İdil Demircan
Vodafone Discover
2014 yılından beri Vodafone şirketinde çalışıyor.
Ben 2016 yılının Haziran ayında üniversiteden mezun oldum ve mezun olduktan 1 ay sonra Vodafone'da Discover olarak çalışmaya başladım. Şu an Finansal Planlama ve Analiz bölümünün Finansal Planlama kısmında çalıyorum ve 6 ay kadar bu göreve devam edeceğim. Bu bölümde şirketin bütçelerini düzenleyip ileriye yönelik planlamalar yapıyoruz.
Discover Programı, hem şirketin sizi keşfetmesi hem sizin şirketi keşfetmeniz hem de sizin kendinizi keşfetmenizi sağlayan bir süreçtir. Kafanızda ne yapmak istediğiniz tabii ki vardır ama farklı yerlerde çalışarak ne yapmak istediğinizi daha da anlayabilmenizi sağlıyor. İlk olarak 4 haftalık bir oryantasyon sürecinden geçiyoruz. Daha sonra 6 ay boyunca bize atanan bölümde ilk rotasyonu, daha sonraki 6 ay da farklı bir bölümde 2. rotasyonu yapıyoruz. Bu sayede şirkette daha genel bir vizyon kazanarak kimin ne iş yaptığını öğreniyoruz. O 1 yıllık süreç sonunda da devam edeceğimiz bölümlerde Specialist olarak işe başlıyoruz. Bu program 2 yıl sürüyor. 1 yıl boyunca Specialist olarak çalıştıktan sonra Discover Programı bitiyor ve Discover mezunu oluyoruz. Bu süreç sonrasında da Columbus Programı'na başvurmaya hak kazanıyoruz. Colombus Programı, farklı bir ülkedeki bir Vodafone'da çalışmayı sağlar. Üniversitelerdeki Exchange Programları gibi düşünülebilir.
1 yıl boyunca çalıştığımız pozisyon Discover Katılımcısı'dır. Örneğin, 6 ay boyunca farklı bir yerde çalıştım. Daha sonraki 6 ay da başka bir yerde çalışacağım. Şu anda Finansal Planlama'dayım. 6 sonrasında da Satış Geliştirme'ye geçeceğim. Burada normal bir çalışan gibiyiz. Bir stajyerden çok işin içine giriyoruz. Tek farkımız bunun kısa süreli olmasıdır. Hem öğrenebileceğimiz şeyleri en iyi şekilde öğreniyoruz hem de onlara en iyi şekilde destek sağlayabiliyoruz.
Sabah işe geldiğimde Discover arkadaşlarımla birlikte kahvaltı yaparak güne daha enerjik başlıyorum. Sonrasında bölümüme çıkarak ekibimle birlikte o gün yapılması gereken işlerin üzerinden geçiyoruz. Zamanım daha çok bilgisayar başında geçiyor. Excel ve farklı programlarla çalışıyorum. Farklı dataları inceleyerek analiz ediyorum. Bunun dışında bütçe dönemlerinde çok fazla toplantı olduğu için bu toplantılara katılıyorum. Zamanım genellikle bu şekilde geçiyor.
Vodafone Discover Programı'nı ilk olarak Vodafone'un internet sitesinde gördüm. Daha önce de burada Discover olarak çalışan bir arkadaşımdan duymuştum. Oradan başvuru yaptım ve başvurum kabul edildi. Daha sonra online İngilizce ve Genel Yetenek Sınavı'na tabi tutuldum. Bu sınavları geçtikten sonra bir video mülakatı gerçekleştirdim. Bu mülakat sonrası telefonla arandım ve Assessment Center'a davet edildim. Burada birkaç farklı yetkinliğimizin sınandığı bir süreç yaşadım. Sunum yaparak bir grup çalışmasına katıldım. Bu süreç sonunda da teklif alarak Vodafone Discover Programı'na başladım.
Eğitim sürecimiz ilk olarak oryantasyon süreciyle başladı. Oryantasyonda genel olarak bir bilgi akışına tabi tutularak; şirket, müşteriler ve Telekomünikasyon sektörü hakkında birçok şey öğrendik. Aynı zamanda takım çalışmalarında da birbirimizden çok fazla şey öğrendik. Şu anda hepimiz farklı departmanlarda çalışıyoruz ve yöneticilerimizden ve birlikte çalıştığımız insanlardan çok fazla şey öğreniyoruz. Bence Vodafone'un en iyi özelliklerinden biri de, herkese her an ulaşabiliyor olmanızdır. Öğrenmek istediğiniz bir şey varsa o işi iyi yapan birine sorarak size öğretmesini sağlayabiliyorsunuz. Discover iseniz bu daha da mümkün çünkü şirkete yeni başlayan meraklı bireyler olduğunuz için herkesin yardım etme potansiyeli daha yüksek oluyor.
Özellikle üniversiteden mezun olduğumuzda yaşadığımız o büyük paniğe Discover Programı bir cevap niteliğinde olabilir. Ne yapacağımızı burada keşfediyoruz ve bence rotasyon bu yüzden çok güzel bir fırsat.
Vodafone'da Discover olmak, şirketin sizi genç bir yetenek olarak görmesidir. Şirket size yatırım yapıyor ve sizden bir beklentisi var. Aynı zamanda sizin de beklentileriniz oluşuyor. Öğretmeye çok açık bir şirket olduğu için hem kendinize çok şey katabileceğiniz hem de kişisel gelişime açıksanız çok şey öğreneceğiniz bir şirkettir. Bu yüzden Discover'lar biraz daha öğrenci gibi de algılanabilir.
