Meslekleri Keşfet!
Meslekleri, profesyonellerden dinle. Hayalindeki mesleği bul.

Meslek Anlatımları > Kurumsal İletişim

Kurum İletişimi Yöneticisi
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunuyum. İkinci sınıftan itibaren Medya sektöründe çalışmaya başladım. 8 yıl medyada çalıştıktan sonra Koç Grubu’na Kurumsal İletişim alanına geçiş yaptım. 2015 yılının başında ise TOFAŞ’a Kurum İletişimi Yöneticisi olarak iç rotasyonuna atandım. Yaklaşık 1.5 yıldır TOFAŞ’ta çalışıyorum.
Kurum İletişimi Yöneticisi
Kurum İletişimi Departmanı, kurumsal itibarı şirket içinde ve dışında iletişim yoluyla yönetmekten sorumludur. Bizim departmanımızda da 3 farklı yöneticilik var. Bunlar; Basınla İlişkiler, Sponsorluklar ve Organizasyonlar’dır. Benim sorumlu olduğum Kurum İletişimi Yöneticiliği’dir. Kurum İletişimi Yöneticiliği özelinde bakarsak, ben çatı kurum markasının iletişiminden sorumluyum dolayısıyla markalardan bir nebze bağımsız olarak kurum iletişimi çalışmalarını yönetiyorum. CEO iletişimi, sosyal sorumluluk yönetimi, sosyal medya yönetimi, iç iletişim çalışmaları, TOFAŞ Gazete, İntranet ve yıllık raporlarımız var. Dolayısıyla baya geniş bir kapsamda çalışmalarımızı yürütüyoruz.
Kurum İletişimi Yöneticisi
Sosyal medya gündeminde, Türkiye gündeminde neler var? Bizim gündemimizde hesaplarımızda neler var? bu gibi soruları inceliyoruz. Daha sonra güncel projeler ile ilgili toplantılar, bunların planlamaları yapılıyor. Sıklıkla Bursa fabrikasına seyahatlerimiz oluyor. Tabii ki kurumsal iletişimi, içerik itibariyle plan dışı gelişen çok fazla konuşulan konular olabiliyor. Dolayısıyla siz ne kadar sabahtan planınızı yapsanız da öngöremediğiniz, hızlıca karar vermeniz gereken şeyler olabiliyor.
Kurum İletişimi Yöneticisi
Son 2 yıldır en fazla yoğunlaştığımız projemiz FIAT Egea, yeni modelimiz. İlk başta Sedan lansmanıyla başladık, daha sonra Hatchback ve Station Vagon ile devam ettik. Tabii bunun bütün lansmanlarının hepsi Kurumsal İletişim Yönetimi’nde olduğu için oldukça yoğun bir 2 yıl geçirdik ve halen de devam ediyor. Bunun dışında Hayat Yenilenmektir başlığı ile sosyal medyada kurum filmimizi yayınladık. Bu film yaklaşık 8 milyon kişiye erişti. Bundan çok memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca TOFAŞ Spor Kulübümüzün iletişim çalışmalarını yürütüyoruz. 8-12 yaş aralığındaki çocuklara basketbol eğitimi verdiğimiz “Yeni Nesil Tofaş” adında bir projemiz var. Ayrıca Bursa’da Anadolu Arabaları müzemiz var. Burada da yeni bir sergimiz açılacak Eylül ayında, adı Kantarlar. Şu anda bunun çok yoğun çalışmaları devam ediyor. Bir de 2018 yılında 50. yılımız olacak bunun için de yapacağımız etkinlikler olacak. Bunun planlamasına da başladık.
Kurum İletişimi Yöneticisi
İlla ki İletişim Fakültesi mezunu olmak gerekmiyor bence. Çünkü çok farklı fakülte mezunlarının çok iyi iletişim yaptığını ve Sosyoloji, Psikoloji, İşletme, Uluslararası İlişkiler mezunu çok fazla görüyoruz. Ne oluyor ne bitiyor meraklı, empatiye iletişime kıymet veren, önemini anlayan, okumaya ve görsel sanatlara meraklı, kalemi kuvvetli kişilerin işi çok kolaylaşır diye düşünüyorum. İletişim dediğimiz zaman gerçekten dünyayı okuyabilen, merakı olan, antenleri açık ve kuruma bir gazeteci gözüyle bakabilen arkadaşların çok daha başarılı olabileceğini düşünüyorum.
Kurum İletişimi Yöneticisi
Kurumsal iletişimde çok yoğun bir tempoyla çalışıyoruz. Öngörülemeyip çok hızlı karar almamız gereken birçok durum olabiliyor. Soğukkanlı olmanın çok fazla avantajını yaşıyorum kişisel olarak da. Bunun dışında 7/24 antenlerinizin açık olması lazım. Dolayısıyla mesai saatleri bitince prizi çekip gitmek değil. Bir yerden ilham alıp onu şu işime adapte edeyim diyebilirsiniz. Sürekli kafanızda program yapılacak ve plan kuracağınız bir iş. Bu bazıları için zor olabilir. Ama seven insanın zorluk çekeceğini düşünmüyorum. Bu düşünce yapısındaysanız çok keyif alırsınız.
Kurum İletişimi Yöneticisi
Yaptığınız işin somut olarak çıktılarını gördüğünüz bir iş. Örneğin bir süredir üzerinde çalışmış olduğunuz gazete basıldığında bir sürü insan onu beğeniyor, dönüşler oluyor. Ya da yaptığınız bir etkinlikte herkes size teşekkür ediyor. İç iletişim çalışmaları yapıyorsunuz, çalışan memnuniyeti artıyor. Gözlem yapıp canlı geri bildirimler alabildiğiniz zaman bu sizi motive eden bir şey. Bu tür geri dönüşler sizi daha da iyilerini yapmaya iten ve tatmin eden yanlarıdır bu işin.