Meslekleri Keşfet!
Meslekleri, profesyonellerden dinle. Hayalindeki mesleği bul.

Meslek Anlatımları > Kalite

Kalite Direktörü
Kalite Departmanı bu şirkette üretilen ürün ve o ürünlerle ilgili processlerin bizim belirlediğimiz standartlarda yapılmasını sağlar, tabi ki ürünleri ve processleri kontrol eder. Ama klasik anlamda bir Kalite Departmanıyla modern çağdaş bir Kalite Departmanı arasında ciddi farklılıklar var. Gerçek anlamda kalite departmanları bir şirkette müşterinin mutluluğunu sağlayabilecek ürün ve hizmetlerin üretilmesi için çalışırlar. Kalite Departmanı tek başına böyle bir şeyi yapmaz, şirketin bütün birimleriyle koordineli çalışır. TOFAŞ'taki Kalite Departmanının sorumluluklarından bir tanesi de satış sonrası teknik kalite yönetimidir, bir tanesi de yan sanayi kalitedir. Hem yan sanayide tedarikçilerden aldığımız parçaların bizim kalite standartlarımıza uygunluğunu denetler, orada çıkan problemleri yönetir; aynı zamanda tedarikçilerin kalite açısından gelişmeleri için faaliyetler planlar ve bunu yine şirket genelinde koordine eder. Tabi klasik anlamda kontrol eden sadece raporlayan, sadece ölçen kaliteden biraz daha farklı bir yaklaşımımız var bizim TOFAŞ'ta.
Kalite Direktörü
Ben zamanımı nasıl kullanacağım konusunda çok fazla kafayı yordum ama heralde çok basit olan ve hemen hemen bir sürü insan tarafındanda bilinen 3*3 kuralı vardır. Yani, hayatınız 24 saati, bir gününüzün 24 saatinin üçte biri yolda, işe gelirken, işte; üçte biri uykuda ; yaklaşık kabaca yine üçte biride özel hayatınızda geçer. İş hayatınıza ayırdığınız o üçte birlik dilimide yine üçe bölebilirsiniz. Bunlardan bir dilim operasyonel işlerdir. Yani hayatınızda mutlaka günlük yapmanız gereken, sizi o gün bekleyen kararlar, işler, faaliyetler vardır. Üçte birlik bölümünde geleceğinizi planlamalısınız. Stratejik planlama, şirketinizin vizyonuyla uyumlu stratejileri geliştirme, bir üçte birlik bölümüde ekibinizin ve kendinizin gelişimi için ayırmalısınız. Bunu her zaman her dönemde aynı şeyde yapamazsınız. Çok da böyle kesin katı kuralları olan bir şey de değildir. Belli dönemlerde stratejik planlama faaliyetlerine, belli dönemlerde operasyona fazla zaman ayırmanız gerekebilir ama benim şu sıralar mesela yeni projelerimizde olduğu için yaklaşık zamanımın yarısından fazlası operasyonel işlerle geçiyor. O günlük üretimle, kaliteyle ilgili kararlar almak, problemleri yönetmek bunla ilgili geçiyor. Yine kalan zamanımda da işte demin söylediğim stratejik planlama, geleceği planlama ve kişisel gelişmeye ayırmaya çalışıyorum.