Çok hızlı gelişen bir sektörde olduğumuz için; analitik düşünme yetisi, pratik zeka, takım çalışması ve insanlarla olan ilişkileri başarıyla yönetme gibi özellikler gerekir.
Discover Programı'na katılmak isteyen genç yeteneklere tavsiyem, öncelikle süreci iyi takip etmeleridir. Hem kariyer sitelerinden hem de Vodafone'un kendi sitesinden süreci iyi takip edip başvuru tarihini kaçırmasınlar. Bu süreç her yıl değişime uğrayabiliyor. Benim girdiğim yıl, başvurduktan sonra bir sınava tabi tutulduk. Bu sınavı geçmeleri için yapabilecekleri çok fazla bir şey olduğunu düşünmüyorum. Daha çok İngilizce ve genel yetenek üzerine bir sınav var. Bunu geçtikten sonraki süreç biraz daha uğraş istiyor. Video mülakatına iyi hazırlanıp heyecan yapmasınlar. Assessment Center'a da iyi uyuyup gitmelerini tavsiye ediyorum. Kendileri olsunlar, doğal hareket etsinler. O işe uygun nitelikleri taşıdıklarını bilip kendilerinden emin olsunlar ve ellerinden gelenin en iyisini yapsınlar.
Vodafone'da insanlara iletişim hizmeti sunmak bence çok güzel bir şey. Bu alanda en iyi olduğunuzu bilip dijital dönüşümün lideri olan ve bunun bilincinde olan bir şirkette çalışmak benim için motive kaynağıdır. Her gün teknolojik anlamda daha gelişmiş bir Türkiye için çalışıyoruz. Aynı zamanda çalışma arkadaşlarım da motivasyon kaynağımdır çünkü iş hayatında kiminle çalıştığınız çok önemlidir.
Oryantasyon sürecinde Düşler Akademisi'ne gitme fırsatımız oldu. Düşler Akademisi, Vodafone Vakfı'nın en büyük destekçilerindendir. Engelli ve sosyal dejavantajlı bireylere sanat eğitimi vererek sosyal hayata katılmalarını sağlıyorlar. Biz burada oryantasyon esnasında 1 günümüzü geçirdik ve engelli bireylerle bir şeyler paylaşma fırsatımız oldu. Hepimiz ilk başta biraz endişeliydik ama günün sonunda hepimiz çok eğlendik. Birlikte resim, yemek gibi birçok farklı aktiviteler yaptık. Çoğu insanın erişemeyeceği kadar farklı sanat aktivitelerine erişim imkânı var ve 1 gün boyunca onlarla bu olanaklara erişebilmek çok hoşumuza gitti.
Vodafone'da Finans biraz farklı bir fonksiyon ve Finansal Destek Birimleri var. Bu birimler Segmentler ile birlikte çalışıyorlar. Biz de Finansal Planlama olarak Finansal Destek Birimleri ile çalışıyoruz. Finansal Destek Birimleri, Segmentler ile projeler üzerinden yapılacak olan bütçelendirmeleri planlıyorlar. Biz de bu planlandırmaları daha detaylandırıyoruz. Bunun dışında bütçe dönemleri oluyor. Örneğin, şu an 5+7 dönemindeyiz. 5, Nisan'da başlayıp Ağustos'ta biten; 7 de öngördüğümüz süreyi ay bazında çalıştığımız, geçen süreye bakarak önümüzdeki 7 aylık süreci planladığımız bir bölümdür.
Telekom sektöründe çalışmak isteyen yeni mezunlara tavsiyem, kesinlikle sektörü çok yakından takip etmeleridir. Çünkü çok dinamik ve sürekli değişen bir sektördeyiz ve yarın ne olacağını bugünden öngöremiyoruz. Bu yüzden gerekirse her gün yeni çıkan teknolojileri takip etmeleri, kariyer hedeflerini bilerek buna göre kendi yetkinliklerine uygun şirketlere başvurup staj yapmaları veya çalışmaya başlamaları gerekir.
Ben sayısal ve analitik biri olduğumu düşündüğüm için Ekonomi okumak istedim. Hem genel bir disiplin hem de çok fazla kırılma alanı var diye düşünüyorum. Bence Koç Üniversitesi Türkiye'nin en iyi okullarından biri. Ekonomi okumaya başladıktan sonra biraz daha genel bir bakış açısı kazanmak için İşletme'de çift anadal yapmaya karar verdim. Ekonomi bana finansal ve analitik bir bakış açısı kazandırdı. Özellikle Finans alanında çalıştığım için Ekonomi'nin çok fazla faydasını görüyorum. İşletme de daha genel bir business vizyonu kattı diyebilirim.

Benzer Kişiler

Kurumsal Ürün ve Servisler Uzmanı
Çalışan Etkinlikleri Müdürü
Ticari ve Kurumsal Krediler Yetkilisi
Yetkili Müfettiş Yardımcısı
Proje Finansmanı Yetkilisi
Vodafone Kurumsal Çözümler Direktörü
Network & IT Karar Destek Analiz Uzman Yardımcısı
Finansal Raporlama ve İç Kontrol Müdürü
Dijital Müşteriler Segmenti Pazarlama Müdürü