Meslekleri Keşfet!
Meslekleri, profesyonellerden dinle. Hayalindeki mesleği bul.

Meslek Anlatımları > Ar-Ge

Öncelikle ürün fikriyle başlıyoruz biz, pazarlamayla birlikte fikir ortaya çıkıyor. Tüketicinin ihtiyacı olan bir alan belirliyoruz, ondan sonra diyoruz ki şöyle bir ürün çıkartalım, böyle bir konsepti olsun. Ondan sonra Ar-Ge ekibi çekiliyor labaratuvara ve bir grup formülasyonu hazırlıyor: içine hangi kimyasallar girecek, nasıl bir ürün olacak, ne renk olacak, deterjan olarak düşünürsek nasıl çözünecek gibi... Bir grup aynı anda ambalajlarını geliştiriyor: rengi, tasarımı, kapağı, şişesi, kolisine kadar. Bir grup nasıl üretilecek fabrika processlerine çalışıyor; bir grup da tüketici teknik araştırma dediğimiz kullanım koşullarını çalışıyor, kaç derecede kullanacak, hangi makineye koyacak gibi. Bütün bunlar birleştikten sonra bir ürün mixi ortaya çıkıyor. Dolayısıyla onun fabrikalarımızdaki ilk üretimine kadar biz başında oluyoruz. Sonra da rutin üretimlerde fabrikaya devredip çıkıp bir sonraki projemize başlıyoruz. Her kategorinin farklı dinamikleri var. Mesela deodorant dediğinizde deodorant çok daha global, zaten dünyada 1-2 tane sayılı üretim tesisimiz var, oradan ithal getirtiyoruz bir çok ülkeye. Ama saç grubu şampuanlar veya çamaşır deterjanları veya domestos, omo çok ülke kullanım koşullarına bağlı olduğu için birebir her yerde aynı değil. Her ülkenin formülü birbirinden farklı. Gerekirse ambalajı birbirinden farklı, çünkü koşullar birbirinden farklı. Mesela tüketici Türkiye’de çok daha sıcakta yıkamayı seviyor, beyazlığa bayılıyor, makinede mutlaka ön yıkama yapıyor ama Hindistan’da elde yıkıyor, nehirde yıkıyor. Aynı ürünü vermeniz mümkün değil. Global Ar-Ge merkezimiz bize bir molekülü keşfediyor, sonra diyor ki Hindistan sen al bunu kendi tüketicine uygun bir bitmiş ürün haline getir, Türkiye sen al bunu Türkiye veya işte Arabistan veya Fas’taki tüketici için bir formül haline getir diyor, biz de onu yapıyoruz coğrafyalarda.
Proses ve Teknoloji Departmanı’nı bölüm olarak incelersek 4 ana bölümden oluşuyor. ArGe, paketleme, kalite kontrol ve kalite güvence yasal işler departmanı. Bu dört departman da bütün süreçlerini gün içinde birbirleriyle iletişimde olarak yürütüyor. Ben ArGe tarafındaki bir günü anlatayım size. Bir gün çok hızla başlayıp göz açıp kapayana kadar bitiyor ve aynı zamanda inanılmak bir yoğunluk yaşıyoruz. Her sabah ofis içinde ArGe departmanındaki arkadaşlarımızla toplanıp günün kısa bir planını ve nasıl yöneteceğimizi konuşuyoruz. Hem laboratuvar ortamında hem endüstriyel denemeler olarak birden fazla deneme yapmamız gerekebiliyor. Burada görev yapacak arkadaşların birbirine nasıl yardımlaşacağı, hangi grupların oluşturulacağı, kimin hangi denemeyi takip edeceği vesaire netleştiriliyor. Buna göre de herkes sürecini başlatıyor. Deneme tarafının dışında reçete tarafında da işlemleri yürüten bir arkadaşımız var. Bu da reçete girişleri tarafındaki çalışmalarını tamamlıyor. İlgili prosedürleri, üretim için gerekli tüm dokümanların sağlanmasıyla ilgili kısmı yönetiyor. Bazen sabah dışında gün içinde birbirimizi hiç görmeden akşam olabiliyor.
