Gizem Kartal
Channel Sales Development Manager
2005 yılından beri Nestle şirketinde çalışıyor.
Nestlé’de çalışmaya yaklaşık 9 sene önce başladım. Aslen mühendislik kökenli olduğum için Tedarik Zinciri Departmanı’nda çalışmaya başladım. 6 aylık proje sürecinden sonra da ticari tarafa daha çok ilgim olduğunu fark edince Ticari Pazarlama ve Satış Pazarlama tarafına geçiş yaptım. Yaklaşık sekiz buçuk sene satış tarafında geçti ve satış içerisindeki hemen hemen bütün fonksiyonları yer aldım. Satış finans tarafında yer aldım. Daha sonra distribütör ve zincir mağazalar tarafında aktif satışta rol aldım. Şu anda da satışın ticari pazarlama, ticari planlama tarafında çalışıyorum. Aslen Nestlé’deki adı da Kanal Kategori Satış Geliştirme olarak geçiyor. Şu anda da modern ticaret dediğimiz yapının Kanal Satış Geliştirme Müdürlüğü görevini yapıyorum.

Diğer Cevapları

Aslında herkesin düşündüğünün aksine satışta sadece sosyal tarafının güçlü olması yeterli değil. Aynı zamanda analitik düşünmeyi seven, hızlı bir çalışma ortamında ve değişen dengelerle değişen şartlarla anlık operasyon yönetiminden hoşlanan insanlar için uygun olduğunu düşünüyorum. Durağanlıktan uzak çok fazla risk aldığımız, diğer taraftan da çok fazla sorumluluk aldığımız bir görev. Sorumluluk almak dezavantaj olarak sayılmayabilir. Çoğu tarafta sorumluluk almak gençler için, özellikle kendilerini geliştirmek için, çok ciddi bir fırsat aslında. Satış kendilerini, iletişim becerilerini geliştirebilecekleri, inisiyatif alıp bir işi tamamen baştan sona yönetebilecekleri ve analitik taraflarını geliştirebilecekleri bir alan. Dolayısıyla biraz daha sosyal ve biraz daha aktif bir iş hayatı seven kişiler için satışı önerebilirim.
FMCG hep olmaya devam edecek. Dolayısıyla bu hızlı tüketim sektörü neredeyse gençler için bir okul niteliğinde olacaktır. Çalışmak için baktığınız zaman FMCG hızlı ve dinamik bir ortam. Bir taraftan da süreçlerin çok iç içe olduğu bir alan. Dolayısıyla satışı öğrenmek ya da kariyerine başlamak için FMCG’nin çok doğru bir yer olduğunu düşünüyorum. Satış olarak baktığımızda da, Türkiye'deki perakende pazarı gittikçe büyüyor. Pazara yeni oyuncular giriyor, oyuncular birbirini satın alıyor. Dolayısıyla market devamlı evriliyor. Avrupa pazarlarına baktığınızda çok daha durağan bir piyasa görüyorsunuz. Hep aynı oyuncular, aynı mağaza sayıları, aynı müşteriler. Dolayısıyla orada iş biraz daha durağan ama Türkiye'de işler çok daha dinamik. Hala da pazar büyümeye devam ediyor. Nestle’ye global olarak baktığımız zaman da aslında Nestle Türkiye operasyonu ve Türkiye pazarı hala daha Nestle merkezinden de çok dinamik ve büyüme elverişli bir pazar olarak görülüyor. Dolayısıyla Nestle Türkiye pazarında çalışıyor olmak aslında ciddi anlamda bir avantaj getiriyor.
Aktif satış yaptığım dönemlerde günümün çoğu telefonda operasyon yöneterek ve toplantılarla geçiyor. Şu anda da yaptığım görevin ana kısmı, şirketin ana karar mekanizmasının içinde yer alıp kendi kanalımla ilgili olan toplantılara ve birtakım görüşmelere katılmak. Ama bunun yanında çok fazla operasyon ve koordinasyon görevim var. Diğer taraftan da ciddi bir analiz yürütüyoruz, yaptığımız işlerin performanslarını değerlendiriyoruz, bunların performans sunumlarını yapıyoruz. Dolayısıyla hepsinin iç içe olduğu bir görevim var şu anda.
Yaklaşık 9 yıldır burada çalışıyorum. Nestle’nin fonksiyonlar arası çalışmak ve fonksiyonlar arasında geçiş yapmak isteyen insanlar için çok açık bir ortam olduğuna inanıyorum. Diğer taraftan insanlarla iletişim konusunda da oldukça açık bir şirket. Burası bariyerlerin olmadığı, insanların çok rahat birbiriyle görüşüp konuşabildiği, ast üst çok fark etmeden iletişim içerisinde olabildikleri, kendi düşünce ve fikirlerini ifade edebildikleri, aynı zamanda da ciddi inisiyatif alabildikleri bir şirket. Dolayısıyla siz inisiyatif almak ve bir işi sahiplenmek isterseniz, bu inisiyatifi size sonuna kadar veren ve bu konuda imkanları sağlayan bir şirket. Çalışmak anlamında beni burada, bunlar motive ediyor.
Kendilerini iyi tanısınlar. Mümkünse okul dönemleri boyunca stajlar yaparak, farklı fonksiyonlarda görevler alarak kendi yetkinliklerini belirlesinler, kendilerinin başarılı olabilecekleri alanları belirlesinler ve bu alanlarda çalışmaya özen göstersinler. Bir nevi kendilerine ayna tutmaya çalışsınlar diyebilirim. Çünkü, insan ancak kendi yeteneğinin olduğu ve ancak mutlu olabileceği bir ortamda daha verimli çalışabilir. Bu, hem şirketler için çok daha avantajlı, hem de kişinin kendisi için çok daha fazla avantajlı olacaktır.
Satış içerisinde Nestlé’de iki farklı fonksiyon var. Bir tanesi aktif satışı gerçekleştirdiğimiz bire bir müşteri yönetimini yaptığımız departmanlar. Burada çalışan kişiler tamamen saha yönetimi, insan yönetimi ve müşteri yönetimi konusunda kendilerini geliştirebiliyorlar. Diğer ayağı ise biraz daha strateji planlama tarafı ki bu benim şu anda aktif olarak çalıştığım departman. Burada da şirketin ilgili markalarının ve ilgili satış kanallarının, satış stratejilerini ve kanal stratejilerini belirleyip bunların uygulanmasında çalışabiliyorsunuz. Dolayısıyla satış dediğiniz zaman, aktif olarak satışı yapıp sonrasında stratejik planlamayı yapabilir, isterseniz daha sonra pazarlama kariyerine ya da başka bir ticari pazarlama rolüne devam edebilirsiniz.

Benzer Kişiler

Talep ve Müşteri İlişkileri Müdürü
Türkiye Satış Direktörü
Advertising Operations Manager
Customer Marketing Director
Kurumsal Bankacılık Müşteri İlişkileri Temsilcisi
Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi
Profilo Special Products Manager
İş Ortağı Yöneticisi
Teknik Satış Mühendisi