Kalite Direktörü
Tabii bir sürü proje var. İşimizi her gün daha iyi yapabilmek için mevcut işleyişimizi yani operasyonel faaliyetlerimizin dışında işimizi geliştirmek daha farklı şeyler yapmak için bir sürü proje geliştiriyoruz. Bunlardan en önemlisi şuanda üzerinde çalıştığımız tabiki 356 ailesinin devreye alınması. Şuanda 356 piyasada Aegea ve Avrupa’da Tipo diye bilinen otomobillerin sedan hatchback station vagon otomobillerimizin üretim başlangıcı devreye alınması projesi. Bununla ilgili çalışıyoruz. Ana modellerimizi devreye aldık zaten. Bunlarım şimdi işte farklı pazarlar ve farklı versiyonlarla ilgili kısımları kaldı projenin. İşte sağdan direksiyonlu, efendim, Kuzey Afrika pazarı, Nafta pazarı gibi. Bunlarla ilgili çalışıyoruz ama işin tabii kabası bitti.Bu projede hala derivativlerin bazı işleri devam etsede bunun dışında kendi süreçlerimizi iyileştirmeye çalıştığımız, kendi süreçlerimizi daha iyi yapabilmek için harekete geçirdiğimiz başlattığımız projelerimiz var. Bunlardanda en önemlisi çözüm platform olarak adlandırdırabileceğimiz bütün şirkette çıkan ürün ve ürünü üreten proseslerle ilgili bütün problemleri tek bir çatı altında toplayıp, bunları önceliklendirip daha sonra belli bir seviye diyagnozunu yapıp sorumlularına atayıp bunların nasıl gittiğini gözlemlemek. Bu basit bir şey gibi görünebilir ama Tofaş gibi büyük bir şirkette günde üç – beş bin civarında hata çıkar. Üç beş bin civarında takip edilmesi gereken problem çıkar. Bunların kayıt altına alınması gerekir. Zaten 1500 araba üretiyoruz günde. Bunların bir elektronik ortamda kayıt altına alınması, öncelikendirilmesi, hangilerine ne aciliyetle atak edileceğinin belirlenmesi daha sonra sorumluluların belirlenmesi ve bu sorumlulara problemlerin adreslenmesi sonrada bunların çözümlerinin takip edilmesi ve her şeyden öte bu reaktif bir yaklaşım tabiki, bu çözümleri bir daha bu problemler çıkmayacak veya bir başka projede, bir başka üründe, bir başka ürün hattında bir daha bu problemler yaşanmayacak şekilde çözmek içinde iyi bir kurumsal hafıza oluşturulması gerekliliği var. Bu projemiz Eolua, Cualipso diye adlandırdığımız projelerimiz bunları yapmak üzerine kurulu. Bunların şuanda çalışmakta olan platformlar bunlar. Bunların şuanda geliştirilmesiyle ilgili versiyonikileri ile ilgili yoğun bir çalışmamız var. Bir tane projemiz, çalışmamızda bu. Bunun gibi birçok süreçlerimizi iyileştirdiğimiz geliştirdiğimiz başka projelerimizde var. Kabaca vereceği örneklerden birisi bu olabilir.
Kalite Direktörü
Dünyada 120 milyon motorlu taşıt üretiliyor. Bunların yaklaşık 90-100 milyonu otomobil. Türkiye’de de otomobil artı ticari araç olarak yaklaşık 1.5 milyonluk bir üretime geldik. Bu çok büyük bir rakam. Mesela bütün Avrupa’da satılan otomobil miktarı 9 milyon. Hepsi de orda üretiliyor diyemeyiz. Türkiye’de otomobilin önü çok açık. Eskiden otomobil sektörüne işte montaj yapıyor, gelen parçayı takıyor yakıştırmaları yapılırdı. Şuanda otomobil sektörü ürün geliştiriyor. Yani bizim rakiplerimizde öyle bizde öyle, biz biraz daha ilerdeyiz belki ama bütün otomobil sektöründe ciddi bir ürün geliştirme faaliyeti, ciddi bir mühendsilik faaliyeti yapılıyor. Bunun yanı sıra rakamlar çok çok büyük, çok da rekabetçi bir otomobil sektörü, bir otomotiv sektörü var Türkiye’de. Bunu dediğiniz zaman yan sanayileri, çok ciddi büyük tedarikçilerimiz var. Sadece bize değil Avrupa’ya, Rusya’ya, Çin’e, Amerika’ya da parka ihraç eden yan sanayi şirketlerimiz var. Onlarda bu otomotivin içindeler. Biz keza öyle diğer rakiplerimiz gibi dünyanın 80-90 ülkesine ihracat yapıyoruz. Otomotiv sektörü yükselen bir trend. Çok da fazla iş gücü ihtiyacı var. Her sektörden her teknik alandan ciddi bir iş gücü ihtiyacı var. Ben Türkiye’de otomotiv sektörünü önemli bir gü olarak görüyorum. İhracatın 25-30 milyar dolarını otomotivden sağlıyoruz. İhracatın ithalatı karşılama oranı da çok yüksek Türkiye’nin otomobil sektöründe. Yani ithal ettiğimizden çok çok fazlasını katma değer üreterek ihraç ediyoruz. Bunlar çok güzel şeyler ve bu sektöründe önümüzdeki birkaç decadede hala çok revaçta olacağını ve sanayiyi domine edeceğini düşünüyorum.