Baştan sona hızlı bir tempoyu kaldırabilecek biri olmalı. Çünkü masa başında oturulabilecek, düzenli, çok stabil bir işimiz yok. Çok hareketli olunmalı. Gün içinde 9’da başlayıp takım birbirini görüp, akşam 5 olduğunda hala denemesi devam eden arkadaşlarımız olabiliyor. Şu anda nispeten hafiflemiş olsa da ben de bu süreçlerden geçtim. Bu güzel tarafı bence. Bu hareketliliği seven, her gün yeni bir şeyler öğrenmeye açık, kalabalık ekiplerle çalıştığımız için sosyal anlamda ilişkileri güçlü karakterde insanlar çok daha rahat edecektir diye düşünüyorum. Çünkü ArGe merkez bir departman. Geliştirdiğimiz ürünleri finans tarafındaki kontroller için, satın alma planlama tarafındaki işlemler için, ya da satış tarafındaki ya da pazarlama tarafındaki işlemler için pek çok insana yönlendiriyoruz. Tüm şirketle bir ağ şeklinde çalışabiliyor, kendini rahat bir şekilde ifade edebiliyor olmalı. Pazarlamayla çalışırken ikna yeteneği güçlü olmalı. Bu gibi dinamik, ilişkiler anlamında kuvvetli olması yeterli olacaktır diye düşünüyorum
Ben Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği mezunuyum. Evet, üniversite boyunca yavaş yavaş içine girip, mesleği öğrendikçe okulun sonuna doğru bölümleri düşünmeye başlıyor insan. Belki baştan kafasında netleştirmiş olanlar vardır ama ben son 2-3 yılda karar verdim. Çalışmak istediğim kısmın daha çok laboratuvar ve yeni şeyler oluşturmak üzerine olduğunu anladım. Oradaki derslerdeki laboratuvar kısımlarında daha ilgili ve keyifli olduğumu anladım. Böyle masa başında veya uzun raporlama tarafı olmak istemediğim bir taraftı. Hareketli, sürekli gelişen, değişen bir taraf olması nedeniyle o alanda kendimi daha mutlu hissettiğimi anladım ve ona yöneldim. İyi ki de öyle yapmışım.
Çalışma alanı anlamında ArGe’yi seçtikten sonra sektör olarak karar verebilirler. Gıda sektöründe mi çalışmak istiyorlar. Gıda üzerinden karar verdiklerini düşünürsek buna göre staj dönemlerini değerlendirmelerini tavsiye ederim. Zorunlu stajlarımız var evet ama mümkün olduğunca, fırsat buldukları sürece zorunlu olmayan farklı sektörleri ya da farklı işletmeleri görsünler ki daha sonra gerçekten kurumsal bir yerin veya istedikleri bir alanın ya da o koşulların önemini anlasınlar. Çünkü bu tür şeyler stajyerlik döneminde çok daha net ortaya çıkıyor. Kendisi için doğru bölümün ArGe olduğunu düşünürken belki oradaki tempo ona fazla gelebiliyor. Çalışma şartları biraz ağır gelebiliyor ve alanının aslında daha farklı bir bölüm olabileceğine karar verebilir. Ya da tam tersi, bizim burada stajyerlik yaparken tanıdığımız, başka bölümler için başvuran ama bizim bölümü çok seven ve çalışmak isteyen arkadaşlarımız da oldu. Kendini tanıması anlamında farklı farklı pek çok staj imkanını değerlendirmesini tavsiye ederim.
Mevcut Model Tasarım Lideri
Ben Ar-Ge Elektronik Sistemlerde Enerji Parçaları‘ndan sorumluyum. Bunlar; akü, alternator, mars motoru ve bunun çevresine bağlı parçalardır. Eğer bu parçalar üzerinde herhangi bir teknik değişiklik proje içinde yapılacaksa bunların proje ekibiyle birlikte tasarım ekibiyle çalışarak projelendirilmesi, yürütülmesi, devreye alınması ve kontrolü gibi görevlerim var.
Mevcut Model Tasarım Lideri
Çok rutin bir işim yok çünkü bu projesine ve proje yoğunluğuna göre değişiyor. Genelde masa başı gibi görünse de biz projenin takibi için Üretim hattına da gidiyoruz. Eğer yeni geliştirilen bir parça varsa prototipe de gidiyoruz. Laboratuvarda testleri yapılıyor olabilir, başka ölçümler yapılıyor olabilir. Laboratuvara gidiyoruz, Kalite‘de inceliyoruz. Yani sürekli fabrika içerisinde koşturmacalı, eğlenceli hiç rutine binmeyen bir işimiz var. Her gün değişik bir aktivite oluyor.
Mevcut Model Tasarım Lideri
Matematik ve analitik düşünme tarzı bence olmazsa olmazlardandır. Bir de yaratıcılık gerektiriyor. Mühendislik bir problem çözme işidir. O yüzden her şeyi ölçülebilir kılmak zorundayız. Soyut bir yer bırakmamamız gerekiyor. Dolayısıyla analitik düşünceyi ön planda tutuyorum. Bir çözüm geliştirirken bazen pencerenin dışından bakmamız gerekebilir, farklı yollar düşünmemiz gerekebilir. Bu yüzden de yaratıcılık gerekiyor.
Mevcut Model Tasarım Lideri
Kendi adıma yaratıcılık kısmı zorlayıcı olabilir çünkü sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Günceli takip etmeniz gerekiyor. Rutin işlerimizin, günlük yaşantımızın arasında bazen günceli kaçırabiliyoruz. Bu yüzden bir zorluğu olabilir ama bu da başarılamayacak bir şey değil.
Mevcut Model Tasarım Lideri
Mühendislikte kendi adıma, yaptığım işin sonucunu görmek istiyorum. Mühendisliği bu yüzden seviyorum. Burada da yaptığımız işi bu araçta görüyoruz. Dolayısıyla yeni bir şeyler ve yeni teknolojiler yaratıyoruz. Bu yüzden burada olmak, plazada olmaya nazaran daha iyi.
Mevcut Model Tasarım Lideri
Yeni bir şeyler üretiyor olmak, bir katkı sağlamak, özellikle bilimi ve akademik bazı temelleri kullanarak burada iş yapıyor olmak benim için tatmin demektir.