Gülhan Sinem Alanya
Mevcut Model Tasarım Lideri
2015 yılından beri TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. şirketinde çalışıyor.
Hack Auto aslında öğrenciler ve yeni mezunlar için Tofaş’ın organize ettiği bir kariyer kampıdır. Bu kariyer kampında öğrenciler çeşitli yerlerden toplanıp burada bir araya getirilir ve gruplar oluşturulup bir case verilir ellerine ve 2 gün boyunca bu case’i çalışmaları sonucunda bir mühendislik deneyimi yaşayarak bir sonuç çıkarmaları beklenir. Başarılı olan takımlara da ödüller sunulur.
Ben gelen maillerden ve üniversite panolarında gördüğümüz ilanlardan görerek başvurmuştum. Cv‘mi ve ilgili yerdeki formu doldurarak internet sitesindeki başvurabilirsiniz. Ondan sonra zaten bir eleme süreci gerçekleşiyor. Sizi telefonla arıyorlar. Davet ediyorlar. Katılmak isterseniz Bursa’da Tofaş size ağırlıyor. Bu şekilde gerçekleşiyor.
Hack Auto öncelikle katılımcılarına bir mühendislik projesini deneyimleyerek gerçek bir araç üzerinde gerçek bir casei çalışarak deneyimleme fırsatı sunuyor ve gerçekten de orada tanımadığın insanlarla bir araya gelip 2 gün boyunca bir süreç yürütüyorsun, fikirlerini tartışıyorsun, sunum hazırlıyorsun, direktörlere çıkıp sunuyorsun ve tai rakip gruplarınızda var bu da rekabetçi tarafınızı ortaya koyuyor. Kısacası kendinin biraz farkına varıyorsun, acaba ben bir proje elime verildiği zaman neler yapabilirim nerelerde eksiğim var ve nerelerde bu takıma katkı sağlarım bunu farketmiş oluyorsun.
Hack Auto bitiminden bir iki ay sonra hemen hemen bir telefon aldım görüşmeye davet edildim. Şuanki yöneticimlerimle yaptığımız iş görüşmeleri sonucunda bana olumlu geri dönüş oldu. Bu şekilde bazı arkadaşlarımda oldu tabi görüşme teklifi alan. İşe alım süreci de Hack Auto’dan sonra böyle oldu.
Buraya biz kariyer kampına geldik. Burda eğlendik. Kariyer kampının dışında mühendislik nasıl yapılıyor, bir tasarım nasıl ortaya çıkıyor biraz onu denemiş olduk ve sonucunda bir iş sahibi olduk. O da güzel oldu.
Ben Ar-Ge elektronik sistemlerde enerji parçalarından sorumluyum. Buna ne giriyor : akü, alternator ve mars motoru ve bunun çevresindeki bağlı parçalar. Eğer bu parçalar üzerinde herhangi bir teknik değişiklik proje içinde yapılacaksa bunların projelendirilmesi proje ekibiyle birlikte tasarım ekibiyle çalışarak projelendirilmesi, yürütmesi, devreye alınması ve kontrolü gibi görevlerim var.
Çok rutin bir işim yok çünkü bu projesine göre değişiyor, proje yoğunluğuna göre değişiyor. Genelde masa başı gibi görünsede biz projenin takibi için üretim hattınada gidiyoruz. Eğer yeni geliştirilen bir parça varsa prototipe de gidiyoruz. Laboratuvarda testleri yapılıyor olabilir, başka ölçümler yapılıyor olabilir. Laboratuvara gidiyoruz, kalitede inceliyoruz. Yani sürekli fabrika içerisinde koşturmacalı, eğlenceli hiç rutine binmeyen bir işimiz var. Her gün değişik bir aktivite oluyor böyle.
