Meslekleri Keşfet!
Meslekleri, profesyonellerden dinle. Hayalindeki mesleği bul.

Meslek Anlatımları > Danışmanlık

Chief Operating Officer
Chief Operating Officer
Optimizasyon Mühendisi
Müşteri Çözümleri Direktörü
Müşteri Çözümleri Direktörü
Müşteri Çözümleri Direktörü
Uygulama Danışmanı
Uygulama danışmanı, temel olarak müşterilerin tedarik zinciri modellerinin geliştirilmesini sağlar. Solvoyo’da uygulama danışmanı olarak görevlerimi aşağıdaki maddelerle özetleyebilirim:

• Solvoyo Elevation yazılımı kullanarak müşterilerin tedarik zinciri problemleri için çözümler geliştirilmesi
• Tamamlanan projeler için müşterilere destek sunulması ve gerekli dokümantasyonların hazırlanması
• Solvoyo Elavation Platform üzerinde geliştirilebilecek alanların tanımlanması
Uygulama Danışmanı
Solvoyo’nun hem Türkiye hem de dünya genelinde müşterileri var. Bu yüzden dahil olduğumuz projelere göre gün farklı geçse de, tüm müşteriler için genel bir süreç işlemekte. Örnek vermek gerekirse, benim şu anda dahil olduğum proje bir Avustralya firmasının network design projesi. Haliyle müşterimizle her sabah telefon görüşmesi yapmamız gerekiyor. Konuşma genel olarak var olan modelimizin eksiklikleri, geliştirilebilecek yönleri ve oluşturacağımız muhtemel senaryoların yapısı hakkında geçiyor. Günün devamında ise Solvoyo içerisindeki projeye dahil olan ekip olarak mini toplantılar yapıyoruz, tüm bu konuştuklarımızı uygulamaya geçiriyoruz ve ertesi güne hazırlık yapıyoruz. Belirli dönemlerde de Avustralya’ya giderek geldiğimiz noktaları sunum yapıyoruz ve uygulamaya geçirmeye çalışıyoruz.
Uygulama Danışmanı
Uygulama danışmanının görevlerini çözüm odaklı ve müşteri odaklı olarak ikiye ayırabilirim;

• Çözüm ayağında uygulama danışmanı, müşterilerin tedarik zinciri ile ilgili problemlerine Solvoyo Elevation yazılımını kullanarak çözümler üretir ve üretilen çözümlerin dokümantasyonunu yapar. Ayrıca, Solvoyo Elevation yazılımının geliştirilebilecek alanlarını tanımlayarak bu sürece fikirleriyle katkı sağlar.

• Müşteri ayağında uygulama danışmanı, üretilen çözümlerin uygulanma aşamasında müşterilere destek sunar.
Uygulama Danışmanı
Solvoyo’da günümün nasıl geçtiği dahil olduğum projelere ve bu projelerin işleyişine göre farklılık göstermekte. Bir genelleme yapacak olursam yer aldığım projelerde halihazırda uygulanmakta olan çözümlerimizde günlük rutin kontrolleri yapıyorum. Olası bir aksaklık durumunda modele anında müdahale ederek gerekli düzeltmeleri yapıyorum ve modellerin planlandığı gibi çalıştığından emin oluyorum. Henüz uygulamaya konmamış ve üretim aşamasında olan çözümler için projenin bulunduğu aşamada gerekli geliştirmeleri ve testleri yapıyorum. Aynı projede yer aldığım diğer çalışanlarla projenin işleyişi ile ilgili fikir alışverişinde bulunarak proje için durum değerlendirmesi yapıyoruz. Bunun yanı sıra, uygulamaya konmuş veya geliştirilmekte olan çözümlerimiz için gerekli dokümantasyonları hazırlıyorum.
Deneyimli Uygulama Danışmanı
Uygulama danışmanı, projelerin başlangıcından sonuna kadar aktif bir şekilde çalışan kişidir. Projenin başlangıcında, müşterinin ihtiyaçlarını sorduğu sorularla belirler, şirket içi ve müşteriyle yapılan toplantılar neticesinde de modelin nasıl kurulacağına karar verir.

Sonrasında, müşteriye modelin kurulması için gerekli olan data formatını aktarır ve müşteriden gelen datanın doğru geldiğinden emin olur. Sonrasında de bu datayı transform ederek model tablolarını doldurur ve modeli koşturur.

Model otomatikleşmeden önce yapacağı son işlem, modelin parametreleriyle oynayarak modelin düzgün çalıştığından emin olmaktır. Yani, modelin girdilerini değiştirerek sonuçları inceler. Model düzgün çalışmıyorsa yapılan hataları düzeltir. Ayrıca, modelde geliştirme yapılması gerekiyorsa bazı durumlarda modelde geliştirmeyi kendisi yapar, bazı durumlarda ise development ekibiyle temasa geçer ve proje yöneticisi gibi çalışır.

