Meslekleri Keşfet!
Meslekleri, profesyonellerden dinle. Hayalindeki mesleği bul.

Meslek Anlatımları > İnternet

User Experience Designer
User Experience Designer
Advertising Operations Manager
Bence iletişim becerisi ve enerjisi yüksek, takipçi ve en önemlisi dijitale merakı ve hevesi olanlar, iş sürecinde riskleri öngörüp önlem almak için harekete geçen ve analitik düşünce ile destekleyerek çözüm arayanlar için uygun. Bu özelliklerin yanı sıra bu işi severek yapmak için empati duygusunun kuvvetli, ilişkilerde sözlü ve yazılı olarak etkili olunması, ikna kabiliyetinin yüksek olması yeterli olabilir.
Advertising Operations Manager
Operasyon yönetmeni işin tam merkezindedir. İş akışını yöneterek düzene girmesini ve bu süreçte doğacak her türlü riskin karşılıklı memnuniyete dönüşmesi için minimuma indirilmesini sağlar.

Bu doğrultuda Nokta’daki görevlerim; öncelikli olarak reklamverenlerin memnuniyetidir. Taleplere olabildiğince hızlı ve doğru cevap vermenin yanı sıra; her gün iş akışına yeni dinamikler katıp sektördeki farkı yaratabilmenin yollarını aramaktır.

Reklamveren ve ajanslar ile iletişimimiz gün boyunca mail üzerinden devam eder. Mail takibinin gün boyu hatta mesai sonrası dahil yapılması önemlidir. Gelen yayınların zamanında yayına alınması, sonrasında ise günlük takibinin yapılması, son yayın gününe ve hedefine göre gerekli optimizasyonların yapılması büyük önem taşımaktadır.

Sektör genelinde en başarılı sonuçlara ulaşabilmek için yeniliklere açık olmak ve rakipleri takip etmek görevlerimizin arasında yer alır.
Software Operations Coordinator
Software Operations Coordinator
Project Manager
Business Intelligence & SEO Analyst
Business Intelligence & SEO Analyst
Business Intelligence & SEO Analyst
Head of Content
Music Category Manager
Music Category Manager
Head of Advertising Technologies
Biz, reklam satış ekibine, reklam operasyon ekibine ve reklam tasarım ekiplerine destek oluyoruz. Genel olarak yaptığımız işler: Satış ekibine sattıkları ürünlerin ihtiyacı olan teknolojileri sunmak, reklam kampanyalarının yönetim panellerini oluşturmak, istatistiklerin takip edilmesi, reklamların yayına alınması, bu yayınlarda istenen değişik özelliklerin eklenmesi ve hedeflemelerin yapılması.

Nokta’da reklam verenler için çok detaylı hedeflemeler yapabiliyoruz. Kadın-erkek, belli bir yaş grubu ya da herhangi bir konu ve ilgi alanına göre bir kitleyi hedefleyebiliyoruz (17 yaşındaki erkekler gibi). Bunun yanı sıra, kendi üyelik ve anket sistemlerimizden kişilerin demografik bilgilerine ulaşabiliyoruz. Hedeflemeler “Hangi kredi kartı kullanıyorsunuz?” sorusunun cevabına kadar gidebiliyor. Örneğin; bir kez “Dişinizi günde kaç defa fırçalıyorsunuz?” sorusuna göre hedefleme yapmıştık. Bu, yaptığımız işin sadece küçük bir bölümü.

Ayrıca, şirketin finansal performansını kullanıcıya yönelik metriklerle birleştiren paneller yapıyoruz. Reklamlar hangi sitelerimizde, hangi kategorilerde, hangi videoların önünde yer alıyor, bu reklamın yayınlanmasından o videonun sahibine ne kadar gelir düşüyor gibi istatistiksel ölçümlemelerimiz var. Gösterim, tekil ziyaretçi, tıklanma oranları, videoların izlenme oranları (yüzde kaçı izlenmiş, tamamlanmış) gibi herhangi bir web istatistik panelinde görebileceğiniz verileri kendimiz ölçümleyip raporluyoruz. Yaptığımız işler genellikle müşteri istekleriyle şekilleniyor. Bu nedenle de belki 6 ay sonra başka işler yapıyor olabiliriz.

