Gülhan Sinem Alanya
Mevcut Model Tasarım Lideri
2015 yılından beri TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. şirketinde çalışıyor.
Hack Auto öğrenciler ve yeni mezunlar için Tofaş’ın organize ettiği bir kariyer kampıdır. Bu kariyer kampında öğrenciler, çeşitli yerlerden toplanıp, burada bir araya getirilir ve gruplar oluşturulup bir vaka verilir ve 2 gün boyunca bu vaka çalışmaları sonucunda bir Mühendislik deneyimi yaşayarak bir sonuç çıkarmaları beklenir. Başarılı olan takımlara da ödüller sunulur.
Ben gelen maillerden ve üniversite panolarında gördüğümüz ilanlardan görerek başvurmuştum. İlgili yerdeki formu doldurarak internet sitesinden başvurabilirsiniz. Sonrasında zaten bir eleme süreci gerçekleşiyor. Sizi telefonla arayıp davet ediyorlar. Katılmak isterseniz Bursa’da Tofaş sizi ağırlıyor. Bu şekilde gerçekleşiyor.
Hack Auto öncelikle katılımcılarına bir Mühendislik projesini deneyimleyerek, gerçek bir araç üzerinde, gerçek bir vakayı çalışarak deneyimleme fırsatı sunuyor. Gerçekten de orada tanımadığınız insanlarla bir araya gelip, 2 gün boyunca bir süreç yürütüyorsunuz. Fikirlerini tartışıp sunum hazırlıyorsunuz. Bunu da direktörlere sunuyorsunuz. Rakip gruplarınız da var, bu da rekabetçi tarafınızı ortaya koyuyor. Kısacası kendinizin biraz farkına varıyorsunuz.
Hack Auto bitiminden hemen hemen 1-2 ay sonra bir telefon aldım ve görüşmeye davet edildim. Şu anki yöneticilerimle yaptığımız iş görüşmeleri sonucunda bana olumlu bir geri dönüş oldu. İşe alım süreci de Hack Auto’dan sonra böyle oldu.
Buraya biz kariyer kampına geldik, keyifli zaman geçirdik. Kariyer kampının dışında Mühendislik nasıl yapılıyor, bir tasarım nasıl ortaya çıkıyor biraz da onu denemiş olduk ve sonucunda bir iş sahibi olduk. O da güzel oldu.
Ben Ar-Ge Elektronik Sistemlerde Enerji Parçaları‘ndan sorumluyum. Bunlar; akü, alternator, mars motoru ve bunun çevresine bağlı parçalardır. Eğer bu parçalar üzerinde herhangi bir teknik değişiklik proje içinde yapılacaksa bunların proje ekibiyle birlikte tasarım ekibiyle çalışarak projelendirilmesi, yürütülmesi, devreye alınması ve kontrolü gibi görevlerim var.
Çok rutin bir işim yok çünkü bu projesine ve proje yoğunluğuna göre değişiyor. Genelde masa başı gibi görünse de biz projenin takibi için Üretim hattına da gidiyoruz. Eğer yeni geliştirilen bir parça varsa prototipe de gidiyoruz. Laboratuvarda testleri yapılıyor olabilir, başka ölçümler yapılıyor olabilir. Laboratuvara gidiyoruz, Kalite‘de inceliyoruz. Yani sürekli fabrika içerisinde koşturmacalı, eğlenceli hiç rutine binmeyen bir işimiz var. Her gün değişik bir aktivite oluyor.
2 tip kariyer imkanı yapılabilir. Biri Yönetim alanında Proje Yöneticiliği ekibinde olmak, diğeri de tasarım ve araştırma ekibinde olmak şeklinde özetleyebilirim. Proje Yönetiminde daha çok bütçe, planlama, yürütme devreye alma gibi konular işlenirken; tasarım ve araştırmada bu projelerin gerçekleşmesinde teknik altyapıyı sağlayan belirli parçalar üzerine, aracın üzerindeki belli sistemler üzerinde uzmanlaşmış kişiler çalışıyor.
Matematik ve analitik düşünme tarzı bence olmazsa olmazlardandır. Bir de yaratıcılık gerektiriyor. Mühendislik bir problem çözme işidir. O yüzden her şeyi ölçülebilir kılmak zorundayız. Soyut bir yer bırakmamamız gerekiyor. Dolayısıyla analitik düşünceyi ön planda tutuyorum. Bir çözüm geliştirirken bazen pencerenin dışından bakmamız gerekebilir, farklı yollar düşünmemiz gerekebilir. Bu yüzden de yaratıcılık gerekiyor.
Kendi adıma yaratıcılık kısmı zorlayıcı olabilir çünkü sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Günceli takip etmeniz gerekiyor. Rutin işlerimizin, günlük yaşantımızın arasında bazen günceli kaçırabiliyoruz. Bu yüzden bir zorluğu olabilir ama bu da başarılamayacak bir şey değil.
Mühendislikte kendi adıma, yaptığım işin sonucunu görmek istiyorum. Mühendisliği bu yüzden seviyorum. Burada da yaptığımız işi bu araçta görüyoruz. Dolayısıyla yeni bir şeyler ve yeni teknolojiler yaratıyoruz. Bu yüzden burada olmak, plazada olmaya nazaran daha iyi.
Yeni bir şeyler üretiyor olmak, bir katkı sağlamak, özellikle bilimi ve akademik bazı temelleri kullanarak burada iş yapıyor olmak benim için tatmin demektir.
Her şeye tepeden bakabilen, sistem bakış açısını vermeye çalışan bir bölüm olduğu için, doğası gereği en büyük katkısı budur. Çünkü disiplinlerarası bir bölüm. Diğer her bölümü bilmeniz gerekiyor ve bunlar arasında bir köprü, bağlantı kurmanız gerekiyor. Bu yüzden verilen dersler, hocalarımızın bize bu yöndeki telkinleri ile bir sistem bakış açısı yakalattı. En büyük katkısı budur.
Kısıtlı zaman ve maliyet sınırları içerisinde karmaşık sistemlerin modellenmesi ve iyileştirilmesini sağlamaya çalıştığı için çok disiplinlerarası bir bölüm. Bu yüzden de hem proje yönetimi alanında hem de teknik altyapıda birçok ders veriliyor. Sistem Mühendisliği‘nden mezun olan bir insan kendi hedeflediği doğrultuda eğer alt yapısını da doldurursa, Yöneticilik alanında da teknik alanda da mezunlarımız her sektörde iş bulabiliyorlar.
Boğaziçi Üniversitesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde Kontrol dalında yüksek lisans yaptım. Sistem Mühendisliği‘nin çok disiplinli yapısından biraz daha özelleşmek istediğim için böyle bir tercihim oldu. Bu alanda teknik altyapı oluşturmak istedim. Zaten Boğaziçi Üniversitesi’nin de bana katkısı, özellikle yüksek lisans yaptığım için literatür tarama becerisi kazandırdı. Daha çok akademik yayınları inceleme, daha çok teknik detaya girme olanağım oluştu. Bu yüzden yüksek lisansın da etkisi büyüktür.

Benzer Kişiler

Teknik Satış Mühendisi
Technical Product Management Head of Section
Profilo Special Products Manager
Product Professional, Dishwashing
Manufacturing Engineering Manager
Production Engineering Technical Planning Head of Section
Production Systems Plastic Processes Expert