Meslekleri Keşfet!
Meslekleri, profesyonellerden dinle. Hayalindeki mesleği bul.

Meslek Anlatımları > İş Analizi

Business Intelligence Analyst
Business Intelligence Analyst
İş Zekası Analisti olmak için analitik düşünme yeteneği, sabır ve tabi ki birazcık matematiksel zeka önemli. Bence sabır çok çok önemli. Çünkü örneğin bizim içimizde 3 aylık bir stok verisi var. Ve bu stok verisinde 2 miktarlık bir data kayıp. Böyle olduğunda tabi ki kullanıcılarımız “Bu veriyi ben kendi sisteminde görüyorum, neden sizin raporunuzda göremiyorum?” diye soruyor. Bu da raporun güvenilirliğini etkileyen bir şey. Biz o 2 miktarlık farkı bile bulmak zorundayız. Ne yapıyoruz? Bizim bir sürü sistemimiz var. Source system dediğimiz kaynak sistemlere gidip, araştırmalar yapmaya başlıyoruz. Bu araştırma kişinin belki 3 saatini alabilir, belki 1 gününü alabilir. Yani verinin ne kadar fazla saklandığına bağlı olarak zaman süreci değişebilir. Tabi ki kişinin ne kadar analitik düşünme yeteneği olduğuna göre de değişebilir. Dolayısıyla ben diyorum ki, analitik düşünme yeteneği ve sabır bu işte kesinlikle şart.
Business Intelligence Analyst
Çok önemli veriler üzerinde çalışıyoruz. Ve güvenilir olarak bunu raporlamak zorundayız. Güvenilir olarak raporlamadığımızda çok büyük bir risk var demektir. Dolayısıyla kişi dikkatli olmalı. Yani kişiden kaynaklı bir hatadan dolayı raporumuzda yanlış sonuç elde etmemeliyiz. Bu da yani çok dikkatli olmak da zor olabilir. Bizim veri yükleme zamanlarımız olabiliyor. Bazı verilerimizi günlük, bazılarını saatlik, bazılarını haftalık, aylık olarak yüklüyoruz. Veri yükleme dönemimiz geceye denk gelebilir. Tabi ki kalkıp veri yükleme chain’i dediğimiz zincir modelleme birimini takip etmek zorundayız. Verimiz zamanında yüklenmiş mi? Kullanıcımıza zamanında bu raporu sunabiliyor muyuz? Bunlar zor yanları olabilir. Ama bence bu zor yanları en başta. Çünkü alışma sürecinde insan zor yanlarını fark edebiliyor. Ama alıştıktan sonra bu işin zor yanları sorulduğunda bir süre oturup düşünmek zorunda kalıyorsunuz. Çünkü alışmış ve benimsemiş oluyorsunuz. Öyle çok içselleşiyor ki, “bu işin gerektirdiği o” diyebiliyorsunuz. Ve o kadar çok artısı var ki “zor yanları umurumda değil” deyip devam ediyorsunuz. Bence İş Zekası Analistliği’nin tabi ki zor yanları var ama artı yanları daha güzel. Sonucu görmek ve bu sonucun birden fazla birimi etkilediğini hatta çok fazla ülkeyi etkilediğini görmek çok güzel bir şey.
Business Intelligence Head of Section
Sabah mail kutusu zaten boş olmuyor zaten. İlk önce Türkiye’den gelecek taleplerden ziyade bizim çalışma saatlerimiz dışında, Amerika ve Çin gibi saat farkları yaşadığımız ülkelerden gelen mailleri toplamak, bir plan yapmak gerekiyor. Günümün belki 1 saatlik ilk kısmı bunların üzerinden geçilmesi ve günün planının yapılması olarak geçiyor. BSH’da İş Zekası Alan Yöneticisi olarak sadece proje yöneticiliği, ekip yöneticiliği yapmıyorum. Ayrıca teknik olarak da geliştirmeye devam ediyorum. Teknik olarak sorumluluklarımız da devam ediyor. Zamanımın tümünü proje yapmak ve geliştirmeler almasa da, onlardan kopmuş değilim. Gündüz Avrupa ve çevre ülkelerden gelen talepleri ve iletişimi tamamladıktan sonra iş saatimizin sonuna doğru, Amerika’da iş saati başlamasıyla beraber, oradaki taleplere cevap vererek günü tamamlıyoruz.
Business Intelligence Head of Section
Bu CV’lerde veya ilanlarda yazan analitik düşünceyi gerçekten kullanmamız gereken ihtiyaçlarımız doğuyor. Çünkü büyük bir sistemle çalışıyoruz ve bu gerçekten optimize hareketler yapılması gereken bir sistem. Hani rapor falan demiştik ama bunun arkasında milyonlarca datanın olduğu bir databaseden bahsediyoruz. Terabaytlarca bir data var. Bunları yönetebilmek için gerçekten doğru modeller, iyi çözümler bulmak gerekiyor. Burada da, o hep gördüğüm analitik düşünce kavramını gerçekten kullandığımızı hissediyorum. Gelecek arkadaşlardan da mühendis veya yazılım tabanlı olarak IT çözümlerine yakın olması bekleniyor. Ama tabi ki yazılım yanlış bir kelime olmasın, ben endüstri mühendisiyim. Tam yazılım geliştiren bir ekip değiliz burada. Analitik ihtiyaçlar diyebilirim. Onun dışında iletişim her zaman ihtiyaç duyduğumuz bir şey. İletişim olarak da uymayı bekliyoruz.