2 tip kariyer imkanı yapılabilir. Biri yönetim alanında proje yöneticiliği ekibinde olmak, biride tasarım ve araştırma ekibinde olmak şeklinde özetleyebilirim. Proje yönetiminde daha çok bütçe, planlama, yürütme devreye alma gibi konular işlenirken, tasarım ve araştırmada bu projelerin gerçekleşmesinde teknik altyapıyı sağlayan belirli parçalar üzerine, aracın üzerindeki belli sistemler üzerinde uzmanlaşmış kişiler çalışıyor daha çok. Bu şekilde 2 tip kariyer imkanı sunuyor Tofaş.
Matematik ve analitik düşünme tarsi bence olmazsa olması bir de yaratıcılık gerektiriyor. Mühendislik bir problem çözme işi. O yüzden her şeyi ölçülebilir kılmak zorundayız. Soyut bir yer bırakmamamız gerekiyor bu yüzden analitik düşünceyi ön planda tutuyorum. Birde yaratıcılık, yani bir çözüm geliştirirken bazen pencerenin dışından bakmamız gerekebilir, farklı yollar düşünmemiz gerekebilir bu yüzden yaratıcılık gerekiyor.
Herkese göre değişir bu sorunun cevabı ama kendi adıma yaratıcılık kısmı zorlayıcı olabilir çünkü sürekli kendini geliştirmen gerekiyor. Günceli takip etmemiz gerekiyor. Rutin işlerimizin günlük yaşantımızın arasında bazen günceli kaçırabiliyoruz takibi bırakabiliyoruz. Bu yüzden bir zorluğu olabilir ama bu da başaralamayacak bir şey değil.
Bence mühendislik kendi adıma da yaptığım işin sonucunu görmek istiyorum. Mühendisliği bu yüzden seviyorum. Burda da yaptığımız işi bu araçta görüyoruz. O yüzden yeni bir şeyler yaratıyoruz yeni teknolojiler yaratıyoruz. Bu yüzden burada olmak plazada olmaya nazaran daha iyi.
Yeni bir şeyler üretiyor olmak, bir katkı sağlamak, özellikle bilimi de kullanarak, akademik bazı temelleri kullanarak burada iş yapıyor olmak benim için mühendislikte tatmin demek.
Bana en büyük katkısı her şeye tepeden bakabilen, sistem bakış açısını vermeye çalışan bir bölüm olduğu için zaten doğası gereği en büyük katkısı budur çünkü disiplinlerarası bir bölüm. Diğer her bölümü bilmeniz gerekiyor ve bunlar arasında bir köprü, bağlantı kurmanız gerekiyor. Bu yüzden verilen derslerle, hocalarımızın bize bu yöndeki telkinleri ile diyim kendi deneyimleriyle bir system bakış açısı yakalattı. En büyük katkısı budur.
Kısıtkı zaman ve maliyet sınırları içerisinde karmaşık sistemlerin modellenmesi ve iyileştirilmesini sağlamaya çalıştığı için ve kontrolünü çok disiplinleraarası bir bölüm. Bu yüzden de hem proje yönetimi alanında hem de teknik altyapıda birçok ders veriliyor. Sistem Mühendisliğinden mezun olan bir insan kendi hedeflediği doğrultuda eğer alt yapısını da doldurursa, yöneticilik alanda da teknik alanda da mezunlarımız her sektörde iş bulabiliyorlar.
Boğaziçi Üniversitesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde Kontrol dalında yüksek lisans yaptım. Sistem Mühendisliğinin çok disiplinli yapısından biraz daha özelleşmek istediğim için böyle bir tercihim oldu. Bu alanda teknik altyapı oluşturmak istedim. Zaten Boğaziçi Üniversitesi’ninde bana katkısı, özellikle yüksek lisans yaptığım için, literatür tarama becerisi kazandırdı. Daha çok akademik yayınları inceleme, daha çok teknik detaya grime olanağım oluştu. Bu yüzden yüksek lisansında etkisi büyüktür tabii.

Benzer Kişiler

Teknik Satış Mühendisi
Product Professional, Dishwashing
Production Engineering Technical Planning Head of Section
Technical Product Management Head of Section
Profilo Special Products Manager
Manufacturing Engineering Manager
Production Systems Plastic Processes Expert