Modeller otomatik hale getirildikten sonra da, modelin müşteri tarafından hergün kullanılabilir hale gelmesinde aktif rol oynar.
Deneyimli Uygulama Danışmanı
Mevcut canlı modellerin sürdürülmesi ve bazı gerekli durumlarda geliştirmeler yapılması, yeni modellerin kurulması, müşterilerle toplantılar ve yeni gelen arkadaşların eğitimleriyle geçmekte bir günüm.
Deneyimli Uygulama Danışmanı
- Optimizasyonun temel mantığını anlamak gerekiyor bence. Aksiyonlara bağlı olarak sonucun nasıl etkileneceğini tahmin ediyor olmalısınız.
- SQL konusunda hevesli ve gelişime açık olmalısınız.
- Excel ve Access’i de iyi öğrenmelisiniz, basit trickler size çok zaman kazandırmakta.
- Bilgisayar başında zaman geçirmekten kaçınmamalısınız. Günün 9 saati çalıştığınızı varsayarsak bunun 7-8 saati bilgisayar başında geçmekte.
- Tedarik zinciri alanında hevesli olup gelişime açıksanız, modellerde yaratıcı ve basit çözümler üretebilirsiniz.

Ayrıca okul döneminde tedarik zinciri alanında temel bilgi sahibi olmak işinizi kolaylaştıracaktır. Optimizasyon konusunda da en azından önsezilerinizin kuvvetli olması, sizi farklı kılacaktır.
Uygulama Danışmanı
Uygulama Danışmanının temel aracı Solvoyo Elevation Platformu'dur. Bu platform, bir tedarik zinciri planlama çözümüdür ve müşterilerin tedarik zincirlerini daha yetkin hale getirmemize yardımcı olur.
Uygulama Danışmanı, şirket müşterileri için Solvoyo Elevation Platformu’nun uygulanmasından ve gerekirse onlara destek sağlanmasından sorumludur. Ayrıca, müşteri ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için Solvoyo platformunun işlevselliğini artırmalıdır. Farklı sektörlerde, farklı müşteriler için bu misyonların başarılmasında da Senior Uygulama Danışmanlarına yardım eder.

Solvoyo’da oldukça yeniyim; ama şu ana kadarki deneyimlerimden rutin işler yapmadığımızı söyleyebilirim. Gerçekten de her müşterinin ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Bu ihtiyaçları tamamen anlamak ve en iyi çözümü bulmak gerekir. Aynı anda farklı projeler üzerinde çalışırken, her gün yeni bir şey öğreniyoruz.

Çalışmaların çoğunu bilgisayarda gerçekleştiriyoruz ve farklı araçlar (Excel, Access, SQL ...) ile büyük miktarda veri işliyoruz; ama aynı zamanda da müşterilerle yüz yüze görüşüyoruz.
Danışmanlık Hizmetleri Kaynak Yöneticisi
Kaynak ihtiyaçlarının ne olduğunun belirlenmesi, projelerdeki gerçek ihtiyacın anlaşılması ve bu projelerdeki kullanılabilecek en doğru kaynakların zaman planlarının yapılmasıyla meşgul oluyorum. Bir projede ihtiyaç olunan kaynağı belirleme ve onun en iyi nerede, nasıl cevaplanacağı konularına çalışıyorum. İş ortaklarıyla çok yoğun temastayım. Sürekli olarak onlarla nasıl proje yapabileceğimiz, onların zaman planlarının nasıl olduğu, onların kaynaklarının planları nasıl olduğu konularını planlamam gerekiyor. Ortadoğu birimlerimizle sürekli haberleşmemiz, gerekli bilgilerin alınıp verilmesi gerekiyor. Günlük vaktim bunlarla geçiyor. Yaklaşık 20-25 kişilik bir danışmanlık ekibimiz var. Bu danışmanlık ekibi yazılım geliştirme, teknik konularda çözüm oluşturma, bu çözümü müşterilerimizde hayata geçirmekle görevli olan ekibimiz. Benim sorumlu olduğum kaynaklar bunlar. Ama tabii ki bu projelerde bu kişilerin kullandığı diğer kaynakların yani eğitimlerin, lojistik kaynakların sağlanması ve onaylanması da benim sorumluluğumda oluyor.
Danışmanlık Hizmetleri Kaynak Yöneticisi
Bu benim bir evvelki görevim esasında. Yani ben biraz mutfaktan yetiştim. Çözüm Mimari olduğunuz zaman satış öncesi aşamalara daha çok dahil oluyorsunuz. Oluşturduğumuz çözümlerin, Microsoft ürünlerinin müşteriye aktarılması ve müşteriye bilgi verilmesi konularında da aktif görev yapıyorsunuz. Çözüm Mimarı’nın diğer bir görevi de, çözümün teknik risklerini yönetmek ve çözümün hayata geçirilmesi esnasında doğru adımların atıldığından emin olmak. Gerek kendi adımlarının, gerek ilgili danışmanlık kaynaklarının veya iş ortağı kaynaklarının doğru şeyleri yaptığından emin olmak Çözüm Mimarı olduğumda sorumluluklarımdandı.

Sorular