Meslekleri Keşfet!
Meslekleri, profesyonellerden dinle. Hayalindeki mesleği bul.

Meslek Anlatımları > Lojistik

İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
Benim TOFAŞ ile ilk buluşmam üniversite yıllarımın son zamanında oldu. ODTÜ‘de son sınıftayken grup olarak bitirme projemizi TOFAŞ‘ta yaptık. TOFAŞ Tedarik Zinciri bünyesinde çalıştık. Burada yerli malzeme akışını optimize eden bir sistem kurguladık. Türkiye içindeki tedarikçilerden gelen malzemelerin en doğru şekilde ulaşması ile ilgili bir projeydi. 2013 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği‘nden mezun olduktan sonra İstanbul‘da bir FMCG firmasında işe başladım ve 4 ay sonra bitirme projemizde yapmış olduğum TOFAŞ Tedarik Zinciri Geliştirme Müdürlüğü‘ne geri döndüm. Şu an TOFAŞ Tedarik Zinciri Geliştirme Müdürlüğü‘nde İç Lojistik Uzmanı olarak çalışmaktayım. Aslına bakarsanız biz Geliştirme Müdürlüğü’nde olduğumuz için çok farklı kategorilerde, çok farklı projelerimiz oluyor. Bu sebeple aynı pozisyonda devam ediyor olmama rağmen aslında çok farklı projelerde bulundum. Şu anda maceram bu şekilde devam ediyor.
İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
Ben İç Lojistik Geliştirme Uzmanı‘yım. Bizim Tedarik Zinciri‘mizde operatif olan bir taraf var. Anlatmış olduğum bu malzemeyi getiren ve araç haline gelene kadar bu malzemenin akışını sağlayan operasyoncu tarafımız var. Bir de bunu en iyi şekilde yapıp, en az maliyetli ve çabuk yapmamız için projeler üreten, sürekli bu operasyonu geliştirmeye çalışan Proje Metod Birimleri var. Ben aslında ikinci taraftayım yani Proje Metod Birimi‘nde çalışıyorum.Tedarik Zinciri Geliştirme Uzmanı olarak İç Lojistik kısmında çalışıyorum. Özel olarak benim görev ve sorumluluklarım; en iyi akışları yaratmak için projelerde yer almak, bunların başarıya ulaşmasını ve başarılı devreye alınmasını sağlamak, en iyi akışı en az maliyetle realize edebilmek gibi sorumluluklarım var.
İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
TOFAŞ çok fazla akışın olduğu ve günümüzde 1500 adet aracın bir dakikanın dahi altında aracın üretildiği bir fabrikadır. Bu açıdan baktığınızda milyonlara aşkın bir malzeme hareketi var. Bir günü düşündüğünüzde; Tedarik Zinciri Lojistik göbeğinde bir departman benim sorumluluğumda. İç Lojistik Geliştirme Uzmanı olarak metod tarafında elimden geleni yapıyorum. Bunun dışında yeni süreçlerin en iyi biçimde tasarlanmasıyla ilgileniyorum. Örneğin, şu an FIAT TOFAŞ fabrikası ve bir araç çıkartıyor. FIAT Egea araç ailesinde bu yeni aracımızın hatları ve malzeme akışları baştan tasarlanıyor. Örneğin; yeni bir akış ve yerleşim yaratılıyor. Bunu en iyi şekilde devreye almak ve bu projeyi hayata geçirmek bizim departmanımızın işi ve ben üç yıldır bu projede çalışıyorum. Yeni aracımızın üretilmesi konusunda en iyi fabrika yerleşimi, akışlar ve lojistiğin oluşturulması konusuyla ilgileniyorum. Bu yüzden bir günüm bu projeler hakkında toplantılarla ve diğer departmanlarla iletişim halinde geçiyor. Aslında kendi açımdan baktığımda, en önemli sözcük iletişim çünkü bir araç üretilirken, o aracın üzerinde; Üretim, Kalite, Lojistik, İş güvenliği birimleri gibi onlarca birimin emeği oluyor. Bu açıdan en doğru akışı bir Lojistik olarak tasarlarken tüm bu birimlerle birlikte ortak bir paydada buluşuyoruz.
İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
Tedarik Zinciri Departmanı dendiğinde akla klasik bir bakış açısı geliyor. Müşteride başlayıp yine müşteride biten bir zincir olarak tanımlanıyor. Aslında Tofaş’ta da benzer bir yapı var. Müşteriden talebi aldıktan sonra müşteri, hangi aracı istediğini size bir taleple iletiyor ve o aracı üretip müşteriye verene kadar olan süreçte aktif olarak görev alıyorsunuz. Müşterinin araç talebini alıyoruz ve aynı anda Uzak Doğu’da veya Türkiye’deki herhangi bir tedarikçiden o aracı üretmek için ürün sipariş ediyoruz. Ardından hemen yola çıkıyor. Bu sayede son ürün halinde, son müşteriye dönen bir bitmiş araç görüyorsunuz. Bu yüzden Tedarik Zinciri, hem bu malzemelerin temini hem de müşterinin araç alması sürecine baktığımızda sürekli önemli bir rol izliyor ve bu açıdan da önemli bir departmandır.
İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
TOFAŞ’ta geniş bir Tedarik Zinciri Ekibi var çünkü Tedarik Zinciri’nin görev ve sorumlulukları diğer sektörlere ve diğer fabrikalara oranla oldukça yüksektir. TOFAŞ Tedarik Zinciri Direktörlüğü’nü göz önüne aldığımızda; İç Lojistik, Dış Lojistik, Tedarik Zinciri Geliştirme ve Gümrük Operasyonları ile ilgili dört ana yapımız var. İç lojistik Müdürlükleri; o fabrikadaki üretime lojistik destek veren, operatif birimler gümrük ve ticaret ile ilgili olan Müdürlüğümüz’dür. Yurtdışı malzeme alışverişindeki gümrük işleri gibi biraz daha hukuksal işlerle uğraşırlar. Dış Lojistik ise daha çok müşteri tarafından siparişleri toplayarak fabrikaya ileten bir birimdir. Tedarik Zinciri Gelişme Müdürlüğümüz ise operatif müdürlüklere destek veren, bunların işlerini daha az sürede ve daha az maliyetle yapabilmelerini sağlayan, projeler yaratan ve bunları operatif birimlerle hayata geçiren bir birimdir.
İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
Reklamlarda gördüğünüz FIAT Egea, Egea Hatchback gibi yeni modellerimiz devreye giriyor. Halkın görmüş olduğu bitmiş olan araçların üretilmesinin arkasında çok büyük bir emek ve zaman var. Tedarik Zinciri bu emek ve zamanın tam ortasında olan bir departmandır. Örnekleme yapacak olursak; bir tarafta yaklaşık 1500 adet malzeme kullanıyor. Çeşitleriyle birlikte 10 bin malzemeye denk geliyor. Her bir malzemenin tedarikçilerinin belirlenmesi, tedarikçi malzemelerinin ne yollarla geleceği, fabrikaya geldikten sonra hangi istasyonlara yerleştirileceği, hangi taşıma ve rotalarla hattın yanına gideceği gibi birçok farklı süreç var. Dolayısıyla yeni bir modele başlarken bunların hiçbiri olmuyor, baştan yapılıyor. Bu süreci sıfırdan tasarlamak zorundayız.
İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
Tedarik Zinciri'nde, sokakta gördüğünüz tırlara benzer tırların içinde on binlerce malzemenin bir yerden bir yere akışı ve daha sonra fabrika içine geldiğinde, bunun doğru zamanda ve doğru yerde olmasını garantileyen bir yapı söz konusudur. Böyle bir organizasyonda yer alabilmek için bu dinamikliğe ayak uydurabilecek bir esnekliğe mental ve fiziksel olarak sahip olmanız gerekir. Çünkü herhangi bir gecikmede ya da herhangi bir esnekliğe ayak uyduramama durumunda hem işinizi aksatıyor oluyorsunuz hem de Üretim gibi kalite gibi departmanlarını bloke ediyorsunuz. Bu açıdan baktığımızda esneklik ve uyum sağlama konusu çok önemli. Tedarik Zinciri aslında çekirdek bir yapıdır ve çevresinde birçok değişik departmanı vardır. Örneğin, bir araba üretiminde siz küçük miktarlarla arabanın malzemelerini getiriyorsunuz. Üretim tarafı sizden bu malzemeyi deforme etmeden getirmenizi bekliyor. Çünkü kaliteli bir araba üretilmesi gerekiyor. Dolayısıyla her bir departman sizden bir şey bekliyor. Onlar sizin müşteriniz ve bu açıdan yaptığınız her işte bu departmanlarla iletişim halinde olmalısınız. Tedarik Zinciri'nde çalışacak olan arkadaşımızın diğer departmanlarla iletişim halinde olması, onların isteklerine cevap vermesi ve müşteri memnuniyeti vizyonuna sahip bir şekilde kendisini yetiştirmesi gerekiyor.
İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
Tedarik Zinciri gibi karmaşık ve çok hareketli olan bir yapıda çalışmaktan görece olarak bazıları bundan mutluluk da duyabiliyor. Çok fazla dinamikliğin olması ve her an bunlara ayak uyduruyor olmanız en zor yanlarından biridir. Birçok kişi sizden bir şeyler bekliyor. Siz Tedarik Zinciri çalışanı olarak müşteriniz olan departmanlara doğru hizmeti vermek, doğru malzemeyi, doğru zamanda getirmek veya doğru şekillerde, doğru yerlerde olmak zorundasınız. Bu beklentilere cevap vermeniz gerekliliği birçok insan için zor bir durum. Bu yüzden Tedarik Zinciri tarafında çalışmanın en büyük zorluklarından birisi müşteriyi memnun etmek diyebiliriz.
İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
Tedarik'te bir günün veya bir saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz çünkü o kadar hızlı operasyonları yönetmek zorundasınız ki bir bakmışsınız gün bitmiş, saatler geçivermiş. Bu şekilde bakıldığında, böyle dinamik bir ortamda zamanın su gibi akıp geçmesi ve sizin bunun sonunda bir şeyleri başarıyor olmanız bir tatmin yaratıyor. İşimiz çok fiziksel bir iş olduğundan dolayı Tedarik Birimi veya Lojistik Birimi malzeme getirmek, malzemeyi hattın yanına götürmek oldukça somut işler yapıyorlar. Malzemeyi görüyorsunuz, önünüzden geliyor, kasalarla hattın yanına getiriliyor, Üretim Operatörü onu araca takıyor ve sıfırdan bir aracın bittiğine şahit oluyorsunuz. Bu çok güzel bir duygu veriyor insana. Bir pazar günü gezmeye gitmek için sokağa çıktığınızda sizin fabrikanızın ürettiği bir aracı görüyorsunuz ve hemen bir anınız canlanıyor. Bununla ilgili yurtdışı tecrübeleri de yaşadım. Araçlarımızın çoğu yurtdışına da ihraç ediliyor. Buralarda kendi aracınızı görmek ve kendi bastığınız fabrikanın içinde üretildiğini bilmek, o malzemeyi Lojistik olarak sizin getirdiğinizi bilmek apayrı bir haz veriyor.
İç Lojistik Geliştirme Uzmanı
Üniversite yıllarında gerçek hayatın ne olduğunu anlamaya başlasınlar. Gerek staj dönemlerinde, gerek gönüllü staj imkanlarıyla fabrikalarda staj yapsınlar ve gerçekte bu işlerin nasıl olduğu görsünler. Okullarda hepimiz aynı yollardan geçtiğimiz için biliyorum. Kitaplar üzerinden bazı şeyleri öğreniyoruz. Ama gerçek dünyada her şey o kadar basit veya düzenli gitmiyor. İnsan ve çevre gibi faktörler içine girdiğinde çok daha dinamik ve zorlu şartlarda karşı karşıya kalıyorlar. Bu yüzden ne kadar erken okul döneminde Lojistik ile tanışırlarsa ve nasıl işlediğini somut olarak görürlerse, kendileri açısından o kadar da yararlı olacağını düşünüyorum. Yeni başlayacak arkadaşlar için departmanın iyisi veya kötüsü yoktur. Her kişinin zevk alacağı departmanlar farklıdır. Bazı departmanlar onun kişiliğiyle, onun çalışma stiliyle eşleşmiyor olabilir. Bu yüzden iş hayatına atılmadan bunları görürlerse, bu departmanların ne iş yaptığını bilirlerse kendileri ile en iyi uyuşan departmanı bulma konusunda daha rahat ederler. Doğru departmanda çalışmaya başladıklarında da hem daha mutlu olurlar hem de bu başarıyı kendiliğinden getirir.