Kalite Direktörü
Tofaş’ta Yanendüstriyel birimleri çok fazla ayırmak doğru gelmiyor bana. Yani kalite alanında şu yetkililiklere ihtiyaç var, Ar-Gede bu yetkililiklere ihtiyaç var, üretimde bu yetkililiklere ihtiyaç var diye sınıflandırma yapmak doğru değil. Temel yetkinlikler seti endüstriyel alandaki her çalışan beyaz yakalı arkadaşımız için, mühendis arkadaşımız için üç aşağı beş yukarı aynı. Bu öylesine aynıki bizde zaten yoğun bir kariyerine yön ver süreci ile yoğun bir geçişme var bu departmanlar arasında. Yani biz de üç sene kalitede çalışmış bir arkadaş rahatlıkla Ar-Geye, üç beş sene Ar-Ge de çalışıp daha sonra üretime geçebiliyor ya da üretimde çalışan bir arkadaş yine çok teknik işlerin yapıldığı satın alma bölümüne geçip orda 2-3 sene çalıştıktan sonra Ar-Geye gelebiliyor. O yüzden ben onu kalite diye ayırmak istemiyorum ama çok kabaca şunu söyleyebilirim. Yani Tofaş’ta demeyelim ama endüstriyel alanda çalışmak için çok iyi teknik yetkinliklere ihtiyaç var. Okulun öğrettikleri ile yetinmemeli arkadaşlar teknik yetkinlik bazında. Kendilerini geliştirme konusunda çok fazla önem vermeliler. Yabancı dil hijyen. Mutlaka İngilizce’yi yani bir dil demiyorum artık, yani bugün bir Japonca’yı, Rusça’yı çok iyi konuşabilirsiniz ama bu yeterli değil. Mutlaka İngilizce’yi bilmeniz mümkünse eğer ikinci bir dili almanız lazım ve bu teknik yetkinliklerin yanı sıra davranışsal yetkinliklerinizi de geliştirmeniz, o alanda kendinize yatırım yapmanız, donanımlarınızı artırmanız lazım. Bunun için Tofaş’ın çok iyi bir yetkinlik seti var. Tofaş liderlik prensipleri olarak özetlediğimiz, o bence Tofaş’ın, Tofaş’ta çalışacak birisinin davranışsal yetkinliklerini çok fazla özetliyor. O da bir referans olabilir yine bu alanda çalışmak isteyen insanlar için.
Kalite Direktörü
Klasik anlamda kalite ölç, kontrol et, raporla sonra bir kenara çekil diye tanımlanabilir. İşte çok strict ol, çok uzlaşmaz ol, herkese işte talimatlar yağdır falan, bu tarz, bu tür kalite yöneticiliği kalite çalışanlığı falan tarihte kaldı. 19 yy.da kaldı. Ona zaten kalite kontrol diyorduk. Biris yapıp diğeri kontrol ediyor. Çağdaş kalite anlayışında kalite departmanı, şirketin kalite önceliklerini belirleyen, kalite vizyonunu ortaya koyan, ürünlerin kalitesini güvence altına alabilmek için yine şirketin gerçeklerini, diğer gerçeklerini gözeterek diğer birimleriyle tam bir iş birliği içerisinde çalışarak, kalitenin sadece kalite departmanı işi olmadığını bütün herkesin bütün birimlerde çalışanların kalite bilinciyle çalışmaları gerektiğini onlara anlatarak, kalite kültürünü empoze ederek müşteriyi memnun etmek esasına dayanıyor. Bu anlamda tabii biraz daha zorlaşıyor işiniz kalite departmanında, böyle bir çağdaş kalite departmanında, böyle çağdaş bir şirkette çalışırken. Tabiki bazı kararları siz vermek zorundasınız yine kalite departmanında çalışırken. Ben operasyonel faaliyetlerimiz sırasında gözlemliyorum. Bende yaşıyorum aynısını. Mavi yakalıdan bana kadar, 300 küsür mavi yakalı, 80 civarında beyaz yakalıdan bahsetmiştim, bunların her biri, her gün ürünle ilgili süreçlerle ilgili onlarca karar veriyorlar ve bu kararları çok hızlı almalılar. Bu zor zorlayıcı bir şey. Günde 1500 tane araba üretiyoruz ve nerdeyse 7/24 çalışıyoruz ve kararların çok etkin, iş birliği içinde alınmış ve doğru olması lazım. Her şeyden önemlisi de çok hızlı olması lazım. En ciddi zorluklar tabiki bunlar.
