Merve Koç
Sağlık Emniyet ve Çevre Müdürü
2014 yılından beri Perfetti Van Melle şirketinde çalışıyor.
Perfetti Van Melle Endüstriyel Operasyonlar Departmanı olarak kocaman, Sürekli İyileştirme isimli bir departmanımız var. Bu departman bizim için olmazsa olmaz. Perfetti Van Melle Endüstriyel Operasyonlar’da çalışacak herkesin kişiliğine, özüne, ruhuna benimsiyor olması lazım. Bu nasıl? Bir işlemi yaparken anlık çözümlerle değil, kök-neden analizleriyle gerçekten var olan o problemi çözebilmek adına çalışıyoruz burada. Bunları çözerken de nasıl fayda sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. “Evet, bizim burada bir problemimiz var. Onu çözüyoruz. Hadi bakalım, yenisine geçelim.” değil, tamamen onu çözene kadar orada çalışmamız lazım. Bunu çözmemiz de yeterli değil. Biz bunu çözerken ya da çözdükten sonra diğer birimlere ya da çevrede olan herhangi bir kişiye, makineye nasıl katkı sağlayabileceğimizi, nasıl besleyebileceğimizi, onları da yanımıza daha kaliteli nasıl getirebileceğimizi düşünüyoruz. Ayrıca Perfetti Van Melle’nin çevre açısından şöyle bir misyonu var: biz gelişirken, güzel ürün üretirken, müşterilerimize güzel talepler sunarken aynı zamanda doğayı da korumalıyız. Sadece üretim boyutunda da kalmayan güzel izler bırakmalıyız ve o şekilde ilerlemeliyiz. Biz yukarı doğru giderken, yanımızdakiler de bizimle birlikte yukarı doğru gelmeli. Dönüp arkamıza baktığımızda çok güzel bir yoldan geldiğimizi, hiç zarar vermediğimizi hatta zararın yanında çok da güzel şeyler bıraktığımızı görmek istiyoruz. Yani arkamızdaki ayak izlerinin güzel olmasını istiyoruz aslında.

Diğer Cevapları

Birçok farklı departman ve farklı kitledeki çalışanlarla birliktesiniz burada. Bunu, ofis çalışanları ya da üretimdeki çalışanlar olarak düşünebilirsiniz. Aynı hedefe, aynı amaca doğru gidiyoruz ama birçok departman ya da bölümün gidiş yolları farklı. Bunları hep birlikte toplayabilmemiz, aslında bu var olan çatışmayı aynı hedefe götürebiliyor olmamız lazım. Üretim, teknik, paketleme, veri ya da sürekli iyileştirme departmanları olarak herkesin aslında bireysel amaçları ya da yapmak istedikleri farklı ama en sonunda ulaşılmak istenen nokta aynı. Bunları bir arada tutabilmek, bu çatışmayı yönetebilmek oldukça zor. Burada insan ilişkileri de çok önemli. İnsan ilişkilerini güzel kurduğunuz zaman, kendinizi ya da o projenin gerçek faydalarını iyi anlatabildiğiniz zaman çözülmeyecek şeyler yok. Onun dışında da herhangi bir zorluğu olduğunu düşünmüyorum.
Bir kere olmazsa olmaz, çalışkan olmamız lazım. Araştırmayı seviyor olmamız lazım, yeniliğe açık olmamız lazım. Teknolojiyi takip ediyor olmamız lazım. Üretim her zaman zor ve meşakkatli derler. Biz o zorluğu çekiyor olabiliriz ama inan o kadar eğlenerek, o kadar farklılıkları görerek çalışıyoruz ki içeride, bunu anlamıyoruz. Günün nasıl geçtiğini bazen fark edemiyoruz. Farklı tasarımlarla çalışıyor oluyoruz. O yüzden çalışmayı seviyorsanız, farklı fikirleriniz varsa, yaratıcıysanız ve bunu göstermeyi seviyorsanız Endüstriyel Operasyonlar tam da çalışacağınız yer.
