Kadir Demirci
Proje Finansmanı Yetkilisi
2014 yılından beri Garanti Bankası şirketinde çalışıyor.
Market Gap olarak Türkiye'nin en büyük şirketi. Yani Garanti Bankası dediğiniz zaman Türkiye'de önemli bir marka değeri karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda yurtdışından yatırım alan Türkiye'nin en iyi ve vizyonu olarak da Avrupa'nın en iyi bankası olma vizyonunu taşıyan bir banka. Yani bu açıdan Garanti Bankası Türkiye'nin en önemli kurumlarının başında geliyor bence. Ben bunu gördükten ve Garanti Bankası'nın kültürünü kampta özellikle öğrendikten sonra Garanti Bankası'nı tercih etmeye karar verdim.

Diğer Cevapları

Garanti Bankası'yla hikayem 2010 yılında üniversiteye girdiğimde burs kartımın üstünde Garanti Bankası yazmasıyla başladı. Daha sonra mezun olma sürecinde başvurularımı yaparken Garanti Bankası'nın Talent Camp ilanlarını gördüm. Acaba nedir diye araştırmaya başladım ve aynı zamanda Garanti Bankası'nın İnsan Kaynakları ekibi de üniversite etkinliklerimizde yer aldı, onlarla tanışıp bilgi alma fırsatı buldum. Daha sonra Talent Camp'e başvurdum ve Garanti Bankası'nı yöneticilerden, İnsan Kaynakları'ndan ve Garanti Bankası'nda yeni çalışmaya başlamış insanlardan öğrenme fırsatım oldu. Kamp sonrasında mülakatlar oldu ve artık bu serüven Proje Finansmanı Departmanı'nda başlamış oldu.
Talent Camp genellikle İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin başvurduğu ama bütün bölümlere de açık olan Garanti Bankası'nın yaptığı, Türkiye'nin bence en iyi İnsan Kaynakları organizasyonudur. Bu kampta öncelikle Talent Camp mülakatlarına giriyosunuz, eğer geçerseniz Bolu'da, genellikle Bolu'da oluyor, çok iyi bir otelde Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden en iyi öğrencilerle 3 gün geçiriyorsunuz. Kamp boyunca Garanti Bankası'ndan üst düzey yöneticilerle, Garanti Bankası'nın insan kaynakları ekibiyle ve Garanti Bankası'nda 2 sene 3 sene önce çalışmaya aday olmuş insanlarla birlikte 3 gün geçiriyoruz. Caseler yapıyoruz eğleniyoruz. Yani 3 günün 1,5 günü Case yapıyorsak 1,5 günü de gerçekten çok eğlenceli ve neşeli geçiriyoruz. O anlamda komple kaliteli, üst düzey insanlarla birlikte geçirdiğimiz, eğlenceli kaliteli ve sosyal bir kamp olarak nitelendirebilirim. Kampa gittiğimizde ilk etkinlik olarak Garanti Bankası'nın tanıtımı oluyor. Üst düzey bir yönetici enine boyuna Garanti Bankası'nı tanıtıyor, daha sonra İnsan Kaynakları tanıtıyor ve daha sonra orada yeni çalışmaya başlamış kişilerle bir kokteyl oluyor. O kişiler de anlatıyor bize. Yani üst düzey yöneticiler anlatıyor Garanti Bankası'nı, İnsan Kaynakları anlatıyor, çalışmaya başlayan kişiler anlatıyor. Yani Garanti Bankası'yla ilgili ne öğrenmeniz gerekiyorsa hatta daha fazlasını öğreniyorsunuz. O anlamda, tanıma anlamında gerçekten çok çok önemli bir etkinlik bence.
Garanti Talent Camp'ta öncelikle Garanti Bankası'nı enine boyuna tanıma imkanım oldu. Daha sonrasında Garanti Bankası'nın iç eğiticilerinin katıldığı oturumlar vardı, bu oturumlarda okulda öğrendiğimiz o teorik bankacılık bilgisini nasıl pratiğe dökebileceğimizi öğrendik. Bu gerçekten benim finans kariyerim açısından önemli bir adımdı. Daha sonrasında aldığımız eğitimler, yöneticiler ve İK'nın da yönlendirmeleriyle Garanti Bankası'nın hangi departmanına kendimin en uygun olduğunu bulabilme imkanına eriştim. Bu da benim kazandığım en önemli şeylerden bir tanesiydiç ünkü Proje Finansmanı'nı seçtiysem bugün, Talent Camp'taki eğitimlerin ve o yapılan etkinliklerin çok büyük önemi var.