Daha ileri teknoloji ürünü çalışmalarımız da oluyor. Örneğin; Nokta’da kullandığımız Ad Server teknoloji meraklılarını oldukça uğraştıracak, zamanlarını alacak, belki de eğlendirecek bir çalışmadır. Bunların ötesinde, kullanıcıların izledikleri videolardan yaş ve cinsiyetlerini tahmin etmeye çalışan daha üst teknoloji ürünü çalışmalarımız da oluyor. Bununla ilgili, geçen sene bu aralıkta tamamladığımız TÜBİTAK destekli bir projemiz vardı. Zaman zaman bu tip projeler tekrarlanabilir. Ekibimiz zaten tamamen mühendislerden oluşuyor.

Yaptığımız her işin ileri teknoloji ürünü olmasına da gerek yok. Markaların görselliğinin daha ön planda olduğu daha basit çalışmalarımız da oluyor. Videonun önünde reklam çıkıyor, bu reklam Facebook Connect ile sizin Facebook profil fotoğrafınızı çekiyor ve “A, kendimi reklamda gördüm!” diyebiliyorsunuz. Ufak bir form doldurma da olabilir. Bir telefon numarası girilmesi, girdiğinizde telefonunuzun çalması ve bilgisayar ekranınızı telefonunuzdan yönlendirmeniz gibi. Bir Facebook uygulaması olabilir, bir yarışma olabilir... Bu anlattıklarım çok daha küçük projeler. Tasarım ekibinin daha yoğun çalışacağı, görselliğin ön planda olduğu projeler. Bunlar, bizim teknik tarafta nispeten daha az zamanımızı alıyor; ama bunlara da destek oluyoruz. İş ayırma gibi bir durum yok, biraz daha sonuç odaklı çalışıyoruz. Genel olarak yaptığımız işler bunlar.
Head of Advertising Technologies
Datayla oynamayı seven, daha büyük dataya sahip olmak isteyen, büyük datalarla uğraşmaktan korkmayan, büyük data analizi konusu ilgisini çeken insanlar bizim işimiz için uygun olabilir. Bir alana tamamen yoğunlaşmak isteğinden çok birden fazla alanda çalışabilecek, “İşimin çıkardığı sonuçla ilgileniyorum, bire bir tek alanda uzmanlaşmak gibi bir sıkıntım yok.” diyen insanlar olabilir. “Az çok her şeye dokunayım, her şeyde iyi sonuçlar elde edeyim.” diye düşünmeniz gerekebiliyor; çünkü teknik anlamda yaptığımız işin yönleri çok farklı. Farklı programlama dilleri kullanıyoruz, farklı veri tabanları kullanıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızda kullandığımız sistemlerle, bir markanın görsel çalışmasının basit alt yapısında kullandığımız sistem aynı değil. Çalışma aynı değil. Onun dışında, tamamen teknoloji odaklı değil de biraz da piyasayı tanımak isteyen, satış ekibinin ve müşterinin psikolojisini anlayabilecek ve onların ihtiyaçlarını bir neden sonuç ilişkisine sokabilecek kişiler olmalı. Bunu, bir yetkinlik olarak değil de ilgi alanı olarak söylüyorum. Belki kesinlikle bir reklam iletişim ekibinde olmak istemeyen, bir markanın, içinde kırmızı, beyaz ya da gri renkte bir robot olan reklamıyla uğraşmak istemeyen insanlar olabilir. Pazar ve müşteri ihtiyaçlarından kopmamaksa benim ilgimi çekiyor. Bu tarz insanlar bence reklam teknolojileri bölümü için en uygun insanlar.