Bir kadın olarak Endüstriyel Operasyonlar bölümünde bir departman müdürlüğünü yürütüyor olmak karşıdan bakıldığı zaman biraz zorlayıcı ya da korkutucu geliyor olabilir ama bu sizin tamamen kişiliğinizle ve donanımınızla alakalı. Eğer siz kendinize inanıyorsanız ve donanımınız bunun için tamsa hiçbir zorluğu yok. Ayrıca avantajları da olabiliyor zaman zaman. Üretimde insanları daha duygusal olarak yönlendirebiliyorsunuz. Bir problem ya da bir çatışma varken üretim sahasında bir kadın eli değdiği zaman o probleme daha farklı sonuçlar ya da çözümler oluşturabiliyorsunuz. Ben her zaman şöyle derim: üretimde bir kadın eli şart. Yani bence olmazsa olmaz. O yüzden genç kadın mühendisleri ya da bu işe girecek yeni kadınlara şunu tavsiye ediyorum: Kendinize güvenin, inanın oradaki farklılığınız kendini gösterecektir. Çalışanlarla konuştuğunuz zaman farklı çözümler olabiliyor, farklı duygusal metotlarda onları yönlendirebiliyorsunuz. İçerideki çalışanlar size çok fazla destek olabiliyor. Bu, “Bir kadın geldi, hemen destek olalım.” anlamında değil, tamamen kendinizi daha rahat hissedebilmeniz için, onları anladığınızı onlar da hissettiği için size daha fazla destek oluyor. Bir problem olduğu zaman direkt size gelebiliyorlar. Daha rahat çözüme ulaştırabiliyorsunuz ve daha kolay çözümler sunabiliyorsunuz. Bu yüzden genç kadın mühendisler üretime gelmekten çekinmesinler. Gerçekten çok güzel, keyifli ve eğlenceli şeyler ortaya çıkarabiliyoruz.
Yeni mezun ya da şu an üniversite hayatında olan öğrencilere tavsiyem zamanlarını güzel değerlendirmeleri. Yani biliyorum şu an havalar ısınıyor, kampüs ortamı çok güzel. Bunların tadını tabi ki çıkarın. Bunun tadını çalışırken de çıkarmak lazım ama biraz daha planlı gidiyor olmak lazım gibi düşünüyorum. Yeni kuşaklar geliyor şu anda. Farklı farklı kişilikteki çalışanlar ya da öğrenciler hayata atılabiliyor. Biraz daha farklılaşıyor olmak lazım. Yani sadece bir bölümü bitiriyor olmak yeterli değil hiçbir zaman. Yeni diller öğrenebilirsiniz, yeni kurslara gidebilirsiniz. Sadece mühendislik mezunuysanız ya da mühendislik öğrencisiyseniz sadece teknik anlamdaki kurslardan bahsetmiyorum. Belki yemek kursuna gidebilirler ve sosyal alanlarını geliştirebilirler. Farklı bir kültürle tanışabilirler. Oradan çok güzel dersler çıkarabilirler kendilerine. Ya da müzik grupları olabilir. Sadece teknik anlamda düşünmemeliler. Tabi ki teknik boyutlarını beslemeleri lazım. Hangi alana ilgi duyuyorlarsa teknik kurslar alabilirler. Bunlar tasarım kursları olabilir, yönetim sistemleri üzerine tetkik kursları olabilir. Kendilerini ne kadar doldurabilirlerse o kadar daha bir adım önde başlıyor olacaklar hayatlarına. Öğrencilik o kadar hızlı geçiyor ki bu hızlı temponun içerisinde, biraz da bazı şeyleri depolayabilmek lazım. Öğrencilere bunları tavsiye ediyorum şu anda. Onlar kendilerini doldurdukları sürece eminim bir yerlerde onları keşfedecek birileri vardır ve güzel bir yerlere geleceklerdir.
