızın işi ve ben iç lojistik geliştirme uzmanı olarak örneğin üç yıldır bu projede çalışıyorum yeni aracımızın üretilmesi konusunda en iyi fabrika yerleşimi akışlar ve lojistiğin oluşturulması konusunda onun için benim bir günüm bu projeler hakkında toplantılarla ve diğer departmanlarla iletişim halinde geçiyor aslında kendi açımdan baktığımda en önemli sözcük iletişim çünkü bir araç üretilirken o aracın üzerinde üretim, kalite, lojistik, iş güvenliği biriminin gibi onlarca birimin emeği oluyor ve onların iş yükleri oluyor o açıdan en doğru akışın bir lojistik olarak tasarlarken tüm bu birimlerle birlikte ortak bir paydada buluşuyoruz.
İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
Tedarik zinciri departmanı dendiğinde aslında klasik bir bakış açısı müşteri de başlayıp yine müşteride biten bir zincir olarak tanımlanıyor. Aslında TOFAŞ'ta da benzer bir yapı var müşteriden talebi aldıktan sonra siz müşteri hangi aracı istediğini size bir taleple geliyor ve o aracı üretip müşteriye verene kadarki olan süreçte aktif olarak görev alan bir birim tedarik zinciri. Müşterinin araç talebini alıyoruz aynı anda o aracı üretmek için gereken Çin'deki Uzak Doğu'daki veya Türkiye'deki herhangi bir tedarikçiden bir vida dahi yola çıkması gerekiyor o aracı üretmek için bu kadar büyük bir ağ aslında tüm dünyayı içeren sonra onlar bir yerde birleşiyor ki fabrikamız oluyor bu biz son ürün halinde son müşteriye dönen bir bitmiş araç görüyorsunuz bu açıdan tedarik zinciri hem bu malzemelerin temini hem müşterinin araç alması sürecine baktığımızda sürekli önemli bir rol izliyor tedarik zinciri aslında bu açıdan önemli bir departman önemli bir elem bütün şirketlerde olduğu gibi TOFAŞ’ta da.
İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
TOFAŞ’ta aslında geniş bir tedarik zinciri ekibi var çünkü tedarik zincirinin görev ve sorumlulukları diğer sektörlere ve diğer fabrikalara bakınca oldukça yüksek. TOFAŞ tedarik zinciri direktörlüğünü göz önüne aldığımızda iç lojistik dış lojistik tedarik zinciri geliştirme ve gümrük operasyonları ile ilgili bizim dört ana yapımız var. Bizim müdürlük diye tabir ettiğimiz dört müdürlüğümüz var aslında iç lojistik ve iç lojistik müdürlükleri ısı operatif olarak yapan dış lojistik daha çok müşteri tarafından siparişleri toplayarak fabrikaya ileten iç lojistik ise o fabrikadaki üretime lojistik destek veren operatif birimler gümrük ve ticaret ile ilgili olan müdürlüğümüz irsaliye yurt dışı ile malzeme alışverişindeki gümrük işleri gibi biraz daha hukuksal işlemlerle uğraşan birimimiz ve benimde içinde olduğum tedarik zinciri gelişme müdürlüğümüz ise bu operatif müdürlüklere destek veren bunların işlerini daha az sürede daha az maliyetle daha az kaynakla yapabilmelerini sağlayacak projeler yaratan ve bunları operatif birimlerle hayata geçiren bir müdürlük. Aslında bizim yapımızda kısaca özetleyecek olursak bir operatif bölümler var bir de geliştirme tarafı, Proje Metod birimleri var. TOFAŞ Tedarik Birimleri bu şekilde konumlanıyor.
İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
Reklamlarda görüyorsunuz FIAT Egea, Egea hatchback yeni modellerimiz devreye giriyor. Bunların aslında devreye girmesi ve üretimi çok zorlu bir süreçten sonra yapılan taraf, yani halkın görmüş olduğu o bitmiş olan araç aslında üretilene kadar arkasında çok büyük bir emek ve zaman var. Tedarik zinciri, bu emek ve zamanın tam ortasında olan bir departman, şöyle örneklemeye çalışayım bir tarafta yaklaşık 1500 tane malzeme kullanıyor. Çeşitleriyle birlikte on bin malzemeye denk geliyor. Her bir malzemenin tek tek tedarikçilerinin belirlenmesi, onların tedarikçilerin ne yollarla geleceği, deniz yolu kara yolu veya hava yolu gibi veya da onların fabrikaya geldikten sonra hangi istasyonlara hangi alanlara yerleştirileceği hangi taşıma ve rotalarla hattın yanına gideceği gibi çok büyük bir güruh var çalışmamız gereken ve yeni bir model başlarken bunların hiçbiri yok sıfır bir haldeyiz bunları tedarikçiden hat yanına sonra müşterinin yanına giderken ki süreçleri sıfırdan tasarlamak zorundayız. Aslında bu bizim en büyük projemiz, ben üç yıldır çalışıyorum, bu tasarım içinde bulundum ve projede çalıştım. Yeni gelen modelimizin üretimi için olan tüm akışları tasarlama gibi bir projeye örnek verebilirim aslında büyük bir projeye örnek olarak.
İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
Tedarik zinciri dendiğinde sokakta gördüğünüz tırlardan bütün on binlerce malzemenin bir yerden bir yere akışı ve daha sonra fabrika içine geldiğinde bunun doğru zamanda doğru yerde olmasını garantileyen bir yapı kurmak zorundasınız. Böyle bir organizasyonda yer alabilmek için birincisi bu dinamikliğe kayak uydurabilecek bir esnekliğe hem mental olarak hem fiziksel olarak sahip olmanız gerekir. Çünkü herhangi bir gecikmede yada herhangi bir esnekliğe ayak uyduramama durumunda hem işinizi aksatıyor oluyorsunuz hemde birçok sizi müşteriniz olan Üretim gibi Kalite gibi departmanları bloke ediyorsunuz. Bu açıdan baktığınızda esneklik ve uyum sağlama çok önemli. Bir ikincisi tedarik zinciri aslında çekirdek bir yapı ve çevresinde birçok değişik departmanı var, hepsi onun müşterisi. Örneğin bir araba üretiminden tutun, siz küçük küçük arabanın malzemelerini getiriyorsunuz direksiyonu gibi vites topuzu gibi, üretim tarafı sizden bu malzemeyi bekliyor. Çünkü araba üretecek, kalite kısmı bu malzemeyi hiç çizmeden deforme etmeden getirmenizi bekliyor, çünkü kaliteli bir araba üretecek böyle baktığınızda her bir departman sizden bir şey bekliyor. Onlar sizin müşteriniz ve bu açıdan yaptığınız her işte bu departmanlarla iletişim halinde olmalısınız. İşte bu açıdan iletişim büyük önem kazanıyor, tedarik zincirinde çalışacak arkadaşlarımız diğer departmanlarla iletişim halinde olabilecek onların isteklerine cevap verebilecek ve bir müşteri memnuniyeti vizyonuna sahip bir şekilde kendilerini yetiştirmeleri gerekiyor.
İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
Tabi tedarik zinciri gibi karmaşık ve çok hareketli olduğu bir yapıda çalışmanın zor veya görece olarak bazıları bundan mutlulukta duyuyorlar ve uyuyoruz ve çok fazla dinamikliğin olması ve her an bunlara ayak uyduruyor olmanız en zor yanlarından biri. Tedarik zincirinin bir diğer zorluğu ise birçok kişinin sizden bir şeyleri bekliyor olması. Siz tedarik zinciri çalışanı olarak müşteriniz olan departmanlara doğru hizmeti vermek doğru malzemeyi doğru zamanda getirmek veya doğru şekillerde doğru yerlerde olmak zorundasınız. Bu beklentilere cevap vermeniz gerekliliği aslında birçok insan için zor bir durum bu yüzden tedarik zinciri tarafında çalışmanın en büyük zorluklarından biri müşteriyi memnun etmek diyebiliriz aslında.
İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
Tedarikte bir günün veya bir saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz, çünkü o kadar hızlı operasyonları yönetmek zorundasınız ki bir bakmışsınız gün bitmiş saatler geçivermiş. Bu şekilde bakıldığında aslında böyle dinamik bir ortamda zamanın su gibi akıp geçmesi ve sizin bunun sonunda birşeyleri başarıyor olamanız bir tatmin noktası çalışan açısından. Ve bir diğeri aslında işimiz çok fiziksel bir iş tedarik birimi veya lojistik dediğimizde malzeme getirmek veya malzemeyi hattın yanına götürmek oldukça somut. Malzemeyi görüyorsunuz önünüzden geliyor kasalarla hattın yanına getiriliyor ve üretim operatörü onu araca takıyor ve sıfırdan bir aracın bittiğine şahit oluyorsunuz. Bu çok güzel bir duygu veriyor insana ve bunun bir adım sonrası, şu sokağa çıkttığınızda bir pazar günü gezmeye giderken sokakta sizin fabrikanızın ürettiği bir aracı görüyorsunuz ve hemen bir anınız canlanıyor bunun farıyla ilgili ben konteynır tasarlarken ne kadar zorluk çekmiştim çok şekilsiz bir fardı çok güzel olmuş ama lojistik açıdan çok zordu kasaya oturtmak, onu sokakta görmek, hatta ben yurtdışı tecrübeleride yaşadım araçlarımızın çoğu yurtdışınada ihraç ediliyor yurtdışında veya Amerikada kendi aracınızı görüyor olmak ve kendi bastığınız fabrikanın içince üretildiği bilmek apayrı bir haz veriyor o malzemeyi sizin getirdiğinizi bilmek lojistik olarak.
İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
Üniversite yıllarında gerçek hayatın ne olduğunu anlamaya başlasınlar. Gerek staj dönemlerinde, gerek gönüllü staj imkanlarıyla fabrikalarda staj yapsınlar. Ve gerçekte bu işlerin nasıl olduğu görsünler. Çünkü okullarda hepimiz aynı yollardan geçtiğimiz için ve benim için yeni anılar olduğu için biliyorum. Kitaplar üzerinden bazı şeyleri öğreniyoruz. Ama gerçek dünyada herşey okadar basit veya düzenli gitmiyor. İnsan faktörü çevre faktörü diğer hepsi işin içine girdiğinde çok daha dinamik ve zorlu şartlarda karşı karşıya kalıyorlar. Onun için ne kadar erken okul döneminde lojistik ile tanışırlarsa ve nasıl işlediği somut olarak görürlerse kendileri açısından yararlı olacağını düşünüyorum. Yeni başlayacak arkadaşalarda öncelikle iyisi kötüsü yok bunun her kişi için bazı departmanlar ona mutluluk verir, onunla birebir eşleşiyorlardır. Bazı departmanlar onun kişiliğiyle onun çalışma stiliyle eşleşmiyor olabilir bence bunları işte bir önce söylediğim maddede olduğu gibi daha önceden görürlerse gerek hayatta bu departmanların ne işler yaptığını biliyor olurlarsa kendileri ile en iyi uyuşan departmanı bulma konusunda daha rahat ederler ve doğru departmanda çalışmaya başladıklarında hem daha mutlu olurlar hemde bu başarıyı kendiliğinden getirir.