Kalite Direktörü
Beni motive eden tatmin eden şey bizim ürünlerimizi kullanan müşterilerin mutluluğu. Bunu anketlerle, bazen bir müşterinin çok tatmin olduğu zaman bize yazdığı mektupla, bazen sorunu çözülen bir müşterinin bize yazdığı bir teşekkür mektubuyla ya da bir teşekkür telefonuyla alıyorsunuz. Tabiki böyle devasa bir şirkette çalışıyor olmak, sektörün en iyi otomobillerini üretiyor olmak bağımsız araştırma kurumları tarafından birde bizim kendi ölçüttüğümüz indikatörlerle gerçekten müşteriyi çok tatmin eden ürünler üretiyor olmak, bu süreçlerin içinde yer almak çok büyük bir tatmin ve gurur vesilesi.
Kalite Direktörü
Öğrenci arkadaşlarımızın öncelikle çok iyi bir teknik donanıma sahip olmaları lazım. Çok iyi bir yabancı dile özellikle İngilizce’ye sahip olmaları lazım ama bunlar gerek şartlar. Gerek ve yeter şartlar değil. Bunların üzerine başka yetkinlikler geliştirmeleri gerekiyor yani teknik yetkinliklerinin dışında davranışsal yetkinlikler kazanmaları gerekiyor. Bunun bir kısmı tecrübe ile edinecekler şüphesiz ama bir kısmını da kişisel gelişim yöntemleri ile elde etmeliler ve mutlaka ve mutlaka kendilerine bir kişsel vizyon belirlemeliler yani hayatta 10 yıl sonra, 20 yıl sonra 30 yıl sonra nereye gelmek istediklerini ta öğrenciyken şekillendirmeye başlamaları o vizyonun peşinde koşmalılar. Genellikle bizim üniversiteden mezun olan arkadaşlarımızda şey bu, bu vizyonu da genellikle kişisel vizyonuda işte bir şirkette genel müdür yardımcısı olmak , direktor olmak gibi basite indirgiyor bazı arkadaşlarımız. Bu değil istenen. Kişisel vizyon, hayatta ne iz bırakmak istediğinizdir. Bu dünyaya geliş amacınızdır. Bu dünyada ne yapmak istediğinizdir. Bunları belirlemek için kafa yorsunlar. Bunlar için bazı destekler alabilirler. Koçlardan, mentorlardan destek alabilirler ama bunu mutlaka şekillendirebilmeliler. Tabiki böyle büyük ana sanayilerde çalışmadan önce daha küçük işletmelerde belli bir tecrübe dnmiş olmalarıda çok büyük bir artı. Bunu da küçümsememek gerekir. Herkes 10000 kişinin 5000 kişinin çalıştığı şirketlerde çalışmayacak. Daha küçük boyutta çok güzel işler yapan şirketler de var. Orada çalışabilirler ve daha sonra tabi bu şirketlere de geçiş yapabilirler. Akademik kariyer mi profesyonel hayatmı diye sorulara maruz kalıyoruz yine öğrenci arkadaşlardan. Akademik kariyerin endüstriyel hayatta mutlaka faydaları olabilir ama endüstriyel hayatın onlara öğreteceği o pratik bilgileri, saha bilgilerini okullarda almaları çok çok zor. Bu yüzden bir yol ayrımına gelip akademik kariyer istiyorlarsa oraya, endüstriyel hayatta profesyonel çalışmak istiyorlarsa oraya, araştırma istiyorlarsa oraya, belli bir noktada belirlemeliler çok geç kalmadan. Benim genç arkadaşlarıma söyleyebilceklerim bunlar.