Normalde biliyorsunuz firmalar yalnızca yasal şartlar altında çalışmalar gerçekleştiriyor. Bizde öyle değil. Global bir şirket olduğumuz için uluslararası standartları ya da yönetmelikleri de baz alabiliyoruz. Öyle teknolojilerle karşılaşabiliyoruz ki uçsuz bucaksız bir deniz gibi. Türkiye’de bazı firmalarla çalıştığınızda bunlarla karşılaşamayacağınız ya da tecrübe edemeyeceğiniz konular üzerine çalışabiliyorsunuz. Enerji geri kazanım projeleri olsun, farklı üretim makineleri olsun, diğer ülkelerin standartlarıyla çalışmak olsun size çok güzel bir tecrübe verebiliyor. O yüzden beni çok fazla motive ediyor burada olmak. Yurt dışı projelerimiz çok fazla olabiliyor, seyahatlerimiz oluyor oraya, çok farklı kültürlerden insanlarla çalışabiliyoruz. Firmamızda şu anda yabancı uyruklu çalışanlarımız da var, onlarla birlikte olmak, o uluslararası iklim çok güzel bir yapı. Hem sizin kendinize kattıklarınız olabiliyor, farklı kültürler öğrenebiliyorsunuz. Sosyal anlamda bu şekilde güzelken, diğer projelerde yer alabilmek mesleki tatmininizi de sağlıyor oluyor. En önemlisi de Perfetti Van Melle’de çok sıcak bir ortam var. Bir aile gibisiniz, hiçbir zaman kendinizi yalnız hissetmiyorsunuz. Dostluklarla dolu bir grup şirketi.
Perfetti Van Melle Endüstriyel Operasyonlar Birimi olarak 7 tane ana departmanımız var. Bu departmanlar altında da ufak birimlerimiz oluşuyor. Bunları şöyle özetleyebiliriz aslında: üründen sorumlu process departmanları, process müdürlükleri, paketleme departmanlarımız. Teknik bölümümüz var, teknik bölümümüzün altında proje tasarım bölümlerimiz var. Küçük küçük alt birimlerimiz de bulunuyor. Bunun dışında sürekli geliştirme dediğimiz bir departmanımız var. Sürekli geliştirme ve projelerden sorumlu bu arkadaşlar. Benim bağlı olduğum SEÇ birimi var. Sağlık, emniyet ve çevreden oluşuyor. Bunun dışında da bütün bu üretimi sürdürebilmemiz için verilere ihtiyacımız var, veri analist bölümümüz bulunuyor. Kısaca bölümümüz bu şekilde. Perfetti Van Melle olarak 3 tane lokasyonumuz var. Biri depolama alanı, iki tanesi üretim alanı. Birinci lokasyonumuzda bir process, bir paketleme bölümümüz var. İkinci lokasyonumuzda da sadece ayrıca bir paketleme bölümümüz var. Yani aslında 7 taneden 2 tanesi paketleme olarak geçiyor.
Arkadaşlarla birlikte geliyoruz, 3 vardiya çalışan fabrikamız olduğu için gece vardiyası ya da diğer vardiyalarda olan, bir önceki günden gelen gelişmeleri takip ediyoruz. Maillerle geçiyor. Bazen global boyutta gelen maillerin ya da projelerin cevaplanması gereken soruları olabiliyor, onlar üzerinde çalışıyoruz. Daha sonra ufak bir saha turu yapıp herhangi bir aksilik ve sorunun olup olmadığına bakıp, sürecin tamamen düzgün gidip gitmediğini kontrol ediyoruz. Bunları kontrol ettikten sonra rutin yapılan projelerin takibini yaparak, o an üzerinde çalıştığımız projede sıkıntıların olup olmadığını kontrol ediyoruz. Arada sırada arıtma tesisine gidiyorum. Yasal süreçlerle ilgilendiğimiz için yasal farklılıkların olup olmadığıyla ilgili resmi gazeteler kontrol ediliyor. Rutin bir şekilde başlayan gün mutlaka dinamik bir şekilde devam ediyor. Farklı lokasyonlarda bazı sıkıntılar olabiliyor ya da farklı projeler olabiliyor. Bazen Hadımköy’e geçebiliyorum, bazen diğer lokasyona geçebiliyorum. Bizim 7 tane satış ofislerimiz var. Onları da kontrol ediyorum. Bazen onlarla alakalı konular olabiliyor. Kendimi bazen İSTOÇ’ta ya da Kadıköy’de bulabiliyorum.