Kamptan sonra bir kariyer sohbeti oluyor. Garanti İK artık online mülakatlar ile çalıştığı için kamptan sonra kısa bir kariyer sohbeti yapıyorsunuz ve sizin kampta yetkinlikleriniz, sizin tercih ettiğiniz birimler, Garanti İK'nın sizin için uygun gördüğü birimleri konuşuyorsunuz aslında. Ona göre birkaç departman tercihinde bulunuyorsunuz. Daha sonra o sizin için belirlenen departmanın yöneticisiyle, müdürüyle, artık sizin için kim uygunsa çünkü bu departmandan departmana farklılık gösteriyor, bir görüşme gerçekleşiyor ve teklif aşamasına geçiliyor. Yani önce bir kariyer sohbeti, sonrasında birim müdürüyle birebir görüşme daha sonra da teklif aşaması şeklinde ilerliyor.
Eğitim süreci Management Trainee olarak başladıktan sonra bir ay eğitim bir ay iş başı şeklinde yaklaşık 5-6 ay süren bir süreç. Biz 10 Ağustos'ta eğitim sürecine başladık ve yaklaşık 42 kişilik bir ekiple, ben proje finansmanı yani kredi veren bir ekipte olduğum için krediler tarafında yer aldım ve 30 gün boyunca kredi eğitimi aldım. Bu eğitim boyunca bankacılığa girişten imaj eğitimine kadar, ticari kredilerden firma analizine kadar yani profesyonel hayatta bizi ne bekliyor bunu öğrenebileceğimiz, aynı zamanda bankada yapacağımız işlere ufaktan bir giriş yapabileceğimiz ve en önemlisi, okulda gördüğümüz teorik bilgiyi tamamen pratiğe dökebileceğimiz ve bankacılık deneyimi olarak alabileceğimiz çok önemli bir eğitim süreciydi. Yani bana çok şey kattığını söyleyebilirim. Kredi eğitiminde şirketlerin finansal tablolarının ve finansal yapılarının incelemesi yapılıyor ve bunlar gerçek caseler üzerinden yapılıyor. Bu açıdan bizim okulda aldığımız muhasebe ve finansal analiz derslerinin bir uygulaması olarak görebiliriz. O açıdan zihninizde ampuller yakan, önemli finansal yetkinlikler kazanabileceğiniz bir eğitim olarak görüyorum. Bir şey eklemek gerekirse de, bu 30 gün boyunca gerçekten çok iyi bir sosyal ekiple beraber olduk. Çok kaliteli muhabbetler yaptık ve hala görüşüyoruz. Gerçekten çok iyi bir arkadaşlık ortamı oluştu. Bu açıdan hem çok motive edici hem yeni yeni bu iş hayatına insanı alıştıran çok kaliteli bir eğitim süreciydi benim için.
Garanti Bankası'nda Proje Finansmanı, enerji, alt yapı, satın alım özelleştirme ve sürdürülebilirlik birimlerinden oluşuyor. Enerji tarafı, Türkiye'deki enerji projeleriyle ilgileniyor ve oldukça yüksek montanlı hidroelektrik santraller, termik santraller, yeni yeni oluşan rüzgar elektrik santralleri gibi projelere kredi verme konusunda yetkinliğe sahip bir birim. Alt yapı tarafı daha çok hastaneler alış veriş merkezleri gibi taraflara bakıyor. Satın alma tarafı ise özelleştirmeler ile ilgileniyor. Garanti Bankası'nın sürdürülebilirlik ekibi ise Garanti Yeşili adı altında doğal kaynaklara saygılı bir kurum olarak doğaya saygılı projelere yatırım yapılması konusundaki izlemelerini gerçekleştiriyor. Bu açıdan Garanti Proje Finansmanı Türkiye'deki büyük projelere kredi veren, onların takibini sağlayan ve ülkeye çok önemli bir katma değer sağlayan bankanın en önemli birimlerinden bir tanesi.
Proje Finansmanı Türkiye'deki büyük projelerin finanse edildiği, farklı bir finansman yapısına sahip olan ve katma değeri yüksek bir birimdir. Bu birim aslında 15 senelik bir birim ve Türkiye'de yeni yeni gelişmeye başlıyor. Ben bu birimde neden varım çünkü bu birimde var olabilmek için belli analitik yeteneklere sahip olabilmeniz gerekiyor. Yapılan iş gerçekten analiz ve belli yorumlamalara dayanıyor ve çok yüksek montanlı işlemler gerçekleştiği için analitik zekanın yüksek olması gerekiyor. Ben kendimde bu analitikliği ve problem çözme, takımla çalışabilme gibi yetkinliklerim olduğunu düşündüğüm için bu birimi tercih ettim.