Business Intelligence Head of Section
İş Zekası ekibi olarak bizim müşterilerimiz BSH’ın çalışanları. Executive seviyede yöneticiler veya sahadaki bir satışçımız olabilir. Onların taleplerine cevap vermeye çalışıyoruz. Bizlere gelen talepler de aslında yeni bir analiz, bir analize eklenecek yeni bir şey veya iş zekasını basit düzeyde kullanan yepyeni bir ülkeye BSH’nın standartlarında yeni bir çözüm üretme gibi ihtiyaçlar üzerinden yürüyor. Yaptığımız da asılında şirketle ilgili birçok yerden aldığımız datayı anlaşılabilir, yorumlanabilir hale getirmek. Yaptığımız işin bilişim tarafı da, bunların herkes tarafından çok kolay, her zaman erişilebilir halde olabilmesi için bilişim destekli global bir çözüm üretmek. Bunlar ne olabilir? Mobil cihazlardan herkesin ulaşabileceği raporlar olabilir, grafiksel çözümler olabilir. Datanın sadece böyle satırlarca, hücrelerce datadan ziyade, özet bir şekilde anlaşılabilmesi ve karar vermenin de bu sayede kolaylaşabileceği çözümlerin olmasını amaçlıyoruz. Mesela bizim yaptığımız çözümlerden satış datasının analiz edildiği bir mobil uygulamamız var. Bu mobil uygulama üzerinden Amerika’daki BSH çalışanı satışçı arkadaşlarımız planlarını ve mevcut satışlarını görebiliyorlar. Anlık gördükleri bu data üzerinden de satışlarını daha iyi yönlendirebiliyorlar. Veya şirketin satışının çok executive derecede incelendiği raporlarımız var. Bunlar gerek Türkiye’nin executive seviyesi olsun veya global merkezimiz olan Münih’teki yöneticiler seviyesinde olsun, onlar da günlük olarak bu datayı inceleyebiliyorlar.
İş ekipleriyle yazılım ekiplerimiz arasında bir köprü görevi görüyorum. Daha çok dijital ve satış ekipleriyle çalışıyoruz. Burada yapmaya çalıştığımız şey aslında satış ve kayıt kanallarınızı daha aktif hale getirmek ve bu konuda da gelen iç taleplere destek vermek. Aslında projenin geliştirilmesinden ben sorumluyum diyebilirim. İş kolundan gelen talebi analiz ediyorum, kendi sistemlerimizde uygun hale getiriyorum, bunu dökümante ediyorum ve yazılım ekiplerimize veriyorum. Sonrasında yazılım ekipleriyle çalışıyorum. Yazılımı nasıl olmalı, hangi altyapı kullanılmalı, nasıl bir sistem çalışmalı gibi analizleri birlikte yapıyoruz. Sonrasında testlerimiz ve canlı geç işlerimiz oluyor.
Sabah geldiğimde bir sürü mailim gelmiş oluyor. Çünkü biz global bir firmayız. Aynı anda bir sürü ülkeden, farklı insanlarla çalışıyoruz ve saat farkları var. Özellikle şu anda Amerika ekibiyle çok sık çalışıyorum. O yüzden sabahları geldiğimde Amerika'dan bir sürü mail almış oluyorum. Çünkü onlar biz neredeyse mesai bitirirken çalışmaya başlamış oluyorlar. Yeni taleplerimiz gelmiş oluyor, yeni taleplerimizin analizlerinin peşinde koşturuyoruz, o sırada devam eden proje testlerimiz varsa test ekibiyle bire bir çalışıyoruz. Bir sürü production sorunumuz olabiliyor. Onlara destek veriyorum. Aslında beni ofis içerisinde oradan oraya koştururken görebilirsiniz genelde. Çünkü bir toplantıdan bir toplantıya, bir ekibin yanından diğer ekibin yanına koşturuyorum. Ya da bilgisayara gömülmüş bir şeyler hazırlıyor oluyorum. Genelde bir günüm böyle geçiyor.
Biraz klasik olacak ama analitik düşünmek önemli. Analitik düşünebiliyor olmanız ve bütün resmi görebiliyor olmanız gerek. Teknik beceriden çok insan ilişkisi önemli. Çünkü çoğu kez teknik taraftan çok, insan ihtiyacını yönetiyor oluyoruz. İhtiyaçları iyi anlayıp, iyi analiz edebiliyor olmalıyız. Ayrıca karşı tarafa bütün teknik detayları çok basit bir şekilde aktarabiliyor, kafa karışıklığı yaratmadan açık ve net konuşabiliyor olmalı.
Analiz Birim Müdürü
Analiz Birim Müdürü
Analiz Birim Müdürü
Analiz Birim Müdürü