Endüstriyel Operasyonlar olarak çalıştığımız çok fazla projemiz var. Bizim bağlı olduğumuz rektörlük, Metin Erkaya, o kadar yenilikçi ve o kadar proje odaklı bir yapıya sahip ki, durmaz bilmiyoruz açıkçası. Globalden, İtalya’dan gelen ve yurt dışı fabrikalarımızın istediği bazı projelerimiz olabiliyor. Buradaki asıl amacımız şu: Üretimi yaparken; daha hızlı üretim, daha kaliteli üretim ve daha güvenli üretim yapalım. Aynı zamanda çevreye de zarar vermeyelim. Bunun için bütün projeleri deniyoruz aslında. İçerideki processte bir sürecimiz varsa, yarım saat sürüyorsa ve iş gücünü çok fazla kullanıyorsak buradaki processi ne kadar daha az zamanda yapabiliriz, ne kadar daha iş gücü kullanabiliriz ki çalışanlarımız fiziksel olarak da çok fazla yorulmasın, yaratıcılıklarını daha fazla kullanabilsinler. Daha kaliteli ürünler çıkarabilelim ve müşterilerimize daha iyi hizmet verelim. Bunu amaçlayan bütün projeleri yapıyoruz.
Bu görevdeki bir kişinin ana sorumluluğu; buraya gelen kişileri, buraya nasıl geldiyse aynı şekilde evine gönderebilmek. Bizim kendi çalışanımız olsun ya da olmasın, fabrika sınırlarımız içerisine kim girerse girsin biz o sorumluluğu direkt alıyoruz. Bunun dışında da kişilik bazlı bazı sorumluluklar olabilir. Ben şöyle özetliyorum bunu; buraya gelen kişilerin bedensel olarak aynı şekilde geri dönmesi bizim amacımız. Ama sürekli eğitimler ve geliştirme süreçleriyle mantalitel ya da düşünce yapısı olarak da biraz daha gelişmiş olarak göndermek de amacımız. İnsanları geliştirip, burada öğrendiklerini evde de uygulayabiliyor olabilmeleri benim en büyük sorumluluklarımdan bir tanesi. Çevre açısından da öyle. Biliyorsunuz küresel ısınma denilen bir tehdit var şu anda dünyada ve bütün ülkeler de bunun üzerine çalışıyor. Biz Perfetti Van Melle olarak da bunun başlıca liderlerinden bir tanesiyiz. Bir Çevre Mühendisi olarak söyleyebilirim ki Perfetti Van Melle, daha az doğal kaynak tüketiminin sağlanması ve çevreye daha fazla duyarlı olabilmek adına da böyle bir sorumluluk aşılıyor. Sağlık Emniyet Çevre Müdürü olarak da bu sorumluluğu bire bir hissediyoruz. Arıtma tesisimizden enerji kazanımları, güneş enerji panellerimiz, yenilenebilir enerji kaynaklarının içeride üretilebilmesi, içerideki processlerden enerji verimliliği kazanılabilmesi gibi sorumluluklarımız var. Saymakla bitmez aslında. Siz ne kadar fazla alabilirseniz, o kadar fazla götürebilirsiniz.

Benzer Kişiler

Finance Business Partner
Laundry Regional Category Vice President
Assistant Brand Manager
Human Resources Director
Global Account Director, Unilever Food Solutions
Home and Personal Care Vice President
Customer Development Vice President
Supply Chain Vice President