Öncelikle bankacılık sektöründe sadece İktisadi İdari Bilimler mezunlarının çalıştığı yönünde bir algı var. Bunun ben yanlış olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki, ben kampa gittiğimde kampın yarısı Endüstri Mühendisi, Elektrik Elektronik Mühendisi ya da x mühendisiydi. Birçok mühendis arkadaş gördüm. Çünkü bankada mühendisler için de ya da halkla ilişkiler okuyan için de birimler olabildiğini insanlar o bankayı araştırmadan ya da bankacılık sektörüyle ilgili araştırma yapmadan göremiyorlar. Mesela Garanti Bankası'nda dijital bankacılık biriminde pek tabii bir mühendis çok iyi işler yapabilir. Bunu çoğu insan göremiyor, bunun altı çizilmesi gereken bir nokta olduğunu görüyorum. Şöyle görünüyor, finans bilen bankacılık sektöründe çalışır. Bu aslında yanlış. Garanti Bankasının verdiği eğitimler zaten bankada gerekli olan temel finans bilgisini herkese yani x mühendisinden halkla ilişkilerine ya da başka birime kadar aktarıyor ve herkesi belli bir seviyeye getiriyor. Bu açıdan finans bilmiyorum, bankacılık sektöründe nasıl çalışırım sorusu insanların akıllarına takılmasın. Herkes için bir yer var bankada. Ama ben özellikle mühendis arkadaşlara, onların analitik yetenekleri çok yüksek olduğu için bankalarda gerçekten çok önemli iş imkanları ve kendilerini geliştirebilecekleri çok iyi bir ortam olduğunu söyleyip önerebilirim.
Üniversitelerine gelen bütün şirketlerin kampüs etkinliklerine katılmaları, o şirketleri en ince ayrıntılarına kadar incelemeleri, Garanti Bankası'nın Talent Camp gibi etkinlikleri varsa onlara katılmaları yani akıllarında hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde bu süreci yürütmelerini öneririm. Çünkü bir sürece girdiklerinde diğer süreç akıllarında kalırsa içlerine sinmeyen bir durum ortaya çıkıyor ve bu da belki, acaba gibi soru işaretleri çıkarabilir. Bu açıdan ne istediklerini öğrenmek için bütün sektörlerin girmek istedikleri şirketlerini en iyi şekilde araştırmaları ve bu şekilde bir plan oluşturup başvurularını yapmalarını tavsiye ederim. Bu süreçte git geller çok fazla olacaktır oraya mı seçeyim burayı mı seçeyim şeklinde. En iyi en doğruyu bulabilmek için benim tavsiyem her yere her sektöre bakabilmek ve oradan ben bu sektörde çalışabilirim, ben bu sektörde çalışabilirim demek. Önce daha genelden bir sektör analizi sonra daha özelden bir şirket analizi ve evet bu şirkette çalışabilirim demeleri gerek. Bu şirketin şu özellikleri bana daha uygun ve şu departmanında çalışabilirim şeklinde genelden özele bir sıralamayla analiz yapmalarını tavsiye ederim. Ben o şekilde yaptım; birçok şirket ve sektörü inceledim, kendi yetkinliklerime baktım, hocalarıma danıştım, sektör profesyonellerine danıştım, kamplara katıldım ve bu şekilde bir shortlist oluşturdum ve bu liste içerisinden başvurularımı yaptım. En doğrusu olduğunu düşündüğüm yere girmeye çalıştım ve o birimde olduğumu düşünüyorum. O açıdan içim rahat. Ben acaba sorusunu sormayacakları bir son sınıf, bir başvuru süreci geçirmelerini tavsiye ederim.

Benzer Kişiler

Network & IT Karar Destek Analiz Uzman Yardımcısı
Ticari ve Kurumsal Krediler Yetkilisi
Kurumsal Finansman Müdürü
Yetkili Müfettiş Yardımcısı
Finansal Raporlama ve İç Kontrol Müdürü
Chief Financial Officer, NAMET & RUB
Ticari Bütçe Planlama Müdür Yardımcısı
Ürün Müdür Yardımcısı